Jak počít chlapečka

Snem každé budoucí maminky je mít zdravé miminko. Možná, že ale už doma máte holčičku nebo dvě a nyní byste ráda chlapečka? Nebo si neumíte představit sebe samu jako maminku holčičky a proto zjišťujete, jak počít chlapečka?

Ať si různé babské rady a pověry tvrdí co chtějí, pohlaví vašeho budoucího dítěte závisí na tom, jakou spermií bude oplodněno vaše vajíčko. Mužské spermie jsou totiž dvojího druhu - některé nesou chromozom X (to jsou budoucí holčičky) a některé chromozom Y (to jsou zase chlapečci).

Jak počít chlapečka?

Vědecká metoda k početí chlapečka

Jedinou opravdu “vědeckou” metodou pro zplození kýženého chlapečka je preimplantační genetická diagnostika (PGD) - to je vyšetření genů embrya ještě před jeho zavedením do dělohy3 při umělém oplodnění24. Výběr pohlaví se touto metodou používá u genetických onemocnění, která jsou vázána na určité pohlaví - tedy že onemocněním trpí jen holčičky nebo pouze chlapečci. Pro zavedení do dělohy matky se pak použije embryo “zdravého” pohlaví. V jiných případech si pohlaví svého dítěte takto vybrat nemůžete, to v České republice není povoleno. Je to tak proto, aby se udržoval přirozený poměr chlapců a dívek v populaci.

Shettlesova metoda

Pokud se zajímáte o to, jak počít chlapečka, zajisté dříve nebo později narazíte na Shettlesovu metodu. Tato teorie říká, že Y spermie - “chlapečci” - jsou menší a méně robustní, za to ale rychlejší. Také jsou méně odolné vůči kyselému prostředí (= nižší pH) v pochvě.

Pro početí chlapečka je tedy dobré mít pohlavní styk co nejblíže ovulaci - asi 24 hodin před až 12 hodin po ní. To proto, aby spermie dlouho “nečekaly” na uvolnění vajíčka. V případě delšího pobytu v děloze mají totiž výhodu spíše odolnější spermie - holčičky.

Také je doporučeno použít při pohlavním styku polohy s hlubším průnikem (např. zezadu), kde se spermie dostanou blíže k děložnímu krčku. V oblasti děložního krčku je pH méně kyselé než u poševního vchodu, a to je výhodnější pro spermie nesoucí chromozom Y.

Pokud žena při styku dosáhne orgasmu, prý zvýší šanci na početí chlapečka, jelikož po orgasmu se pH v pochvě zvyšuje, což nahrává spermiím s chromozomem Y.

Lidská spermie
Popis obrázku: Lidské spermie pod mikroskopem

Stravou k početí chlapečka

Podle této teorie můžete vhodnou stravou změnit pH ve vaší pochvě a tím zvýšit šance pro Y-spermie. Nejen výběr potravin, ale i množství přijatých kalorií je rozhodující. Ženy, které konzumují vysoko-kalorickou stravu před početím a také ženy konzumující více draslíku a sodíku, mají větší pravděpodobnost zplození chlapečka. Pokud chcete tuto metodu zkusit, je třeba dietu držet alespoň 6 týdnů před plánovaným početím.

Strava a početí chlapečkaA jaké potraviny jsou tedy pro vás vhodné? Červené maso, vejce, ryby, fazole, hrášek, houby, cuketa, kukuřice, rozinky, chléb. Banány jsou zase výborným zdrojem draslíku. Potraviny bohaté na sodík jsou např. salám, uzené maso, sýr, nakládané potraviny, slané jídlo. Nezapomeňte při tom však na zásady zdravé výživy1, které jsou pro zdárné těhotenství důležité. Jak říkaly naše babičky - všeho s mírou.

Popis obrázku: Nezapomínejte jíst ryby, pomohou vám při snaze o početí chlapečka.

Jezte po celý den, neboť vyšší příjem energie a vyšší hladina glukózy pomáhají k početí chlapečka. Podporujte svého partnera v konzumaci kofeinového nápoje před sexem. Pokud jste opravdu zarputilá, můžete konzumovat sirup proti kašli několik hodin před pohlavním stykem. Léky proti kašli obsahují guaifenesin, který ředí hlen krčku dělohy a tím usnadní průnik spermií.

A jaká je úspěšnost této metody? Ve studii z let 1970-1980 se účastnilo více než 200 žen a početí žádaného pohlaví bylo úspěšné v 80%. To nezní špatně, že?

Čínský lunární kalendář

Pokud hledáte tradičnější metodu, jak počít chlapečka, můžete využít čínský kalendář. Tato metoda výpočtu pohlaví budoucího potomka pochází z dávného starověku. To, jestli dítě bude chlapeček či holčička, se vypočítává z věku matky v období početí a z měsíce, v němž k početí došlo nebo teprve dojde. Není to ale úplně jednoduché, protože v Číně se věk člověka počítá trochu jinak.

Pokud chcete vědět více, podívejte se na článek Čínský kalendář.

Jonášova metoda

Tuto metodu zavedl slovenský lékař MUDr. Eugen Jonáš. Základem jsou astrologické výpočty podle data, času a místa narození matky. Podle těchto údajů se vypočítají plodné a neplodné dny, a to včetně pohlaví zplozeného dítěte v určitém datu. Můžete si tak naplánovat, zda to bude chlapeček či holčička.

Více se dočtete v článku o Jonášově metodě2.

Ericssonova metoda

Spíše okrajově zmiňme ještě poslední metodu jak počít chlapečka - Ericssonovu metodu. Ta spočívá v odstřeďování mužského ejakulátu, při kterém se oddělí těžší X a lehčí Y spermie. Poté můžou být vybrané spermie aplikovány při intrauterinní inseminaci (IUI)9.

Zastánci této metody uvádějí míru úspěšnosti pro početí chlapce 78 - 85%. Avšak mnoho odborníků poukazuje, že tato metoda nebyla nikdy klinicky ověřená. A znovu připomínáme - v České republice není povoleno ovlivňovat pohlaví dítěte při asistované reprodukci, pokud se tedy nejedná o pohlavně podmíněná genetická onemocnění.

Více o tom, jak počít chlapečka na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.wikihow.com/Have-a-Baby-Boy
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/Shettles_method
 3. https://www.wikihow.com/Conceive-a-Girl
 4. https://www.babymed.com/getting-pregnant-conception-implantation/how-conceive-boy-or-girl-shettle...
 5. https://web.archive.org/web/20160606051921/https://www.genderselectionauthority.com/hi-tech-metho...
 6. https://web.archive.org/web/20141221133536/http://www.howto-conceiveagirl.net/how-to-conceive-a-g...
 7. https://web.archive.org/web/20170512183655/http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/vyber-pohlavi-...

Použité zdroje obrázků

 1. pixabay.com
 2. By Doc. RNDr. Josef Reischig, CSc. - Author's archive, CC BY-SA 3.0,
 3. https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31556997
 4. pixabay.com

Hodnocení a zkušenosti s jak počít chlapečka

Máš zkušenost s jak počít chlapečka?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru