Obrat vnějšími hmaty

V závěru těhotenství tě může lékař zaskočit zprávou, že se děťátko v děloze stále nepřetočilo a může ti navrhnout tzv. těhotenství. obrat vnějšími hmaty. Proč je ohledně tohoto úkonu tolik mýtů, jak se vlastně provádí a umí jej udělat každý lékař? I na to se, mimo jiné, podíváme v našem článku.

Obrat vnějšími hmaty

Obrat vnějšími hmaty nebo tzv. vnitřní obrat plodu se provádí přes břišní stěnu maminky.

Co je to obrat vnějšími hmaty?

  • Jedná se o manuální úkon, během kterého lékař přes tvou břišní stěnu otočí miminko hlavičkou dolů směrem k tvé pánvi – do polohy, která je žádoucí pro přirozený vaginální porod. Benefitem obratu tedy je, že se žena vyhne císařskému řezu, který byl indikován pouze z důvodu nepříznivého uložení děťátka v děloze, nebo porodu koncem pánevním, který s sebou vždy nese jistou míru rizika.
  • Obrat vnějšími hmaty neboli tzv. vnitřní obrat plodu či ECV (z angl. výrazu external cephalic version) se provádí až po ukončeném 36. týdne těhotenství25 a samozřejmostí je předchozí souhlas těhotné ženy. Pokud je v závěru třetího trimestru miminko otočeno v poloze nožičkami dolů, lékař ti může navrhnout jeho manuální obrat. Rozhodnutí, zda tento úkon podstoupíš, je však na tobě.

Jak probíhá obrat vnějšími hmaty?

  • Celý úkon netrvá déle než 2 až 3 minuty, avšak čas, který u lékaře strávíš, se prodlouží z důvodu několika vyšetření, která obratu vnějšími hmaty předcházejí. Jmenovitě jde o:
    • CTG neboli kardiotokograf či laicky řečeno pásy, pomocí kterého se změří ozvy děťátka před i po zákroku.
    • Ultrazvukové vyšetření – celý průběh obratu vnějšími hmaty probíhá pod neustálou kontrolou ultrazvuku.
  • Poté, co absolvuješ CTG a ultrazvuk, ti lékař prohmatá bříško, aby se seznámil s přesnou polohou dítěte v děloze. Následně pod neustálou kontrolou ultrazvuku provede speciální hmaty, díky kterým děťátko popožene, aby se otočilo hlavičkou dolů. Žena cítí pouze tlak, nejde však o bolest. Důležité je říci, že lékař tyto hmaty nedělá násilím a „za každou cenu“.
  • Úspěšnost zákroku je 50 až 60 %, to znamená, že se hmat povede jen ve větší polovině případů.
  • Po obratu miminka se provádí kontrolní CTG, který by mohl odhalit případnou kontrakční činnost dělohy. V závislosti na tom, v jaké porodnici obrat vnějšími hmaty absolvuješ, můžeš jít po zákroku a kontrole domů, případně můžeš v porodnici zůstat až do druhého dne. Každé pracoviště má svůj preferovaný postup a výjimkou není ani to, pokud ti dají na výběr, jestli zůstaneš hospitalizovaná, nebo půjdeš domů.

Důležitá informace: Po obratu vnějšími hmaty je třeba počítat s možností, že se miminko otočí zpátky, tedy do polohy, v jaké bylo dříve. Tím pádem je nastávající maminka znovu konfrontována otázkami, zda se zvolí porod koncem pánevním, nebo císařský řez. Výjimkou však není ani situace, kdy se vnitřní obrat plodu provádí opakovaně.


Kdy se nemůže provést obrat vnějšími hmaty?

  • Obrat plodu vnějšími hmaty nelze provést v těchto případech:
    • Pokud je v bříšku více než jeden plod, jde tedy o vícečetné těhotenství.
    • Pokud dítě zaostává v růstu (tzv. růstová restrikce plodu).
    • Pokud je placenta uložena příliš nízko – placenta praevia neboli tzv. placenta. vcestná placenta.
    • Pokud jsou na děloze vrozené vady.

Rizika a komplikace obratu vnějšími hmaty

  • Obrat dítěte vnějšími hmaty je bezpečnou metodou a komplikace se objeví jen u 0,5% těhotných žen, které ho podstoupily. Může se jednat o:
    • nástup kontrakcí,
    • předčasný odtok plodové vody,
    • předčasné odlučování placenty (abrupce placenty).

Proč mi obrat vnějšími hmaty můj gynekolog nedoporučuje?

  • Může nastat situace, že tě tvůj gynekolog bude od tohoto úkonu zrazovat. Pokud ale nespadáš pod výjimky, u nichž se obrat nemůže provést, měla by sis vyslechnout i názor jiného odborníka.
    • Obrat vnějšími hmaty se totiž vrací do praxe jen v posledních letech. V uplynulých desetiletích se mu nevěnovala velká pozornost a také byl opředený nepravdivými mýty.
  • Pokud ti tvůj gynekolog nebo porodník obrat plodu nedoporučuje a nemáš žádné komplikace, pro které se skutečně nemůže provést, měla by ses poradit na pracovišti, kde ho běžně dělají.

Rozdíl mezi obratem vnějšími hmaty a Hamiltonovým hmatem

  • Často se zaměňují výrazy obrat plodu vnějšími hmaty a Hamiltonův hmat. V praxi se však jedná o diametrálně odlišné úkony, které mají různé cíle:
    • Obrat plodu vnějšími hmaty – jedná se o úkon přes břišní stěnu, při němž se má miminko otočit do polohy hlavičkou dolů. Těhotenství pokračuje dále bez jakýchkoli jiných změn.
    • Hamiltonův hmat – provádí se s cílem vyvolat porod a představuje zákrok, během kterého lékař jednou rukou vnikne přes pochvu k děložnímu čípku, kde prstem oddělí plodové obaly od děložní sliznice. Často tento úkon vede k rozjetí kontrakcí.

Mohlo by tě také zajímat

Hamiltonův hmat

Hamiltonův hmat je lékařská metoda, která se provádí na konci těhotenství, zpravidla po 1. termínu porodu ve snaze vyvolat porod.

Růst bříška v těhotenství

Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.


Víc o těhotenství a porodu na Modrém koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného – klidně i přibližný termín porodu. Poznáš zde tedy maminky, které si právě procházejí stejným životním obdobím jako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradny
    • Máš otázku, na kterou ti nejde najít jasnou odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízí možnost anonymity.
  • Diskuse
    • Nech si poradit nebo si jen přečti již vzniklý obsah v našich fórech. V jednotlivých diskusích určitě najdeš něco, co tě zaujme. A pokud náhodou ne, klidně vytvoř vlastní vlákno a počkej si na reakce ostatních uživatelů naší stránky.
    • Diskuse: Hmat na otočení miminka-Podolí. Máte zkušenost?

Hodnocení a zkušenosti s obratem vnějšími hmaty

Máš zkušenost s obratem vnějšími hmaty?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
dominikaaan  25. led 2024

Obrat 37+0 v nemocnici Jihlava

Holky, já byla na otočení v Jihlavské nemocnici v 37+0 a obrat byl úspěšný!!! Za mě to určitě za zkoušku stojí. Doktoři nedělají nic na sílu. Ja s tím, že to vyjde, spíše nepočítala, protože jsem měla menší množství plodové vody a stejně se to povedlo! Zákrok nebolel, jen to bylo nepříjemné tlačení, co se určitě dá vydržet a malá byla otočená ani ne za minutu. O obratu jsem toho tady na diskuzích hledala, co se dalo a přijde mi, že nejvíce z něj odrazují a straší ti, co ho vlastně ani nezažili.
mareckula  19. srp 2022

Obrat ve 37+1 ve Frýdku Místku

Malá se ne a ne otočit hlavičkou dolů, ikdyž jsem zkoušela od 34tt cvičit doporučené cviky, spinning babies, svítit i pouštět hudbu. Zvážila jsem všechny možnosti a rozhodla se podstoupit otočení zevním hmatem a ÚSPĚŠNĚ! Jak to probíhalo? Paní doktorka zkontrolovala přes ultrazvuk polohu miminka, dostatek plodovky, uložení placenty. Mi napíchla kapačku s roztokem, aby mi netvrdlo bříško. Nahmatala zadeček, hlavičku a zatímco porodní asistentka stále kontrolovala ultrazvukem stav malé, doktorka ji pomaličku otáčela. Kdyby se cokoliv dělo, okamžitě přestávají! Až nakonec řekla ,, už jsme hlavičkou dolů “ Vše trvalo asi 2-3 minuty a ani to nebolelo. Jen jsem cítila tlak na bříško, který jsem si prodýchávala, což se dalo tu chvilinku vydržet.
Jsem ráda, že jsem tenhle pokus podstoupila a jsem blíž k vaginálnímu porodu ! ❤️ Všem doporočuji vyzkoušet. Za zkoušku nic nedáte a nepůjdete hned zbytečně pod kudlu.
katlapatla  25. čer 2019

Obrat ve 36tt, 19.06.2019 Olomouc

V 11h ráno jsem přišla na porodní sály do porodnice Olomouc. Tam mi natočili 30min ozvy miminka a během toho jsme se sestřičkami vypisovaly papíry. Druhá sestřička mi pak napíchla infuzi, ve které byla látka na potlačení děložních stahů v bříšku. Vedlejší účinek - bušení srdce a třes těla, ale nebylo to nic zlého. Než mi na pokoji dokapala infuze, přišel pan doktor Karel Huml, dvě sestřičky a ještě jedna paní doktorka, takže tam na mě byli 4. :D

Na břicho mi dali hodně horký gel na monitorování miminka ultrazvukem a snažil se miminko rukama otočit - bohužel neúspěšně, malá je dost zasazená zadečkem v pánvi a nešlo s ní hnout. Zákrok to byl krátký a bezbolestný, cítíte jen velký tlak. Chtěli abych se co nejvíc uvolnila, ale moc to pod tím tlakem nešlo. Za chvíli bylo po všem a řekli, že to bohužel nejde. Za hodinu natočili další ozvy cca 20min a šla jsem domů. Určitě bych to zkusila zase, za zkoušku člověk nic nedá a aspoň jsem udělala vše co šlo, aby se miminko mohlo narodit přirozeně...
  • Vůbec možnost, že se o to lékaři mohou pokusit
  • Máte pouze 1 krátký pokus, aby se neodloučila placenta...
ivanazonygova  4. čer 2019

Obrat ve 36TT ve FNO 03.06.2019

Byli jsme obracet prcka ve fakultce v Ostravě. Prcka obracel MUDr. Matlák. Obrat proběhl úspěšně a docela bezbolestně. Dostali jsme infuzi NaCl na uvolnění, po které jsem dostala slušnou třesavku, ale bylo to spíš vtipné. :-) Samotný obrat trval opravdu jen pár minut i s kontrolou. Potom dělali ještě cca hodinku náslech srdíčka a pak jsme měli přes noc sledování a náslechy na lůžku pro kontrolu. Všechno proběhlo hladce a bolelo to jen v jednu chvíli, když si pan doktor prcka přechytával, ale to bylo v pohodě. Jinak šlo spíš o velký tlak, ale nic hrozného.

Určitě obrat doporučuji. Pořád je to šance, jak rodit přirozeně a nejít zbytečně pod kudlu, když to není nutné.
Jinak personál ve FNO je velmi příjemný a je vidět, že ví, co dělají.

Pokud není jiný důvod proč jít na císaře než poloha KP, tak určitě obrat doporučuji. Za zkoušku nic nedáte.
2 lidé považují za užitečné
adina2013  8. led 2018

Moje zkušenost

Mně se miminko otočilo až někdy mezi 37-38. Měl už přes 3 kg odhadem a otočil se sám. Spala jsem hodně na zádech s méně podloženou hlavou a někdy v noci se sám otočil. Domlouvala jsem mu, v duchu. Na zevní hmaty bych nikdy nešla. To dítě má důvod proč se ještě neotočilo. Neriskovala bych předčasný akutní porod, raději bych podstoupila CS.
4 lidé považují za užitečné
gattousti  7. led 2018

Obrat 36 TT - Ostrava

Na obratu zevními hmaty jsem byla minulý týden ve Fakultní nemocnici Ostrava - Poruba. U nás bohužel obrat nebyl úspěšný, malá si sedí na zadečku a ne a ne se hnout, nicméně i tak obrat naprosto doporučuji a šla bych na něj určitě znova, kdyby bylo třeba. Obrat prováděl přímo přednosta - Šimetka - úžasný člověk!

Obrat nebyl nijak bolestivý, po zákroku si mě hospitalizovali na 24 hodin, během kterých se 3x denně nahrávaly ozvy a pro jistotu jsem byla sledována jak já - tak i miminko.

Kdo má stejný problém jako my a má tu možnost, určitě na obrat jděte, za zkoušku nic nedáte. :)
2 lidé považují za užitečné
no_title  8. srp 2017

36tt úspěšný obrat

Malý si hověl v KP poloze celé těhotenství, ač proto neměl zjevný důvod. Zřejmě byl prostě jen méně aktivní. KP porod u mě nepřipadal v úvahu kvůli neurologickému onemocnění, ale císaře jsem nebyla schopna schroupnout, strašně jsem se bála. Takže jsme zkusili všechno, co šlo a když to nepomohlo, tak jsme zkusili jedinou metodu, která měla šanci na úspěch - manuální obrat.

Dělali mi ho ve 36.tt na FNO Ostrava. Kontrolovali snad vše od množství plodové vody po pupečník (zda není kolem krku) a vše bylo O.K.

Předtím jsem měla monitor a kapačku s léky na omezení děložní činnosti.

Na sále pak bylo osazenstvo asi 5 doktorů (z toho 2 medici), ale bylo mi to jedno. Obrat probíhal tak, že jsem ležela na zádech a musela se uvolnit. Doktorka pak chytla malého pod zadečkem a nad hlavičkou a pomalu jej otáčela proti směru hodinových ručiček. Nebylo to nějak moc bolestivé, spíš takový tlak, ale bylo těžké se přitom nestáhnout - nejen tím tlakem, kterým tlačila, ale hlavně stresem. Zavřela jsem oči a snažila se uvolnit, jak jsem mohla. Pak jej doktorka obracela skrz to nejužší místo (byl v příčné poloze), vlastně to jediné místo, kde to jde otáčet hůř. Opět jsem zavřela oči. V ten moment to chvilku zabolelo, ale to by zabolelo, i kdyby se otáčel přirozeně, ono 2,6 kg není už málo. Pak se začala doktorka usmívat a já věděla, že je vyhráno. Celé to trvalo ani ne minutu. Vše se dělá pod UTZ kontrolou, kontroluje se i srdíčko. Malý to sice proškytal, ale opět mu to bylo asi jedno, tep měl stejný jako předtím ani jednou nekopl ani se nevzpínal. Doktorce jsem poděkovala, slíbila kytku a šla na pokoj, kde se natáčel monitor.

Za ten den byly monitory celkem 4 a tuším asi 5x ho kontrolovali doplerem. Pak ještě druhý den 1 monitor a UTZ kontrola. Je to s jednodenní hospitalizací. Rozhodně nelituju, že jsem šla.

Pohyby jsou víceméně na stejném místě, kvůli placentě vepředu i ve stejné intenzitě, ale posunula se mi škytavka z podbřišku na bok a tříslo (škytají mu zádíčka) a hlavička neskutečně tlačí na spodek. Ale jinak rozdíl moc poznat nejde.
3 lidé považují za užitečné
janickaajokie  11. čer 2017

Obrat Bulovka

Pokus o obrat jsem podstoupila před pár dny ( 6/2017) ve 37.tt na Bulovce. Prováděla ho moc milá a profesionální MUDr. Mikysková. Předem mi vše vysvětlila a byla jsem upozorněna, že mám silnější břišní stěnu, takže to bude pravděpodobně víc bolet. A byla to pravda - bolelo to opravdu hodně, chvílemi jsem myslela, že to budu muset vzdát, ale vydržela jsem až do konce. Modřiny nemám, ale bříško je na pohmat tam, kde nejvíc tlačili, dost citlivé a asi ještě pár dní bude. Bohužel se to nepovedlo, náš píďa je v bříšku spokojený zadečkem dolů a odmítá se sebou hnout.

I tak jsem ale ráda že jsem to zkusila, moc bych chtěla rodit přirozeně a litovala bych kdybych to nezkusila. Na Bulovce naštěstí neposílají automaticky KP na císaře, dokonce ani prvorodičky, takže mám pořád šanci :slight_smile: záleží jak ještě mimčo povyroste, ale zatím to vypadá dobře.
2 lidé považují za užitečné
andreav7  2. bře 2017

Zkušenost - Obrat - únor 2017

Zdravím všechny.
Přidám se také se svojí zkušeností s obratem, konkrétně v Brně - Bohunicích (MUDr. Hruban a MUDr.Wagnerová), mohlo by to některým maminkám pomoct v rozhodování.

Nikdy by mě nenapadlo, že bych něco takového mohla podstoupit, ale už od 35 tt, kdy se naše princezna rozhodla, že se stále neotočí hlavičkou dolů, to ve mě pořád víc a víc hlodalo.

Šlo mi o to, abych mohla rodit přirozeně. Proto jsem se nakonec rozhodla obrat podstoupit.

Musím říct, že pro mě to bylo velice nepříjemné. Naše maličká je v bříšku zadečkem posazená už velmi velmi nízko a proto to zřejmě i tak bolelo. Snažili se ji stále vysadit víc a víc nahoru, aby jim šla pěkně otočit. Zkoušeli 3x. (nakonec se bohužel nepovedlo).

Věřím, že kdyby naše malá nebyla tak nízko zadečkem (a celkově v takové zvláštní poloze), obrat by byl do minuty hotový. :) Pan doktor i paní doktorka jsou velice šikovní, vše mají pod dohledem a pokud by v obratu něco bránilo, hned by to řekli a ani by to nezkoušeli.

Jediné, co mi ještě vadilo, tak opravdu zima na operačním sále, ale nestrávíte tam dlouhou dobu, tak se to dá. Poté se o vás pěkně postarají, kontrolují vás, dělají monitory.
Ještě dodám, že modřiny jsem sice žádné neměla, ale břicho mě velmi bolelo cca 1 celý den po obratu a celkově jsem byla hrozně unavená a pořád jsem musela ležet. Oproti tomu malá to celé krásně zvládla, jako by se nic nedělo a monitory byly ukázkové.

Jsem ráda, že mám takovou zkušenost a nelituji toho, udělali jsme, co se dalo. :)

Všem přeji příjemné těhulkování.
2 lidé považují za užitečné
modejkun  13. zář 2016

Úspěšný obrat

Na obratu vnějšími hmaty jsem byla ve 37. týdnu v FN Bohunicích. Jak už hodně holek psalo, prováděl ho také doktor Hruban. Chtěla jsem zkusit všechno, abych mohla rodit přirozeně (i když bych zvažovala i přirozený porod KP). Nebyl to tedy výkon bezbolestný, ale obrátit se podařilo! Byla jsem hospitalizovaná přes noc, dítě bylo sledováno pravidelně na monitoru, kdyby nastaly komplikace. Obrat sám trval nanejvýš 3 minuty.

Rodila jsem tedy nakonec přirozeně a jsem za to moc ráda, za mě určitě - stálo to za to!! :)
1 člověk považuje za užitečné
dancamich  11. srp 2016

Obrat vnějšími hmaty ve FN Brno (Obilní Trh)

V 37. týdnu jsem byla z FN Bonunice odeslána na obrat zevními hmaty na Obilní Trh. O obrat se pokoušel MUDr. Hruban, který byl moc fajn. Obrat se bohužel nepovedl, ale udělala jsem pro dceru maximum.
1 člověk považuje za užitečné
mery96  16. bře 2016

Obrat zevními hmaty ve FN Brno

Podstoupila jsem tento výkon 14/3 2016 a vyšlo to. Dr. Hruban byl opravdu profík, vše proběhlo dobře. Určitě doporučuji to zkusit!

Nebudu to znovu celé rozepisovat, pokud si chcete přečíst celý postup - https://www.modrykonik.cz/blog/mery96/article/m...
2 lidé považují za užitečné
amy_82  11. led 2015

Obrat zevními hmaty 2014

Obrat jsem podstoupila 24.6.2014, 36+6 (termín 17.7.), v Brně Bohunicích.

Průběh: v domluvený termín půl hod monitor, vyšetření včetně ultrazvuku na ambulanci porodního sálu. Dle sdělení doktorky stav příznivý k pokus pro otočení - placenta vzadu, dostatek plodové vody atd. Pak ještě přišel udělat ultrazvuk i doktor Hruban, který by obrat prováděl a taktéž potvrdil, že podmínky jsou dobré. A tak jsem souhlasila (jsem drobná, malý měl odhad přes 3kg a já chtěla udělat vše, abych rodila přirozeně). Takže příjem na oddělení, pak na operační sál, kde se hmat provádí. Kapačka s látkou upravující děložní činnost. Pak Dr. Hruban opět udělal rychlý ultrazvuk. Pak mi chvíli "osahával" břicho, aby malého správně chytil. Pak ani ne 2 minuty tlačil malého do správné polohy. No a povedlo se. :o) Následoval půlhodinový monitor ještě na sále, další asi v šest večer, ráno před propuštěním. Vše v pořádku.

Dva dny nato jsem zašpinila asi 4 kapky krve a lehké bolesti břicha, tak jsme raději jeli do porodnice. Monitor ok, žádné další krvácení se nekonalo, ale pro jistotu si mne tam nechali. Asi do 2 hodin bolesti ustaly. S odstupem času si myslím, že bolesti byly namožené svaly po tom obratu. Zašpinění mohlo být z čehokoliv - celé těhotenství jsem si kvůli poruše srážlivosti píchala léky na ředění krve. Nejspíš mrcha psychika - od propuštění z nemocnice ve mě stále hlodal červík, zda se malému opravdu nemohlo nic stát (po příjezdu do porodnice se za chvíli vše srovnalo ...).

Takže za mě ano, pro mne to byla šance normálně porodit. Nakonec jsem sice přenášela a pravděpodobně díky svolení s vyvoláním porodu nakonec rodila císařem, ale tam bych souvislost neviděla.

Navíc Dr. by obrat odmítnul udělat, pokud by si nebyl jistý, že je to bezpečné. Až v okamžiku, kdy byla hotová potřebná byrokracie a já ležela na sále, se teprve definitivně rozhodoval na základě UTZ a pohmatu.

Navíc Dr. Hruban má v této oblasti dlouholeté zkušenosti a ten den měl už jeden úspěšný obrat za sebou :o), s paní jsem se potkávala.
1 člověk považuje za užitečné
cervenejablko  26. lis 2014

Náš obrat

Naše koblížková si taky usmyslela, že se otočit nehodlá a prostě bude hlavou nahoru a hotovo. Přemlouvala jsem ji slovně, moxováním a když nic nezabralo, tak jsem byla mojí dr. odeslaná do FN Brno Bohunice, ať jí domluví tam.

Přišla jsem tam na kontrolu, mrňouskovou poměřili, podívali se, kde je pupeční šňůra, jak to vypadá s plodovkou. Vše bylo v pořádku, jen té plodové vody mám trochu míň, ale byl mi obrat doporučen a ještě ten den proveden.

Musím říct, že mě to tedy celkem dost bolelo, když mi pan doktor miminko otáčel, ale dalo se to ještě vydržet. Během zákroku i po něm ji sledoval na ultrazvuku a po skončení mi natočili monitor a večer pak další.

Přes noc jsem se často budila a pořád jsem ji cítila, jak se vrtí a asi zvyká na novou pozici. Ráno nás čekal ještě jeden monitor a ultrazvuk a protože vše bylo v pořádku, tak nás pustili domů.

Jsem ráda, že jsem do toho šla, i když mě překvapilo, jak to bolelo. Ale zase jsem udělala pro normální porod, co šlo a teď už je to na malé. Za sebe musím doporučit, pokud máte někdo mimčo hlavou nahoru a nechcete na císařský řez, zkuste obrat, sice se to nemusí vždy povést, ale za pokus to stojí.
veriza  27. bře 2014

Obrat zevními hmaty

Zdravím všechny maminky,

od začátku těhu jsem měla v hlavě pouze přirozený porod bez jakýchkoliv uklidňováků apod. O to víc mne mrzelo zjištění, že naše malá princezna si ještě ve 38.tt v bříšku v klídku sedí a hlavičku má nahoře.

Dle mého ošetřujícího lékaře byla jediná možnost císařský řez, a tak jsme s přítelem začli sami pátrat, jestli by to nešlo i jinak. Přečetli jsme X článků, diskuzí a všeho možného a nakonec jsme si domluvili schůzku v Brně v Bohunicích, aby nám řekli co a jak. Porod koncem pánevním nám nebyl úplně doporučen kvůli váze naší malé, ale nabídli nám obrat zevními hmaty. (Přesně toho jsem se nejvíc bála a nechtěla jsem dopustit, aby nám něco takového dělali.)

Nechali nám den na rozmyšlení a další den jsme měli jít přímo za doktorem, který se na obraty specializuje. Jeli jsme s tím, že si necháme ještě poradit od něj. Zjistil, že máme ideální podmínky (dostatek plodové vody, pupeční šňůra kolem krku nebyla a placenta nezavazela), aby to vyšlo a že by to rozhodně zkusil. U toho, jak jsme se bavili, mi naráz přiložil ruce na bříško, jemným tahem malou posunul a naráz mi sdělil, že se to povedlo a máme ji otočenou. Dá se říct, že jsem o tom ani nevěděla - nijak mne neupozornil, nic neříkal, prostě konal. A já jsem mu za to nesmírně vděčná!!! Bylo to extrémně rychlé a absolutně bezpolestné.

Za mne můžu jedině doporučit!! Pan doktor Hruban byl opravdu báječný a vůbec ne hrubý :-) Právě naopak. V nemocnici si nás nechali přes noc na pozorování, dělali nám několik monitorů, aby se ujistili, že je vše v pořádku. Naše malá nebyla nijak rozhozená, skoro celou dobu v klidu spinkala a ráno nás pustili domů. Jsem ráda, že jsme nedali na rady všech známých - nezasvěcených a šli do toho.

Máme 14dní do porodu, pokud by se snad malá chtěla ještě nějak otočit zpět, tak už ji necháme. Já ale můžu žít s pocitem, že jsem pro přirozený porod udělala maximum.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce