Těhotenska cukrovka. Co vše to obnáší?

maruna83
31. říj 2022

Zdravim mám čerstvé diagnostikovanou těhotenskou cukrovku ve čvrtek jsem 29 tt musím si najit diabetologa co to vše obnáší nesladim mám ji poprvé jsem riziková u dvou předchozích těhotenství jsem nic takového nemnela až teď je mi 39 let

lencaa11
31. říj 2022

@maruna83 lékař vás pošle na diabetologii tam vám řeknou skrz dietu a + mereni z prstu a zapisovat hodnoty jinak to není jen o sladnkem je to i o spánku ,počasí ,piti ,mléko zvedá cukr ,sacharidy atd bude to dobré

martulka88
31. říj 2022

@maruna83 hlavně cukrovka není o cukru, ale celkově sacharidech - tzn.i třeba rýže, některé druhy zeleniny, ovoce apod... Budeš mít dietu, měřit hodnoty a pokud budou vysoké, tak buď dostaneš léky nebo inzulín. A neboj, dá se to vydržet (jsem diabetik, já dodržovala dietu celou dobu)

michaela666
31. říj 2022

@maruna83 Důležité je najít diabetologa, který rozlišuje klasickou cukrovku od té těhotenské. Dieta se hodně liší, tzn. nemůžeš žádná umělá sladidla, čekankový sirup ani jiné náhražky, žádné nízkotučné potraviny,atd.
Hezký vysvětlené je to na webu tehotenskacukrovka.cz

andulka007
31. říj 2022

@maruna83 já ji měla od začátku těhotenství dá se to vydržet.. výsledek stojí za to. Doporučuji skupinu na Facebooku těhotenská cukrovka. https://www.facebook.com/groups/199650666795098...
, vedou to fakt úžasné holky, a na každý dotaz skvělé odpoví , jsou tam i typy na jídla, recepty a fakt dobře pochopitelně všechno , díky nim je to ,,hračka" 🙂🙂

maruna83
autor
31. říj 2022

@andulka007 dobre děkuji chtěla jsem se podělit co to obnáší ano diabetologa mit budu a pak uvidím co mi řekne dal

barcamoravcova
3. lis 2022

@maruna83 kouknete i na recenze ne všichni diabetologove berou rozdíl mezi tehotenskou a normální cukrovkou. Určitě doporučuji pročíst veb těhotenská cukrovka.cz, i skupina na faceboku byla fajn, pote je skvělá na instagramu MÁMA S cukrovkou dává skvělí typy co jíst a jaké jsou vhodné potraviny. Prozatím to pro vás bude rozhodně šok ale po 14dnech si zvyknete a za měsíc vám sladké už ani chybět nebude. Hlavně pozor na sladidla a dia produkty sladidla jsou v těhotenství nevhodné kvůli miminku. Držím palce a když by cokoliv tak se ptejte že začátku jsem v tom dost plavala ale pak si to všechno sedlo. Mě teď zůstal prediabetes takže se také musím řídit touto dietou.

lucieevita
3. lis 2022

@maruna83 doporučuji projít tyto stránky
https://www.tehotenskacukrovka.cz/co-je-tehoten... a pak již zmíněnou fb stránku, kterou vedou perfektní holky. Věkem se to bohužel zhoršuje. Proto ta cukrovka u 3. těhotenství. Někdy se to zvládne jen na dietě, někdy jsou potřeba léky. Na té internetové stránce je vše hezky popsané, i co jíst a nejíst, kdy a proč 😉
Já jí měla také takhle před Vánoci diagnostikovanou😂🙈je to náročné, všude cukroví 😂ale za sebe můžu říct, že jen jednou jsem si asi týden po tom, co jsem o ní věděla, jsem si kousla asi do koblihy a měla sem takové výčitky svědomí vůči malé, že ani kousek cukroví jsem do pusy nedala. Za celé těhu jsem přibrala 8 kilo a domů šla ještě o 2 lehčí než při prvním vážení na gynekologii 💪 držím palce, ať se ti podaří se držet jen na dietě.
A jen pro vysvětlení, což doktoři často nedělají. Jakmile při těhu cukrovce sníš něco s vysokým obsahem cukru - třeba kousek čokolády, tak můžeš mít hodnotu po hodině měření v pořádku, a to proto, že jde o tzv. rychlý cukr a ten ti vyskočí třeba 10 minut po konzumaci - miminko tím okamžitě trpí, musí vyznamně zabrat jeho orgány a při měření cukru - hodinu po jídle, už může být hodnota v pořádku 😉

michaela666
3. lis 2022

@lucieevita K té čokoládě bych jen dodala, že kvalitní vysokoprocentní čokoláda ( 80 a více %) se v malém množství OBČAS může. Znamená to čtvereček nebo dva např. rozpustit a přidat si ho k bílkovině - tvaroh nebo vhodný jogurt.
Jinak souhlas, rychlý cukr nezměříš a to je dost zátěž pro miminko.

lencaa11
3. lis 2022

@lucieevita tak čokolády táhne nahoru taky tuk a nikdy coklada za 10 min dceru nezvedla 🤔 ale ono jde o to že každé tělo je jiné co jedna paní nemůže druhá může tak že rada spíš je taková že každá žena si to musí vyzkoušet jinak cukroví se dá vyrobit že sladidlem stévie což je i čokoláda ,atd...

kajka321
3. lis 2022

@maruna83 ahoj, mrkni na: https://www.facebook.com/nesladketehotenstvi .. nesladké těhotenství nesladky život - Andrea Soltisova - věnuje se poradenství, receptům všemu, co člověk potřebuje vědět. Sama prošla cukrovkou a je dobrá.

lucieevita
5. lis 2022

@lencaa11 ale při těhotenské cukrovce se nesmí sladidla. Kvůli miminku. A to žádná. Ani stévie či podobné. Těhotenská cukrovka a normální jsou dvě různé věci 😉

lencaa11
5. lis 2022

@lucieevita malinko vás vyvedu z omylu stévie je přírodní rostlina - Stévii jako sladidlo ocení diabetici, lidé s nadváhou i těhotné ženy jsou 3 typi cukrovky a je menší rozdil mezi 1 st a 2 st cukrovky

barcamoravcova
5. lis 2022

@lencaa11 i Stevie je v těhotenství zakázána. Mám cekankovy sirup také rostlina a je zakazany. V těhotenství není zjištěny jaký vliv mají umělá sladidla na miminko proto jsou zakázané. Můžete se to dočíst i na stránce těhotenská cukrovka. Cz a potvrdit by vám to měl i každý diabetolog zaměřený na tehotenskou cukrovku.

michaela666
5. lis 2022

@lencaa11 A to je právě jeden z těch větších omylů. Stévie a jiné přírodní sladidla těhotná s cukrovkou nesmí.😉 Klasický diabetik ano.

lencaa11
5. lis 2022

@michaela666 tak ono se nedá krabickovat co je klasický diabetik atd píšu info které vím a každý lékař má jiné postupy a každá žena má jiné tělo které jinak reaguje na jídlo ,spánek ,stres ,počasí ,atd ...to vše má vliv na cukr atd...😉

michaela666
5. lis 2022

@lencaa11 Se vším souhlasím. Pokud dávám rady někomu, kdo se zatím neorientuje, tak se držím přesného co ano a co ne, protože nevhodnou potravinou můžu ublížit. ☺️
Je hromada matek, co dietu nedodržují a je to jejich věc. Takže jestli si sladí/ jí něco nevhodného, je to jejich rozhodnutí, ale doporučovat by to neměla.

lencaa11
5. lis 2022

@michaela666 tak nikde jsem neuvedla že se musí těhotná pouzivat to a to tak jak každá píší přesně informace které mi předal lékař (primar diabetologie ) který léčí dceru a napsal x studii a článku tak že mu v tom to směru věřím skrz stevii atd ...a nebylo to ve směru k dceři ale i těhotné k němu chodi každá si přesně musí rozhodnout co bude jíst a pít a jak se bude chovat ke svému tělu které dává najevo vše ...jen to není vždy o jídle co zvedá cukr

michaela666
5. lis 2022

@lencaa11 Ale jako lékař dává pacientovi informace k jeho konktrétnímu problému. Tvoje dcera má určitě jiné dietní omezení než doporučuje těhotným. Pokud se dobře orientuje ve svém oboru, tak pochybuju, že by těhotné řekl "Můžete si čaj osladit stévií nebo čekankovým sirupem, protože jsou to přírodní lehce stravitelné cukry. " nebo " Jezte nízkotučné potraviny. " Protože jestli ano, okamžitě bych hledala jako těhotná jiného diabetologa.

werumka
5. lis 2022

@michaela666 Ahoj! Stevii nezakazuje těhotným ani paní doktorka Krejčí od Apolináře. Stejně tak myslím i na konkrétní dotaz k cekankovemu sirupu nereagovala negativně. Doporučila vyzkoušet reakci glykemie na něj. Mně třeba cekankovy sirup nedělá s glykemii vůbec nic.

lencaa11
5. lis 2022

@michaela666 tak v našem případě mi mužem cokoliv když dcera pokrije poměr inzulinem tak nám lékař neřekl že cukr neee zrovna u dcery by člověk koukal co má v tašce třeba nebo ke snídani jako diabeticka si dá ráno ráno crosan ( že by chyba 😉) můžete se snažit x krát nastavit si jídelníček na 100% a stejně cukr v těle se bude chovat uplne jinak ano sám řekl že právě tehotnim zakazuje klasický cukr a doporučuje se dát přirodni cestou třeba ano xylitol je pro těhotné nevhodny a pro nás ok...ale stévie a cekankovy sirup zákaz není a to bys me tady mohli psát celý den každá máme svůj názor ,pohled a každá si uděláme svůj postoj 😉

lucieevita
5. lis 2022

@lencaa11 opravdu o tom nevíte, ale žádné sladidlo se v těhotenství nesmí. Potvrdí každý diabetolog. Je to základní informace. Prostě žádný cukr, ani přírodní 😉 dá se to v pohodě vydržet 💪

lencaa11
5. lis 2022
lucieevita
5. lis 2022

@lencaa11 těhotenská cukrovka je hodně specifická od běžného diabetu. Ale i v těhotenství při cukrovce je možné si zamlsat😉 kousíček vysokoprocentní čokolády nebo třeba pravé oříškové máslo 😛 nesmí se ani banán nebo meloun, či hroznové víno. Je to jiné, kvůli miminku v bříšku. Většinou to ženy "musejí" vydržet tak ty 2-3 měsíce ke konci těhu a to se dá, za to se jí 6x denně a pořádně, zeleninu, maso, vajíčka , oříšky po kilech 😂a většinou se to dá jen na dietě, bez medikace 😉 Alespoň pak nemusíte řešit zbytečná potěhotenská kila🙈

lencaa11
5. lis 2022

@lucieevita ano 5-6 za den to u u všech cukrovek stejně a ovoce a zelenina zakázána žádná není jen by ženy měli si ji dát v rámci svačiny a věřím že 2-4 kuličky hroznového vína ženě cukr nezvedne ano banán je cukr (přírodní ) dát třeba kousek ve formě svačiny tak jak meloun jak píšu vše se dá jíst stim že každá žena si musí vyzkoušet co jí zvedne kdy ...

michaela666
5. lis 2022

@lencaa11 Je vidět, že jsi ji neměla 😉, což je samozřejmě dobře, protože je to totální opruz.
Všechno vážit včetně ovoce a zeleniny. Chleba ideálně žitný a to ještě malý kousek. Uzeninu prakticky žádnou protože všude jsou hnusy na bázi cukru - včetně kvalitní šunky. Číst etikety, protože všechno kde jsou sacharidy vyšší než 5g na 100g výrobku mi doktorka zakázala jako potraviny nevhodné pro GD. Vařené brambory ano, pečené už ne - vyšší glykémický index,...
Je to na začátek hrozně moc informací a odříkání, ale vydržet se to dá.

lencaa11
5. lis 2022

@michaela666 měla u syna letos mu bylo 15 let zcela zdraví marod 0 chodí jen na preventivní prohlídky jinak dcera má cukrovku 1 stupně její slinivka jsem já chodící vazim ji jídlo 5 let 😉 řeším noční hypo ,hyper před den ve škole cukr vílitne jen skrz to že má dcera písemku nebo že je úplněk a ano první rok bylo to že si musela dát sušenku přesně na čas třeba 14,30h večeři 17.30 druhou 19.30 h atd tak že o cukrovce vím dosti obyč rohlik doma už 5 let nejime tak že o tom co vše působí na hladinu cukru vím až dost dlouhodobý cukr máme 38-40 rormenzi 😉😉

lucieevita
5. lis 2022

@michaela666 přesně. Když čtu vaše komentáře, vím že jste si jí prošla stejně jako já. Máme úplně totožné informace 😉 myslím, že zakladatelka dotazu by měla vědět, že toto jsou správné informace k těhotenské cukrovce.
PS: večernímu chlebíku zdar😂🙈

maruna83
autor
5. lis 2022

@lucieevita mám tu cukrovku poprvé nikdy jsem ji dřív nemnela tak jsem o ni nemohla vědět jak to u těhotenské cukrovky chodí a sladké nejim

martulka88
5. lis 2022

@lucieevita Ježiš, jen jsem si přečetla tvou poslední větu a zvedl se mi kufr 🤣 jedla jsem ho v kuse 20měsíců (obě těhu + doba mezi porodem a těhu) a od druhého porodu jsem ho nedala už do pusy. Ještě, že mi normální pečivo již nyní prochází 🙏

lucieevita
5. lis 2022

@maruna83 v pořádku 😉 pro vás byl jen ten první komentář s informacemi 🙂 také jsem začínala, že jsem vyřadila sladké a pak četla informace a pomalu se do toho dostávala, první týdny jsou nejhorší, ale dá se to😇za zdravé miminko to stojí 💪♥️♥️♥️

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru