Těhotenská cholestáza. Jaký lék doktor předepsal?

bublina88
30. zář 2011

Ahoj, léčila jste se některá na těhotenskou cholestázu? Jaké léky vám doktor předepisoval?

lenkas1982
11. zář 2017

@lafuma Ahoj, moc přeju, ať to s mimčem co nejlíp zvládnete. My asi budeme taky v zimě zkoušet druhé těhotenství, tak jsem zvědavá, co mě čeká. U prvního se mi to rozjelo až na konci v 38tt a už i tehdy (2015) mi dělali v nemocnici i žlučové kyseliny, ale neměla jsem je až tak dramatické, i tak mi porod po dvou dnech vyvolávali, nebylo stejně na co čekat.
Jestli se tu rozběhne diskuze, zajímalo by mě, jestli jste někdo pozoroval nějakou souvislost rozvoje cholestázy se životosprávou. Oproti prvnímu těhotenství a rokům před ním jsem ji hodně změnila, výrazně zhubla, ale obávám se, že tam asi souvislost není, že bych se mohla trochu uklidňovat, že by se to třeba nemuselo rozjet, což?

lafuma
12. zář 2017

Ahoj holky, Moc děkuji za podporu. U mě stále zvýšené žluč.kyseliny, tak mi přidali 3 x denně 2pilulky essentiale forte ke všem lékům, ale to prý jé jen přírodní lék.

Co se týče prevence: gynekolozka mí nedoporucila používat jakoukoli antikoncepci (prášky, naplasti, tělíska), protože tam je vždy určité procento hormonů a ty by zbytečně zatížily játra po cholestaze, pokud ještě plánuji mimco. Dlouho jsem kojila, takže nula alkoholu, jinak mastné a smažené není moje. Kvůli malému jsem se naučila dobře vařit, jíst zdravě. Na začátku těhotenství jsem i zašla k internistovi pro rady jak tomu předejít. Bylo mí řečeno, že jé to hormonální a že se tomu předejít nedá stravou, nebo pohybem. Jedla jsem ukazkove a cholestaza přišla dříve a mnohem agresivneji. Jé to o hormonech. A ty v těhotenství lítají jak se jim zachce. Ale mám i dobrou zprávu: ležela tu maminka, která měla cholestazu v 1.tehu a od té doby rodila ještě 3 x a ta potvora se jí už nevrátila. Sla jen na vyvolání protože přenášela. 🙂

vendyniki
17. zář 2017

Dobrý den 🙂 já beru uz třetí den essentiale 2-2-2 lagosu 1-1-1 ursosan 0-0-2 a na svědění dithiaden jsem 31+2 tt ale tělo mě svědi vic než jsem ještě začala brát prášky tak nevim jak to budeme dal řešit :(

dzinovka
17. zář 2017

Holky, ja brala jeste zivocisne uhli..

dzinovka
17. zář 2017

@vendyniki Snad Se Vam to zmirni, drzim pesti.

vendyniki
17. zář 2017

Snad ano ;) doufám že se to nejhoršilo když mám léky chodim do rizikové poradny a brali mi znovu krev a vysledky budou v pátek tak uvidime

lenkas1982
20. zář 2017

Holky, premyslela jsem ted jeste o jedné veci. První těhotenství bylo díky asistované reprodukci, brala jsem pak utrogestan skoro celý první trimestr. Ne že bych si myslela, že to mohlo rozvoj cholestázy podnítit, to snad ne, ale vzhledem k tomu, že budeme zkoušet druhé těhotenství a budeme opět odkázáni na CAR, říkám si, že by bylo asi rozumné se jakémukoliv podávání hormonů před i v průběhu těhotenství vyhnout. Samozřejmě to proberu s lékaři, jen mě ale zajímá, jestli nemáte v tomhle směru nějaké poznatky.

deniskaka
20. zář 2017

@vendyniki Zkus grapefruitovy dzus, doporucila mi ho gynekolozka a dost pomaha.

lafuma
21. zář 2017

U repro těhotenství si netroufám radit. Hormonům se asi nevyhnes. Bude to zátěž. Tak zacni s tou jaterní dietou ještě před těhotenstvím ... Sice to nemůže nemoc odvrátit, ale minimálně jim trochu odlehcis. A třeba budeš mít štěstí a vůbec se to neukaze. 🙂

A na svědění jediné zyrtec! To mí jediné pomohlo. Ale spíš na noc. Trochu vás to otupi- ale zase se vyspite. A na citrusy pozor, při jaterní dietě se nemá jíst kyselé. Držím palce! 🐧

dzinovka
21. zář 2017

@lenkas1982 Leni, utrogestan je na udrzeni, ja ho taky brala, cely prvni trimestr, pak uz to bylo zbytecne. A pokud pujdete do CAR, 100% Ti ho daji, ale s cholestazou to nesouvisi, v mem okoli ji mely holky, ktere byly bez nej..

lenkas1982
21. zář 2017

@dzinovka Jj, vím, že je na udržení a že se předepisuje při asist.reprodukci velmi často, ne-li plošně. Ale prostě z mého laického pohledu, když to je progesteron a u cholestázy se uvádí, že velmi pravděpodobně souvisí s temgotenskými hormony (tj. mj. progesteron), mě logicky napadlo, jestli to nemůže mít vliv. Např. zde MUDr. Koucký odpovídá na dotaz: "Tušíme,že promotorem (urychlovačem) je pravděpodobně progesteron produkovaný placentou, s větší "náloží" hormonu (vícečeta) je větší riziko poruchy." Je samozřejmě jasné, že tím onemocní i ženy, které utrogestan nebraly, o to mi nejde. Ale kladu si otázku, jestli pokud k tomu onemocnění mám genetickou dispozici, tak tím, že do sebe budu celý první trimestr ládovat progesteron navíc, nezvyšuju riziko, že to propukne.

lenkas1982
21. zář 2017

"temgotenskými"=těhotenskými 😅

llenkag
22. zář 2017

Ahoj, nemyslim si ze by cholestaza sla nejak ovlivnit. Ja ji mela 4x z 5 ti tehotenstvi- poprve taky na utrogestanu a pak i bez nej- prisla ta mrcha vzdy jak chtela... cetsinou kolem 32 tt ale naposled uz v 25tt a svete div se 1x se neukazala vubec.... nijak sem si nedokazala vysvetlit cim to je....

lafuma
22. zář 2017

Ahoj, já taky brala utrogestan v prvním trimestru druhého těhotenství, jen chvilku. Asi to jatrum nepřidá, ale jsou v tu chvíli ještě ve formě a utrogestan se asi nebere měsíce( nebo jo?).

Holky ještě se zeptám, jak u vás probíhal vyvolavany porod s diagnozou cholestaza?Jak jste na první a další pilulku reagovaly? A jak dlouho porod trval? A konečně mimca byla v pořádku se srdickem atd? Moc dekuji

lenkas1982
22. zář 2017

@llenkag Díky za reakci. Na tvém případě s tolika zkušenostmi to zní přesvědčivě. To víš, hledám čeho se chytit. V prvním těhotenství jsem z toho vyvázla velmi lehce, měla jsem ch. jen mírnou (soudě podle žl.kys. do 20, jaterní testy byly horší), projevila se až v 38/39tt, takže se šlo rovnou vyvolávat. Ani jsem to tehdy nebrala nijak závažně, že bych se nějak bála. Ale v tom druhém, když už vím, že to taky může dopadnout několika týdenním pobytem v nemocnici a mám doma malé dítě, z toho mám trochu obavy.

lenkas1982
22. zář 2017

@lafuma No, pokud si dobře pamatuju, brala jsem denně 2 tablety od otěhotnění do konce 1. trimestru, takže zhruba 3 měsíce.
U mě vyvoláváný porod naprosto v pohodě. Zabrala už preindukce. Ale byla jsem už 38/39tt a soudě podle toho, že mi už den před tím sama odešla hlenová zátka, asi už se to tak jako tak k porodu chystalo.
Nicméně u Apolináře mi říkali, že mají zkušenost, že s touto diagnozou rodičky obvykle na vyvolávání reagujou dobře a porody mají celkem spád. Ale to člověk samozřejmě nemůže brát úplně směrodatné.

januma
22. zář 2017

ahoj, já jsem měla porod vyvolaný přesně v 36+0, lékaři už nechtěli déle čekat, protože jsem měla všechny hodnoty hodně vysoké (přesná čísla už si po těch 2 letech nepamatuji). Vzhledem k tomu, že se vyvolávalo takto "brzy" mi trvalo 3 dny, než tělo na vyvolávací tabletu zareagovalo. Dostala jsem tabletu 1. den, pak až 3. den. Takže jsem porodila v 36+3 brzy ráno. Kdyby se mi porod nerozjel samovolně, šla bych to ráno na císaře, takže jsem se v duchu s miminkem domluvila, že opravdu už není na co čekat a musí ven. Každopádně samotný porod byl pak poměrně rychlý trval asi 7 hodin (od chvíle, kdy jsem začala mít první kontrakci po samotné narození dcerky), byl moc příjemný, hlavně poslední vypuzovací část mě přišla opravdu fajn a moc jsem si to užila. Ne, nejsem blázen, myslím to opravdu vážně. Pokud jste některá četla knihu Orgasmický porod, tak já mám podobnou zkušenost. Porodní asistentka v Podoblí se nestačila divit😀 Myslím, že porod probíhal hladce především kvůli mému pozitivnímu mentálnímu naladění a také kvůli tomu, že hlavička byla poměrně malá. Dcera měla 2,85 kg. V Podolí jsme slyšela podobný komentář jako lekas1982, s tím, že u této diagnozy bývají porody poměrně rychlé a fajn. Držím pěsti, ať je vše tak jak má být!

vendyniki
23. zář 2017

Dobrý den to malá ma 1700g a jsem 32+1 tt 🙂 mam hodne vysoké zlučove kyseliny toleruje se 40 a ja mam 59 +mam cukrovku + bilkovinu v moči a u ta jatra nejsou ok :( jesm na rizikovým a porod mi budou vyvolavat co nejdrive

vendyniki
23. zář 2017

@vendyniki a pry to neni dobre na malí srdicko pichali mi i inekci pro vyvoj plic 🙂

lafuma
23. zář 2017

Děkuji za reakci. Tak snad se nám to podaří rychle a orgasmicky 🙂 A miminka tedy byla v pořádku? Zdravá?

Vendyniki -To je pekelná kombinace ještě s tou cukrovkou. Hlavně kvůli dietě ... Ale ty zlucovky můžou lítat hodně. Snad zabere léčba. Hlavně vydrzet na všechny ty injekce kortikoidu a ještě 24h potom. Miminko je malé, plíce se teprve vyvíjí a s kortikoidy ten předčasný porod zvládne lépe. Srdíčko ti v nemocnici hlidaji. Takze jsi v nejlepších rukou ...Držím palce! Co ti dávají za léky?

🍀

vendyniki
23. zář 2017

Ursosan essentiale dithiaden lagosu a ještě nakej na svědění myslim od t.... nevim přesně jak se jmenuje 🙂 uvidime jak dopadnou ty vysledky z te krve zitra mi ji vezmou tak se uvidi

januma
23. zář 2017

Dcera se narodila zdravá, srdíčko naprosto ok. Chvíli trvalo než začala sát, ale to byl detail.

vendyniki
24. zář 2017

Doufam že všechno bude v pořádku 🙂 i kdybych tu měla být dva měsíce tak prostě chci aby byla zdravá ;) u prvního těhu nic a teď takové problémy :(

dzinovka
25. zář 2017

@vendyniki Ahoj, rada bych Te uklidnila.. mela jsem zlucovky 80, porodila jsem samovolne v 33+3, jedna holcicka 1600, jedna 1700, vse v poradku. Dulezite je, ze jsi v nemocnici a sledovana. Doktori ted udelaji pro Vas uplne to nejlepsi! Drzim pesti, vsechno dobre dopadne!

vendyniki
25. zář 2017

@dzinovka Děkuji moc za podporu 🙂

pajushak
6. srp 2018

Měla jsem hned u prvního těhotenství, tak se děsím toho dalšího ☹ jakože mám fakt strach. U prvního to dopadlo dobře, týden jsem byla v nemocnici, hodnoty klesly, tak mě poslali domů a každý týden jsem chodila na kontrolní odběry. Chtěli mi v 38 tt vyvolávat porod, nakonec jsem porodila 37+5, praskla mi voda, ale kontrakce nikde, takže nakonec stejně vyvolávací tableta.

ajik123
5. říj 2018

@pajushak já jsem teď podruhé těhotná, zatím 6tt, ale na tuhle nemoc potvoru myslím od začátku 😝

januma
7. říj 2018

@ajik123 ahoj, jsem teď po druhé těhotná, nyní 17 tt a snažím se to naopak nepřipouštet, změnila jsem stravování, před otěhotněním si udělala očistu jater a teď se je snažím nezatěžovat. Můj doktor je také celkem podporující a jak říká, problém budeme řešit až nastane, do té doby buďte v klidu. Přeji ať je tvé těhotenství pohodové!

ajik123
7. říj 2018

@januma Děkuji 🙂. Bohužel změna stravování apod. nemá na cholestázu význam :( teda alespoň to napsal jeden z lékařů, který se podílí i na národním postupu cholestázy atd. A prosím od jakého tt jsi měla v prvním těhu? Já od 27tt, ale svědění se projevovalo už dříve. Moc děkuji a přeji, ať se ta potvora neukáže.🤗

januma
9. říj 2018

@ajik123 Na samotnou cholestázu změna stravování možná význam nemá (ačkoli jsem o tom žádný výzkum neviděla a moje výživová poradkyně mi říká, žeýživa je základní podstatou zdraví), ale jako podpora jater mi tosmysl dává ;) a protože s tím člověk svojim vlastním přičiněním nic jiného dělat úplně nemůže, tak jdu touto cestou plus afirmace atd 🙂
U prvního těhotenství mi na to náhodou přišla dr. v nějakém 30tt. Svědění jsem ale cítila už trochu dříve. Pak už mě rovnou hospitalizovali.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru