Dovolená u moře v prvním trimestru

elsy3
10. čer 2018

Ahoj, chci se jen optat na názory a případné zkušenosti. Za týden mám letět na týdenní dovolenou k moři, jen se válet a odpočívat, nic náročného. Momentálně končím 8. týden a zítra jdu k doktorce. Zatím těhotenství prožívám dobře, není mi zle, nezvracim, jen mě občas poboliva podbřišek a mívám občasné denní kocoviny a bývám unavená. Nekrvacela sem ani nespinila, podle doktorky zatím vše v pořádku. Poletím letadlem (jen dvě hoďky). Děkuji za případné názory.

chumlee71
10. čer 2018

Ahoj já jsem letěla v 8 tt čtyři hodiny letadlem a všechno v pořádku. Jen jsem si nabalila víc jídla do letadla. Musela jsem každou chvilku něco malého sníst, jinak se mi chtělo zvracet. Slunila jsem se na pláži, občas výlet a nic se nestalo. Užij si dovolenou 😁

cuuza
10. čer 2018

Pokud je ti dobre, tak úplně v pohodě. Uzij si to

andelka
10. čer 2018

Já mám letět v 10/11 tt, a sice jsem načetla kde co,uvidím ještě co řekne doktor,a poletím. Letíme jen chvíli,do Itálie. Tak snad bude vše ok. V tomto tt už mi bývá dobře. Též nešpiním ,nic,tak když bude na kontrole v 8 tt vše v pořádku, pojedu

priefi
10. čer 2018

@elsy3 v prvni rade zalezi, jak se budes v te dobe citit. V druhe rade, sluneni budes muset omezit a sedet ve stinu a navic neexistuji teplotni soky, takze ze slunicka do vody pekne pomalu. Dale si zjisti, zda v dobe, kdy poletis, bude let bezpecny, v urcite dobe tehu na zacatku a na konci se nedoporucuje litat, let muze zpusobit i potrat, takze to je gro, ktere bys mela zjistit. Navic muj zubar vzdy tvrdi, ze jeho rendgen ma mensi radioaktivni zareni nez kdyz se leti letadlem, takze bacha i na to. Nejlepsi bude, kdyz to proberes s osetrujicim gynekologem, mel by vedet co a jak

blahova_andrea
10. čer 2018

těžko dokážu posoudit letadlo, nikdy jsem neletěla. ale když jsem byla v této fázi těhu s prvním dítětem, tak jsme jeli na otočku na víkend autem do itálie. o měsíc později jsem sbalila chlapa a nevlastní děti a jeli jsme tři dny vlakem do bulharska. v obou případech jsem byla za blázna. řiď se tím, co ti říká dr. a tvoje intuice. ty nejlíp víš jak se cítíš a co zvládneš 😉

elsy3
autor
10. čer 2018

Děkuju, asi to zítra proberu se svou doktorkou, až půjdu na vyšetření. Vím že na sebe budu muset dávat větší pozor, nevalet se na přímém slunci jako kdysi, pít hlavně balenou vodu atd. Tak snad to bude v pohodě 🙂 nerada bych dovolenou stornovala, dlouho se na ni těším a sem ráda že mi je zatím dobře. Každopádně děkuji za názory 🙂

vendelinka08
10. čer 2018

Take jsem letela letadlem v 9tt a uplne v klidu. Jelikoz jsem tehu snasela vyborne tak jsem si to uzila. Neco jineho je..pokud je nekomu blbenebo krvaci a ma jine potize..ale pokud se citis fajn..tak bud rada a uzivej si dovcu. Tehotenstvi neni nemoc..i kdyz se to tak v dnesni dobe bere..bohuzel.

vendelinka08
10. čer 2018

@priefi no..myslim ze ke konci tehu se to nedoporucuje z toho duvodu..ze muze zena zacit rodit..a nikdo te uz nechce pojistit. Je to nejak limitovane...ale pokud se na to zena citi..tak neni duvod neletet. Je to spise o tom..ze se tim chrani letecke spolecnosti.

zelenaesmolda
10. čer 2018

prvni a treti trimestr je rizikovejsi na letani protoze v prvnim hrozi riziko potratu a ve tretim predcasneho porodu,ja jsem letela v 7tt a v pohode,konecne rozhodnuti je na tobe

priefi
10. čer 2018

@elsy3 pokud Ti dr.rekne, ze v tom tydnu, kdy mate dovcu to je bezpecne, bylo by skoda to stornovat 😊 Drzim pesti, aby potvrdila, ze to je ok a aby Ti v te dobe bylo i dobre, aby sis dovcu mohla uzit 😊

vendelinka08
10. čer 2018

@zelenaesmolda ano...ale riziko potratu je i kdyz nepoleti...myslim..ze je dobre se ridit svymi pocity a svym rozumem. Doktor ti muze rict pouze svuj nazor..ale nikdo ti prece neda zaruku..i kdyby byla doma na zadku...neni zaruka ze musi byt vse ok...

ckei
10. čer 2018

Já letěla po konzultaci v roce 2011, to jsem byla 7tt......2dny po příletu jsem ale bohužel z ničeho nic potratila. Letěli jsme 2,5hodiny. Let a vše kolem ok, ale prostě se stalo. Určitě doporučuji si na pojišťovně zjistit, co případně proplácí a jak daleko máte od hotelu, tedy místa ubytování, nemocnici.
No a pak jsem v roce 2016 jela k moři ve 12tt, autem, 12hodin.....vše ok, moře a celkově dovolenou jsem si náramně užila.
Takže těžko říct. Pokud se to má stát, stane se. Samozřejmě padlo, že na to let mít vliv mohl, ale taky nemusel....pokud se má plod udržet, udrží se za každou cenu.

elsy3
autor
10. čer 2018

@ckei Tak to je mi líto. Těžko říct, co mohlo být příčinou, četla jsem spousty diskuzí a někdo let v prvním trimestru nedoporučuje, někdo naopak tvrdí že to nevadí a pokud se má něco stát, stane se to i kdybych seděla doma na zadku a nikam nejela. Je sice pravda, že v takovém případě je asi fajn být doma a mít blízko nemocnici nebo svého doktora. Uvidím, co mi doktorka zítra řekne.

ckei
10. čer 2018

@elsy3 jo, já to nijak neřešila, prostě se stalo, jen bylo blbý, že v cizině a zrovna na dovolené, ale tak ono si to moc nevybírá 🙂
Rozhodnutí bude stejně na Vás. Bohužel, to, že je doposud vše úplně ok neznamená, že se tak potom prostě nestane, ale to se už holt neovlivní.

g_m
10. čer 2018

V prvním trimestru jsem byla na týden v Rakousku v zahraničí, ve druhém na týden v Anglii dokonce busem a teď ve třetím pojedeme k moři. Pokud se má něco pokazit, tak na to dovolená vliv nemá a pokud jste Vy i těhu zatím v pořádku, tak bych jela 🙂

zelenaesmolda
10. čer 2018

@vendelinka08 tak riziko potratu je vzdycky ale proc tomu napomahat?

zelenaesmolda
10. čer 2018

@elsy3 hlavne si vyridte cestovni pojisteni,ja takhle platila ve spanelsku asi 400 euro prave kvuli komplikacim v tehu,nastesti mi to proplatili,kdybych to cestovni nemela tak to jde z vlastni kapsy

pabka
10. čer 2018

A proč se let v prvním trimestru nedoporučuje? Já mám gynekologa starou školu, primáře porodnice, pracuje s těhotnými 40 let, zakázal mi kde co, ale letět ne. V obou tehotenstvich jsem letěla několikrát. Nikdo neprokáže, zda by k potratu nedošlo i bez letu. Zkratka to se v prvním trimestru stává...

pabka
10. čer 2018

@elsy3 pokud se citis dobre, letěla bych, ale s vědomím, ze kdyby něco, nebudeš si to vyčítat... já letěla v obou tehotenstvich v prvním a druhem trimestru několikrát. Cestovní pojištění samozřejmostí. Užijte si to, ve dvou asi naposledy 🙂

calvac
10. čer 2018

@elsy3 Tak ja bych si to asi nedovolila,kdysi mi gynekolog vysvetloval,ze tlak v letadle neni pro tehu vubec dobry. Navic kdyby se v cizine cokoliv stalo.... ve spouste zemich je navic zdravotni pece spatna. A jak tady bylo psano,proc potratu napomahat. Navic kolik zen deti mit nemuze.....

dora13
11. čer 2018

Kdyz jsem se na to ptala meho gynekologa (resila jsem to same v tehotenstvi), tak mi rekl, ze pokud je tehotenstvi zdrave a prosperujici, tak by mohla zena pracovat v lomu a nic se nestane a naopak, pokud je problem, tak potrati, i pokud by lezela celou dobu s nohama nahore. Je jasne, ze co gynekolog, to nazor, ale mne tohle prislo rozumne, citila jsem se celkove dobre a na dovolenou jsem odletela. Vse v poradku. Dej na svuj pocit, tady ti nikdo nic opravdu univerzalniho neporadi, kazdy pise jen svuj nazor.

preiba
11. čer 2018

Kvůli přetlaku se to prý nedoporučuje, plod je ještě malý a může ho ohrozit cokoliv. Každopádně se zeptej u doktora. Já kvůli tomu s mužem neletěla do Maroka 🙂

loupgarou
11. čer 2018

Měli jsme letět na svatební cestu ve 20.týdnu, což mělo být teoreticky nejbezpečnější doba kdy letět - minimálně z hlediska citlivosti plodu na záření. Ale o to tam ani tak nejde. Nejhorší je změna tlaků, když se sestupuje. Zvýšením tlaku zvyšuje i náš krevní tlak, tím pádem i u plodu. Každý orgán tím dostane docela čočku, ale nejvíc trpí srdíčko, které není ještě uplně vevnitř uzavřené. Vyšším tlakem se ty průchody můžou zvětšit a pak když mají, tak se zcela neuzavřou. Sousedovic kluk s tím byl operovaný, řekli jim že je to je ukázkový případ. 😕

nikyselen
11. čer 2018

Ahoj ja byla letecky v Egypte loni..
Po potratu jsme se snazili znova a nechali tomu volny prubeh s tim,ze si "zadelame" tutove na dovce..vypnem a uzijem..termin vse uz zabukovane..
No tak do Egypta jsem letela konec 3mes. I po domluve s Dr. Ktery me zkontrolovam pred odletem a ihnet po priletu..vse ok...ale dle jeho slov se nedoporucuje spousta veci a ja po potratu byla a nedelala jsem nic co by se nedoporucovalo. Sam me rek,ze pokud to dopadnout nema nic s tim nikdo neudela,ano chodit tomu naproti by se nemelo..Ale ja byla konec 3. Takze to "nejhorsi" zasebou.
Dle jeho slov se to nedoporučuje kvuli pretlaku pri vzletu a pristani..a nemelo by se letet zacatky prvniho trim. Konec pry uz tak moc neva,to sami se nedoporucuje 3trim.(to uz te snad ani do letadla nevezmou ☺)
Ale uprimne ja si dovolenou stejne neuzila teplo velky,dost se mi motala hlava,furt jsem davala pozor na to co jim, pac me bylo dost spatne..no kdybych nemusela tak bych neletela mi to slibila starsi dceri a bylo vse domluvene...
Zalezi na tom jak se citis..jake mas tehu..

Ja i presto,ze byla po potratu..zakazala jsem se na to uz upinat tentokrat pracovala do 4mes. Byla letecky na dovce..A doma mam skoro 5mes. Mimco
Predtim me Dr. Nechal ihned doma pac nemam praci idelni pro tehu a stejne to nedopadlo..

jancabr
11. čer 2018

Letěla jsem pracovně v 7tt na týden na Djerbu a v a pak hned v 8tt na týden na Mallorcu. Bylo mi dobře. Letěla jsem s vědomím, že stát se může cokoliv. Teď jsem 13 tt a jsme autobusem v chorvatsku. Držím se víc ve stínu a snažím se hodně odpočívat. Konečné rozhodnutí je na tobě. V letadle nijak extra velký tlak není.

andelka
11. čer 2018

@nikyselen já též tak. Nedělala jsem nic nevhodného a stejně jsem o mimco v 16 tt přišla. Nečekali jsme že se další tehu povede tak brzo,takže všechno je zamluvené. Měla bych být 10/11 tt tak si též říkám že už to nejrizikovější bude za mnou. Let bude krátký. Četla jsem že změna tlaku by vadit neměla,ani záření ( my letíme po Evropě,takže ne moc vysoko) že riziko je spíš u dlouhých letů,riziko embolie,takže člověk se musí hýbat během letu,a taky se nedoporučují exotické destinace nebo tam kde hrozí nemoci nebo průjmy apod.

nikyselen
11. čer 2018

@andelka
Ja jsem i po operaci nohy (4 roky)
,takze jsem resila i to a mela puncochy..
Jidlo si v Egypte hlidala,vodu vubec jejich radsi nepila..prave kvuli prujmum a nic..ani na kartacek na cisteni,piti bez ledu...
Proste jsme leteli s tim,ze jsem po potratu a znova se to nemusi podarit i bez dovoleny..
Akorad jsem si zaridila leky pro pripad,ze bych to chytla nejaky prujmy apod..pro tehotne..a zjistovala zda ty jejich mohu(nase na to nezabiraji mohu)

verundice
11. čer 2018

Já letěla ve stejném stupni těhotenství jako tazatelka, v prvním na Maledivy, v druhém do Dubaje, takže dlouhé lety a zvládla jsem to i s nevolnostmi (a zásobou zázvorových lízátek). Taky mi oba gynekologové, nezávisle na sobě, řekli, že pokud se to má udržet, let neublíží, pokud je těhotenství špatně založeno, došlo by k potratu dřív nebo později i bez cestování. Ani tu dostupnost a úroveň lékařské péče jsem neřešila, gynda mi řekla, že v této fázi by se mnou stejně nic nedělali a tělo to samo odplaví, jako mensturací. Na sluníčku jsem se taky normálně válela.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru