Jaká jste absolvovaly vyšetření v 1. trimestru?

luj89
14. pro 2016

Ahoj nastávající i stávající maminky. Brzy budu končit první trimestr, a tak by mě zajímalo jak moc se pracoviště od pracoviště liší různé úkony a kontroly a vyšetření právě v 1 trimu. Mám totiž pocit, že jsem toho oproti jiným absolvovala málo (ne že by mi to nějak vadilo 🙂), tak třeba mě z toho omylu vyvedete.
Za sebou mám 2 kontroly v 8 a 10 tt. 8 tt = cytologie, ultrazvuk, poučení o tom co jíst/nejíst jak se chovat v těhotenství a 10 tt = ultrazvuk, poučení o genetických testech ve 13 tt. Žádné odběry krve, žádné měření tlaku, kontrola moči, žádné zvážení, žádná průkazka.

verunka_korunka
14. pro 2016

Ahoj, tak já byla na první kontrole 8tt, dělala jen utz a objednala na příště a na screening. Teď jsem byla na druhé ve 12tt, zase utz plus stěr z pochvy (to mam navíc kvůli minulému předčasnému porodu). Pak jsem měla jen pár dotazů. Jako druhorodicce mi už žádné kecy o jídle pití atd neříkali. Sestra poté vypsala průkazku, zkazila mě, změnila tlak a já, protože jsem už věděla z minulého těhotestvi, tak jsem měla s sebou i moč, takže zkontrolovala i to. Teď si mam někdy zajít ráno nalačno na krev a na screening jdu před vánocemi a to mi budou brát i krev na screening. Víc vyšetření nebylo. Cytologii mám půl roku starou, takže ji teď dělat nebudou. A utz, pojišťovna jim v podstatě proplácení jen 4 za celé těhotenství pokud nejsou nějaké komplikace, takže utz při každé návštěvě je vlastně něco navíc 😉

luj89
autor
14. pro 2016

@verunka_korunka no, mě vycházel termín první těhotenské poradny zároveň na plánovanou prevenci, takže asi proto ty dva UTZ 🙂. Jinak jdu taky před Vánoci na screening, kde mi taky zrovna vezmou krev.

fallingstars
14. pro 2016

9tt zvážení, změření krevního tlaku, potvrzení prosperujícího těhotenství, poučení o NT screeningu - ten beru
11tt odběr krve na lačno a odevzdání moči, krve asi šest zkumavek (klasický krevní obraz / HIV a syfilis / genetika / cukr / krevní skupina + další)
14tt NT screening a rodinná anamnéza + cytologie, vypsání průkazky

O jídle, apod., mě nikdo nepoučoval, ale vždycky dostanu prostor na otázky. Jen když jsem se objednávala na tu první kontrolu, tak mi řekli, že bolet může leccos, ale nesmím krvácet - to okamžitě k nim nebo na pohotovost...

luj89
autor
14. pro 2016

@fallingstars Tak mě zase Dr. říkal, že ať se neděsim, že v 1. trimestru dochází poměrně často ke krvácení jak je děloha prokrvená a roztahuje se, tak může prasknout nějaká žilka. Jen to nesmí být ve větším množství samozřejmě.

verunka_korunka
14. pro 2016

@luj89 to je v podstatě špinění, ale jakmile se mi objevila čistá krev i v množství na intimku tak jsem raději šla na pohotovost... Člověk nikdy neví... A ty bolesti nesmí být křeče v podbřišku... Menstruační bolest, tahání v tříslech na stranách nebo bolest v bedrech v krizi je normál jak se natahuji vazy.

pet359
14. pro 2016

měla jsem to úplně stejně jako fallingstars..... teď jdu k mému na kontrolu 30.12. ....to už bude 16tt a v podstatě se uvidíme po 1,5 měsíci s tím, že od teď po mě budou chtít při každé kontrole moč a bude vážit a měřit tlak. o jídle a o pití také nepadlo ani slovo, ale na co se zeptám, to mi řekne....a o bolestech a krvácení taky nic moc nepadlo, jen kdybych snad cítila, že takhle to být nemá, tak okamžitě pohotovost.....

fallingstars
14. pro 2016

@luj89 Tak on mi v podstatě neřekl, že krev=vždy průšvih, ale pokud by byla jasná červená krev, tak k doktorovi. Tam to posoudí 😉

dandaa
14. pro 2016

V 5tt jsem byla u obvodní na odberech krve ,potvrzení těhotenství
7tt první ultrazvuk,měření tlaku,sestřička mi řekla co vše mám nebo nemam
9tt druhý ultrazvuk uz u nového lékaře,měření tlaku a kontrola moči,vypsání rodinné anamnezy
10tt odběr krve -9 zkumavek
13 tt nt screening,měření tlaku,vážení,vypsání tehotenske prukazky

sarix24
14. pro 2016

tak já byla v 8tt na potvrzení těhotenství (UTZ+preventivní gynekologická prohlídka), potom si mě pozvali na 11tt(UTZ, kontrola moči, odběr krve, vážení, tlak a vystavení průkazky) + žádanka na genetiku na 16.tt (tam si mě ale pozvali rovnou na 1.screening ve 12.tt - a dělali jen krevní testy (jen odběr krve a pak za týden výsledky po telefonu), že UTZ ať hlídá gynekolog), ke gynekologovi jdu zase v 15tt a pak na další odběry na genetiku v 16tt, které se ale budou vyhodnocovat až ve 20tt....

sovickova13
15. pro 2016

Ahoj neřekla bych, že toho máš za sebou málo 🙂 Poprvé jsme byla v 6. týdnu pak jsem šla do poradny v 9. a teďka jsem byla na screeningu ve 12. další kontrolu mám ve 14. 🙂 Za tu dobu mi brali krev 2x, TK měřili 1 a moč taky 1. Nepřijdu si nějak ošizená 🙂

medulinek
15. pro 2016

Ja teda chodila od 6 do 10tt kazdy tyden na UZ,ale to kvuli predchozim potratum,pak krev na skupinu a protilatky moc,tlak,pak zase krev na screening,pak prukazka a pak screening

luj89
autor
20. pro 2016

@sovickova13 No mě jde hodně i o to, že jsem čekala odběry krve, testování moči, zvážení, změření tlaku a tyhle ,,doprovodný" vyšetření. Tak uvidíme ve 2. trimestru - jdu na kontrolu příští týden. To už snad dostanu i průkazku 😉.

luj89
autor
20. pro 2016

@dandaa Panejo, ty toho máš za sebou dost. Mě se ani na rodinnou anamnézu nikdo neptal.

pet359
20. pro 2016

@luj89 to jo teda...to už by podle mě mělo proběhnout...u mě tohle proběhlo v 8.týdnu vč.průkazky, ale někteří doktoři vypisují průkazku po ukončeném 1.trim. .....a na rodinnou anamnézu se mě taky nikdo neptal...na další kontrolu jdu také příští týden, resp.30.12. ...no, jsem teda zvědavá, kolik budu mít kg navíc po vánocích....už teď sotva dopínám kalhoty :-/

luj89
autor
20. pro 2016

@pet359 No, on můj gynekolog je hodně opatrnej na ten první trimestr až do prvotrimestrálu. Vždycky mi říká, že stát se ještě může cokoliv, že ještě nemáme vyhráno a tak. Skoro jakoby někteří lékaři první trimestr ještě nepokládali za těhotenství...
Kalhoty nedopínáš určitě díky bříšku 😉. Jsi o 2 tt napřed proti mě a taky už mě začínají vadit upnuté kalhoty. Kdy si pořídíš těhotenské oblečení?

pet359
21. pro 2016

@luj89 ano, jsou opatrní...můj je taky asi jeden z opatrnějších...ale to nemění nic na tom, že asi testama krve a moči bys už projít měla.... :-/ ale je to jen můj názor, doktor nejsem 😀
jj, kvůli bříšku, začíná se mi trochu "valit" už 😀 no a mám jedny džíny, které mi byly trochu větší, tak ty teď hodně nosím 😀 a jedny těhotenské kalhoty jsem si tu pořídila už 😀 na bazárku a vyskočily na mě náhodou a zrovna i v mé velikosti a na mou výšku (s tou je někdy problém..mám 176 cm), tak jsem si je jakože koupila k Vánocům a taky si myslím, že je za chvíli začnu nosit....😂

pet359
21. pro 2016

ale v nějakých starších diskuzích tady jsem četla, že holky ještě neměla dokončený 1.trim a už nosily těhu oblečení....ale ač docela ujíždím na sladkém-ale hodně na jogurtech a třeba makových koláčích (ne sušenkách a čokoládách), tak se "hlídám", dám si na co mám chuť, to ano, ale všeho s mírou....nechci mít za každý trimestr 10 kg nahoře...

luj89
autor
21. pro 2016

@pet359 Taky si to myslím... Ale asi není žádný ofiko postup, tak to každý gynekolog dělá jak uzná sám za vhodné. No, prý se v tom 4. měsíci bříško objeví 😉. Taky už jedny těhot. kalhoty mám :D. Ale zatím jen tepláky na doma, ne že bych měla nějaký větší břicho, ale ty tepláky, co mám mají těsnější gumu v pase, což mi hlavně při sezení vadí. Po novým roce asi vyrazím obhlídnout HM a CA 😉. Já mám s výškou opačný problém - většina kalhot je mi velkých a musím zkracovat.. Ale asi pořád lepší, než je mít malý, viď? Je fajn, že se hlídáš v jídle, já se teď snažím dohnat ten problinkanej 2. měsíc, takže se spíš hlídám, abych jedla :D.

pet359
21. pro 2016

@luj89 to máš pravdu, když můžeš zkrátit, je to lepší 🙂 ...zaplať pán bůh jsem nezvracela, ale od žaludku mi zle teda bylo....jak jsem se nenajedla, tak mi bylo zle ☹ takže mám 4 kg nahoře a už mi to přijde dost, nevím no....je to vlastně co měsíc, to kg, tak to zas tak špatné není. Je to asi můj vnitřní pocit, že mám 4kg nahoře, kalhoty těsnější, ale ještě se cítím jaksi netěhotně 😀 každý den se těším z práce, až vezmu ty volné tepláky 😀 ty džíny už mi jsou nepohodlné... a s tím jídlem...jsem zvyklá se hlídat, protože se podívám na sušenku a mám 3kg nahoře :-/ ale každý den sním ovoce i zeleninu..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru