Termín porodu listopad/prosinec 2019
Ahoj holky. Pojďte se přidat všechny co budeme mít předvánoční nebo vánoční krásné dárečky 😍 přeji všem aby bylo vše v pořádku. Já jsem své // čárky našla 27.3. Doma už máme 22 měsíční holcicku.
Stručné shrnutí
- Ultrazvuk v raném těhotenství (obvykle mezi 5. a 13. týdnem) slouží k potvrzení intrauterinního uložení a ke zjištění srdeční akce; v diskusi byly hlášeny viditelné srdeční ozvy již v 6+1, 6+5, 7+5, 9+2 a 9+6 týdnu těhotenství.
- V diskusi byly jako běžné intervence v raném těhotenství uváděny podporující léky a doplňky: Utrogestan (uváděn i v dávkování 2‑0‑2 při zavádění), Femibion, hořčík na křeče/únavu a antacida na pálení žáhy jako Rennie nebo ovocné přípravky Gastrofruit z Dr.Max.
- Prvotrimestrální screening mezi 12. a 14. týdnem a následná genetická vyšetření (odběr choriových klků, amniocentéza) se v diskuzi uváděly jako standardní diagnostika; triple test byl v diskusi označen některými uživatelkami za často zbytečný a náchylný k falešně pozitivním výsledkům.
Nejčastější otázky
Q: Kdy je na ultrazvuku v raném těhotenství obvykle vidět srdeční akce?
A: V diskusi uživatelky hlásily srdeční ozvy viditelné už v 6+1, 6+5 a 7+5 tt; další příspěvky uváděly srdíčko při kontrolách 9+2 a 9+6 tt, ale byly i případy, kdy srdce nebylo patrné v 8.–10. týdnu.
Q: Co znamená prvotrimestrální screening a kdy se dělá?
A: Prvotrimestrální screening se provádí obvykle mezi 12. a 14. týdnem těhotenství a v diskuzi byl uváděn jako vyšetření, které dává rizika chromozomálních odchylek (příklad jedné účastnice: riziko menší než 1:20 000).
Q: Je triple test potřeba, když mám prvotrimestrální screening?
A: V diskuzi několik maminek uvedlo, že triple test považují za zbytečný, protože prvotrimestrální screening pokrývá obdobné informace a triple test může být falešně pozitivní; přesto jedna uživatelka triple test podstoupila a čekala na výsledek.
Q: Jaké medikace a doplňky se často používají v raném těhotenství podle diskuse?
A: Často zmiňované přípravky jsou Utrogestan (uživatelky uváděly i dávkování 2‑0‑2 při zavádění), Femibion jako prenatální vitamin, hořčík předepsaný při obtížích a antacida Rennie nebo doplňky Gastrofruit z Dr.Max na pálení žáhy; Clearblue byl uváděn jako domácí těhotenský test a AngelSounds jako domácí Doppler pro poslech srdíčka.
Q: Kdy je po potratovém vyšetření nebo revizi doporučeno znovu začít s pokusy o těhotenství?
A: V diskuzi bylo doporučeno dodržet šestinedělí (6 týdnů) po revizi; u IVF/KET účastnice zmínily doporučení čekat 2–3 měsíce před dalším transferem embrya.
Q: Co jsou invazivní genetické vyšetření a jak dlouho trvá čekání na výsledky?
A: Invazivní diagnostika zmíněná v diskuzi zahrnovala odběr choriových klků (CVS) a amniocentézu; jedna uživatelka uvedla, že při pozitivním nálezu u chlapečka byla vzorka zaslána do Ostravy a výsledky trvaly zhruba 10 pracovních dnů.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ultrazvuk v prvních týdnech těhotenství se používá k potvrzení, že je embryon v děloze, a k hledání srdeční akce.
- Utrogestan byl opakovaně používán jako podpora těhotenství u žen se ztrátami nebo po ET/KET.
- Prvotrimestrální screening mezi 12. a 14. týdnem je běžně vykonávané vyšetření a mnohé ho považují za uklidňující.
Sporné názory
- Triple test: někteří radí vynechat, protože je často falešně pozitivní, jiní ho absolvovali a čekali na výsledek.
- Používání běžného kuchyňského koření (majoránka, rozmarýn, petrželová nať) v malém množství: někteří diskutující považují za bezproblémové, jiní doporučují omezit a být opatrní.
- Domácí Doppler (AngelSounds): někteří jej doporučují pro uklidnění, jiní varují před falešným uklidněním či stresem.
Otevřené otázky
- Jak dlouho čekat optimálně před novým pokusem o otěhotnění po opakovaných ztrátách pro nejlepší psychické i fyzické zotavení?
- Kdy přesně je vhodné vzdát se/nechat provést další invazivní vyšetření (CVS/amniocentéza) podle výsledků screeningu?
- Které konkrétní potravinové a bylinné složky je třeba v těhotenství striktně vyloučit a které jsou bezpečné v běžném množství?
Zmíněné značky a firmy
Dr.Max, AngelSounds, Clearblue, Vinted, Hnutí Pro Život
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Femibion, Rennie, Gastrofruit, Clearblue, AngelSounds (domácí Doppler), hořčík, IVF, ET, KET, prvotrimestrální screening, triple test, odběr choriových klků (CVS), amniocentéza, průkazka těhotenská, embryon 5AA
Místa a osoby
Ostrava, Německo, Thajsko
Holky, prosím vás chtěla jsem se zeptat, jak to řešíte s kořením (např grilovacím, na guláš na hranolky apod.)
Dělala jsem guláš, zjistila jsem že je tam majoránka, která by se v těhotenství neměla užívat.
To samé když jsem chtěla dělat maso, grilovací koření obsahuje mj. petrželová nať, bazalka, rozmarýn, šalvěj, které by se také neměli užívat. Vždycky si čtu co je na obalu, ale snad každé koření vždycky obsahuje alespoň nějakou tu jednu bylinku. Jako to mám používat jenom pepř a sůl?! Nebo to prostě v menší míře nevadí a já moc to hrotím?
@violla29 Já bych zapojila selský rozum. Určitě toho v tom koření nebude takové množství...😉 Já měla na oběd včera rozmarýnové brambory, tak jsem se teď úplně lekla, když jsem to četla. 😁A jen tak mimochodem, od prvníhotěhu mám averzi na majoránku. 😂
@pettyynka Tak to me je teda po ranu celkem nejlip, za cely den. Me to budi i v noci, jak je mi zle. 😒
Ahoj holky, ty jo tak jsem se před pár dny radovala, že mám // na testu a ve čtvrtek přišla studená sprcha. Podle ms 6+0 na UTZ černá tečka k tomu moje velká tělesná schránka a špatný UTZ. Takže prý uvidíme za 14 dní, nabereme HCG a znovu v úterý. Takže moje čtvrteční HCG jen 260 :,( :,( k tomu jsem dneska přes den trošku špinila( uz to zase ustálo) ty jo jako jsem nějak z toho na prášky. V lednu jsem mela farmakologický potrat pro ZT pak v únoru revize a teď asi mě to čeká zase :( všem vám přeji a držím pěsti a ať vaše těhotenství jsou bez problémů.
@lucikbubu Ahoj, to mě mrzí. 😢 Drž se!❤ Ale třeba jsi jen na úplném začátku a bude to dobré! 😉
Luciku, držím moc moc palečky ať to dopadne dobře, já jsem teď měla pracovní úraz a doufám, že ta bolest nějak nemůže taky ovlivnit tehu v počátku :( třikrát denně mi propichovali nehet jehlou na několika místech a asi je to i zlomené, ale na rtg jsem nešla samozřejmě :( bojím se infekce nebo nějakých komplikací v podobě hnisani atd, to by asi už ublížit mimcu mohlo že :/
Holčičky opatrujte se tu 😘😘 moc děkuji za podporu, ale u me je konec krvácím. Takže všem hodně štěstí a pfuj pfuj...
@andrea2016 já jsem to měla hodně ze začátku, takové jako pnutí a jako kdyby se mi blížila menstruace.. Ale prý je to normální, příprava těla na změny, více prokrvení a roztahovani dělohy..
Holky, všechny moc zdravím a gratuluji ke krásným fotečkám 😘 těm, co cokoliv nevyšlo, přeji mnoho sil a aby se zadařilo brzy znovu 🍀 já nestíhám moc reagovat, malá mi přes den už rok nespí, manžel je dlouhodobě pracovně v zahraničí, tak mám teď toho plný kecky. Dnes jsem 11+4 a kromě šílené únavy se cítím fajn. Takže závidím všem, kteří si můžou jít třeba po obědě s prvním prckem lehnout 😁😁
@2013szabova teda, to vypadá šíleně a úplně mě to z té fotky bolí 😞 musí to bolet jako čert
Ahoj holky, všechny Vás zdravím....ráda bych se přidala. Dvě // jsem našla už 10.4., ale u doktorky jsem byla až dneska....Byly to tři neskutečně dlouhé týdny, zda je mimi ❤ v děloze a vše bude v pořádku. Jsem 7+0, takže stejně byl vidět jen jakýsi kmitající flíček....,ale já jsem na čas uklidněná... další kontrola za 14 dnů. Je to moje první těhotenství, a tak vůbec nevím, co čekat. Ani si nepřipadám těhotná, nevolnosti žádné(ale ty mi nechybí), jen únava a občas v noci bolí prsa......jedině co je šílený, že během dne mám pocit, jako bych v žaludku nosila těžký kámen, ale když je čas na jídlo, vše je v pohodě 😂
@klarka36 Ahoj, gratuluju! Já ti závidím, že jdeš k dr. po dvou týdnech, já jsem taky byla na první prohlídce v 7tt a na další kontrolu mě napsala až za měsíc. Teď jsem teda v 9tt tak ty dva týdny budu muset nějak vydržet 😂 Jinak já jsem taky těhotná poprvé a příznaky nemám vůbec žádné, tak doufám, že už snad ani nepřijdou 😀
@klarka36 Klarko, gratuluju.. já jdu k doktorce v pondělí, dnes jsem 6+0. Tak doufám, že je vše v pořádku. Já mám jako příznak velkou únavu, někdy jsem jak chodící mrtvola. V práci si radši píšu, co musím ještě udělat, abych neudělala nějaký průser. Ale jinak až na občasné nechutenství a nalita prsa taky nic..
@pettyynka To jsme na tom stejně. Taky jsem přesně 6+0 jako ty a poprvé na kontrolu jdu za dva dny. Tak jsem zvědavá 🙂 Je to moje první těhotenství. Jinak příznaky máme úplně stejné 😁
@kristyna233 Jee tak držím moc palce! Já jsem už jednou těhotná byla, ale bohužel to v osmém týdnu skončilo ☹ a pak jsme se snažili skoro tři roky, takže tohle je pro mě jako zázrak, už jsem nečekala, že to ještě přirozeně půjde. Tak doufám, že tentokrát bude všechno v pořádku. Už se pondělní kontroly nemůžu dočkat 🙂 tak mi pak dej vědět, jak jsi v pátek dopadla, budu držet palce, ať je vše, jak má 😉
Ahoj holky, tak po dnešní kontrole na gynde se k vam také pridavam. Měla jsem jít až 13.5.,ale kvůli spineni jsem sla radši dřív a udělala jsem dobře. Myslela jsem si,ze jsem cca v 5 tt,ale doktor mi oznámil,ze jsem uz v 9 tt. Pro mě to byl šok...Každopádně se děsím i toho,jak to budu zvládat. Mame doma skoro 2leteho syna,který je hodně aktivní. Holt se to bude muset nejak zvladnout ☺
Všem preji hlavne zdravicko a at se vám vsem daří 😊
@pettyynka moc děkuji 🤗 takže pan doktor mi potvrdil, že jsem těhotná.. ale ten drobek byl strašně malý, takže ani srdíčko jsme neslyšeli.Tak 20.5. mám dojít znovu na kontrolu ( to už budu 8+5) a že mi zrovna dá i průkazku, když bude všechno v pořádku. No a na pravém vaječníku mi našel cystu. Ta by měla nejspíš zaniknout kolem 12 týdne. Jinak ti přeji ať ti to dobře dopadne. 🙂👶
Holky, tak u nas je asi konec. Po tydenni kontrole zadna zmena a pritom hcg v krvi 2420. 😢
Ahoj holky 😘 tak jestli můžu tak se k vám ráda přidám 🙂 jmenuji se Lenka bude mi 27let a s přítelem jsme se snažili o mimi přes 2roky už jsem měla doma injekce na ivf a jen čekala na ms která jako zázrakem nepřišla ☺️ A já 16.3. objevil // čárky ☺️ Dnes jsem 11+4tt a zatím vše v pořádku 16.5. máme screening tak už se nemůžu dočkat 🙂 a jinak termín porodu mám 19.11.


@andrea2016 “blujno” mi bývá každé ráno, přes den už dobrý, ale kolem páté když přijdu z práce na mě padne děsná únava, jako bych dělala kdo ví co.. tak chodím spávat v osm 😀