Zvýšené protilátky, Rh+. Jak dopadlo Vaše těhotenství?

kamste
3. čer 2016

Zdravíčko,
mám krevní skupinu B Rh+, zjistili mi zvýšené protilátky anti-K.
Byla jste na tom některá podobně? Jak dopadlo/probíhá Vaše těhotenství?

Co už vím (z netu):
Kromě protilátky anti-D (typické pro matky Rh- s plodem Rh+ což je dobře prozkoumaná problematika s řešením - preventivní podání imunoglobulinu na snížení protilátek anti-D) existují i poměrně vzácné protilátky (www.wikiskripta.eu/index.php/Krevní_skupiny).
Průběh těhotenství a vývoj mimča můžou ovlivnit anti-E, anti-c a anti-K. Tyto protilátky jsou spojovány s hemolytickým (hem=krev, lyze=rozklad) onemocněním plodu/novorozence a můžou způsobit úbytek krvinek mimča a následné potíže v růstu a po porodu silnou novorozeneckou žloutenku. Jelikož se jedná o poměrně málo prozkoumanou problematiku, prevence zatím neexistuje. Hlídají se hladiny protilátek, kontroluje se častěji vývoj pod UZ, lze určit krevní skupinu mimča a tedy i rozhodnout zda je ohrožené, při výrazných potížích mimča lze od 20.tt provést nitroděložní transfúzi, po porodu je při žloutence možné "solárko" a při výrazných potížích lze provést u mimča také transfúzi...

Je to moje 3. těhotenství a jsem v 13.týdnu. Předchozí těhotenství byly bez komplikací.
Další odběr krve mám příští týden, poradnu za 2 týdny.

Zajímá mě, jaké s tím máte zkušenosti a jak těhotenství dopadlo/probíhá.

Díky za odpověď
Kamila

kamste
autor
12. lis 2021

@monika12353 dokud jsou hladiny protilátek nízké, tak se nic neděje (tělo vše stíhá normálně doplnit). Ty závažné problémy se vyskytovaly hlavně když lékaři ještě nevěděli, že existují další erytrocytální protilátky a tak tomu nemohli včas nijak zabránit a zjistili to až po porodu. Dnes se o tom už ví, takové maminky se sledují a pokud by se hladiny protilátek zvedly, tak už umí navrhnout řešení dřív než by mohlo dojít k poškození vnitřních orgánů miminka.
Věřím, že to bude dobré, jen bude víc kontrol 😉

monika12353
13. lis 2021

@kamste jste skvělá.. Vždy mi zvednete naladu

kamste
autor
15. lis 2021

@monika12353 rádo se stalo. Pamatuju si, jaký to byly nervy...

calexka
10. zář 2022

@kamste dobrý den,
Moc děkuji za diskuzi. Hledám už pár dní na netu, v diplomových pracích vše o těhotenství a protilatkach. Jsem v 13tt a jsem RH+, už mám 2 zdravé děti, 1 tatínek.
Nikdy jsem neslyšela o jiných protilatkach než RhD.
Nyní mi zjistily protilatky Anti C a anti e.
Prý jsou zatím slabé, další odběry v 16tt, takže 3 týdny čekat. Bojím se. Vím, musím věřit miminku! Proto ještě jednou ti chci moc poděkovat za to světýlko, dobry konec 🙂

kamste
autor
10. zář 2022

@calexka Zdravíčko, přeji ať protilátky zůstanou nízké a vše dobře dopadne 🍀

calexka
10. zář 2022

@kamste moc děkuji 🙏❤️

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru