Cytomegalovirus

Cytomegalovirus ( CMV ) je virus, který patří do skupiny herpetických virů6. Infekce cytomegalovirem nemusí způsobit žádné potíže u osob s dobrým imunitním systémem. Nejčastěji se projeví u lidí, kteří mají oslabený imunitní systém.

CMV je nebezpečný v tom, že dokáže projít placentou9 a způsobí infekci plodu. Cytomegalovirem je nejčastěji přenášena virová infekce na plod během těhotenství.24 Tento virus je velmi rozšířený, asi 70% populace se nakazí CMV virem během života.

Přenos CMV

Projevy CMV infekce

Lidé, kteří se poprvé nakazí CMV, nemusí mít žádné projevy infekce nebo infekce se projeví slabě. CMV se však nejvíce projeví u lidí s oslabeným imunitním systémem2. Projeví se to jako zánět jater, mozku, jícnu, tlustého střeva a očního pozadí.
CMV může dále způsobit:

Cytomegalovirus v těhotenství

Pokud žena překonala CMV infekci před těhotenstvím, to znamená, že má vytvořeny protilátky proti CMV infekci. Virus se nachází v těle matky ve spící formě. Při oslabení imunitního systému se virus znovu aktivuje. Riziko přenosu viru na plod během opětovné aktivaci je nízké, stejně jako riziko vážných komplikací. To znamená, že pokud žena dostane CMV infekci přibližně půl roku před otěhotněním, riziko přenosu infekce na plod je velmi malé.

TěhotenstvíProblém nastává, pokud se žena poprvé nakazí během těhotenství. Riziko přenosu infekce na plod je mnohem vyšší. 10% dětí narozených s CMV infekcí se narodí s následujícími komplikacemi:

Zbývajících 90% těchto dětí se narodí v pořádku, avšak u 20% dětí se později objeví:

  • Poruchy sluchu
  • Mentální retardace
  • Poruchy učení
  • Problémy se zrakem

Diagnostika

Cytomegalovirus lze prokázat ve všech orgánech a tělních tekutinách: ejakulát, sliny, moč, stolice, mateřské mléko a poševní sekret. Důkaz infekce se provádí pomocí zjištění přítomnosti protilátek proti CMV.

Cytomegalovirus a léčba

Pacientům s CMV, kteří nemají žádné příznaky, se nedoporučuje žádná léčba. CMV virus pro zdravého jedince nepředstavuje vážné riziko. K rizikovým osobám patří těhotné ženy a pacienti s HIV. Pacientům s oslabeným imunitním systémem je indikován antivirový lék Ganciclovir a foscarnet.

Prevence

  • Časté mytí rukou
  • Monogamie (vztah s jedním partnerem)
  • Používání prezervativu

Více o cytomegaloviru na modrykonik.cz:

Použité zdroje

Hodnocení a zkušenosti s cytomegalovirem

Máš zkušenost s cytomegalovirem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru