Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Ovulační test

Než si uděláte těhotenský test, důležitou součástí vašeho snažení o miminko bude pravděpodobně i ovulační test. Pomáhá totiž odhalit, kdy je nejvhodnější doba k početí miminka. Na jakých principech ovulační testy fungují a jaké existují druhy?

Video: Pokud chce žena otěhotnět, ovulace je nezbytná.

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

V rozhovoru s gynekologem MUDr. Štěpánem Machačem:
00:00 Úvod
00:10 Představení hosta a tématu
00:19 Co je to ovulace?
00:46 Co ovulaci předchází?
01:30 Dochází u ženy k ovulaci vždy?
01:54 Kdy má žena ovulaci?
02:33 Cítí žena ovulaci?
03:42 Jaký význam má ovulace?
04:50 Jak často žena ovuluje?
05:12 Je třeba absenci ovulace řešit s lékařem?
06:36 Jak se léčí problémy s ovulací?
08:05 Kdy je nutné navštívit lékaře?
09:37 Shrnutí a rady na závěr.


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:

Ovulační test pomáhá určit dva dny z menstruačního cyklu ženy, kdy je žena nejvíce plodná. Je to okamžik, kdy dojde ve vaječníku k prasknutí zralého folikulu obsahujícího vajíčko. Toto uvolněné vajíčko se následně přesune do vejcovodu, kde je pak několik hodin připravené k oplodnění spermií.

Jak funguje ovulace?

Naše tělo je moudré, stačí mu naslouchat. Vnímání jeho vnitřních pochodů může usnadnit právě ovulační test. Funguje na principu zvýšené hladiny určitých látek (folitropin, lutotropin či gonadotropidy) v moči nebo slinách. Jde hormon jménem luteinizační, my mu ale budeme zkráceně říkat LH.

Vzniká v podvěsku mozkovém, tedy v té části mozku, která se stará o produkci a funkci hormonů v našem těle. LH hormon reguluje množství estrogenu, který spustí ovulaci. Estrogen produkují buňky vaječníkového folikulu. Folikul je takový výběžek, nebo spíše váček, ve kterém je uloženo vajíčko.

Přibližně 40 až 90 dní před očekávanou menstruací se vyčlení skupina asi 20 folikulů a ta začne na povrchu vaječníku růst. Tato jednotka je extrémně citlivá vůči vylučovanému hormonu LH. Vítězem je ovšem pouze jeden váček, který ostatní svým vzrůstem převýší a dozraje. Ostatní zcela bezpečně zaniknou aniž by vaječníkům ublížily.

Jestli se snažte otěhotnět, prvním krokem pro vás může být sledování ovulace.

Druhy ovulačních testů

Ovulační testy tedy zjišťují hladinu LH hormonu, která krátce před ovulací6 výrazně vzrůstá. Už asi 16 až 28 hodin před ní můžeme zjistit slabý pozitivní LH test. Už jsme si řekly, že testy se provádí ze slin a z moči. Jaký je mezi nimi rozdíl?

1. Test ze slin

Vypadá sice jako pomáda na rty, ale ve skutečnosti má vlastnosti mikroskopu. Ovulaci odhalí díky změně struktury slin, které právě před plodnými dny vypadají jako malé stromečky. Více se dozvíte z přiloženého letáčku, kde uvidíte normální tvar a tvar před ovulací. Tyto testy můžete použít opakovaně, jsou ale poměrně drahé. Cena jednoho ovulačního testu se pohybuje kolem 500 až 700 Kč za krabičku.

V současnosti představuje jednu z nejspolehlivějších metod ke zjištění plodných dní. Návod k použití ovulačního testu je velice jednoduchý:

 • Test otevřete jako rtěnku a vyndejte černý mini-mikroskop z ochranného obalu.
 • Mini-mikroskopické sklíčko je chráněno plastovou fólií. Před použitím sejměte ochrannou folii na spodní straně černého mikroskopu. Vyčistěte sklíčko měkkým, vlhkým hadříkem před každým nanesením slin.
 • Nasliňte prst (přiměřené množství slin), bez bublin, vložte na mini-mikroskopické sklíčko.
 • Vložte zpět mini-mikroskop do ochranného obalu, postavte tester tak, aby sliny nestekly (spínačem nahoru).
 • Čekejte alespoň 10 minut na výsledek. Sliny musí být usušeny. Přesný čas usušení slin závisí na vlhkosti a teplotě.
 • Stiskněte světlo ukazováčkem na spodní straně testeru. Držte tlačítko dolů, zatímco vy se díváte optikou na mini-mikroskop.
 • Otočte a zaostřete mikroskop, až budete mít jasnou představu o krystalické struktuře slin vašeho vzorku. Pokud budete mít nějaký pohyb ve vzorku slin, znamená to, že sliny nebyly zcela usušené. Počkejte ještě několik minut.
 • Po použití vyčistěte ochranné sklíčko a mikroskop tamponem namočeným v alkoholu.

Neplodné období reprezentují nespojené tečky. Období asi 3 dny před začátkem ovulačního období, tzv. mezidobí pak můžete vidět jako krátké linky o síle vlasů. Šance na početí je asi dvacet až třicet procent. Plodné období pak vypadá jako vzájemně se překrývající oční řasy. Ve skutečnosti to jsou krystalky estrogenu. Nyní je nejlepší možný čas otěhotnět.

Ovulační test ze slin

2. Test z moči

Tento test pracuje s LH hormonem. Fungují na principu těhotenského testu56. Moč nechte asi 5 minut odstát, a poté v něm nechte proužek ponořený. Stačí asi 10 vteřin. Pro zjištění jeho nejvyšší hladiny se doporučuje testovat v rozmezí 10. hodiny ráno až 10. hodiny večer. V tuto dobu je totiž hormon nejkoncentrovanější, tedy nejvíce nahromaděný v moči.

Výsledek se dozvíte ihned: podle toho, kolik čárek se na testu ukáže. Jedna ještě nic neznamená, dvě znamenají ovulaci (i když je druhá čárka slabší). Je to rychlé, poměrně bezpečné a jednoduché. Bohužel, jdou použít pouze jednou, za to cena je mnohem příznivější. Nejlevnější seženete od 30 Kč. Jaké druhy to jsou?

a) Proužek

Používá se při testu ovulace z moči. Proužek vložíte ho do vhodné nádobky (neostýchejte se použít vymytý kelímek od jogurtu), počítejte do deseti a poté proužek vytáhněte a polože na suché místo. Ideálně na ubrousek. Na konci papírku se brzy objeví jedna nebo dvě čárky.

Pokud jsou obě čárky dobře viditelné a zřetelné, výsledek testu je pozitivní. Druhá čárka nemusí být vždy dostatečně zřetelná, ovlivňuje to zejména kolísavá hladina hormonů. Druhý den si v klidu udělejte druhý test, váhavá čárka si pak dá jistě říct a ukáže se v celé své kráse. Jde o nejlevnější formu, jak zjistit nejvhodnější dobu ovulace.

Testování začíná 11. dnem namočením testu do nádobky s močí. Pokud je výsledek pozitivní (jasně viditelné dvě čárky) ovulace nastane v následujících 24 až 48 hodinách. Nejlepší doba pro oplodnění je pak v průběhu 24 hodin.

Zjištění ovulace z moči pomocí proužku

b) Kazeta

Jak už název napovídá, je to takový malý kufřík nebo pudřenka s proužkem uvnitř. Malým otvorem v tomto pouzdru se nakape určité množství moči do kapátka - přesné množství se opět dozvíte v příbalovém letáčku. Další postup je pak totožný jako u proužku. Jedna čárka znamená negativní, dvě čárky pozitivní výsledek. Je o něco dražší než klasický test z proužku, zato s jasným výsledkem.

c) Midstream

Vypadá jako pouzdro, teploměr nebo pilník. Ve skutečnosti jde o nejpohodlnější, nejrychlejší, ale také nejdražší formu zjištění stavu ovulace. Jeden konec se strčí pod proud moči, na druhém konci se během okamžiku objeví výsledek.

Tento ovulační test vypadá jakp teploměr nebo pilník

Kdy v ženském těle tedy ovulace probíhá?

K ovulaci obvykle dochází mezi 12. - 17. dnem menstruačního cyklu, tzn. 12. - 17. den počítaný od 1. dne menstruačního krvácení. Pozitivní test pouze naznačí, že ovulace teprve proběhne. A to za 24-36 hodin. Spermie potřebují zhruba hodinu než dorazí k vajíčku, takže zase tak spěchat nemusíte. Spermie žijí v pochvě někdy až 5 dní, takže pokud se zcela přesně netrefíte, rozhodně to neznamená, že se vám otěhotnět24 nepodaří.

Video: Ovulační testy FertilTime

Více o ovulačních testech na Modrém koníku

Použité zdroje

 1. https://www.ovulacnitesty.cz/
 2. http://gyn.cz/tree.php?up=216
 3. https://www.mj-krasazdravi.cz/ovulacni-tester-fertilcontrol-light--donna--pro-opakovane-pouzivani/

Použité zdroje obrázků

 1. https://www.modrykonik.cz/forum/jdeme-na-to/ovulacni-test-je-pozitivni/
 2. https://www.mj-krasazdravi.cz/ovulacni-tester-fertilcontrol-light--donna--pro-opakovane-pouzivani/
 3. http://www.kalisek.cz/hormonalni-tanec
 4. https://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruace
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s ovulačním testem

Máš zkušenost s ovulačním testem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
sumitra  12. lis 2017

Doporučuji

Své druhé těhotenství jsem nechtěla nechat úplně náhodě, tak jsem si koupila ovulační testy. Test ukázal, že ovulace nastala o tři dny později, než říkal menstruační kalendář. No a povedlo se hned napoprvé! :)

Takže u mě test zafungoval. :wink:
0 poděkování
baya66  3. čer 2015

Doplněk při sledování mých divokých cyklů

Po vysazení HA po 15 letech jsem měla cykly značně dlouhé (nejčastěji okolo 42 dnů, ale někdy to bylo i úplně jinak). Chtěla jsem vědět, jestli vůbec ovuluju. Používala jsem pouze testy od Dr. Max. Začátky byly vzhledem k dlouhým cyklům depresivní a taky nákladné, protože jsem jeden cyklus spotřebovala přes 20 testů. :-D Začala jsem tedy také měřit bazální teplotu a hlavně sledovat své tělo. Už jsem netestovala jak zběsilá od cca 10 DC. Pozitivní ovu test jsem mívala nejčastěji až okolo 32 DC (jen jednou to bylo tak nějak "normálně" 16DC). Křivka BT nebyla u mě úplně jednoznačná, ale v kombinaci s ovu testy bylo víceméně jisté, že ovulace proběhla. Zjistila jsem taky, že jakmile mi náhle zcitliví bradavky, ovu test bude ještě ten den nebo den další pozitivní. Takže někdy jsem s testováním čekala až na toto zcitlivění.

V době kolem pozitivního testu jsem taky pozorovala křeče v podbřišku (někdy opravdu dost nepříjemné). Nejdůležitější přínos ovulačních testů pro mě byl ten, že jsem měla téměř potvrzeno, že jsem v daném cyklu ovulovala a že mi testy ukázaly, že některé projevy mého těla souvisí s ovulací.
Každopádně bych ale nečekala se snažením na pozitivní test - to musí být pro partnerský život docela ubíjející, jakoby se čekalo na povel.
0 poděkování
dora13  13. únor 2015

Spolehlivý způsob

Používat ovulační testy u nás byla prakticky nutnost - pracovala jsem na směny, v nepřetržitém provozu a kdybychom měli spoléhat na náhody a "dávat věcem volný průchod", asi bychom si miminko nikdy neudělali. :-) Dokážu na sobě ovulaci docela dobře odhadnout a testy mi mé tušení vždycky potvrdily, spolehlivě.

Určitě doporučuju. :-)
0 poděkování
apacheee  7. lis 2014

Ovulační testy odhalí těhotenství dříve než TT

Jelikož jsem brala před snažením o miminko cca 10 let Ha, měla jsem strach, jestli moje tělo vůbec správně funguje a probíhá ovulace. Koupila jsem si tedy sadu těchto testů (v lékárně dr. Max - velká spokojenost a super cena) a začala testovat. Ukázalo se, že ovulace probíhá a ke konci cyklu jsem měla podezření, že jsem těhotná. Podle rad vyčtených zde na MK jsem začala zkoušet těhotenství pomocí OVU testů a ukázalo se, že to opravdu funguje - zkouší se z ranní moči a čárka musí každý den sílit.
3 poděkování
babbota  4. lis 2014

Moje zkušenost

O tom, že existují ovulační testy, jsem se dozvěděla až tady na MK. U prvního těhotenství jsem je nepotřebovala, protože jsem otěhotněla opravdu nečekaně a neplánovaně.
Když jsme začali plánovat druhé dítě, tak jsem chtěla, aby se narodilo zhruba kolem dvou let mého prvního syna. Přestali jsme se chránit leden-únor 2013 s tím, že tomu necháme volný průběh. Já jsem ale dost netrpělivá, takže jsem si začátkem března koupila ovulační testy a pár dní po skončení menstruace (která byla 6.3.) jsem začala testovat. Zprvu jsem měla slabé čárky, ale pak přišel den D(byl to cca20DC), kdy byla testovací čárka stejně silná, jako kontrolní a my jsme s mužel druhý den "zapracovali" na miminku.

K mému překvapení se už další menstruace nedostavila a já jsem den po vynechání objevila na těhotenském testu slabou čárku, ze které je dnes už téměř 11 měsíční chlapeček :-)

Takže mám za sebou zkušenost, že ovulační testy mi pomohly k otěhotnění, samozřejmě za předpokladu, že vše ostatní funguje jak má :-)
0 poděkování
josefina79  28. led 2014

Ovu Testy - jistější než měření BT

Jakožto "zasloužilá" snažilka bych ráda sdílela svojí zkušenost s Ovu testy.

Původně jsem chtěla měřit BT, ale bylo to pro mne šíleně nepohodlné a hlavně se to ukázalo jako totálně nepřesné. Bohužel, nepatřím mezi ženy, co na sebe ovulaci poznají podle bolestí nebo jiných dalších příznaků, takže mi zbývaly jenom ovulační testy.

Vzhledem k tomu, že jsem pak docházela i na folikulometrii, poznala jsem, že měření BT pro mne nefunguje, ale ovu testy ano.

Začínala jsem testovat vždy kolem 10.DC, mívala jsem totiž i časnější ovulaci než je ten "tradiční 14.den". Bylo pak i super vidět, jak se čárka postupně zvýrazňuje, pak byla stejně tlustá (někdy i silnější než ta druhá) a pak to zase sláblo. Narozdíl od měření BT jsem tu ovulaci vždycky poznala správně - ověřeno folikulometrií. Hned, jak se objevily 2 opravdové čárky, měli jsme "happy nights", pro jistotu vždy ten den, co se // objevily a pak i těch cca 36 hodin po //.

Určitě ale stojí za to si test koupit v lékárně a to nějaký prověřený. Jednou jsem neodolala a koupila si nějaké "neznačkové" testy na netu a dávalo mi to dost divné výsledky :-/
Jo a upozorňuji, že narozdíl od těhotenstkého testu, je lepší testovat odpoledne.
3 poděkování