Vyšetření v ČR vs. Irsku. Co se dělá každé nastávající mamince?

reeeza
20. dub 2023

Ahoj holky.
Žiju v Irsku. Včera jsem byla na mé první prohlídce u doktora, změřit mi tlak ale krev mi nebral...Brali vám krev v 6tt?

Dále mě informoval že v Irsku mě pozvou na první ultrazvuk kdykoliv do 14tt, takže můžu mít první ultrazvuk až na začátku 2 trimestru, není to pozdě??? Kámošce zjistili v 8 tt zamlklé těhotenství, kdyby nesla na ultrazvuk, neví o tom..

Pak mě doktor informoval že se v Irsku nedělají testy na Downův syndrom. Dělají se v ČR každé nastávající mamince?? V kolikátém týdnu?

Jinak prý budu mít max 4 ultrazvuky a tak 4 kontroly tím pádem.

Diky moc za odpovědi 🙂

boruvkovykoblizek
20. dub 2023

@reeeza ahoj, jsem ve 3. měsíci a mám za sebou 2 kontroly. Při první se ultrazvukem potvrdilo těhotenství a na druhé kontrole v 8. týdnu se potvrdilo srdíčko.
Na konci 1. trimestru mi budou brát poprvé krev a dělat velký utz na odhalení vývojových vad. Screening si musíš zaplatit, ale většina pojišťoven ti ho následně proplatí. Testy na DS jsou k dispozici, ale absolvovat je nemusíš. To je zatím to, co vím jak probíhá. Jinak těhotenství průkazku dostanu až po 1. screeningu, takže při přechodu do druhého trimestru. Můj gynekolog si mě zve na kontroly každých 14 dní a po screeningu to už bude pouze jednou měsíčně. Záleží na lékaři, ale můj dělá pravidelně ultrazvuk při každé kontrole.

reeeza
autor
20. dub 2023

@boruvkovykoblizek Děkuju. Irsko má zdravotnictví v pravěku. To je šílený jak tu riskují a hlavně vůbec nejsem v pohodě když ani nevím hodnoty hcg, nebo jestli bude v 7, 8tt bít srdíčko. Nic 🙄

ileni
20. dub 2023

@reeeza mě krev na HCG nebrali v žádném těhotenství. U prvního těhotenství jsem měla za celou dobu jen 3 ultrazvuku(1,2 a 3 screening) víc jim stejně pojišťovna neproplaci...od 2 trimestru jen na kontrole poslechla srdicko Dopplerem...

levandule_k
20. dub 2023

@reeeza Jak psala @ileni pojišťovna proplácí 3 ultrazvuky, více je pokud je k tomu medicínský důvod kvůli nějakému riziku, eventuálně je to dobrá vůle gynekologa...

ada22
20. dub 2023

No že nebudeš vědět do 12 tt na čem jsi asi tolik nevadí, pokud nebudeš mít bolesti a krvácení. Ale vadila by mi ta absence testů na VV v ČR se dělá kombinace krve a ultrazvuku kolem toho 12 tt a pak ještě kolem 20 tt a 30 tt kontrolní ultrazvuky. A nejde si tam ty testy zaplatit nebo doletět do ČR ?

laxesis
20. dub 2023

Ahoj, v čr mi u obou těhotenství brali krev v 10tt, 11-13tt první velký ultrazvuk. (Mezitím ultrazvuky menší k určení polohy těhotenství, pak k srdíčku, u rizikových další kontrolní). Potom co 14 dní až 4 týdny (zase záleží jak který doktor a dle rizikovosti) kontroly. Další velký ultrazvuk 18-22 tt. Okolo 24tt testy na cukrovku. Okolo 30tt další velký ultrazvuk a pak už od cca 34-36tt kontroly v porodnici. Dřív se brala krev na tripple testy v 16tt, ale od toho už se hodně upouští kvůli často falešným výsledkům.

hezz17
20. dub 2023

@reeeza jedna hodnota hcg stejne o nicem nevypovida. To by ti bylo k nicemu.
Dokud je clovek v cr tak nadava na ceske zdravitnictvi, ale ve chvili kdy se dostne nekam jinam, tak blazene vzpomina, jak je u nas levne a spickove.

chumlee71
20. dub 2023

@reeeza ahoj ano v Irsku se chodí až od 12 TT na první kontrolu do nemocnice. To ti udělají nejdřív jen ultrazvuk a potvrdí těhotenství,pak buď další den nebo až za týden ( teď si nejsem jistá ), jdeš na konzultaci,to se tě budou ptát na milion otázek ( tam jdeš bez partnera, chtějí se tě zeptat jestli bylo všechno dobrovolný a až pak ho zavolají). Připrav se že v Nemocnici stravis kolem 3 až 4 hodin a je jedno ze jsi objednaná na nějaký čas. To je na tom to nejhorší, dlouhý čekání. A pak máš ještě čtyři kontroly do konce těhotenství,ale už si přesně nepamatuji kdy. Plus k tomu ještě chodíš k GP ,ale ta jen poslechne srdíčko, dáš moč a zváží tě, toť vše. Krev se bere snad jen jednou a to ve 20tt. Nevím kde přesně bydlíš nemáš v okolí nějakého českého nebo polského gynekologa? Já tak chodila k polskému a právě jsem si nechala dělat i test na downa,abych měla jistotu. Jinak nemocnice je pěkná a jsou tam všichni milí,porod super,jak chceš ty a šestinedělí paráda. Na to jsem se těšila podruhé, protože si vybiras jídlo z několika chodů a vaří dobře 😁. Nevím po kolikáté řídíš, jestli poprvé tak za dva dny jdeš domů ( přirozený porod), jestli po druhé jdeš domů druhý den. Jestli tě ještě něco zajímá dej vědět.

j.a.n.i
20. dub 2023

@chumlee71 No, ale z toho co píšeš, se ale kontroly u GP neliší od standardních kontrol u gynekologa u nás.

chumlee71
20. dub 2023

@j.a.n.i to já nevím, já žiju u Irsku a i jenom tady jsem rodila. Já píšu jak to chodí tady zakladatelce.

sebestka
20. dub 2023

@reeeza Proto sestřenice, když otěhotněla, vrátila se z Irska do ČR, protože tam ta lékařská péče spíš není než je.

ondul
20. dub 2023

V 7. týdnu na první ultrazvuk, k potvrzení srdeční akce a vyloučení mimoděložního. Pak co měsíc kontrola u gynekologa včetně ultrazvuků, dvakrát odběr krve, 39. týden monitory. Dva velké screeningy na specializovaném pracovišti, první včetně krevních odběrů. Test na cukrovku, na streptokoky, od 38. týdne kontroly v porodnici. (Kvůli hraničním výsledkům jedné hodnoty v 1. screeningu ještě navíc jeden velký screening a placené genetické testy). To je asi všecko, co jsem v těhotenství absolvovala.

reeeza
autor
20. dub 2023

Dobře, děkuju moc všem, příjde mi to tedy dost podobné, akorát ta první prohlídka je v Irsku později. Tak mě to celkem uklidnilo.🙂

reeeza
autor
20. dub 2023

@chumlee71 díky moc 🙂
Bydlím v Kerry v zapadákově, nejbližší nemocnice v Tralee je 1.5 hodiny autem 😅 tak snad se stihne dojet do nemocnice. Půjdu public, ale přemýšlím že si připlatíme doulu, nemáš s tím zkušenosti?

zmrzlinka
20. dub 2023

@reeeza tak v Irsku se k tomu ale staví jinak než v ČR,tak se potraty např. pro podezření na Downa nedělají....prostě se dítě bere takové jako je.Proto jsou vyšetreni v ČR trochu jiné.....dříve a podrobnější.

janule0123
20. dub 2023

@reeeza kamarádce v Irsku protože v předchozím těhotenství měla preeklampsii a tehotenskou cukrovku doporučil lekar potrat, pokud nechce riskovat svůj život, ze nejspis to bude mít i ve druhým a ze bude zbytečně riskovat … na potrat musela letět jinam … nepochopila jsem to.. další dite chtěli, takže me přijde divny aby si to vymyslela … u nás je obojí řešitelný, jen se těhotná víc hlida a kvůli preeklampsii se berou leky který to riziko shodí na minimum … hledela jsem jak puk.. jestli nemají zájem a možnosti to řešit jak u nás ….

chumlee71
Autor odpověď smazal
Zobraz
chumlee71
20. dub 2023

@reeeza s tím nemám zkušenost,v tom ti neporadím

gruyerre
20. dub 2023

@janule0123 to je strašný, takhle zbytečně přijít o dítě a vlastně teda jestli chápu dobře o všechny potenciální ostatní těhotenství 🙄

martinka_33
20. dub 2023

@reeeza byla jsem na ultrazvuku ve 13tt (prvotrimestriální screening), pak ve 20tt (druhotrimestriální screening), 34tt (potřebovala jsem vypsat žádost na peněžitou pomoc v mateřství a tu dělá jen dr., pal 40tt a 41tt (kontrola stavu placenty a průtoků pupečníkem). Víc podle mě netřeba. Na kontroly jsem chodila k porodní asistentce ve 2. a 3. trimestru (kontrolovala ozvy miminka, měřila tlak, kontrolovala moč). Nevím nakolik je v Irsku péče o nastávající maminky zaostalá, u nás je dle mého přehnaná 😀

ivetka7686
21. dub 2023

@reeeza žiju ve Skotsku a je to tady podobné. Loni jsem byla těhotná a potratila jsem cca v 6 týdnů ani na kontrolu mě nepozvali nic

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru