Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Uklízení s dětmi

9 zkušeností

Dosáhnout blyštícího se pořádku v bytě je s dětmi téměř nemožné a pokud se to přeci jen rodičům podaří, zpravidla jen na chvíli. Ačkoliv mají rodiče pocit, že uklízí takřka nepřetržitě, neustále se na podlaze najdou zákeřně rozházené malé kousky stavebnice, autíčka, zvířátka a pod.. Uklízení s dětmi ale nemusí nutně znamenat každodenní boj o tom, kdo z koho. Jak tedy naučit i malé děti pořádku?

Kdy začít učit dítko pořádku

S učením "úklidu" (ukládání věcí na místo) je možné již poměrně brzy. I batole2 je schopné "uklízet", vracet věci na své místo, dávat kostičky do krabice a pod.. Zapojit jej lze i do opravdových domácích prací jako je vyndávání nákupu z tašky, podávání prádla nebo kolíčků atd..

Postupem času si dítko navykne, že se hračky11 vracejí na své místo. Samozřejmě ne vždy se setkáme s jeho ochotou uklízet, někdy je dítko unavené, jindy si postaví hlavu, anebo uklidí tak, že to ani poznat není.

Skvělá je v tomto směru školka9 či podobné zařízení tohoto typu. Tam s úklidem zpravidla problém nebývá. Dítě jednak vidí, že uklízí i ostatní děti a tak nechce zůstat pozadu a potom je tam paní učitelka, jejíž pokyny vnímá dítko jinak, než-li pokyny rodičů, ačkoliv jsou totožné.

Rady pro rodiče

 1. Snažte se smířit s tím, že žijí-li v bytě děti, tak nemůže být nikdy uklizeno stoprocentně.
 2. Pouvažujte o tom, co pro vás znamená pojem "uklizený byt" - co je ještě přijatelné a co už nejste schopni akceptovat.
 3. Určete dětem místa, kde si mohou hrát a kde už ne. Příkladně - ložnice je rodičů, děti mohou ke hře používat dětský pokoj, kuchyň a obývák.
 4. Respektujte povahu dítěte - to, co vy vnímáte jako naprostý nepořádek, může být pro dítě přehledné.
 5. Zamyslete se nad tím, že každý potřebuje svůj prostor, i vaše dítě.
 6. Zapomeňte na výhružky a věty (které následně neplníte) typu:"Jestli si tady do večera neuklidíš, vše ti vyhodím".
 7. Jděte dětem dobrým příkladem. Chcete-li, aby si dítko po sobě uklízelo oblečení, nemůžete to své nechat ležet na židli atp..
 8. Buďte trpěliví.

Jak tedy naučit děti uklízet

Batole pomáhá s úklidem prádla.

 1. Stanovte jasně pravidla, co a jak má být uklizeno. Představy rodičů o pořádku se mohou výrazně lišit s představami dětí.
 2. Nenuťte děti k úklidu několikrát během dne - lépe je stanovit dobu, kdy má být uklizeno (před odchodem ven nebo večer před spaním).
 3. Naučte děti, že úklid není "za trest", ale je to běžná součást dne.
 4. Úklid neprotahujte, snažte se, aby byl rychlý a efektivní.
 5. Zasvěťte děti do výhod uklizených věcí - není třeba je dlouho hledat, nešlápneme na kousek stavebnice, máme více prostoru na hraní atd..
 6. Motivujte děti - zvláště u menších dětí je výborné povýšit úklid na hru2 - "Pepíčku, dovez prosím tě tatrovku, budeme autíčka nakládat a dáme je spát do modré krabice."
 7. Buďte kreativní.
 8. Dětem s úklidem pomozte. I starší děti někdy neví , jak na to. Neuklízejte za děti, ale pomozte jim, poraďte - co kam patří a v jakém pořadí.
 9. Nešetřete chválou dětí.

Několik tipů pro snadnější úklid

 • určete co a jakým způsobem mají děti uklidit,
 • dbejte na to, aby každá věc měla své stálé místo,
 • skvělým pomocníkem jsou různé krabice, koše a boxy na hračky,
 • jednou za čas proberte s dětmi hračky a věci se kterými si již nehrají (můžete je někomu darovat či prodat),
 • dětský pokoj by neměl být zahlcen větším množstvím drobností a doplňků.

Vhodné a nevhodné domácí práce pro malé děti

Domácí práce pro malé děti by měly být především bezpečné, tak, aby dítko nepřišlo do kontaktu s ostrými předměty, výškami, elektrikou nebo třeba bakteriemi.

Zde najdete seznam vhodných a nevhodných domácích prací pro malé děti:

Vhodné:

 • vkládání a vyprazdňování pračky,
 • skládání čistého prádla,
 • ukládání vyžehleného prádla do zásuvek a skříní,
 • utírání prachu nebo leštění nízkých povrchů, jako jsou např. konferenční stolky,
 • zametání podlahy smetáčkem a lopatkou,
 • kartáčování chlupů domácích mazlíčků z pohovky či křesel,
 • uklízení hraček a knih,
 • stlaní postele.

Nevhodné:

 • nakládání a vyprazdňování myčky (nebezpečí ostrých nožů nebo rozbití skla),
 • věšení prádla (nebezpečí pádu z výšky),
 • leštění příborů (nebezpečí ostrých nožů),
 • úklid kuchyně a WC (chemické čistící prostředky),
 • luxování a vše, co je spojeno s použitím elektrického proudu,
 • čištění toalety domácích mazlíčků (bakterie),
 • žehlení a vaření (nebezpečí popálení),
 • třídění odpadu (nebezpečí pořezání).

Jak je to s odměnou za úklid

Uklízení nebývá pro dítě o nic zábavnější, než-li pro nás dospělé. Proto pokud rodiče u dítěte zaznamenají projevy zvýšeného úsilí a důslednosti, není čas od času špatné dítě obdařit mimořádným projevem uznání. S příliš častým odměňováním za úklid by se to však ve vztazích s dětmi nemělo přehánět. S přemírou odměn by se mohlo stát, že dítko začne s rodiči vyjednávat a bude ochotné uklízet pouze tehdy, když za to něco dostane.

Více o uklízení s dětmi na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://www.cleanipedia.com/cz/rodina/jak-susit-obleceni-v-interieru.html
 2. http://www.vasedeti.cz/vychova/ostatni-vychova/uklizet-ano-ale-jak/
 3. http://www.jarodic.cz/cz/jak-naucit-dite-uklizet.php
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s uklízením s dětmi

Máš zkušenost s uklízením s dětmi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
elekthra
8. kvě 2016

Od malička pracuje :-)

Syna se od malička učím vést k tomu, že když si s něčím pohrajeme, tak to uklidíme. Nevadí mi, když si vytáhne i třeba věci, které jako hračka určeny nejsou (prádlo z koše, nádobí z polic, cibuli z bedýnky...) ale pak se musí vše uklidit na své místo. Přestože ještě nemluví (19 měsíců), tak už mi krásně pomáhá, když ho například požádám, aby mi vytáhnul cibuli, brambory a pod. Když je u nás tchýně, tak jí i ukazuje, kde je co v kuchyni schováno. :-)
0 poděkování
replykatee
10. led 2016

Škola hrou, domácnost hrou...

Téměř od roka zapojuji malou do aktivit, které můžeme dělat společně. Ona si připadá důležitá a mně dělá radost, že je spokojená. Nejoblíbenější činností se stala obsluha pračky. Zavírat a zapínat myčku. Postupně od nás okoukala spoustu věcí. Pokud jí někde něco spadne, ukápne, běží pro kapesník, aby to mohla sama utřít. Velká senzace byly i kolíčky na prádlo a jejich podávání/uklízení zpátky do košíčku.

Dnes už jsou jí dva roky a sama se chce zapojovat do procesů při vaření. :)
0 poděkování
adenka84
1. pro 2015

Díky školce to šlo i doma

S úklidem nám pomohla až školka. Až tam pochopila, že každá hračka má své místo.

U babiček si hračky uklízela sama, tam vše stačí naházet do jedné bedny. Horší to bylo doma, kde má každá hračka své místo. Díky školce to sama zavedla i doma.
0 poděkování
cinky
8. črc 2015

Trochu jsem to zanedbala

I přesto, že mi doma děti už od útlého věku s úklidem doma pomáhají, hračky máme úplně všude.

Dcerce nepomohla ani školka. Doma se jim prostě uklízet nechce. Snažím se jim z toho udělat hru, ale pokroky jsou malinké. Sami od sebe si neuklidí. Jednou mi moje teta řekla, ať na uklízení nelpím, že ona to vždy radši uklidila podle sebe. A teď její dcera na všechno kašle. :-(

Myslím, že je dobré co nejdříve děti naučit, že si po sobě mají uklízet hračky. V tomhle nepomáhá ani učení nápodobou.
0 poděkování
mmirunda
6. črc 2015

Úklid s dítětem trvá o dost déle :-D

Začalo nám právě období "já taky" popřípadě "já sama", takže každý úklid se protáhne minimálně jednou tolik. Ze začátku po sobě nechtěla dcera uklízet hračky, říkala, že "máma musí", změnila jsem to tak, že jsem jí z toho udělala hru. Buď počítáme, nebo říkáme, že kostky budou smutné, když budou vysypané. apod.

Co se týče klasických domácích prací, naučila jsem ji, že když si něco vysype a zůstanou drobky, musí se snažit si to ručním vysavačem vysát. Při věšení prádla i při sundávání suchého mám pomocnici největší, to ji baví ze všeho nejvíc. Ráda taky něco umývá, utírá, a to zase pomáhá hodně babičce. Kéž by jí to pomáhání vydrželo až do puberty...
0 poděkování
vevina14
10. kvě 2015

Úklid

Musím říct, že ani nevím jak, ale naše Emminka (19 měsíců) se k úklidu staví velice přirozeně.

Nejsem člověk, co uklízí rád a často, ale mám ráda uklizeno. Takže, co můžu udělat hned, tak udělám, abych se k tomu nemusela vracet a musím říct, že využít času a období, kdy Emmča vše odkoukává, je vlastně nejjednodušší věc, jak asi dítě naučit nějakému úklidu. Když třeba pije a vylije trochu na zem, tak sama hned utíká pro hadr a utírá (samozřejmě svým ještě miminkovským způsobem :-D ), ale jde o to, že ji to napadne a takhle se chová i k jiným věcem, například i k hračkám. Když si dohraje, vždy si po sobě věci uklidí. Prostě vidí, že to dělám také. Pokud to třeba hned neudělá, tak ji jdu pomoc a vykládám ji u toho a ona se pak přidá.

Samozřejmě uvidím, jak bude uklízet, až bude trochu větší, ale přijde mi, že je teď v naší domácnosti největší pedant na úklid a pěkně nás hlídá, abychom vše pěkně dodržovali. Takže nejlépe je to dělat sám a brát to jako samozřejmost, to dítě to tak pak také tak vezme.
0 poděkování
sunshine125
30. pro 2014

Uklízí už sama :)

Četla jsem tu jednu diskuzi a připadám si jako krkavci matka z jiného světa :O Moje dcera totiž uklízí už od doby, kdy si začala hrát. I když v rámci období vzdoru to šlo těžko, párkrát dostala i na zadek (nejen při uklízení), ale mělo to úspěch.

Dnes je dceři 32 měsíců a neznám roztahané hráčky po bytě, poztrácené komponenty. Rozbalí si puzzle, když už ji to neba, zabalí a jde si pro jinou hračku. Nikdy jsem po ní neuklízela, buď sama nebo spolu. Minule u nás byla kamarádka na návštěvě s o měsíc starším synem. Kluk házel hráčky všude. Když jsem potom ke konci návštěvy řekla "tak děcka jdeme uklízet" kámoška i kluk na mě koukali jak z jara. :D My, když někam jdeme, dcera si po sobě automaticky uklidí a tak to má být.
0 poděkování
leia1
10. lis 2014

Uklízet jsme se naučili v Montessori herně

Od dvou do tří let jsme se synem navštěvovali Montessori herničku. Pro jeho rozvoj měla naprosto zásadní význam.

Naučil se tam vydržet pouze u jedné aktivity, soustředění a samostatnosti při hře, a hlavně si po sobě vždy aktivitu uklidit na správné místo. Takže většinou nemáme s uklízením problém (samozřejmě i Pepča má své dny :) ). A tyto dovednosti se nám přenesly i do dalších činností, protože pro něj je největší radostí, když nám může se vším pomáhat, a je skutečně velice pracovitý.

Ale abych se jenom nechlubila, musíme ještě zapracovat na uklízení si oblečení a botiček, když přijdeme zvenku. Vysvleče se jako had a boty mrskne o zem.. :-D Holt nikdo není dokonalý. :-)
1 poděkování
p_ch
3. lis 2014

Úklid hrou

U nás se osvědčilo udělat z uklízení hru. Vždy když si vysypal krabici s hračkami a nechal to tak, tak jsem za ním šla, dovedla k tomu binci a říkala "Podívej, dáme to tam zpátky jo? Dej - jedna, dvě, tři...." počítání u nás mělo úspěch a Daliborek se naučil uklízet po sobě hračky celkem brzo... A taky ví, že když by si to neuklidil, tak nebude moct běhat, protože si pošlape hračky. ;)
1 poděkování