icon

17.tt. Cítíte pohyby ?

avatar
petranaty
23. říj 2019

Ahojky ,jak na tom jste v 17 TT ? Já vlastně téměř celé těhotenství necítím vůbec nic , až na to že jsem přibrala 4 kg a jen občas mě pobboliva v podbřišku jako před ms. Máte to některá stejně ?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 18. čer 2026 · 30 příspěvků

Stručné shrnutí

  • U prvorodiček jsou první pocity pohybů plodu většinou kolem 20.–22. týdne těhotenství, někdy až kolem 24.–25. tt.
  • U druhorodiček a vícerodiček mohou první pohyby nastat dříve, často kolem 16.–18. tt, někdy i již kolem 13.–16. tt.
  • Placenta na přední straně může vnímání pohybů oddálit; rané pohyby se obvykle popisují jako „vlnky“, „převalování“ nebo „bublinky“, silné kopance se objevují spíš po 22. týdnu; při obavách je doporučeno konzultovat gynekologa a zvážit genetická vyšetření nebo odběr plodovky či placené krevní testy.


Nejčastější otázky

Q: Kdy prvorodička obvykle poprvé cítí pohyby plodu?
A: U prvorodiček jsou pohyby nejčastěji cítit kolem 20.–22. týdne těhotenství, některé ženy je ale popisují až kolem 24.–25. tt.

Q: Kdy druhorodičky a vícerodičky obvykle cítí pohyby?
A: Druhorodičky často cítí první pohyby kolem 16.–18. týdne těhotenství; v diskuzi se objevily i případy vnímání v 13. týdnu.

Q: Jak placenta ovlivní vnímání pohybů?
A: Placenta na přední straně může zpozdit subjektivní vnímání pohybů; ženy s přední placentou hlásily první pohyby i až kolem 24.–25. tt.

Q: Jaké jsou typické první projevy pohybů plodu?
A: Typické první projevy jsou popisovány jako „malé vlnky“, „převalování“, „malé šťouchnutí“ nebo „bublinky“, někdy se objevuje i škytání plodu.

Q: Kdy bývají pohyby silné a zřetelné jako kopance?
A: Silnější kopance a výrazné pohyby bývají běžné po 22. týdnu, u některých žen se intenzivní kopance objevují kolem 26. tt („řachy jako od fotbalisty“).

Q: Co dělat, když v 17. týdnu necítím žádné pohyby a mám obavy?
A: Kontaktovat gynekologa k vyšetření a poradě; ženy v diskuzi také zmiňovaly, že čekají na výsledky z genetiky a rozhodují mezi odběrem plodovky (amniocentéza) a placenými krevními testy (NIPT).

Závěry z diskuze

Shoda

  • U prvorodiček jsou pohyby plodu obvykle cítit později, typicky kolem 20.–22. tt.
  • První pohyby jsou obvykle jemné („vlnky“, „převalování“) a postupně sílí do kopanců po 22. týdnu.


Sporné názory

  • Některé ženy hlásily první pohyby už v 13.–16. týdnu, jiné je pociťovaly až v 24.–25. týdnu.


Otevřené otázky

  • Kdy přesně by měl lékař zasáhnout, pokud prvorodička v očekávaném termínu necítí pohyby?
  • Kdy je vhodné rozhodnout se pro odběr plodovky vs. placené krevní testy při obavách o vývoj plodu?


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

odběr plodovky, placené krevní testy, sledování pohybů plodu, placenta na přední straně

Místa a osoby

žádné

avatar
jituli84
23. říj 2019

@petranaty Já začala cítít nějaké to šťouchnutí až po 20tt

avatar
petranaty
autor
23. říj 2019

@jituli84 A to u prvního miminka ? Já čekám první

avatar
jituli84
23. říj 2019

@petranaty jj první miminko

avatar
sudylichozrout
23. říj 2019

@petranaty U prvniho ve 20. tydnu, u tretiho v 16. tydnu 🙂 Ale to uz jsem fakt velmi dobre vedela, co mam vnimat a navic mam placentu vzadu 🙂

avatar
petranaty
autor
23. říj 2019

@sudylichozrout No mě to celkem stresuje .....čekám na výsledky z genetiky zda je mimco v pořádku ,podle toho se pak musím rozhodnout ,zda budu muset na odběr plodovky ,nebo si zaplatit krevní testy ,tak jsem někde na netu četla že bych už pohyby mohla cítit ...asi by mě to i trošku uklidnilo 🙂

avatar
aurelie34
23. říj 2019

@petranaty u prvního až po 20 tt teď u druhého těhotenstvi na konci 17 tt. Ale první pohyby byli spíš jen takové vlnky a převalování. Pořadné kopance cítím až teď na konci 22 tt.

avatar
petranaty
autor
23. říj 2019

@aurelie34 Tak to bude asi fotbalista 🙂

avatar
jituli84
23. říj 2019

jako já jsem ve 24tt a citim jen v klidu takový dloubnutí sem tam, zatím žádný extrem, tak snad je malá v pohodě.

avatar
lenkasve1
23. říj 2019

Já jsem u prvního mimca cítila pohyby až tak 24+25tt, ale měla jsem placentu na přední straně a miminko celou dobu se drželo spíše ve spodní straně břicha. 🙂

avatar
xcassiopea
23. říj 2019

Ahoj, já první miminko začala vnímat ve 22 týdnu a jelikož se normálně dostavovala menstruace, ani jsem o tom nevěděla. Šla jsem k lékaři s bublinkama v břiše, že mám asi zánět močáku 🙂 Měla jsem o cca 2 kila víc, druhé těhotenství jsem zjistila hned, bylo mi blbě, cítit jsem miminka začala v16tém týdnu. Jestli jsou všechny vyšetření v pořádku, vůbec se nestresuj.

avatar
kiki1912
23. říj 2019

@petranaty mezi 17 až 18tt sem cítila jen takový malý vlnky když se dala ruka na břicho a postupně sílily a teď v 26+3tt jsou to řachy jak od fotbalisty

avatar
petranaty
autor
23. říj 2019

@kiki1912 :D :D

avatar
kristyna233
23. říj 2019

Čekám první miminko a první pohyby jsem cítila v 16 týdnu 😊

avatar
anirij332
24. říj 2019

Čekám první miminko a poprvé nás kopl (jakože když jsem měla ruku na břiše, tak do ní) teď v pondělí, to jsem byla 18+6. Teď mám občas pocit, že zase kope, ale nevím to vždycky na 100% 🙂

avatar
saffy
24. říj 2019

U prvního to je hrozně brzy, většinou jsou pohyby cítit až kolem 20.-22.tt, já to měla stejně. U druhého dřív.

avatar
veronikava
24. říj 2019

Ahoj, já začla pohyby cítit až po 20tt a také čekám první🙂.. také jsem plašila a doktorka říkala, že je to v pořádku, že někdo cítí pohyby třeba až kolem 25tt.. Až to přestaneš sledovat tak to přijde.. nebo aspoň u mě to tak bylo😄.. Věř mi že kopání si ještě užiješ.. já jsem teď ve 34tt a už se kvůli tomu ani nevyspim😄🤦🏽‍♀️.

avatar
jituli84
24. říj 2019

@veronikava A já si říkala , že by to mohlo zustat u takovým lehkých doteku 😂

avatar
me_druhe_ja
24. říj 2019

Na konci 18tt, ale to bylo fakt malinko. 🙂 Víc až kolem 22tt. 🙂 Někdo cítí poprvé až právě těch 22-24tt,.neboj se. 🙂

avatar
veronikava
24. říj 2019

@jituli84 No já jsem si ze začátku říkala jak je to příjemný to kopkání takový jemný😂.. teď jak je hlavou dolu a má 2kg už, tak to žebra schytávají na denním pořádku😂.

avatar
jituli84
24. říj 2019

@veronikava J8 jsem uplně nevěděla, jestli je mi to příjemný, ale na druhou stranu jsem si říkala, že je fajn, že dá o sobě vědět..ale určitě to není tak , že bych o ní věděla celej den.No toho se taky bojim, jak začnou pořádné kopance, že se nevyspím. A ty kopance máte jako celej den?

avatar
denca033
24. říj 2019

@petranaty ahoj u prvního syna jsem pohyby začala cítit až po 20tt. U dcery někdy kolem 18tt a teď u třetího mimca kolem 17tt. Vůbec se nestresuj a čekej. Ono to přijde

avatar
astyna88
24. říj 2019

U prvniho ditete si musis pockat, ja to mela taky az kolem 20tt, pred porodem je to pak uz je takove potahovani,ze jsem citila loket nebo dlan,jak ji syn vystrcil. A taky skytani, to je nejvtipnejsi.
Takovy ty divoky pohyby je potreba sledovat,muze to byt i tim,ze se dite dusi - ja to tak poznala u prvniho syna,kdy z protahovani byla hotova diskoteka....
Ted cekam treti a tento tyden jsem citila prvni mihotani v brise a to jsem ve 13tt. Uz to dokazu odlisit od strev,bricha apod.

avatar
veronikava
24. říj 2019

@jituli84 No ze začátku jsem to tak taky měla.. že jen občas, sem tam za den kopnutí, ale postupně o sobě davala vědět vic a vic😊.. Jako nekope pořád, ale je fakt že je cítit opravdu všechno jak už je mimčo větší, nevím teda co tam děla, ale občas se břicho jen tak zavlní a nic.. což si myslím že se třeba otočí nebo tak😄, ale v noci to dokáže kopat a mlet se i dvě hodiny v kuse a to prostě nespim no🤦🏽‍♀️.

avatar
kiki1912
24. říj 2019

@jituli84 jsem 26+4tt a jako jsou to dobrý herdy. Vím o něm tak 17 hodin ze dne a to mě probudí i v noci občas. Je to dva dny zpět co my seděl na mocaku a kopal mě fest do slabin 😊

avatar
eithelwing
24. říj 2019

U prvního to trvalo. Určitě po 20. týdnu a než mi ještě došlo, že je to Ono! 🤦😀

avatar
leymea
24. říj 2019

U prvniho ve 20tt a u druhyho v 16tt 😊

avatar
jancabr
24. říj 2019

U prvního mírné vlnění v 18tt

avatar
jituli84
24. říj 2019

@veronikava no jaj a já si říkala, že je asi hodná a celej den skoro spinká 😀

avatar
kaora
27. říj 2019

Ahoj, já čekám své první a jsem v 18tt. Také nic moc necitím, jen občas po ránu, když mám vše vytrávené a ležím na zádech, jakoby se tam něco hýbalo. Říkají počkat až tak do 20 tt u prvorodičky, tak se nemůžu dočkat, člověk bude klidnější 🙂

avatar
jituli84
27. říj 2019

@kaora Já jsem ve 25 tt, sem tam kopne a klidnější stejně nejsem 😀