Plavání pro děti

Plavání pro děti přináší dětem nejen skvělou zábavu ve vodě, ale má pro ně i mnohé další přínosy. Pokud se dítě naučí plavat, dokáže se také bezpečně u vody a ve vodě pohybovat. Důvodů, proč přihlásit dítě na plavecký kurz je opravdu mnoho. Zde je několik z nich.

Plavání pro děti

Bezpečnost dítěte

Utonutí4 je u dětí a dospívajících druhou nejčastější příčinou neúmyslného úmrtí. K utonutí dochází často velmi tiše a během několika sekund. Dítě se může utopit i ve vodě o hloubce 2 cm! Základní plavecké dovednosti mohou dítěti zachránit život, pokud náhodou spadne do vody nebo jej "spláchne" vlna do hlubších vod. K utonutí dochází nejčastěji mezi 1.2- 4.rokem života, mnohem častěji jsou oběťmi chlapci. Nejrizikovější je skupina chlapců ve věku 15 - 19 let.

Díky tomu, že se dítě naučí plavat, bude pro něj bezpečnější2 pohybovat se v okolí vody. I pro rodiče je následně pobyt s dětmi u vody2 méně stresující.

Nízké náklady na sport

Rekreační plavání dětí patří pro rodiče mezi méně finančně nákladné sporty. Mnohé děti naučily plavat i vlastní rodiče, bez potřeby plaveckého kurzu.

Zdravotní benefity (výhody)

Při plavání se procvičí celé tělo od ramen až po chodidla. Pediatři doporučují plavání, protože se při něm proporčně zapojují všechny hlavní svalové partie těla. Ve srovnání s jinými dětskými sportovními aktivitami dochází při plavání k nejmenšímu počtu úrazů dětí.

Plavání u dětí přispívá také ke zlepšení koordinace jednotlivých částí těla.

Plavání nezatěžuje klouby a je proto vhodné v každém věku. Plavat mohou i děti se zdravotním omezením.

Vhodný věk pro plavecký kurz

S formální plaveckou výuku se nedoporučuje začít před 4. rokem věku dítěte. Teprve po tomto věku je většina dětí vývojově5 zralá pro učení plavání. Mladší děti nejsou motoricky8 zdatné v koordinaci pohybů při plavání a také se nedokážou delší dobu soustředit a provádět pokyny trenéra.

Ve věku 4-5 let je dítě schopno se naučit splývat na hladině, ponořit hlavu pod vodu na 5-10 sekund, přejít z postavení do plavecké pozice bez pomoci, klouzat přes vodu a používat koordinované kopání a pohyby rukou. Dokáže také pochopit základní pravidla bezpečnosti v blízkosti vody a v ní.

Dítě starší 6 let dokáže zadržet dech na delší dobu, plavat pod vodou a sbírat předměty ze dna bazénu. Zvládne skočit do bazénu a samostatně vyplavat. Může se začít učit všechny plavecké styly. Má také větší vytrvalost a proto uplave delší vzdálenosti.

Více o plaveckých stylech se dočtete v samostatném článku Plavání.

Video (CZ): Plavání pro děti

Plavání pro miminka

Více o přínosech plaveckých kurzů pro miminka naleznete v samostatném článku Plavání kojenců6.

Více o plavání pro děti na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.childsafetyeurope.org/publications/info/child-safety-report-cards-europe-summary-2012.pdf
  2. https://web.archive.org/web/20140603225115/http://www.swimkids.com.au/learn/benefits/
  3. http://njst.usswim.net/NJST Parents/Why You Should Be Glad Your Kid Picked Swimming.pdf
  4. http://www.parents.com/fun/activities/outdoor/teach-your-child-to-swim/?page=3
  5. http://en.wikipedia.org/wiki/Swimming_lessons
  6. Foto: © Depositphotos.com / [. Shock]

Externí linky

Hodnocení a zkušenosti s plaváním pro děti

Máš zkušenost s plaváním pro děti?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kacasad  7. srp 2017

Plavání

Souhlasím - začali jsme s plaváním také od 3 měsíců a nemůžu si to vynachválit - synovi je 14 měsíců a začíná z něj být doslova potápka - do vody skáče sám, aniž bych ho musela nějak lákat. I pod vodou vydrží cca 5 vteřin a vynoří se vždy s úsměvem. Spíše naopak máme hysterii, když z té vody máme vylézt. :slight_smile:
tinajirina  24. črc 2017

Plavání

Dobrý den, plavu s dcerou od jejich 3 měsíců, osobně jsem velmi ráda, že jsem se rozhodla tak brzy, jelikož zastávam názor, že nejbezpečnější je začít rozhodně dříve, než-li ,jak vy uvadíte, ve 3letech. Jelikož miminko má pořád zafixované pobyt u maminky v bříšku. :slight_smile:
1 člověk považuje za užitečné