Genetické vyšetření. Je něco špatně, když jsem pozvaná?

goovana
5. únor 2021

Ahoj holky, prosím
V pondělí jsme byli na prvním velkém ultrazvuku.
Pan doktor měřil šíjove projasnění, měřil ho 7x a pokaždé vyšlo jiné číslo pokaždé v rozmezí 3,5-4,1
Odebral mi krev
A řekl mi, že to nejspíš bude v pořádku
Jenže, včera odpoledne mi přišel e-mail včetně sms ze se mám v pondělí 8.2 dostavit na genetické vyšetření
Jsem těhotná po druhé a u první dcery jsem toto vyšetření neabsolvovala.
Přemýšlím od včera co by mohlo být špatně
Prosím měla jste to některá taky tak ?
Moc dekuji za odpovědi

kocila
5. únor 2021

@goovana sijove projasneni nema optimalni velikost..z UTZ a krve vyslo urcite riziko,ktere je zapotrebi vice vysetrit u genetika...treba bude stacit konzulatce,nebo dodatecne testy (plodovka atd,), lepsi je vse vysetrit ...drzim palce 🍀

goovana
autor
5. únor 2021

@kocila dekuji
Furt nad tím nějak přemýšlím a doufám, ze bude vše tak já má být

kocila
5. únor 2021

@goovana kdo by nepremyslel (ja bych si nechala byt tebou udelat bud specialni rozbor z krve-asi 12tis,nebo plodovka), i u takto vysokem ŠP muze byt vse v poradku..
A nosni kustku miminko melo?

goovana
autor
5. únor 2021

@kocila prave ze nosní kustku miminko mělo a roztep páteře taky ne
Tak já nevím

yutyut
5. únor 2021

ahoj,
snad malýmu nic nebude!

Chtěla jsem se zeptat jestli jste o tom některá slyšela? Teď co se řeší ve zprávách že v polsku snad nemůže jít ženská na potrat ani když je právě plod nějak hodně nemocný?
To potom nemá smysl žádná vyšetření teda dělat? nebo jak to tam přesně je?

klokanka31
5. únor 2021

@yutyut asi mě tady holky ukamenují, ale podle mě jsou tyhle vyšetření k ničemu. Spoustě holek vyjdou testy nejdřív blbě, takže jsou akorát vynervovaný, třeba vyhodí i spousta peněz za nejlepší vyšetření, aby se zjistilo, že mají miminka zdravý. Znala jsem holku, co jí taky vykládali jak bude mít postižený dítě, ať si to nechá vzít. No a naštěstí si ho nechala, narodila se jí zdravá holčička. A tohle jsem slyšela i od známých, že takové případy jsou. Nechci pomyslet kolik zdravých miminek si ženský kvůli blbým výsledkům nechají vzít.

rickym
5. únor 2021

@klokanka31 Byla na plodovce? Mě díky screeningu přišli na VVV, plodovka potvrdila. Neumím si představit, že bych nemohla na ukončení a čekala, až miminko zemře v břichu nebo hned po narození. To bych nezvládla. A nebo, že bych živa v nevědomí VVV a přišlo to jak jsem psala výše:( Takže za mě jsou tyto vyšetření ku prospěchu. Samozřejmě se stává, že výjde zvýšené riziko při screeningu a poté to plodovka vyvrátí.. Případy z okolí, že by plodovka potvrdila VVV a ta nakonec nebyla nemám.

@goovana Držím moc pěsti, ať je miminko v pořádku🍀❤

yutyut
5. únor 2021

@rickym A v kterém měsíci Ti na to přišli?
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3264690-pols...
A oni je tam tedy opravdu v takových situacích nutí aby zůstaly těhotné a čekaly, až se to vyřeší samo nebo to musí porodit...??

yutyut
5. únor 2021

@rickym ve spoustě případů u vrozených vad by se asi i mohlo stát, že to těhotenství budeš nosit i 9 měsíců ne?

rickym
5. únor 2021

@yutyut vyšla mi špatně krev při screeningu ve 12tt, poté jsem čekala na další utz, protože ten byl v tom 12tt ještě v pořádku. V 16tt už byla vada viditelná na utz a plodovka to potvrdila.
Určitě se může stát, že se na vadu nepřijde a přijde se na to třeba až po porodu. Ale za mě je dobře, že screeningy jsou.
A ano, v Polsku jim umělé přerušení z důvodů VVV opravdu asi neprovedou:(

yutyut
5. únor 2021

@rickym no ale u těch vad dojde k samovolnému potratu. jenomže asi ne u všech a to těhotenství potom běží těch 9 měsíců dál, ne? i když dítě po porodu nepřežije a přitom o tom třeba dávno kvůli vyšetření víš... a stejně zůstaneš teda těhotná?? to bych nechtěla, k čemu to je? :/

rickym
5. únor 2021

@yutyut pokud je VVV potvrzená plodovkou může se žena rozhodnout a dojde k umělému přerušení těhotenství. U mě taky k potratu nedošlo.

yutyut
5. únor 2021

@rickym aha, a když Ti ho teda uměle v polsku nepřeruší?

rickym
5. únor 2021

@yutyut tak nezbývá než třeba vycestovat nebo bohužel ukončení načerno - ale to samozřejmě nevím, jestli něco takového funguje... to jsou jen dohady..

klokanka31
5. únor 2021

@rickym Na plodovce myslím že nebyla, bála se aby nedošlo k potratu.

ema90
5. únor 2021

@klokanka31 No tak samozrejme je asi vice pripadu, kdy to dopadne dobre. Nam taky hrozila VVV a bylo tam vice veci u jednoho plodu, plodovka to vyvratila.

Ale kamaradce na 2.screeningu rekli, ze se miminku nevyviji mozek, plodovka to potvrdila a sla na ukonceni.

Ano, jsou to nervy a byla jsem vynervovana do doby, nez byly vysledky a nez jsem si mohla oddychnout. Ale rozhodne nesouhlasim s tim, ze je to zbytecny.

A kazde budouci mamince bych 1. i 2.screening rozhodne doporucila.
Pokud neni maminka pevne rozhodnuta, ze by si nechala i postizene miminko. V tom pripade je zbytecne na tyhle screeningy chodit.

rickym
5. únor 2021

@klokanka31 bez plodovky je to jen pravděpodobnost na základě screeningu... to ji určitě nestrašili, jen upozornili na tuto možnost na základě výsledku. Já měla výsledky hodně špatné a všichni byli moc milí a nikdo mě nestrašil, do ničeho nenutil...

klokanka31
5. únor 2021

@rickym Tak máš asi štěstí na lepší doktory 🙂

rickym
5. únor 2021

@klokanka31 Ano, jsou úžasní. I teď při dalším těhotenství je přístup skvělý.

purplerain
7. únor 2021

@klokanka31 no, ani bych neřekla. Mně třeba tohle vyšetření vyšlo blbě a odběr klků z placenty potvrdil genetické onemocnění. Takže ano, většinou to vyjde dobře, ale kdybys byla v té menšině, tak netvrdí, že je to zbytečné vyšetření

goovana
autor
8. únor 2021

Tak riziko mi vyšlo 1:30
Tudíž mě MUDr poslal na genetiku jdu tam ve čtvrtek

Vyplnila jsem nějaký jejich dotazník a poslala zpět na e-mail
Holky co mě čeká v ten čtvrtek ?

purplerain
8. únor 2021

@goovana na genetice budou chtít znát tvoji a partnerovu rodinnou historii- kdo měl jaké nemoci (vážné), případná postižení a abnormality, příčiny úmrtí. A také tě seznámí s možnostmi, co dál. Jestli jsou možné testy z krve, jestli spíš doporučuji CVS Evo odběr plodové vody a tak. Nicméně, nic z toho není povinnost, vždy je to na tvém rozhodnutí.

ema90
8. únor 2021

@goovana Mne vyslo riziko 1:10 na dva syndromy.
Po konzultaci s doktorem a s pani doktorkou na genetice jsem podstoupila amniocentezu a vse je naprosto v poradku 🙏🏼🍀😊

Takze hlavne myslet pozitivne.

A s pani doktorkou jsme si povidali skoro hodinu. Zodpovedeli jsme ji otazky co se tyce zdravi v rodine atd a ona zase vysvetlila nam, jake mame moznosti atp.

goovana
autor
9. únor 2021

@purplerain dekuji mnohokrát

goovana
autor
9. únor 2021

@ema90 mě to 1:30 vyšlo na tři nemoci 😢 tak uvidím tedy ve čtvrtek
Moc dekuji

rickym
9. únor 2021

@goovana teď jsi ve kterém týdnu? Myslím, že do 13+ jdou udělat klky, nebo se pak čeká na 16+ na plodovku. Připadně tedy placený odběr krve. Uvidíš co doporučí. Držím pěsti, ať je vše v pořádku a miminko zdravé🍀❤

goovana
autor
9. únor 2021

@rickym teď jsem 13+2
Jo o te krvi mi říkal můj gynekolog a samozřejmě ze to s manželem zaplatíme
Za zdrave miminko to stojí 🙏 dekuji za podporu

kocila
9. únor 2021

@goovana drzim palce a je dobre,ze ses rozhodla investovat do krevnich testu...🍀

rickym
9. únor 2021

@goovana uvidíš co ti řeknou na genetice. Mi třeba krevní testy nedoporučili...asi u mě bohužel tušili výsledek:(

goovana
autor
9. únor 2021

@kocila každopádně dam vědět zítra 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru