Zkrácený čípek 12.tyden

babulkababulka
15. kvě 2019

Dobrý den, má někdo zkušenost se zkráceným čípkem.mam naměřeno bohužel 22, zatím bez výrazné medikace a sledování. Plus mám změny na čípku, zatím bez příliš špatného nálezu. Zajímá mne spíše vývoj.....

miska0407
15. kvě 2019

Ahojky, ja tedy mela problem se zkracenym cipkem az ve 28tt a musela jsem pit magnosolv 4xdenne a lezet odpocivat. Za tyden se mi to zase dalo dohromady, neresila jsem to a cipek se mi opet zkratil tak me poslali do nemocnice na kapacky. Kazdopadne u tebe v 12tt je to velice brzy, co ti na to rekl doktor? :(

babulkababulka
autor
15. kvě 2019

@miska0407 no za 14 dní mám kontrolu u primarky a u norm.gynekologa jsem si dnes nechala udělat stery na kultivaci, abych měla jistotu

lery92
15. kvě 2019

Co byste ráda věděla?Čípek je poloviční , potřebovala bych znát Vaší poslední cytologii + kolpo , abych posoudila .Čípek může zkracovat nález chlamydie (řeší se Azytromycinem), pokud bude kultivace negativní doporučuje se klid , kontrola a 3 týdny , pak eventuelne při progresi cerklaz ...
@babulkababulka

babulkababulka
autor
15. kvě 2019

@lery92 já bych spíše pokud má někdo reálnou osobní zkušenost ,teorii vim

lery92
15. kvě 2019

@babulkababulka tak to chápu , pardon .Ale buďte v klidu 90% vyřeší klidový režim ( já mám zkušenosti jako personál , jestli Vas to uklidní 😊)

babulkababulka
autor
15. kvě 2019

@lery92 NJ vím že prognosticky to je blbý, a že asi nebude moc lidí který by věděli kolik čípek maj , ale kdyby náhodou

kkk612
16. kvě 2019

@babulkababulka já měla celé první dva trimestry okolo 40, až teď na poslední kontrole ve 28. tt to bylo už 35. Ale pořád je to dost rozdíl oproti 22. Příští týden jdu na kontrolu, tak jsem zvědavá, jestli se ještě zkrátil.

luca293
16. kvě 2019

Mě se zkracuje asi od 20 týdne, musela jsem na neschopenku a jen ležet, když jsem ležela bylo to lepší a na kontrole měřil nějak 35mm, ale na minulé kontrole mě ho naměřili 19mm a to už si mě nechali v nemocnici na kapačkách magnesia, ale ležením a magnesiem se zase zvětšil, ale jediný co můžu doporučit je fakt ležet, ale vím, že je to těžký a nejde to =). Jinak tu kultivaci mě brali taky a pak jsem měla i ATB a ty mě zabrali, tak možná máš nějakou infekci a taky se ti zpraví =)

luca293
16. kvě 2019

Jinak moje doktorka vždycky říká, že do 25mm je to v pořádku a čím si blíž porodu tak se zkracuje. =)

jhoki
16. kvě 2019

@lery92 Jestli myslite klidovy rezim pobyt na luzku, tak je to pekna blbost, slusne receno.

lery92
16. kvě 2019

@jhoki je to jediný možný konzervativní postup .Úplně nerozumím tomu ,,blbost" 😊😉

jhoki
17. kvě 2019

@lery92 A lezeni treba od 12.t.t. to zachrani a zabrani zkracovani delozniho hrdla a snizi riziko predcasneho porodu, to jako fakt? Jestli ano, jdu do 5. tehotenstvi a zavesim se hlavou dolu jako netopyr!

verunka_korunka
17. kvě 2019

@jhoki klid na luzku a horcik mi zachranili prvni dceru. Od 22tt do 26tt jsem lezela v nemocnici s otevrenym cipkem a prolabujicim vakem blan do pochvy, dva tydny to bylo brano jako zacinajici potrat. Lezela bych i dele, ale lekari rozhodli ze chteji dite venku kvuli hodne velke infekci plodove vody. Druhe tehotensvi se zacal cipek zkracovat a otevirat ve 27tt, od te doby jsem lezela doma. Kdyz mi dovolili porusit prisny klidovy rezim, stacila hodinova prochazka a cipek byl opet otevreny do nalevky. V leze se po tydnu nalevka razantne zmensovala a druha dcera je donosena. Ted u tretiho doufam, ze trochu zabere utrogestan na cipek a hlidam stale divne vytoky a ted od 17tt mi opet tvrdne bricho, takze zacinam i s magnosolvem. Ale pokud se zase zacne otevirat, vim, ze jedina pomoc je ležet. A viset jako netopyr neni potreba, to mi rekl i primar u prvni dcery, ze zvysena poloha nohou neni potreba, staci opravdu lezet.

jhoki
17. kvě 2019

@verunka_korunka Zdravim Te! Ja v tom z dlouhodobeho hlediska nevidim zadny profit. Lezela jsem, bouchlo to 24+0, ted jsem nelezela a rodila jsem 38+3. Muzu se zeptat, kde to bylo, v ktere porodnici, ze rekli, ze lezeni pomuze. Me vzdy rekli, ze nepomuze.

verunka_korunka
17. kvě 2019

@jhoki upmd podolí praha a jak pisu, sama jsem na utz videla, jak se ten cipek vracel zpet do min otevreneho kdyz jsem poctive lezela. U toho prvniho byl uz otevreny na cca 3cm, tam jsem se modlila za oboje, at se nezavre ani neotevre jeste vic. Mozna to holt nekomu stejne nepomuze, ale to je tak u vseho. Vetsine to pomuze nebo aspon nezhorsi. Radeji budu 3 mesice opet lezet, nez se modlit jestli dite v inkubatoru prezije, jezdit za nim do nemocnice kazdy den po dobu 3 mesicu atd... ale to je jine tema.

lilie16
17. kvě 2019

@jhoki kvuli riziku predcasneho porodu mi byla provedena cerklaz cipku. Od dvou lekaru, nezavislych na sobe mi bylo vyslovne prikazano dodrzovat klidovy rezim na luzku. V minulem tehotenstvi jsem o miminko prisla v 22tt kvuli zkracovani cipku. Takze za me ma lezeni fakt efekt.

luca293
17. kvě 2019

@jhoki já úplně souhlasím s holkama, když ležím břicho je v klidu nebolí, když jsem šla k doktorovi na kontrolu, čípek byl v pořádku, jakmile jsem nedodržovala klid na lůžku čípek se na kontrole zkrátil. Ale přesně jak píše verunka_korunka, radši budu ležet, než řešit předčasný porod, za který bych si pak nadávala. Když mě pustili z nemocnice, tak jen pod podmínkou ležení a sama na sobě cítím, že když něco dělám, jen třeba blbý oběd, břicho hned tvrdne a není mě dobře.

lery92
17. kvě 2019

@jhoki zkusím to vysvětlit takto :
Jsou dvě možnosti jak postupovat , jak jsem psala 1) cerklaz , tato metoda sebou nese rizika , upřímně řečeno v praxi sem to zažila 2 x
2) klid .Proč? Ve vysokém stadiu gravidity plod naléhá na kanál a tlačí , když ležíš mimco ( a bavíme se tu od 20tt a výš ) už tak netlačí a čípek se zregenerovava a neopotřebovává .Do 20 TT klid ale význam též má a to z důvodu vedlejších nálezu .Bavím se tu o nálezech cyto L-SIL, ASCUSy a nevím jestli umím tyhle věci dobře vysvětlit .Progresivní nález na čípku udělá bez klidového režimu do 20tt paseku a těžko už se to po tom 20tt dohání

Takže závěrem , je to jediná konzervativně a zároveň preventivně účinná věc proti těžkým prematuritam , potratům .Funguje to cca u 90% žen a pochopitelně někdy jsou ty nálezy tak těžký , že i kdyby ses zavěsila jak netopýr , tak nic nikdo nezmůže

jhoki
17. kvě 2019

@verunka_korunka
@lilie16
@luca293
@lery92 Nalezela jsem se v tehu docela dost a nekdy proste lezet nejde. Myslim pripad, kdyz ma clovek uz 2 deti a musi se o ne starat. Chtela jsem zkusit neco jineho. Cerklaz jsem nikdy nemela. Je to dost slozita vec, ty predcasne porody, snad nekdo jednou objasni presny mechanismus vzniku. 5. tehotenstvi neplanuju, takze mi to je uz celkem jedno. Jsem rada, ze ta experimentalni lecba zabrala. Lezeni nikomu neberu...

britney
17. kvě 2019

To je super ze můžete v CR lezet a mit klidovy rezim, meli by jste být za to všeobecně rády.
V zahranici konkretne v UK tohle nikdo neresi.
Ja mela cipek zkraceny jiz kvuli předešlé operaci kvuli dost spatne cytolce.
Na 12 týdnu UZT mi řekli ze se zkracuje ( 25mm) ale odmítli s tím něco dělat, ze to nechají tak, dokonce odmítli i kontrolní UZT.
Takže jsem do 34 týdne chodila do práce a stala nonstop na nohách.
No a ani neschopenku jako v ČR, ze se necháte vypsat na měsíce na rizikové , to tady neexistuje- DR to nedá.
Ještě nás na těhotenským kontrolách nutily porodní asistentky běhat po schodech a zakazovaly používat výtah.
Taková je moje zkušenost ze zkracujicim se cipkem.

babulkababulka
autor
20. kvě 2019

Děkuji za reakce,

puhelin
26. kvě 2019

Mme delali ve 27tt cerklar pri delce cipku 18 mm a nalevce (?) tvaru V sirky 17,6 mm. Mam dvouletou dcerku, pouze lezet bych nemohla. Samozrejme vetsinu dne lezim, nastesti mi s ni rodina pomaha, ale snidani a obed pripravit musim, a ne vse lze s dcerkou delat v leze.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru