Autosedačky a předčasně narozené děti

Téma autosedačky a předčasně narozené děti je poměrně specifické vzhledem k nízké hmotnosti i fyzické nezralosti nedonošených dětí4. Samozřejmě i při přepravě předčasně narozených dětí v automobilu je kvůli jejich bezpečnosti potřeba používat vhodně vybranou, případně speciální vložkou nebo srolovanými plenkami vyloženou, autosedačku10 skupiny 0+ (proti směru jízdy umístěné tzv. vajíčko) nebo kolmo ke směru jízdy umístěnou hlubokou korbu kočárku/vaničku homologovanou jako autosedačka této skupiny a miminko do ní správně umístit.
Autosedačka a předčasně narozené dítě

Při rozhodování, který z těchto dvou typů přepravního prostředku do automobilu použít, je třeba zvážit celkový zdravotní stav miminka, jestli trpí gastroezofageálním refluxem4 (to obvykle vyžaduje polohování s hlavičkou výš, než je tělo), dále také riziko apnoe1 (pauz v dechu), bradykardie (zpomalení srdečního tepu) a snížení saturace kyslíkem, tato rizika jsou nižší v poloze úplně vleže než v polosedu. Pobyt v autosedačce je nutné omezit pouze na nezbytně nutnou dobu a miminko celou dobu sledovat a případně používat i monitor dechu26.

Hluboká korba kočárku/vanička homologovaná jako autosedačka typu 0+

Její použití je vhodnější pro předčasně narozené děti s vyšším rizikem dechových a srdečních poruch. Korba/vanička se v automobilu poutá na zadní sedadlo pásy kolmo ke směru jízdy nejbezpečněji tak, aby hlavička dítěte směřovala ke středu auta. Na vedlejším sedadle by měl vždy sedět dospělý a miminko sledovat. Miminko by mělo, pokud lékař nedoporučí jinak, ležet na zádech. Pokud je používán monitor dechu, je třeba ho umístit tak, aby při nárazu nemohl poranit dítě, ideálně tedy na podlahu automobilu.

Mezi tento typ kočárkových koreb/vaniček patří např. ABC Design Doozy, BéBé Confort Windoo Plus, Jané Coccon Capazo, Jané Transporter 2, Peg Pěrego Culla Auto, Peg Perégo Navetta, Peg Perégo Young Auto, Red Castle, Römer Baby-Safe Sleeper.

Römer Baby-Safe Sleeper - video (ENG)

Klasická autosedačka typu 0+ neboli vajíčko

Před použitím klasické autosedačky10 typu vajíčko by měl být u rizikových dětí proveden test, kdy je dítě uloženo a upoutáno do autosedačky a po dobu alespoň 90 až 120 minut se sleduje jeho srdeční tep, dech a saturace kyslíkem. Autosedačka by měla být umístěna vždy proti směru jízdy, ideálně na zadním sedadle s dozorem dospělé osoby, při umístění na předním sedadle je nutné vypnout airbag.
Autosedačka a předčasně narozené dítě

Je třeba vybrat co nejmenší typ autosedačky (pro nedonošené děti je určena např. autosedačka Cybex Aton 3) a miminko by do ní mělo být správně umístěno, aby bylo spíše v lehu (část autosedačky na straně opěradla sedadla auta lze podložit srolovanou pevnou dekou), aby mu nepadala hlavička, protože nemá dostatečně silné šíjové svaly, a nedocházelo tak k utlačování dýchacích cest, nehroutilo se k bokům autosedačky, nesjíždělo dolů a nevyklouzávalo pod pásy. K tomuto účelu slouží speiální vložka do autosedačky pro předčasně narozené děti (např. značky Ivemababy Teddy, JJ Cole, Kiddy) nebo lze podél miminka a mezi jeho nožky umístit srolované čtvercové látkové plenky.

Více o autosedačkách a předčasně narozených dětech na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2675396/
  2. http://pediatrics.aappublications.org/content/123/5/1424.full
  3. http://www.chop.edu/service/car-seat-safety-for-kids/premature-babies.html
  4. http://www.autembezpecne.cz/cz/s40/Testy/c1469-Testy-detskych-autosedacek/n3014-Pro-predcasne-nar...
  5. http://www.dvojcatka.cz/aktualita.php?id=28279

Hodnocení a zkušenosti s autosedačkami a předčasně narozenými dětmi

Máš zkušenost s autosedačkami a předčasně narozenými dětmi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
ivchez  11. črc 2017

Römer baby safe sleeper

Sedačku jsme koupili kvůli synovi, který měl 2,8 kg a byl po operaci bříška. Jezdíme na kontroly Ostrava/Praha a tato sedačka mu poskytuje pohodlí a i dlouhou cestu krásně prospí. Koupila jsem do ní novorozeneckou vložku a tu používáme ještě ted ve 3 měsících. Navíc se dá sedačka nacvaknout na kočárek Britax, jinak je dost těžká a v autě zabírá dost místa, ale nám vyhovuje na 100%!
1 člověk považuje za užitečné
snajluska  12. kvě 2014

Naše zkušenost s autosedačkou

Syn se narodil pouze o měsíc dříve, z porodnice nás propouštěli jako všechny donošené děti 4. den od porodu s váhou 2300g. Používali jsme autosedačku Tako, která pasovala na kočárek. Výhodou této autosedačky je novorozenecká vložka, díky níž syn v sedačce "neplaval" tolik, jako v jiné. V porodnici ani u pediatra jsme nebyli upozorněni na nějaké vyjímky, nebo zvláštní opatření u nedonošených dětí, pouze jsme nesměli ven dokud neměl 3kg, potom jsme již cestovali bez omezení.
petunie_2  28. dub 2014

Cybex Aton - pro nedonošené podle mě nevhodná

My odjížděli s váhou 2060 g, máme Cybex Aton s isofixem a novorozeneckou vložkou. Největší problém jsem viděla v tom, že sedačka je příliš "do sedu", takže tam malá byla úpně zhroucená. Naštěstí v sedačce netrávila více než 10 minut v kuse, tak se to dalo zvládnout. Navíc byla zima, takže byla vycpaná a vypodložená fusakem. Ale pro nedonošené bych ji nedoporučila.
vladiella  27. dub 2014

Malú sme si z pôrodnice odnášali poležiačky.

Moja prvá skúsenosť, s prevozom extrémne nedonoseného novorodenca domov cca 4 týždne pred plánovaným pôrodom, bola s vaničkou - autosedačka Römer Baby-Safe Sleeper, kde malá ležala. I napriek vložke, sme malú ešte dodatočne fixovali zrolovanými plienkami/osuškami a kvôli refluxu, sme i polohovali. Vaničku sme umiestnili za šoféra. Ležala na chrbátiku, hlavička pri dverách, tak aby som ja, sediaca vedľa, mohla kontrolovať face2face jej stav, a súčasne k nej mala ľahký prístup pre nutný zásah. Vanička je pomerne ťažká na bežné nosenie v rukách, preto je dobre si zistiť kompatibilitu kočiarika s redukciami.

Neskôr sme prešli na Maxi-Cosi vajíčko, kde bola v polo-leže v protismere jazdy, tiež dodatočne fixovaná hlavička plienkami, aby nepadala do strán. Polohovali sme i sedačku, aby hlavička ostala v záklone, aby sa zabezpečili otvorené dýchacie cesty. Tiež sme fixovali i nožičky, aby sme zabránili zošuchnutiu. U oboch sedačiek je dôležité, aby sa jazdou nepoškodila chrbtica, i preto sa odporúča cesta na krátku vzdialenosť.

Dočítate sa veľa informácií, ale v praxi odporúčam vždy postupovať intuitívne vzhľadom k stavu novorodenca a hlavne prakticky, prispôsobiť si všetko svojej zručnosti, schopnosti, potrebe a prípadne handycapu atď. Preventívne si všetko zorganizujte, tak aby ste mali situáciu pod kontrolou a v prípade potreby mali uľahčenú manipuláciu.

Tak veľa zdravia a šťastnú cestu :-) .
1 člověk považuje za užitečné
mitote  27. dub 2014

Nedonošené děti a autosedačka???

Popravde, přijde mě zvláštní řešit poklesy saturace, bradykardii a apnoe v souvislosti s autosedačkou. A proč? Protože takové dítě v ČR z nemocnice vůbec nepustí domů! Maximálně pustí dítě domů na minimu kyslíku, ale určitě ne s pravidelným apnoe nebo bradykardií. A dále. Dítě nepustí většinou pod váhou 2kg. Občas některé ano, třeba kolem 1900g, ale většina dětí jde někdy kolem 2,5kg. Tím pádem jsou nějaké specialní podložky zcela zbytečné.

Dcera šla domů po 90 dnech s váhou 2180g, měla normálni autosedačku Maci Cosi Cabrio Fix. Problém nebyl v ničem. Jak jsem psala výše, jinak by ji, ani jiné děti, nepustili.
6 lidí považuje za užitečné