Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Otěhotnění při menstruaci

Ačkoliv jste nejplodnější zejména v době plodných dnů, tj. 10.-17. den menstruačního cyklu a během ovulace, což je 13.-16. den menstruačního cyklu, k otěhotnění může dojít i při menstruaci.

Otěhotnění při menstruaci

Dodržujte hygienu

Sexu během menstruace se samozřejmě nemusíte vyhýbat. Myslete u něj jen na zvýšenou potřebu hygieny, jelikož během krvácení vaše vagina ztrácí samočistící schopnost. Pokud si nepřejete otěhotnět16, myslete také na vhodný způsob, jak se chránit a nespoléhejte na to, že v období menstruace nemůžete otěhotnět.

Milování ulevuje od menstruačních bolestí

Milování při menstruaci může být přínosné i pokud během ní trpíte bolestmi nebo křečemi5. Mužské sperma obsahuje látky, které křeče a bolest mohou tišit. Stejně tak stahy během sexu mohou mírnit krvácení a přispět k tomu, že menstruace bude mít hladší a rychlejší průběh. Je také možné, že sex během menstruace pro vás bude příjemnější než obvykle, jelikož citlivost intimních partií je během menstruace zvýšena, a i hormony vyplavované během menstruace2 celkově zvyšují libido.

Na vině může být nepravidelný menstruační cyklus

Pravděpodobnost otěhotnění při menstruaci je sice nízká, ale určité procento vzniku gravidity existuje a může tak dojít k neplánovanému těhotenství. Zvláště pokud máte nepravidelný menstruační cyklus, pamatujte na to, že i vaše ovulace6 nepřichází ve stejnou dobu. Doba, během které máte plodné dny, je pak mnohem delší a může se i krýt se dny, kdy vám menstruace končí. To platí zejména u žen, které mají cyklus kratší, například jen 25 dní. Někdy může dojít k uvolnění vajíčka velmi brzy, třeba jen několik dní po skončení předchozího krvácení. Pokud tedy budete mít pohlavní styk ke konci menstruace, spermie, které v pohlavním systému ženy přežívají až pět dní, si tu na nové vajíčko mohou počíhat.

Pokud se tedy nevyhýbáte pohlavnímu životu ani během menstruace, nespoléhejte se s partnerem na to, že jste v tuto dobu stoprocentně chráněni. Ani menstruační krvácení nemusí zabránit průniku spermií a možnému oplodnění vajíčka, o kterém netušíte, že je již připraveno.

Existují i určité případy, kdy se párům nedařilo otěhotnět a povedlo se právě až v období menstruace. Ne každá žena totiž ovuluje cca uprostřed menstruačního cyklu a jak je obecně známo, příroda je mocná čarodějka.

Nezapomeňte se chránit i při menstruaci

Jestliže pravidelně užíváte antikoncepci, nemusíte se bát otěhotnění ani při menstruaci. Když pilulky na týden vysadíte, aby proběhla menstruace, antikoncepce vás chrání i v tomto období. Podmínkou je ale samozřejmě to, že jste antikoncepci užívala správně a nové platíčko začnete užívat včas. Účinky antikoncepce by mohly narušit například zažívací potíže, při kterých by byla pilulka vyloučena z vašeho těla dřív, než začala působit. Pro váš klid raději prostudujte příbalový leták vaší antikoncepce, kde je napsáno, s jakými léky2 by se neměla užívat a které by tak mohly narušit účinky.

Pokud antikoncepci neužíváte a otěhotnět ještě/už nechcete, i během sexu při menstruaci se raději chraňte pomocí kondomu1. Kondom má kromě zabránění početí i jiné účinky. Během menstruace jsou na děložní sliznici otevřené ranky, do kterých by mohla proniknout infekce.

Zajímejte se o svou ovulaci

Pokud vás zajímá, kdy u vás k ovulaci dochází, zaměřte se na sledování svého cyklu. Ovulaci doprovází hustý, bílkovitý výtok. V tomto období máte také největší chuť na milování a můžete cítit i bolest v podbřišku1, která může ovulaci doprovázet. Ovulaci si můžete ověřit také ovulačním testem6, který koupíte v lékárně nebo drogerii. Pravidelným pozorováním cyklu se tak o své ovulaci můžete dozvědět více a tuto znalost využít podle svých potřeb - buď v tomto období používat antikoncepční prostředky, a nebo se naopak milovat- záleží, zda je pro vás těhotenství žádané či nikoli.

Video: Ovulace a početí - 3D animace z knihy Moje těhotenství krok za krokem

Více o otěhotnění při menstruaci na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=9-veci-ktere-nevite-o-sve-menstruaci&cisloclanku=20...
  2. http://www.ovulacni-testy.cz/ovulacni-dny/
  3. http://www.menstruace.u13.cz/otehotneni-pri-menstruaci/

Použité zdroje obrázků

  1. https://pixabay.com/cs/těhotenství-rozmnožování-měsíců-23889/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s otěhotněním při menstruaci

Máš zkušenost s otěhotněním při menstruaci?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost