Prvotrimestrální screening. Těšíte se, až bude za vámi?
Ahoj holky 🙂 nemam zadny dotaz jen se mi pomalu ale jiste blizi prvotrimestralni screen a jsem cim dal tim vice nrvozni je nekdo kdo to ma stejne? 🙂 aby bylo vse v poradku to hlavne 🙂 mam ho 14.10 a dnes jsem 11 +4 ranni nevolnosti se me statecne drzi a unava take 😅 uz at je ten prvni trimestr za mnou,rika si to nekdo take? 😀 vsem co to maji stejne a maji tez strach a obavy preji hodne stesti a same pozitivni vysledky 🍀🙂
Stručné shrnutí
- Prvotrimestrální screening kombinuje krevní test a ultrazvuk, měří šijové projasnění a nosní kůstku a slouží k vyloučení Downova a Edwardsova syndromu.
- Hematom v těhotenství se v diskuzi uvádí jako častá příčina hnědého špinění; lékaři v příkladech doporučovali klid na lůžku, ale v mnoha případech byl hematom mimo plod a těhotenství proběhlo normálně.
- Mnohé ženy popisují intenzivní ranní nevolnosti a únavu v prvním trimestru a většina uvádí úlevu ve druhém trimestru, přičemž výjimečně nevolnosti trvaly až do 7. měsíce.
Nejčastější otázky
Q: Co přesně zahrnuje prvotrimestrální screening?
A: Prvotrimestrální screening zahrnuje krevní test a ultrazvuk, ultrazvuk měří šijové projasnění a nosní kůstku, výsledky z krve a ultrazvuku se kombinují a v diskuzi bylo uvedeno, že screening může vyloučit Downův a Edwardsův syndrom.
Q: Kdy a jak se ultrazvuk provádí v rámci screeningu?
A: Ultrazvuk trvá v příkladech z diskuze asi 10–15 minut a může být proveden transvaginálně, pokud přes břicho není plod dobře vidět; na recepci se obvykle nahlásí výška, váha a věk pacientky.
Q: Kdy se má odběr krve provést před screeningem?
A: V jednom příspěvku bylo uvedeno, že krev se brala zhruba 3 týdny před plánovaným screeningem.
Q: Co dělat při špinění nebo při zjištění hematomu?
A: V diskuzi lékaři doporučovali klid na lůžku a sledování; zároveň byly uvedeny zkušenosti, kdy ženy měly krvácení nebo špinění, ale od 12. týdne nastal klid a těhotenství pokračovalo normálně.
Q: Pomůže domácí přístroj Angelsounds k uklidnění?
A: V diskuzi byla zmíněna značka Angelsounds jako pomůcka ke sledování srdeční akce plodu; jedna respondentka napsala, že ho pořídila a našla ho užitečným, ale nekontroluje s ním denně.
Q: Co se děje, když jsou výsledky screeningu mimo normu?
A: V jednom příkladu, kdy byly hodnoty mimo tabulku, následoval kontrolní ultrazvuk a pohovor s genetickou poradnou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Prvotrimestrální screening zahrnuje krevní test i ultrazvuk.
- Před ultrazvukem a screeningem je v diskuzi častá nervozita a úzkost.
- Hematom může způsobit špinění, ale mnoho žen mělo hematom a nakonec normální průběh těhotenství.
- Mnohé ženy hlásí úlevu od nevolností ve druhém trimestru.
Sporné názory
- Hematom: někteří lékaři v diskuzi varovali, že proud krve může „strhnout plod“, zatímco jiné zkušenosti uvádějí, že pacientky s hematomem měly normální těhotenství, pokud byl hematom mimo plod.
- Délka trvání nevolností: část žen uváděla úlevu v druhém trimestru, jiná zkušenost hlásila nevolnosti až do 7. měsíce.
- Domácí monitorování srdeční akce (Angelsounds): někteří ho doporučují jako uklidňující, jiní si jej nekoupili nebo jej nepovažují za nutný.
Otevřené otázky
- Do jaké konkrétní velikosti plodu musí být prvotrimestrální screening proveden, aby byly měření spolehlivé?
- Jak dlouho mohou přetrvávat zvýšené velikosti vaječníků po hyperstimulačním syndromu?
- Jaký je optimální postup a časování kontrol při opakovaném krvácení v prvním trimestru?
Zmíněné značky a firmy
Angelsounds, Caro
Zmíněné produkty a metody
prvotrimestrální screening, ultrazvuk transvaginálně, krevní test, šijové projasnění, nosní kůstka, Angelsounds, IVF, hyperstimulace (hyperstimulacní syndrom), endometrióza, hematom, klid na lůžku, revize, kontrolní ultrazvuk, genetická poradna, druhý screening ve 2. trimestru
Místa a osoby
žádné
holky zdravím a ráda se přidám. Jsem 10 plus 1, v pátek ted jdu na tu prvotrimestrální krev. Jdu ted po třech týdnech na kontrolu a vždycky mám nervy a budu je mít furt. Jsem totiž také po ivf
@kackaa91 a po mnoha nepodařených pokusech, takže tak 🙂 ale pořídila jsem si už angelsounds a našla ho ❤️ ale nekontroluju každý den.
No a k nevolnostem, já je mám večer, nemůžu večeřet a když se navečeřím, tak jsem pak na heřmánkovém čaji a trpím.
A jinak teda mě už nějaký ten týden fakt dost bolí tak jakoby pánev uvnitř, prostě pánevní dno, u první dcery jsem poznala, že se mi tam prostě roztahuje, ale ted jsem překvapená, že je to celkem brzy a fakt tak intenzivní, že se mi občas při chůzi podlomí kolena.
No zajímavé to je to těhotenství 😀
@catchulinecka juu jsi kousek napřed než jsem já s mrňouskem 😊pro mě byl zázrak že se nám to po ivf povedlo ❤️ takže ti @catchulinecka gratuluji... No já mám ještě endometriozu tak mi připadá že to roztahovani dělohy a vazů bolí jako čert 😁😁
@kackaa91 Moc dekuji 🙂 i tobe a cvrckovi jen to nejlepsi 🙂 ja byla naposledy v 9 tydnu na kontrole :D 🙂 takze uz zase 14 dni nic nevim a jsem nervozni :D ale zase to clovek nemuze tak moc resit a prozivat 🙂
@mamal34 To mi ani nerikej ze se to stupnuje :D ja se tesim ze to ma odeznivat :D ja vim kazda to mame jinak 🙂 tak ale snad je vsechno v poradku? Doufam ze ano,ono obcas neni vse tak jak vypada a i tezsi zacatky konce happyandem 🙂))
@barcachejn také děkuji 😘 ten čas vždycky před další kontrolou vůbec neutika jakoby se zastavil 😁 ale uvidíš všem se nám tady bude dařit a přivedeme na svět krásné zdravé miminka 🙏🙏🙏❤️
@barcachejn U nás úplně super... Nevolnosti zvládnem... Jednou přestat musí a screening vyšel super, co víc si přát 😀 všechny naše děti budou v pohodě, musíme jim věřit
@jituli84 Dekuji i tobe drzim palecky 🙂 no to si prave rikam jestli ten screen bude v poradku tak uz ale vazne budu v klidu :D :D ale presne tohle jsem si rikala kdyz jsem pred 14 dny sla na kotrolu a rikala jsem si kdyz bude tlouct srdicko a bude to v poradku uz budu vazne v klidu,vse bylo v poradku no a stejne :D :D ale to bude po cele tehotenstvi jakmile mas jednu spatnou zkusenost vzdy se o toho sviste budes bat a to i po porodu 🙂 prijdou zase jine starosti a trable 🙂 ale jak rikas jsme zeny a nekdy jsme silnejsi nez si myslime 🙂❤
@kackaa91 A jinak tedy ja sjem nespinila u tohodle tehotenstvi jeste vubec 🙂 pri minulem ano ale to uz od zacatku bylo spatne a skoncilo potratem v 6tt,takze zazivam poprve takove to ze vidim miminko na UZ a slysim dobre zpravy tak aspon to si uzivam 🙂 ale toho se neboj urcite to dobre dopadne 🙂 uz se blizis pomalu ke konci 3 mesice a pak uz se to riziko alespon nejakym procentem snizuje 🙂
@mamal34 Ahojky 🙂 taky mi dr rikala ze hematom je nebezpecny ohledne toho ze muze vzit plod proto jsem si ulevila kdyz mi rekla ze mam uplne cistou delohu a ze se nemam bat,ale taky mi rekla at se nedesim ze to neni pravidlem ze mela hodne pacientek ktere ho meli a byli to naprosto v poradku 🙂 zase nemuze clovek se vsim litat k dr ale pri krvaceni nebo spineni uz bych asi plasila takze te obdivuji ze i pres to krvaceni jsi byla statecna ja bych byla histerka 1 tridy :D
@barcachejn já vím že když se má stát něco tak se to prostě stane. Ale už chci mít 3 mesic za sebou a malinko si oddechnu jak říkáš 🙏🙏🙏❤️věřím že to bude dobré. Já ani nic doma nedělám opravdu jen ležím a směr wc
😂 😂 😂
@catchulinecka Ahojky..No tak me zase neboli deloha skoro vubec nevim jestli to jeste zascne nebo co :D :D prave ctu ze vsichny holky boli deloha atd a menstruacni bolesti jakoby ze maji a tak a me tam obcas dloubne a pichne a jinak nic :D krome toho teda ze chodim od vcerejska na malou jak blazen. Tak ja diky bohu zvracim ted uz jen rano ale jeste pred 14 dny jsme trpela i v noci a vecer. Neboj se urcite uz to ted bude v poradku 🙂 ❤ jsem tedy taky po jedne spatne zkusenosti ale oboji tehotenstvi bylo normalni prirodni cestou. Dej vedet az budes po screenu jak dopadl 🙂 krev uz mam take za sebou a cekma na screen.
@kackaa91 to delas dobre 😀😀 ja jsem uz na neschopence. Soupnul me na ni muj dr pred tydnem kvuli vyssimu tlaku a jednomu potratu,tak take odpocivam a polezim si a kdyz je mi lepe jdu se projit s pejskem ale nijak se nenamaham,takze hlavne odpocivej 🙂 presne tak to uz mame za par ale kazdy den je tak dlouhy kdyz clovek na neco ceka... Myslim si teda ze si stejne neoddychneme zase budou jine a jine veci 😀😀ale to nejvetsi riziko bude za nami 🙂❤
Ja mam screening teda az 4.11., ale napadlo ma ze to ho mate hodne natesno,s prvou dcerou som bola objednana na 13+1, mala bola vacsia a bol to docela pruser 😬
Inak som v 8tt a je mi neustale zle a unavena som nonstop takze na ihrisku zaspavam posediacky :D po obede skusam spat s malou
Ahoj. Nechci tě strašit ale i když jsem v 25tt tak sice nezvracim ale únava je pořád, ted už i s větším bříškem, v noci chodím pořád čůrat a mám bolesti hlavy.. A závratě. Takže do porodu se nezbavis ničeho 🤣🤣❤️
@vladienka Tak alespon ze ti po obede mala spinka a muzes taky to mas jeste dobre 😀taky i pres den spim a jak jeeeje😀ale zase v noci mam se spanim nekdy problem. Presne :D at se chlap snazi to nejhorsi stejne slizneme my :D No ja jsem objednana na 13 +3 taky mi to prijde uz celkem pozde ale tak verim jim no.
@andrejicek24 Super :D :D dekuji za uklidneni :D ne ja vim ze to nemusi prejit,ale nemam to zase az tak hrozny to jine holciny jsou na tom mnohem hur me treba vubec neboli hlava a nemam takove ty cichove smysly,ale vubec jen rano zvracim a jsem unavena ve smes jinak nic a obcas mam nechut k jidlu ale na zacatku byla vetsi 🙂 ale curat chodim teda ted taky porad :D
@barcachejn v noci spim tiez strasne 🙄 mam pocit ze spim len napoly.. tak drzim palce aby to bolo ok 🙂 snad nie je mimco starsie, ja viem ze mam vzdy iny skutocny termin nez podla MS
@vladienka Doufam ze ne na posledni kontrole jsem byla naopak o den mladsi nez podle MS tak snad to tak opravdu je. Ano presne tak taky spim jen napul. Dekuji i tobe drzim palecky a at mas druheho zdraveho cvrcka ❤🙂
@vladienka Jeste mozna se ted zeptam uplne blbe ale proc byl pruser to ze mala byla uz vetsi?😲
@barcachejn screening sa moze robit len do urcitej velkosti plodu, trikrat ju premerali kym to nejak sedelo, ale hodnoty uz boli trochu mimo tabulky, takze sme riesili kontrolny utz, pohovor s genetickou a tak 🙄 ale vsetko dobre dopadlo 🙂
@vladienka Jo tak no tak snad to bude v poradku a mam ho opravdu o den mladsi 🙂

@kackaa91 Tak chlap dobrý, spíš si myslím že mu to ještě nedošlo 😀 syna vychoval v podstatě sám... Maminka chtěla holčičku takže ji kluk nezajímal, takže teď bude poprvé " jen " tatínek. Ale problém byl spíš u tchanovcu