Rentgen v počátku těhotenství

slunicko1551
15. pro 2018

Holky, prosím, můžete mě uklidnit? Byla jsem na rentgenu s kocourem, bohužel v té době jsem neměla nejmenší tušení, že bych mohla být těhotná. Samozřejmě jsem měla zástěru a paprsek mířil na kocoura, ne na mě. I tak mám ale obavy. Otěhotněla jsem 21.11. a na rentgenu jsem byla 1.12. Dělaly se 2 snímky. Na internetu čtu, že by to snad vadit nemělo, ale když jsem se o tom zmínila před mamkou málem ji to složilo a tak mám obrovský strach :(

klea81
15. pro 2018

No nedoporučuje se to a na humaním rtg vždy podepisuješ papír, že si nejses vědoma těhotenství, jinak ti ho neudělají. Porad se s gyne.

dzogobela
15. pro 2018

Klid 🙂 v tehle dobe vetsina holek ani nevi, ze je tehotnych. Plod to nijak nohrozi a kdyby jo, tak by to proste odeslo s MS. Na zacatku je to bud a nebo. 🙂 ja byla cca 14 dpo na rtg zubu, nevedela jsem, ze jsem tehotna samozrejne. Ted jsem 28. tt a vse ok 🙂

slunicko1551
autor
15. pro 2018

@dzogobela Děkuji, to mě uklidnilo 🙂 ms jsem samozřejmě zatím nedostala, nešpiním a necelý týden po vynechání jsem měla na testu hotovou dálnici - test sílil každým dnem 🙂 takže se mimi udrželo a snad je tedy i v pořádku

j.a.n.i
15. pro 2018

@klea81 A co myslíš, že by ji doktorka asi tak řekla, že to buď dopadne nebo ne, křišťálovou kouli nemá. A jinak pokud je to potřeba, tak udělají RTG i těhotné, nebo myslíš, že když si zlomí nohu, tak ji nechají bez ošetření nebo to zasádrují naslepo?

lpch
15. pro 2018

@slunicko1551 rozhodne bys vyssi davku ozareni dostala i pri kratke ceste letadlem a tehotne bezne litaji. Na tvem miste bych se vubec nestresovala 😉

slunicko1551
autor
15. pro 2018

@j.a.n.i Právě spousta žen psala, že na rtg byla a v pohodě. Tak jsem byla klidná, ale dnešní reakce rodiny mě spolehlivě znejistěla a nalomila

slunicko1551
autor
15. pro 2018

@lpch I při cestě letadlem? Jakože při odbavení? Teda, to mě ani nenapadlo, že i tam se s tím ženy setkávají. Děkuji

j.a.n.i
15. pro 2018

@slunicko1551 Jako, třeba ti nebudou chtít udělat RTG páteře, pokud to nebude nezbytně nutné, ale ruce a nohy se po úraze běžně rengenují i těhotným, jen prostě nafasují ochranou zástěru, která se jinak nedává.
A ne při odbavení, ale při letu, letí se vysoko a ochranný vliv atmosféry je výrazně menší než na zemi.

slunicko1551
autor
15. pro 2018

@j.a.n.i aha, takhle 🙂 je fakt, že já kocourovi přidržovala jen zadní tlapky, takže tělo jsem měla bokem a chráněné. Tak věřím, že bude vše v pořádku 🙂 díky moc!

Já byla v prvním tehu u zubaře na rentgenu. Ač jsem netušila, že jsem těhotná. A vše je v pořádku 🙂 neměj strach😉

vaseli16
Autor odpověď smazal
Zobraz
neomenia
15. pro 2018

Kliiid, davka 2 rtg je mala.

slunicko1551
autor
16. pro 2018

@veronikaveronikaveronika dobře, děkuji 🙂

slunicko1551
autor
16. pro 2018

@neomenia děkuji za uklidnění 🙂 právě mi zas volala mamka, že kvůli tomu v noci nespala, tak ji to přečtu

lpch
16. pro 2018

@slunicko1551 nene, nemyslim kontroly pri odbaveni, ale samotny let. Pri kazde ceste letadlem dostanes urcitou davku ozareni.

petrakrizkova
16. pro 2018

Já pracovala na veterině a vice jak měsíc, než jsem zjistila, že jsem těhotná ( bylo to neplánované) jsem na RTG byla několikrát denně, na sále dýchala isofluran-i když přes roušku, přišla do styku s chemoterapeutikama a mám zdravou roční dceru. Gynekologovi sem to hned říkala A řekl mi, že je to takhle brzo stejně buď a nebo...

slunicko1551
autor
17. pro 2018

@petrakrizkova děkuji za odpověď, tak snad to bude v pořádku i u mě🙂 a k dcerce gratuluji

lilienelli
17. pro 2018

@slunicko1551 nemělo by vadit... dělali mi rentgen v nemocnici a těhotná jsem nebylo, ale bylo mi to tak řečeno..

monikanikolaaneta
26. pro 2018

V prvních cca 3 týdnech je to se zářením tak, že buď všechno nebo nic. Tzn., Že buď si příroda poradí a přijde Ms, nebo jsou reparační mechanismy natolik funkční, že se naprosto nic nestane. Tak buď úplně v klidu. S tím letem je to pravda, pokud poletíš, můžeš dostat daleko větší dardu, než při Rtg...

slunicko1551
autor
27. pro 2018

@monikanikolaaneta děkuji moc 🙂

mona91
27. pro 2018

@slunicko1551 souhlas s holkama co té uklidňuji. Je to buď a nebo nezbývá než čekat a doufat. Nevím jak na veterine ale teď už nové přístroje RTG mají paprsky které jsou přímo namířené jen rovne a nerozprdkavaji se po místnosti. Zástěra se dává preventivně, když jsou větší nebo starší RTG tak dosah paprsku je 1,5m do okoli. A tohle je fakt brzo to bych se bála kdyby tobě samotné svítili treba pánev nebo pater.
A jen taková vsuvka pro všechny holky, ať jdete na jakýkoli rtg končetin vždy mate nárok na to si rict o ochranou Zástěru nejlépe i o nakrcnik u zubního lokálního RTG si nechat dat nakrcnik i když někteří laboranti brblaj

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru