Kouření v těhotenství. Co je na tom pravdy?

Zodpovězené
29. lis 2019

Dobrý den,

přítelkyně je 7/8 měsíc těhotenství a stále se jí nedaří přestat kouřit. Tvrdí mi, že jí doktor řekl, že je již pro miminko lepší občasná cigareta než abstineční příznaky po úplném přestání kouření.

Je to pravda?

Děkuji.

Tomáš

Hezký den,

na to je velmi složité odpovědět a názory odborníků se velmi různí.
Dítě každopádně abstinenční příznaky čekají, ať již teď nebo po porodu. Kouření v těhotenství je vždy špatný krok. Neexistuje bezpečná míra, látky obsažené v cigaretách prostupují placentou všechny. Každá jedna a každá další cigareta je škodlivá. Nicméně je otázkou, zda by Vaše partnerka aktuálně dokázala přestat kouřit, pokud pro ni doposud nebylo těhotenství motivací, nebo zda by marnými pokusy stresovala opakovaně sebe i miminko v bříšku.
Bylo by asi dobré, zajít se poradit do ambulance pro léčbu závislosti na tabáku, aby po podrobnějším rozhovoru mohli navrhnout postup. Řešení může být několik, buď zkusit přestat, nebo kouření ještě omezit, nebo zachovat stav jaký je.
Rozhodně také doporučuji přečíst si něco o abstinenčních příznacích novorozence matky kuřačky ať víte, na co se připravit po porodu.
Držím palce a omlouvám se za zpoždění odpovědi.

Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová