Betaglukany

Betaglukany jsou biologicky aktivní polysacharidy, molekuly D-glukózy spojené betaglykosidovou vazbou, podle délky řetězce mají betaglukany rozdílnou molekulovou hmotnost, rozpustnost, viskozitu, biologickou aktivitu a prostorové uspořádání molekuly. Běžně se vyskytují stejně jako celulóza v rostlinách, otrubách z obilí, některých druzích hub (např. v hlívě ústřičné, shiitake), mořských řas, kvasinek (např. pekařském droždí) a baktérií. Bohatým zdrojem ve vodě rozpustných betaglukanů (rozpustné vlákniny) jsou oves a ječmen, především jejich otruby.

Účinky betaglukanů

Konzumace betaglukanů pomáhá udržovat normální hladiny cukru a cholesterolu v krvi, ideální hmotnost a je prevencí cukrovky II. typu a kardiovaskulárních chorob. Výzkumy naznačují i možné protirakovinné a protiinfekční účinky betaglukanů, možnosti použití při léčbě ozáření a alergií. Poměrně velké molekuly nerozpustných betaglukanů se vážou na receptory na povrchu bílých krvinek ve stěně tenkého střeva. Tím dochází ke stimulaci buněčné nespecifické imunity (makrofágů), společně s probiotiky6 působí betaglukany příznivě na správné mikrobiální osídlení a funkci trávicí soustavy.

Významné imunomodulační účinky vykazují ve vodě nerozpustné betaglukany získané z droždí a některých druhů hub. Posilují imunitní systém, obranyschopnost organismu při preventivním užívání i během onemocnění, jako je např. chřipka nebo jiné virózy, bakteriální infekce, napadení organismu parazity. Doporučují se také u alergiků, ekzematiků24 a při jiných poruchách imunitního systému pro zmírňování obtíží. Užívání betaglukanů je vhodné i po operacích, především těch v břišní a hrudní dutině, nebo při a po chemoterapii.

Přípravky pro děti obsahující betaglukany

Více o betaglukanech na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20181128233428/https://betaglukan.cz/
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Beta-glucan

Hodnocení a zkušenosti s betaglukany

Máš zkušenost s betaglukany?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lenulab  8. lis 2014

Imunoglukan dávám starší dceři

Pomáhá jí, škoda, že je od 3 let. Dávala bych ho i mladší. Není tak přeslazený jako ostatní sirupy - to mi odmítá sníst. Doporučuji ho.
mmirunda  4. lis 2014

Imunoglukan - první volba

Posilování imunity je vždy to nejdůležitější, co pro sebe člověk může udělat. Jinak to není ani u malých dětí.

Všichni chceme mít zdravé dítě. Jelikož pracuji v lékárně, musím posilovat imunitu o to víc, protože přijdu do kontaktu se spoustou nemocí. Vždy jsme od naší milované šéfové dostávali Imunoglukan na "účet podniku" a je pravda, že při vyšším dávkování jsem se z jakéhokoliv nachlazení vždy velmi rychle dostala. Samozřejmě, že je lepší posilovat imunitu přírodnějšími věcmi, ale ne vždy je to možné. Za ty roky práce v lékárně jsem se naštěstí "oprskala" a už si na mě jen tak nějaká nemoc nepřijde, ale stala jsem se mámou a teď je potřeba chránit moji dceru.

Když v létě dostala kašel a rýmu a ani po měsíci se nic nelepšilo, nasadila jsem jí tedy Imunoglukan sirup, do týdne byla rýma pryč a kašel se tak 100x zlepšil. Chutově není nijak sladký, malá vždy ráno, když sedí na nočníku dostane svoji dávku a je fakt, že už vícekrát se o ni rýma pokoušela, ale nasadila jsem jí zvýšené dávkování a nic se nerozjelo.

Takže přesto, že Imunoglkan není nikde propagovaný, neměl nikdy žádnou reklamu, je to pro mne a spoustu dalších maminek doplněk stravy první volby na posílení imunity ;-)
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce