Moje mamka má problém s alkoholem. Jak probíhá léčba?

Zodpovězené
22. říj 2019

Dobrý den,

moje mamka má odjakživa trochu problémy s alkoholem (pivo). Vždycky, když jsme byli někde na návštěvě, tak se opila, a pak šišlala a šilhala. Poslední asi rok dva jsem si všimla, že popíjí už od rána pivo a je taková přiopilá. Nevím, jestli každý den, když má volno, bydlíme daleko. Párkrát se opila i ve dne, když jsme přijeli. Prostě ji někdo po práci pozval a přišla domů na mol. Mám v plánu jí říct, až se zas opije, že ještě jednou a půjde se léčit. Jak vlastně léčba takového alkoholika vypadá? To se rovnou zavře do léčebny nebo se jen někam dochází?

Děkuji.

Dobrý den,

je skvělé že máte o maminku starost a chcete jí pomoci. Nabízí se však otázka, jestli o ni maminka vlastně stojí, zda si uvědomuje, že má zřejmě a alkoholem nějaký problém a zda ji alkohol nějak omezuje v běžném fungování.

Léčba pod tlakem okolí ve většině případů nebývá efektivní, než ultimátum, bylo by možná lepší s maminkou posedět, pohovořit o tom co se děje, jak to vidí ona a zda by v léčbě uvítala nějakou pomoc a podporu.

Možnosti léčby jsou buď ambulantní nebo pobytová. "Zavřený" člověk v léčbě není, pokud není léčba nařízena soudem, vstupuje do ní každý dospělý člověk dobrovolně a může ji kdykoliv opustit. Pobytová léčba zpravidla trvá 3 nebo 4 měsíce.

Přeji mnoho štěstí ve společné komunikaci s maminkou!

Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová