icon

6+2tt a špinění. Bylo vše v pořádku? Co pomohlo?

avatar
1306
17. dub 2020

Ahoj holky, už 10 dní špiním, dnes jsem byla na ultrazvuku, potvrzené těhotenství v děloze, srdeční akce také, ale to špinění mě děsí, prosím, ozvěte se vy, co jste také špinily a vše bylo v pořádku, momohlo Vám na to něco? Doktor říkal, že zatím vypadá vše v pořádku, ale to špinění mi nedá spát....

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 17. čer 2026 · 33 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Špinění v raném těhotenství kolem 6. týdne může doprovázet těhotenství s potvrzenou srdeční akcí na ultrazvuku a nemusí znamenat potrat.
  • K rozvoji špinění může dojít kvůli hematomu na děloze, vcestné placentě, dráždění čípku po vaginálním ultrazvuku nebo tlaku při zácpě; často se příčina nenajde.
  • Ve fóru byly zmiňovány přípravky Utrogestan (perorální i vaginální), Ascorutin, Acidum folicum magnosolv a jód a doporučován klidový režim, přičemž účinnost Utrogestanu a omezení pohybu byla diskutujícími považována za spornou.


Nejčastější otázky

Q: Co znamená špinění v raném těhotenství?
A: Špinění v 6. týdnu se může vyskytovat i při živém plodu se srdeční akcí na ultrazvuku; ženy ve fóru hlásily, že špinění někdy přetrvá do 13.–15. tt, ale v mnoha případech plod pokračoval v růstu.

Q: Pomůže Utrogestan na špinění?
A: Některé ženy uvedly, že jim Utrogestan (užívaný perorálně nebo zaváděný vaginálně) rychle ztlumil špinění; naopak lékaři ve fóru opakovaně uváděli, že neexistuje jednoznačný důkaz o „léku na udržení“ a účinek může být placebo.

Q: Má smysl dodržovat klidový režim nebo ležet?
A: Některé ženy v diskusi dostaly doporučení na klidový režim nebo ležení a uváděly zlepšení, jiné zmiňovaly, že u nich špinění probíhalo nezávisle na pohybu; celkově není v diskusi shoda na tom, že ležení spolehlivě zabraňuje potratu.

Q: Jaké doplňky často ženy užívají při špinění?
A: Ve fóru byly zmiňovány Ascorutin, Acidum folicum magnosolv (kyselina listová) a jód; některé ženy je užívaly na doporučení nemocnice nebo lékaře, konkrétní dávky ve fóru uvedeny nebyly.

Q: Může vaginální ultrazvuk zhoršit špinění?
A: Ano, diskutující uváděly, že po vaginálním ultrazvuku může být špinění intenzivnější, protože čípek může být překrvený podobně jako po sexu.

Q: Kdy mám vyhledat pohotovost?
A: Ve fóru bylo opakovaně doporučeno okamžitě vyhledat pohotovost při náhlém silném krvácení, čerstvé krvi v intenzitě menstruace nebo při křečích v podbřišku.

Q: Může zácpa nebo tlačení na WC způsobit špinění?
A: Z diskuse vyplynulo, že silné tlačení při zácpě může přispět ke vzniku hematomu nebo zhoršit špinění; jedna respondentka přímo uvedla masivní krvácení ve 13. týdnu spojené se zácpou.

Q: Jak časté je, že se příčina špinění nenajde?
A: Více žen uvedlo, že lékaři příčinu často nenašli, hematom nebyl prokázán a přesto špinění přicházelo a odcházelo bez jasné příčiny.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Pokud ultrazvuk ukáže živý plod se srdeční akcí a není intenzivní krvácení nebo křeče, prognóza je často příznivá.
  • Při intenzivním krvácení nebo křečích je nutné vyhledat pohotovost.
  • Často se v příčině špinění nepodaří najít konkrétní diagnózu.


Sporné názory

  • Účinnost Utrogestanu je sporná: některé ženy hlásily zlepšení po nasazení Utrogestanu, zatímco lékaři ve fóru tvrdili, že žádný „lék na udržení“ prokázán není a efekt může být placebo.
  • Přínos klidového režimu je diskutovaný: část diskutujících uváděla zlepšení při ležení, jiní špiněli i bez fyzické aktivity.


Otevřené otázky

  • Proč některé ženy špiní dlouhodobě bez zjevné příčiny nebo bez viditelného hematomu?
  • Zlepšuje-li perorální versus vaginální podání progesteronu (Utrogestan) výsledky těhotenství?
  • Jak často špinění v raném těhotenství skutečně predikuje potrat při potvrzené srdeční akci embrya?


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

Utrogestan, Ascorutin, Acidum folicum magnosolv, jód, vaginální ultrazvuk, perorální a vaginální podání progesteronu (zavádění vs. polykání), klidový režim / ležení, revize pro zamlklé těhotenství, IVF, hematom, vcestná placenta, pohotovost, screening

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
loylii
17. dub 2020

@1306 utrogestan a lezet

avatar
corry21
17. dub 2020

Taky jsem to tak měla, byl tam hematom co se čistil. Utrogestan u přirozeného nekomplikovaného početí většinou nemá význam. Nějaký ascorutin a podobně taky ne, krvácení je jen dusledek neceho jineho. Klidový režim v prvním trimestru je taky spíš tak pro klid těhotné. Pokud teď má dojít k potratu tak je to z největší pravděpodobnosti z genetické příčiny a to nelze ovlivnit.
Jestli jsi byla dnes na kontrole a všechno bylo v pořádku, tak se neboj, někdy to tak fakt je a ani se příčina nenajde. Držím palce ať to probíhá vše jak má 🙂věřím že na klidu to nepřidá, ale zkus to!

avatar
1306
autor
17. dub 2020

@corry21 Když mě žádný hematon nenašel, sám neví, čím to může být způsobené, jen mám pocit, že dnes po ultrazvuku je to trochu víc, než jindy. Tak uvidím, jak to bude dál..

avatar
calvac
17. dub 2020

@1306 spinila jsem dost dlouho, pomohl Utrogestan a klidek.

avatar
1306
autor
17. dub 2020

@calvac Mě dr řekl, ze je to jen placebo, že kdyby existovaly prášky na udržení, tak nejsou žádné potraty.. Navíc říkal, že zvyšují těhotenské příznaky, pak si žena myslí, že má všechny možné příznaky a přitom to není pravda, protože je to z těch prášku.. Tak nevim, jak se k tomu postavit..

avatar
calvac
17. dub 2020

@1306 nevim, ale ja jsem po Utrogestanu prestala spinit dost rychle.

avatar
corry21
17. dub 2020

@1306 je to tak, nic na udržení opravdu není. Že někomu "zabere" je většinou tak že by to přešlo samo k sobě. Ale to se samozřejmě nedá nijak ověřit 😄 po vaginálním ultrazvuku to může být víc, čípek je překrvený, stejně jak po sexu. Fakt neboj, dneska dopadla kontrola nejlíp jak mohla , je to velmi častá věc, jen to člověka hrozně znervózňuje...

avatar
1306
autor
17. dub 2020

@corry21 Moc díky, mam toho za sebou uz opravdu hodne a tak proste mam strach..

avatar
9radka9
17. dub 2020

Já přesně ve Vašem týdnu splnila, jednou i hodně, jako bych se pocurala, nic jsem nebrala, teď tu vedle mne leží týden stare miminko, hodně jsem ležela, po asi 14 dnech to přestalo

avatar
9radka9
17. dub 2020

*špinila

avatar
9radka9
17. dub 2020

Můj doktor říkal, plod co se má udržet se udrží, prášky nejsou potřeba, úplně souhlasím...co není v intenzitě menstruace a čerstvé krve je normální, je to tou hormonální změnou

avatar
1306
autor
17. dub 2020

@9radka9 Moc děkuji za Vaši odpověď, teď jsem díky karanténě doma, tak se šetřím, ale po tom všem, co mám za sebou, se všeho děsím...

avatar
handulkak
17. dub 2020

@1306 já jsem spinila taky okolo tohohle týdne. Utrogestan jsem dostala. Dokonce v nejvyšší dávce, pak ještě léky na stěnu cév. Zabralo to rychle. A po prvním těhotenství - kdy mi hrozil předčasný porod a nikdo nevěřil, ze neporodim, tak si myslím, ze i placebo má efekt 😁 protože jsem nakonec rodila skoro v termínu.

avatar
1306
autor
17. dub 2020

@handulkak A Uteogestan jste zaváděla nebo polykala, tak ja nevim, doma ho mam a to celkem hodně, jen jsem četla, že vedlejší účinky je právě špinění...

avatar
handulkak
17. dub 2020

@1306 měla jsem polykat, ale byla jsem nepoužitelná. Takže jsme se dohodli na zavádění.

avatar
eithelwing
17. dub 2020

Měla jsem utrogestan a asi to fakt jako placebo zabralo. Klid jsem extra nedrzela, ale prostě u prvního i teď u druhého těhotenství jsem si řekla, že co se má stát, stane se. A dopadlo to dobře. Tedy druhé mám ještě pet týdnů do porodu. 🙂
Podle mě je to hodně o psychice, ale v prvním trimestru ti nikdo nic nezaručí.

avatar
tasimia
17. dub 2020

@1306 ahoj, neboj se 🙂. Určitě bude vše v pořádku, já jsem špinila do 13tt pak to záhadně přestalo, nebrala jsem ani Utrogestan ani Ascorutin... doktorka o tom věděla. Vždy akorát říkala, že kdyby se mi přidaly křeče nebo krvácení okamžitě na pohotovost. Každopádně teď jsme 24tt a vše v pořádku. Odpočívej 🙂.

avatar
1306
autor
17. dub 2020

@tasimia Moc děkuji, ja mám za sebou 1 potrat dvojčat v 7tt, pak 3x mimoděložní (1x v levým vejcovodu, po druhé v pahýlu neuzavřeného stejného vejcovodu a po třetí v rohu děložním), 1x neúspěšné IVF a loni v srpnu se objevily jen plodové obaly bez embrya... Takže se těm mým strachům snad ani nikdo divit nemůže...

avatar
tasimia
17. dub 2020

@1306 samozřejmě to chápu, ale stress miminku nepomáhá. Uvidíš, všechno bude v pořádku, držím palce. Špinění se neboj, popřípadě kdyby cokoliv, tak to konzultuj s doktorkou.

avatar
1306
autor
17. dub 2020

@tasimia A nikdy ti nepřišli na to, proč si špinila? A špinila si denně?

avatar
tasimia
17. dub 2020

@1306 nene nepřišlo se na to.. a ano denně a měla jsem k tomu takové jemné bolesti v podbřišku jako kdybych měla dostat MS, takže jsem tu potvoru pořád čekala až teda jsem šla na gynekologii, že už asi měsíc někdy slabě někdy trošku více špinim a zjistilo se, že jsem těhotná.... A opravdu chvíli po 13tt jako kdyby utlo. Já vím, že to teď vyzní úplně naprosto blbě a nepravděpodobně, ale brala jsem to tak, že je miminko v pořádku. Na screeningu jsem se ptala přímo doktorky a oba mi vysvětlovala, že špinění v těhotenství je běžný jev, pokud nekrvacim a nemám bolesti, vše je v pořádku..

avatar
dejvitka
17. dub 2020

@1306 mam 2 zkusenosti. Prvni spineni zacalo kolem 6 tydne, bylo mirne, ale trvale, kazdy den, skoncilo revizi pro zamlkle tehotenstvi v 9tt. Druhe spineni opet cca od 6 tydne, nekdy i cerstva krev, hodne silne spineni, ktere me pokazde vydesilo, z tohoto tehotenstvi mam ale chlapecka, tehotenstvi jinak bezproblemove. Spinila jsem az do 15tt. Vzdy to zacalo, 2-3 dny jsem spinila a zase to prestalo. Pak treba 3 dny nebo tyden nic a zase znovu. Hematom nebyl, na cipku nic, plod v poradku. Doktorka nenasla pricinu, byla jsem i v nemocnici, take nic. Moc drzim pesti at je to ok.
U prvniho jsem dodrzovala klidovy rezim, lezela u druheho ne. Spineni se objevovalo a mizelo nezavisle na pohybu. Utrogestan a Ascorutin jsem brala u obou. Doporucili mi to v nemocnici, ale take myslim, ze to efekt nema, stejne jako lezeni. Pokud je plod v poradku, dopadne to vsechno dobre.

avatar
aneta15
17. dub 2020

@1306 já také spinila a nikdo nevěděl proč, později se zjistilo, že jsem měla vcestnou placentu ...placentu v porodních cestách....nebrala jsem nic, můj gynekolog i na pohotovosti mi lékař řekl, že nefandi chemii a pokud se má plod udržet tak se udrží. Že to je všechno stejně jen placebo efekt. Vše je v pořádku, jsem před porodem a placenta se vytahla, takže můžu rodit přirozeně

avatar
1306
autor
19. dub 2020

@corry21 ještě se zeptám, zaváděla si nebo polykala?

avatar
corry21
19. dub 2020

@1306 já jsem nebrala nikdy nic

avatar
burnette
19. dub 2020

Já mám podobný problém v prosinci jsem měla samovolny potrat a teď jsem opět těhotné ležím, odpočívám, beru Utrogestan, Acidum folicum magnosolv a jód. Lék na udržení těhotenství sice není. Ale určitě číte zvyšuje účinky hormony a minerály které jsou potřeba k zdravému těhotenství.

avatar
papousekpaja
19. dub 2020

@1306 ahoj, ja nejen ze spinila, spis jsem slabe krvacela prvni 2 mesice s prestavkama a zitra zacinam 34 tyden. Taky doktor nevedel z ceho to je a me utrogestan zabral, to spineni az krvaceni se mi vzdy obevilo po nasazeni prasku az kdyz jsem si ho z urcitych - hygienickych - duvodu nemohla zavest, kdyz jsem nebyla doma, pri velkem tlaceni pri zacpe na wc a nebo, kdyz jsem si dala delsi prochazku.

avatar
1306
autor
19. dub 2020

@corry21 promin, spletla jsem si jmeno 🙂

avatar
1306
autor
19. dub 2020

@papousekpaja moc děkuji za tvůj příspěvek, rozhodla jsem se, že od dneska ho taky zacnu 3x denne zavadet a uvidime. Take citim, ze po prochazce je to o trochu horší, ale mame dva pejsky a ty ven proste musi a navic dr mi prochazky i doporucoval. Jen me to desi pri kazde navsteve wc, jak jsem psala vys, uz toho mam za sebou opravdu hodne, celkove se snazime pres 4 roky, tak se proste desim a do kontroly daleko...

avatar
papousekpaja
19. dub 2020

@1306 me trvalo 6 let, nez se obevili // na testu, s ex manzelem to neslo ( na testy nechtel) , s byvalym pritelem taky ne ( na testech jsme byli, oba v poradku) a co jsem se znovu po 10 letech odlouceni ( tehdy nam vztah s urcitych duvodu nevysel) dala zpet s drivejsim pritelem co byl pred exmanzelem, tak to vyslo hned na prvni dibrou, jenze prave s problemy, hlavne dej bacha na tu zacpu, muzes si z ni i vytvorit hematom na deloze jako ja, ve 13 tydnu jsem najednou masivne krvacela a byla ve spitalu a den po tom, co me pustili mi umrel tata (1.12.), takze opravdu skvele zacatky tehu 😞.

Strana
z2