Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

HIV Infekce v těhotenství

HIV infekce v těhotenství se řadí k vážným komplikacím, protože hrozí nakažení plodu HIV infekcí. HIV je označení pro virus lidské nedostatečnosti. Jde o virus, který způsobí syndrom selhání imunity (AIDS). HIV postupně ničí schopnost organismu bojovat proti infekci.

Rozvoj AIDS může trvat i několik let, během nichž se oslabuje imunitní systém2 až nakonec selže úplně. V posledních stádiích onemocnění pacienti s AIDS umírají na běžné infekce, které zdravý člověk bez problémů překoná.

Přenos infekce

HIV infekce a těhotenství

Ženě, která má HIV infekci hrozí vyšší riziko komplikací jako např. předčasný porod20, zpomalený nitroděložní růst plodu1 a narození mrtvého dítěte.

Riziko komplikací je vyšší u žen, které jsou v pokročilejším stádiu těhotenství. Bez léčby je riziko získání infekce HIV u dítěte více než 25%. Při vhodné léčbě se riziko snižuje na 1%.

Projevy HIV infekce

Mnoho lidí nemá na začátku onemocnění žádné příznaky. Onemocnění probíhá v několika fázích.

  • Akutní stadium - příznaky podobné chřipce:
  • Bezpříznakové stádium - (asymptomatické stadium), nakažená osoba se cítí zdravá
  • Časné příznakové stadium :
  • Pozdní příznakových stadium - rozvoj AIDS:
    • V tomto období se rozvíjí oportunní infekce. Oportunní znamená, že za normálních okolností tyto mikroorganismy nejsou schopny vyvolat onemocnění. Při AIDS je však imunitní systém tak zničený, že tyto mikroorganismy dokáží vyvolat onemocnění.

Léčba HIV během těhotenství

Těhotná žena je pravidelně během celého těhotenství sledována. Ve 20. týdnu20 se provádí ultrazvukové vyšetření na zjištění vrozených vývojových vad.

Cílem léčby je udržet virovou nálož na co nejnižší úrovni. Žena, která je HIV pozitivní před otehotením, nesmí přestat užívat léky proti HIV infekci.

Lékař při podezření na HIV provede krevní testy, kde sleduje počet virových částic v organismu. Na základě výsledků vybere nejvhodnější typ léčby. K nejpoužívanějšímu přípravku v těhotenství patří zidovudin. Tento lék prochází placentou9, a tak poskytuje určitou ochranu i plodu.

K dalším postupům léčby patří používání kondomu, pokud má i partner HIV, protože může mít jiné, odolnější druhy viru. Porod císařským řezem81 snižuje riziko nakažení dítěte virem prostřednictvím tělesných tekutin. Indikaci na císařský řez zhodnotí ošetřující lékař.

Matka po porodu nemůže kojit.

Dítě se hned po narození testuje na HIV infekci. Pokud se diagnóza HIV určí těsně před porodem, dítě po porodu užívá kombinaci léků proti HIV.

Riziko nakažení dítěte HIV během těhotenství je při pravidelně užívané léčbě menší než 1%.

Použité zdroje

  1. Http://www.babycenter.com/0_hiv-aids-during-pregnancy_1427384.bc?showAll=true
  2. Http://www.hivaids.sk/index.php
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s hiv infekcí v těhotenství

Máš zkušenost s hiv infekcí v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost