Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jak oznámit dítěti těhotenství?

theronnie
2. srp 2019

Ahoj dámy, jsem po dlouhé době opět těhotná 1. syn má 7 let. Začínám 14.týden.
Ještě to není vidět, ale chodím na kontroly a v pondělí mě čeká 1.screening a nemám hlídnání, takže tam půjdu se synkem. Asi by bylo dobré mu to oznámit. Jen se bojím, že to nevezme dobře. Nějaké tipy jak na to?

nazka
2. srp 2019

@theronnie proc myslíš, že by to nevzal dobře? Já bych nejdřív sondovala, jestli chce bratříčka nebo sestřičku a když by řekl, že jo, je vyhráno. Tak to bylo u nás. Sice nevím co bude, až se druhé narodí, ale to se bude řešit pak..

lv
2. srp 2019

@nazka to já bych nesondovala, řekne ne a bude brát jako zradu, že sourozenec bude. Věcně, typu - my jsme rozhodli, že budeme mít dítě, ujistit, že nepřijde ani o kousek lásky.

martt
2. srp 2019

@theronnie Když jsem čekala druhého syna tak staršímu bylo 5 let. Řekli jsme mu to asi na 12 týdnu že mam v bříšku miminko, a že bude mít sourozence. Vzal to úplně v pohodě. Je pravda, že jsme ho celé těhotenství ujištovali, že ho budeme mít rádi stejně jako driv. Ja bych asi déle nečekala čím dříve mu to řeknete tím víc bude mít času si na tu myšlenku zvyknout.Pokud bude říkat že sourozence nechce zkuste s nim mluvit proč a čeho se bojí. U nás pak i zafungovalo syna zapojit do věcí připrav na mimi.

theronnie
autor
2. srp 2019

@nazka řeším to, že kdyby byl věkový rozdíl menší, tak by se adaptoval snáz. Je velmi fixovaný na mě. Nedokáže spát sám, neustále mi je za zadkem, nezvládá být ani pár dní mimo domov. Z tábora nám ho vrátili za dny. Bojím se, že to nedokáže strávit, z toho důvodu, že už zkrátka bude muset být samostatnější a s velikou pravděpodobností bude žárlit. :(

theronnie
autor
2. srp 2019

@lv asi je to to nejlepší, jen nevím jestli mu to říct před screeningem nebo po.

theronnie
autor
2. srp 2019

@martt Dobrý nápad. ujišťovat potřebuje ve všem, je to taková citlivka. Já si furt říkala, že možná lepší neříkat, stát se může cokoliv atd. Ale asi je lepší ať je na to připravený. A jak to šlo po porodu? Byl v pohodě? Nežárlil apod?

martt
2. srp 2019

@theronnie U nás to to bylo trochu složitější, protože syn nemá rád změny a také byl na nas fixovany. Ale my jsme ho celé těhotenství připravovali i na to co nás čeká až se mimi narodí.
První návštěvu v porodnici se na něj nechtěl vůbec podívat a my jsme ho ani nijak nenutili. Druhou návštěvu sám přišel se podívat k postýlce a pohladil ho po rucicce. Doma jsem ho pak i zapojovala do péče vždy jsem se ho zeptala jestli mi chce pomoct ho třeba vykoupat nebo nakrmit protože jsem nekojila. Jestli si ho chce pochovat. A po pár dnech si zvykl a na bráchu nedá dopustit.

theronnie
autor
2. srp 2019

@martt Tak to je krásný, taky mám v plánu ho hodně zapojovat, aby se cítil užitečný, to by mohlo pomoc. 🙂

martt
2. srp 2019

@theronnie Určitě hlavně teď v těhotenství s nim hodně mluvte o tom co vás všechny čeká až se mimi narodí. My jsme syna v těhotenství připravovali na to ze az se mladší narodí že bude jen ležet, spinkat, jist, kakat a brečet, ale až trochu povyroste že si s ním bude moct pak hrát. A ať se nebojí že si s ním vždy někdo bude hrát. A kdyz jsem měla před termínem tak byl připravenej na to ze třeba v noci k nám přijde deda nebo babička a Mamka bude muset jít do porodnice aby nám dali konečně toho brasku.

babanci
2. srp 2019

Radši bych se neptala,jestli chce sourozence,protože tuším,že řekne ne. Tak jen říct, rozhodli jsme se,že ještě chceme jednoho potomka. Jednoho super kluka už máme,tak ať máš taky parťáka. A samozřejmě ujišťovat,že se pro něj nic nezmění. Máte ho rádi a vždycky budete.

lv
2. srp 2019

@theronnie před screeningem, doma, ve svém zázemí, ne až u lékaře. A je možné, že o tom těhotenství nebude chtít slyšet, nechci, odmitam, i trochu vzteku na vás (v hlavě otázky, proč, nestačím jim nejsem dost dobrý?atp.). Nenutit ho se těšit, nenutit mit radost.. to přijde, zcela určitě.

zelenaesmolda
2. srp 2019

@theronnie
super prilezitost jak ho osamostatnit 🙂

theronnie
autor
2. srp 2019

@zelenaesmolda bylo by to fajn. 🙂 Ale u nej moc nevím, nejspíš jsem u nej jako matka selhala. U druhého musim dost věci udělat jinak.

zelenaesmolda
2. srp 2019

@theronnie
nenazvyvala bych to selhanim,kazde dite je jine,treba to ma proste v povaze.ale zacala bych na tom pracovat protoze 7 lete dite uz by bez matky vydrzet mohlo aspon pres vikend.Nemate babicky ktere by si ho na vikend vzaly?

theronnie
autor
2. srp 2019

@lv děkuji, řeknu mu to v neděli, počítám spis s tím, ze bude nejspíš naštvaný nebo hodně nejistý. Ujistim ho, ze ho miluju a všechno mu vysvětlím, co bude do budoucna apod. Doufám, ze to bude dobré. 🙂)

theronnie
autor
2. srp 2019

@zelenaesmolda babičky celkem funguji, ale přespat tam nikdy nechtěl. Vydržel max par hodin. Říkám si ještě jestli to není tím ze je za znamení rak. A já jsem dělala tu chybu ze nikdy jsem ho neodmitla, když potřeboval spát s nama v posteli, teď už jinde nespí. Nebo když měl hysterak, pokazdy dosáhl svého. A prave nejvíc hysteraku měl, když měl být Be ze mě.

zelenaesmolda
2. srp 2019

@theronnie
tak ja bych problem nevidela v tom neodmitani spani,spis v tom ustupovani v hysteracich.mala ma 15m,dostava se do veku kdy se snazi si veci vynutit a uz ted ji ukazuju,ze hysterak ji nepomuze.Ja bych zkusila treba na jeden den odjet a nechat ho hlidat babickama u vas doma at je ve znamem prostredi.
A 7 lete dite uz by opravdu s rodici spat nemelo,na to je dost velky.Co na tenhle nedostatek soukromi rika manzel?

urtica
2. srp 2019

@theronnie neobviňuj se, podle mě má toto dítě spíš v povaze než že by se to dalo ovlivnit výchovou...u nás to byl přesný opak - dcera od mala bez problémů u babiček, ve školce...ale nijak jsem ji k tomu nevedla, ona je prostě taková...jo, i když... jsem si říkala, že jsem něco nepodělala, když jí vlastně vůbec nechybíme...

ladyhacek
2. srp 2019

@theronnie ještě bych mu tu kontrolu u dr řekla jinak, ne že tam s tebou musí, že nemáš hlídání, ale že ho tam chceš aby jste společně viděli poprvé to miminko aby byl součástí.
Že o něj budete pečovat spolu, povídat si

luckylee
2. srp 2019

Zkus jeste vycihnout webinar u Nevychovy na tema sourozenci.
Mivaj uzitecne rady.Syn je taky hodne citlivy ale ma 3r a proste o tom porad mluvime ze se pred Vanoci narodi sourozenec.
Myslim ze je dulezite jednat narovinu at ma cas se s tim nejak poprat.A taky pripravovat na realitu.Ze mimino proste potrebuje mamu a porad se kojit,ze breci a je odkazano jen na vas.Ale ze postupne to bude jen lepsi a ze casem budou treba bezva partaci.Hlavne bych se rada vyhla tomu ze starsi sourozenec musi byt najednou ten rozumnejsi a musi umet byt samostnatnejsi.To by byl na nej jeste vetsi tlak....a uvedomit si ze on se o sourozence neprosil takze na nej nemuzu hazet nejakou zodpovednost.😄

theronnie
autor
2. srp 2019

@zelenaesmolda no dopadlo to tak, že nejdřív prskal, byl nastvanej, odnasel ho, trestal ho apod. Máme problém s pomocovanim a když spi semnou, tak je postel sucha. No skončilo to tak, že manžel teď spi v jiné místnosti a rezignoval. To hlídání zkusím, to je dobrý nápad a asi si nechám mobil doma. Protože jakmile ho mám u ucha tak mám zas výčitky, že je tam Be ze mě a nelíbí se mu to. Bohužel nejsem moc důsledná a tohle je výsledek.

zelenaesmolda
2. srp 2019

@luckylee
nevim jestli to bylo na webinari nebo v clanku ale libilo se mi prirovnani,ze kdyz se narodi dite tak je to vlastne to stejne jako by si manzel privedl domu milenku a nutil manzelku aby ji mela rada,aby ji tolerovala a byla na ni mila,hodna a jeste ji pujcila svoje sminky.
Nikdy me nenapadlo o tom takhle premyslet ale je v tom kus pravdy.To dite taky bylo jedine,melo rodice pro sebe a najednou se musi delit s nekym o koho fakt nestalo a na jeho nazor se nikdo neptal.

theronnie
autor
2. srp 2019

@ladyhacek tak to je skvělý nápad to určitě použiju 🙂) to ho určitě potěší

theronnie
autor
2. srp 2019

@luckylee dekuju za pohled, tak to mě přesně napadlo. Říct mu, ze teď bude muset být zodpovědnějsi. Vůbec mi nedocvaklo ze bych na nej vyvíjela tlak a přitom je to evidentní. Na realitu ho připravit chci, nejlépe formou aby se těšil. Snad se podaří.

zelenaesmolda
2. srp 2019

@theronnie
tak aspon vis,ze je problem v tve neduslednosti,tim bych zacala.
pomocovani muze byt z psychickeho puvodu,resila bych to pripadne s psychologem.hlavne z toho nedelat zadne drama,nevycitiat kdyz se to stane,proste prevliknout a hotovo.
ja osobne bych nepristoupila na to,aby mi syn vystrnadil manzela z loznice pokud se nejedna o kojence ci batole,ktere jeste neni schopno pochopit situaci.
Uz je dost velky na to,aby pochopil,ze i rodice chteji sve soukromi.A hlavne kdyz uz nastavis pravidla tak neustupovat,pocitej s tim,ze to bude zkouset.Zavedla bych spani samostatne s nastupem skolniho roku at nema pocit,ze je to kvuli miminku.

theronnie
autor
2. srp 2019

@zelenaesmolda Tak já si rikala ze kdyby manžel byl víc chapavej, tak s nama normálně spi, ta postel je veliká. Ale je fakt, ze normální to není. Přesunout ho chci hodně dlouho, ale nedaří se to moc. Když ho dam do svyho pokojicku a jeho postele okamžitě přiběhne. Manžel ho teda i zamykal, což je ale hrozny. Neustále mě přesvědčoval ze se musí “vyřvat” pak se unavi a nakonec to přestane. No nakonec to přestalo tím, ze nám vypadl z okna. ( naštěstí se nic nestalo, spadl na zahradu do trávy a ne z výšky, ale hrozne mě to vyděsilo. Vůbec nevím, jak ho to teď naučím.

martt
2. srp 2019

@zelenaesmolda Teď v tuhle chvíli bych s tím spaním byla opatrnější. Ano měl by už chápat že rodiče potřebuji soukromí. Ale až se mimi narodi a jestli bude spat s nimi v ložnici bude to brát jako podraz. Proč mimi může spát s nimi a on ne. Na víc uz tak bude zarlit že se ze začátku více věnují miminku ( z jeho pohledu) Tohle mám svým způsobem za sebou ale synovi bylo pět když se mladší narodil od 3 let byl zvyklí spát sám v pokoji. Jen co se narodil mladší tak odmítal spát sám a v noci se stěhoval ke mně. Tak jsem ho pak nechávala spát se mnou a ted uz oba dva spi sami v pokoji. Na víc se tomu staršímu věnoval více manžel a několikrát spolu sami spali v posteli . I když já jsem se mu také snažila věnovat co nejvíce kdyz byl čas.

zelenaesmolda
2. srp 2019

@theronnie
tak to je sila.zvazila bych navstevu psychologa prtooze dite,ktere vyskoci ze vzteku z okna protoze nemuze spat s rodici to uz je za hranici normalniho chovani.

@martt
vsak prave proto pisu,ze by to meli udelat se zacatkem skoly at si to nespojuje s miminkem.a 7 lety kluk uz by mohl pochopit proc mimi musi spat s maminkou a on ne.jsem pro citlivy pristup ale zase mu neni mozne do nekonecna ustupovat

martt
2. srp 2019

@theronnie Nemáte v pokoji třeba ještě jednu postel? Že by jste třeba ze začátku tam spala s nim ale na jiné posteli? A netrpí třeba úzkosznými stavy? Třeba jako že se všeho boji a tak?

theronnie
autor
2. srp 2019

U psycholozky jsme byli ale nebylo to nic moc. Dlouhé čekací lhůty než nás objednala pak než nás objednala na další termín. Doporučila psychiatra, tam jsme taky byli. Ten nám řekl, ze má podtraumaticky syndrom, úzkosti a je depresivní a doporučil léky. Což mě vyděsilo a řekla si, ze už nikdy nikam. Antidepresiva do nej rvát nebudu.

Sem začni psát odpověď...

Odešli