Tetování v těhotenství

TetováníTetování těla se stává stále modernějším trendem dnešní doby a proto i mnoho budoucích maminek chtějí kromě zdravého miminka také nové tetování. Je však tetování v těhotenství bezpečné?

Pokud se obrátí těhotná žena s tímto dotazem na lékaře, doporučení k tetování patrně nedostane. Důvodů je hned několik, přesto pokud se nastávající maminka pro tetování rozhodně i navzdory těmto doporučením, ohrozí tím opravdu své zdraví nebo zdraví děťátka?

Ačkoliv je tetování v těhotenství24 poměrně nezvyklou záležitostí, přesto existuje celá řada budoucích maminek, která po tetování zatouží. Většinou si však tento nápad právě kvůli těhotenství rozmyslí a svou tužbu se rozhodnou odložit na pozdější dobu.

Proč se v těhotenství tetování raději vyhnout

Důvody, proč se tetování v těhotenství raději vyhnout lze shrnout do dvou bodů:

  1. Obava z nákazy v nesterilním tetovacím studiu - ačkoliv jsou tato studia či salóny prověřené a čistota je již na pohled zřejmá, přesto se lékaři obávají z možné nákazy, která by mohla ohrozit zdraví jak nastávající maminky, tak i zdraví děťátka. Tento argument se dá vykládat víceméně za bezpečnostní opatření, které je lékař téměř povinen zmínit. V opravdu prověřeném tetovacím salónu jsou však tyto obavy zbytečné.
  2. Obava z infekce - druhým důvodem proč lékaři tetování v těhotenství nedoporučují je oprávněná obava z infekce. Nejedná se zde však o nějakou nákazu. Při procesu tetování dochází v těle ke sledu imunitních událostí. Tělo bere tetování v podstatě jako infekci, při zákroku vzniká rána, kterou je třeba důkladně zahojit. Tělo se následně snaží všemi prostředky tuto ránu zahojit. V případě jakéhokoliv oslabení v podobě nemoci, alkoholu drog nebo i zmíněného těhotenství je proces hojení rány mnohem delší a také méně intenzivnější. Z tohoto důvodu je zapotřebí být na tetování ve velmi dobré zdravotní kondici.

V období těhotenství se imunitní systém nastávající maminky musí postarat hned o dva, což je samozřejmě zátěž, díky které může být hojení rány o něco delší.

Dá se tedy říci, že za normálních okolností by tetování nemělo ohrozit ani nastávající maminku a ani děťátko, obecně se však tetování v době těhotenství nedoporučuje, protože stát se může cokoliv. Při procesu tetování vzniká bolest, stoupá hladina adrenalinu a dalších látek a tělo se brání infekci. Proto je vhodnější odložit tetování na dobu nejlépe 3 měsíce od ukončení kojení70, kdy bude tělo maminky již zcela zhojené a připravené tento zákrok bez komplikací zvládnout.

Permanentní make-up v těhotenství

Mikropigmentace, nebo-li permanentní make-up, tedy tetování obočí, očních linek nebo rtů je v těhotenství zcela bezpečné, zejména proto, že se jedná pouze o povrchový zásah. Pakliže má však nastávající maminka obavy, je vhodné i tento zákrok odložit na dobu po porodu29.

Rozdíl mezi permanentním make-upem a klasickým tetováním těla

Zásadní rozdíl je v hloubce vpravovaných barevných pigmentů do kůže. U permanentního make-upu se jedná o hloubku 0,5-0,7 mm, tedy pigmenty se vpravují pouze do druhé vrstvy kůže. U klasického tetování je barva vpravována do hlubších vrstev podkoží a kůže.

Co se týče barev, na klasické tetování jsou používány nerozpustné barevné pigmenty, permanentní make-up pracuje výhradně s barvami rostlinného nebo minerálního původu.

Trvanlivost permanentního make-upu je proto pouze 3-5 let, u klasického tetování je kresba již doživotní.

Piercing a těhotenství

Piercing - tedy propichování různých částí těla - je v současné době velkým modním trendem zejména u mladých lidí. Náušnice v nose nebo na bradě v těhotenství žádný problém nečiní, situace se však obrací k horšímu, kdy má nastávající maminka ozdobený pupík nebo dokonce některou z intimních částí těla.

Piercing v pupíku je možno ponechat přibližně do konce 6. měsíce těhotenství27, tedy do doby, kdy se bříško15 začne velmi rychle zvětšovat a tím i rozsah kůže, kterou piercing prochází. V případě touhy zachování piercingu je pak možné šperk vyjmout a nahradit nylonovou šňůrkou, která po dobu gravidity zamezí zárustu piercingu. Existují také ohebné šperky z bioplastu určené přímo těhotným. Po porodu děťátka je pak možno šperk bez větších problémů vrátit na své původní místo.

Pokud má budoucí maminka ozdobená intimní místa nebo prsa je nutné, aby téměř ihned po zjištění gravidity byly šperky vyjmuty. Ňadra jsou od počátku těhotenství velmi citlivá a piercing zavedený např. v prsní bradavce by mohl způsobit náhlý zánět. Stejné je to i u šperku zavedeného např. v klitorisu - ozdoba by mohla komplikovat vaginální vyšetření, která jsou během těhotenství velmi častá. I zde je možno použít proti nechtěnému zárůstu piercingu techniku nylonové šňůrky stejně jako u piercingu v pupíku.

Podobně jako u klasického tetování je zavádění nového piercingu v těhotenství spíše nevhodné. Opět hrozí riziko infekce a dlouhodobé hojení rány. Tedy pokud má budoucí maminka zájem o tetování či piercing v době těhotenství, šestinedělí10 nebo v době kojení, je vhodnější od tohoto záměru upustit a vyčkat na dobu alespoň 3 měsíce po ukončení kojení. Tetování i piercing představují jak fyzickou, tak psychickou zátěž, která není v těchto obdobích vhodná.

Více o tetování v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.tribo.cz/index_frameset.php?mainframesrc=%2Fcz%2Farticles%2F23%2F%3Faid%3D20
  2. http://kerky.cz/tetovani/tetovani-v-tehotenstvi/
  3. https://web.archive.org/web/20160515053239/http://www.efka-tattoo.cz/tetovani
  4. http://www.mojebetynka.cz/tehotenstvi-a-porod/tipy-a-rady-v-tehotenstvi/piercing-v-tehotenstvi-je...
  5. http://www.tetovanioboci.cz/

Hodnocení a zkušenosti s tetováním v těhotenství

Máš zkušenost s tetováním v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce