Sociální fobie u dětí

Sociální fobie u dětí je druh úzkostné poruchy, která je charakterizovaná úzkostí a strachem ze sociálního kontaktu. Děti s touto fobií se bojí, že budou kritizovány, hodnoceny nebo pozorovány. Mají strach, že nezvládnou vzniklou situaci. Děti jsou citlivější, bojí se, že budou vypadat hloupě. Obávají se, že budou předmětem kritiky. Když jsou děti ve společnosti, tak reagují vyhýbavým chováním.

Děti se zaobírají jen tím, co si myslí ostatní. Začínají se soustředit na nepříjemné věci, vyhýbají se společnosti, jsou osamělé. Tato fobie brání lidem zkoušet něco nového.

Děti se sociální fobií nemají problém v komunikaci s blízkou rodinou a kamarády. Problém nastane, když se setkají s novými lidmi, nebo mají mluvit na veřejnosti.

Stejně jako ostatní fobie, tak také sociální fobie je strach nebo reakce na něco, co ve skutečnosti není nebezpečné. Organismus reaguje, jako kdyby šlo reálně o nebezpečí. V krvi se zvyšuje hladina adrenalinu, hormonu, který je zodpovědný za rychlejší tlukot srdce a zrychlené dýchání, pociťují strach nebo nervozitu.

Děti se mohou z hlediska reakce na stres rozdělit do dvou skupin:

 1. Zhoršená adaptace (přizpůsobení se) na stres - při stresu mají rozšířené zorničky, otevřené hrdlo a zvýšený srdeční tep, zvýšenou hladinu stresových hormonů (tzv. zvýšený adrenalin). Děti mají zvýšené riziko získání psychické poruchy.
 2. Dobrá adaptace na stres - tyto děti se umí přizpůsobit v cizím prostředí a jsou bez zvýšeného rizika získání psychické poruchy.

V běžném vývinu dítěte mezi 2. až 4. rokem mají děti strach ze všeho neznámého. V tomto období může vznikat strach ze všeho - z pavouků, ze tmy, ze zlodějů apod. Kolem 4. roku se navíc rozvíjí dětská fantazie, proto by měl strach z lidí postupně ustupovat.

Výskyt

Sociální fobie má dva vrcholy svého výskytu, a sice ve věku 5-ti a pak ve 13 letech. Nejčastěji však vzniká mezi 11. - 15. rokem věku dítěte. Tato fobie u malých dětí není až tak častá, neboť v tomto období se začínají formovat vztahy k druhým lidem.

Příčiny vzniku sociální fobie

 • Málo bezpečný vztah k matce.
 • Úzkostné matky, které mají strach z vlastních chyb a z kritiky okolí. Začínají se o dítě nadměrně starat, a tak tlumí vlastní úzkost.
 • Dědičnost - úzkostný temperament se dědí od rodičů.
 • Různé stresy - zneužívání, zanedbávání ovlivňující psychiku dítěte a zvyšující riziko vzniku psychické poruchy (úzkost, deprese).
 • Povahové rysy - sociální fobií trpí častěji děti s plachou povahou.

Klinický obraz

Ke všeobecným projevům patří červenání se, sucho v krku, zvýšené pocení, různé tiky, pocit na zvracení3 a návaly horka.

Projevy sociální fobie u malých dětí

 • úzkost, pláč12,
 • vyhýbání se cizím lidem, omezení styku s vrstevníky,
 • poruchy spánku6,
 • lpění na rodičích,
 • emoční labilita.

Projevy sociální fobie u školáků

Sociální fobie u dětí

 • odmítání chození do školy,
 • vyhýbání se sportovním aktivitám ve třídě,
 • nadměrná úzkost z písemek, z kritiky,
 • strach z použití toalety ve škole, strach ze stravování ve školní jídelně,
 • oběť šikany,
 • nadměrný čas strávený u počítačových her1,
 • děti jsou bez kamarádů nebo se často kamarádí s mladšími dětmi.

Dítě neumí zabránit stresovým situacím. Dítě si neumí vysvětlit, proč se tak chová a nerozumí tomu, proč to tak cítí.

Diagnostika

Diagnóza se stanoví podle věku dítěte a na základě symptomů, které popíší rodiče nebo učitelé. Děti provádí u psychologa různé dotazníky, které pomohou určit jejich diagnózu.

Léčba

Léčba zahrnuje psychoterapii a farmakoterapii. Rodiče jsou poučeni o úzkostné poruše jejich dítěte.

Psychoterapie

V terapii se dítě naučí zvládat strach, rozvíjí si sebevědomí a přestává se vyhýbat věcem, ze kterých má strach.

Farmakoterapie

Léky2 jsou podávány pacientům tehdy, když selhává psychoterapie, výrazně se zhoršují výsledky ve škole a zhoršuje se i chování dítěte. Farmakoterapii předepíše dětský lékař. Nejčastěji se používají léky ze skupiny antidepresiv a benzodiazepinů. Léčba je dlouhodobá.

Prognóza

Při včasném stanovení diagnózy je prognóza dobrá. U dětí s neléčenou sociální fobií je prognóza špatná. Tyto děti jsou v dospělosti sociálně izolované, s vysokým rizikem vzniku alkoholismu, depresí nebo sebevražedných sklonů.

Video: Sociální fobie (ENG, CZ titulky)

Více o sociální fobii u dětí na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://kidshealth.org/teen/your_mind/mental_health/social_phobia.html#
 2. http://www.pediatriapreprax.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=5924&magazine_id=4
 3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Sociálna_fóbia
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se sociální fobii u dětí

Máš zkušenost se sociální fobii u dětí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
aggravate89  30. bře 2017

Vlastní zkušenost

Sociální fobie je opravdu něco nepříjemného, sama se s touto fobií léčím a jsem ráda, že se to léčí celkem dobře. Ale já jsem už dospělá, chuďátko to dítě. Doufám, že mého synka to nepotká a všem rodičům jejichž dítka tímto trpí, přeji pevné nervy a trpělivost! :)