Kdy podstoupit odběr plodové vody?

marketa1218
13. bře 2019

Ahoj holky, chtěla bych znát vaše názory, v jaké případě jste podstoupily odběr plodové vody.

Jenom ve zkratce, jsem na konci 14.týdne, mám za sebou prvotrimestrální screening s rizikem Downova syndromu 1:730, číslo to není žádné strašné, ale kvůli špatné krvi mi to hodilo riziko. Hodnoty té krve si už nepamatuji, ale ultrazvuk byl naprosto v pořádku.

Nosní kůstka přítomna, šíjové projasnění v pořádku a kompletně prostě ultrazvuk bez chyby.

S doktorem jsme se domluvili pro uklidnění na Panorama testu, který se ale na poprvé nepodařil vyhodnotit, píchám si clexan, takže mám hodně naředěnou krev a nemohli odebrat buňky miminka.

Nyní jsem po druhém odběru, kdy jsem po dohodě s doktorem ten clexan na dva dny vysadila a opět čekám na výsledky, stejně mám takové tušení, že z té mojí krve se to nepovede.

Nicméně přemýšlím co potom, plodovky se bojím jako čert kříže. Ptám se s jakými výsledky jste už podstoupily odběr plodové vody?

Díky moc.

marketa1218
autor
15. bře 2019

@verumon v tom případě tomu ale vůbec nerozumíš, protože je to daleko nižší riziko než máš ty. Tohle znamená, že 729 dětí je zdravých a jedno z nich je postiženo DS. Myslím si, že b mém případě bych mohla ohrozit život zdravého miminka. Proto nad tím tolik spekuluji, ale jinak díky.

barumat
15. bře 2019

Přesně tak, čím větší číslo za lomítkem, tím lepší. Jako riziko se bere cokoliv pod 1:250, takže Markét je celkem vysoko nad tím, ale čísla by mohla být i lepší. Normální výsledky bývají v řádu tisíců. Proto váhá.

verunka11221
15. bře 2019

@verumon Ani odber plodove vody neni na 100%.

verumon
15. bře 2019

@marketa1218 neříkám že to nemá rizika,ale neříkej mi že tomu nerozumím! Já v tom oboru pracuji a bohužel je to být divné,ale naopak. Do 1:100 je nízké riziko a čím vyšší číslo nad 100 je vyšší riziko. Bohužel je to nepochopitelné,ale je to tak. A pokud nevěříš,tak si projed alespoň pořádně internet.

verumon
15. bře 2019

@verunka11221 není,ale je na 98%presny

verumon
15. bře 2019

@marketa1218 abys viděla že nekecám

marketa1218
autor
15. bře 2019

@verumon jenomže mi se tady každá bavíme o něčem jiném, jak je vidět.

kajalka
15. bře 2019

@verumon Tak mi vysvětli, měla jsem 1:10 a všichni z toho šíleli. Logicky i matematicky je to jedno postižené dítě z deseti.

verumon
15. bře 2019

@kajalka logicky ano,to souhlasím,ale je to bohužel tak....
Už to asi nemá cenu... přiložila jsem vám sem i článek, takže každý svého štěstí strůjce

kajalka
15. bře 2019

@verumon Podle mě jsi vedle ty. Nevím, jak to laicky vysvětlit, aby to bylo k pochopení. Prostě čím vyšší číslo za dvojtečkou, tím je riziko menší, ne naopak.

verumon
15. bře 2019

@kajalka mě je to fuk,ať si každý myslí co chce...jak jsem psala: každý svého štěstí strůjce

barumat
15. bře 2019

@verumon Menší riziko neznamená nižší číslo, proto to i na těch papírech s výsledky vysvětlují. Já měla 1:60, což znamená z 60 žen se stejnou hodnotou bude jedna mít dítě postižené, 59 bude zdravých. Tím pádem čím nižší číslo, tím vyšší riziko a naopak. Když to hypoteticky vyjde 1:1, je vlastně jasné, že to dítě je postižené. Prostě oni říkají "riziko vyšší než 1:100", čímž myslí ne číslo, ale poměr, tj. vyšší riziko 1:99-1:1. Citlivost amnio ti taky nesedí, je skoro sto procent, rozhodně ne 98, to by krevní testy byly spolehlivější. U amnia se uvádí 99,9%.

marketa1218
autor
15. bře 2019

No já myslím,že se tady s tebou nikdo dohadovat nebude, ale prostě to neříkáš správně. To by potom zřejmě byli všichni doktoři teda úplně blbý.

lalala2016
8. dub 2019

@inka02 Ahoj, muzu se zeptat, zda ti to riziko vyslo kvuli krvi nebo UZ? Popr.jake byly tve hodnoty krve? Dekuji 🙂

zelenaesmolda
8. dub 2019

@marketa1218 jak to nakonec dopadlo?sla jsi na tu plodovku?

inka02
9. dub 2019

@lalala2016 Ahojky, dohledala jsem zprávu z Centra lékařské genetiky a hodnoty krve byly:
AFP: 1,37 MoM
uE3: 0,40 MoM
HCG: 1,19 MoM
PAPP-A: 0,61 MoM
Hodnoty PAPP-A a uE3 byly nižší. A riziko vyšlo jen kvůli krvi, UTZ byl naštěstí v pořádku. Můj gynekolog mi rovnou řekl, že to mohlo vyjít zkresleně, protože odstup mezi dvěma odběry krve nebyl přesně dodržen, měl tenkrát dovolenou.

marketa1218
autor
9. dub 2019

@lalala2016 Ahoj vyšlo, kvůli krvi nízké hodnoty PAA-P, nevím zda to píšu správně, hodnoty už si ale nepamatuji.

@zelenaesmolda Na plodovku jsem nešla, podstoupila jsem hrazený Panorama test, test z krve, kde se také odebírají buňky miminka a miminko je zdravé. Čekáme holčičku, samozřejmě plodovka je přesnější, ale vzhledem k mému riziku 1:730 jsem opravdu nechtěla riskovat, že přijdu o zdravé miminko. Takže takhle 🙂 Kdyby vyšlo riziko pod stovku, tak nad plodovkou asi ani nepřemýšlím no.

zelenaesmolda
9. dub 2019

@marketa1218 tak hlavne,ze to dobre dopadlo

chanelle1
20. dub 2019

@adelka951 já mám riziko 1:8. Tak snad bude miminko také zdravé. To čekání na výsledky (budou až po Velikonocích) je teda hodně nápor na nervy :(

sonisek
20. dub 2019

Já měla riziko 1:370. Je mi 36 let,dvojčata...bála jsem se jako čert,ale šla jsem na ni po té,do mě uklidnil můj gyndar. Pichali mě teda 2x,když jsou dvě děti,vůbec to nebolí a druhý den mi volali výsledky,že to je ok. Člověk se akorát boji,když všude čte,co se vše může stát,ale kdyz věříš tomu centru,kde to odebiraji xxxkrat za den, není se čeho bát.

luckylee
20. dub 2019

Takhle....to riziko znamena ze kdybys porodila 730 deti tak pravdepodobne JEDNO z nich bude mit DS.
Na druhe strane je riziko potratu po amnioceze cca 1:100.

Takze realne rozhodovani je -riskovat s mensi pravdepodobnosti narozeni postizeneho ditka nebo s vyssi pravdepodobnosti potrat treba zdraveho miminka?
Tak ci tak je to jen a jen na tobe a ja ti preji at vyjde krev a vse dopadne co nejlepe.☺

mrkev2000
23. dub 2019

Zdravim, rada bych se podělila o svou zkušenost, neb nevím, jak se rozhodnout: v době porodu mi bude 39, moje první dite i tehotenstvi, počato standardně a spíše “náhodou” než touhou po dítěti, ale brala jsem to jako dar, zejména když spousta páru nemůže počít vůbec. Od zacatku počítám s jistými riziky věku, možnosti spontánního potratů atp.

Ještě před výsledky 1. Screeningu mě gynekolozka poslala objednat se na genetiku. Tak jsem přišla den po prvotrimestrislnim screeningu (13. Tyden) s negativními výsledky: riziko Down 1:3100 což je cca 30x menší riziko než pro rodičky mého věku. Ostatní rizika ještě méně významná.

Na genetice standardni pohovor s tím, ze pokud chci klid v duši mohu na amniocentezu nebo placeny test z krve Harmony 12,5 tis Kč. Nu což, říkala jsem si, ze testem nic nezkazim a že nemocnice evidentně musí vydělat a tak jsem ho zaplatila. Výsledky byly cca za 9 dni a tak jsem ve 14 tydnu věděla, ze Down, Edwards a Patau syndrom jsou vyloučeny (v testu uvádí jako výsledek pravděpodobnost menší než 1:10000) procento volne fetalni cfDNA 15,7% - takže kvalitní vzorek.

V 16. Tydnu mi gynekolozka odebrala krev, ani jsem nevěděla poradně na co - za pár dni na to mi přišla výsledná zprava: screening vad neutrální trubice a Down choroby: riziko Down 1:160 riziko NTD 1:9000 . Screening označen jako Negativní. Předpokládám ze to byl onen tripple test? Pod nim je však razítkem doplněna dalsi informace: riziko aneuploidie z výsledku INTEGROVANÉHO biochemickeho screeningu 1:95 !!!!!

S tímto jsem další tyden dorazila na genetiku, lékařka mne ihned informovala o amniocenteze. Logicky jsem se ptala a co výsledky Harmony testu?!? Odpověděla mi, ze Harmony test řeší jen 3 základní chromozomalni vady a tím pádem je riziko nejspíše jinde. A já na to, proč se teda ten test vůbec nabízí, když vlastně to problem vůbec neřeší a pokud mam jit na plodovku tak jsem v podstate jen vyhodila navíc 12,5 tis. Kč . Na to mi lékařka odpověděla, ze nemohla dopředu vědět, ze ty další testy vyjdou tak špatně (prý jenproblem ve vyssim total HCG 2,02 MOM a nižším PAPP 1,27 mom) Do závěrečné zprávy napsala: druhotrimestrialni screening je pozitivní biochemicky.

Připadám si tedy jako blbec co zaplatil Neinvazivní prenatalni test a teď by měl jit na amniocentezu.

Proč to uvádím? Za prve, abych upozornila všechny, co zvažují placeny test z krve , aby to 2x zvazily jestli jim to opravdu k něčemu bude, protože já mam pocit (minimálně po konzultaci na genetice), ze je to teď na nic.

Za druhé nevím, jak se rozhodnout, pokud je pro mne stávající riziko 1:95 a riziko potratů amniocenteze 1:100 - vyjde to v podstatě nastejno. První myslenka byla na amniocentezu nejit a věřit v dobře výsledky na Ultrazvuku a neinvazivní test. Nicmene čím více jsem si četla o péči o postižené deti a situacich, kdy jiné odmítly amnio a bohužel porodily postižené dite, přepadl mě neskutečný strach a zoufalstvi. Nedokážu si predstavit, já budu dalších 5 měsíců fungovat s pocitem, ze možná porodim dite s vadou, kterou jsem měla možnost předem vědět. Jsem z toho psychicky tak špatná, ze se to projevuje už i fyzicky a onemocněla jsem.

Na druhou stranu se amniocentezy bojím, zejména ze v mem věku napáchá nějaký problem a bojím se, ze budu riskovat zbytečně a Budu za to potrestána. Partner se domnívá, ze je to zbytečný zásah a vrtání se v necem, co je jinak v pořádku. Avšak na otázku jestli je připraven a ochoten pečovat celoživotne o postižené dite, na to odpověď nema.

A co teď? Vůbec nevím, jak se rozhodnout a i když si myslím, ze výsledky AMC budou v pohode, ničí mne psychika a bude ničit mne (i dite) dal, pokud na AMC nepujdu a nebudu mít výsledky. Když na AMC půjdu, budu na nervy také, ze případně zbytečně potratim “ za trest”.

Nema to jednoznačně řešení, ale budu rada za vás názor či zkušenost.

kajalka
23. dub 2019

@mrkev2000 Za mě - nechoď. Triply se dělají snad už jen u nás, aby se zvýšil otoč ve zdravotnictví. Prvotrim scr je mnohem přesnější metoda.

queenmk
23. dub 2019

U nás (a též mnohde jinde) se už ani tripple testy nedělají, protože často házejí falešnou pozitivitu. Jako určující se bere screening v 1. trimestru. Já bych v tomto případě též na odběr nešla a počkala si na výsledky screeningu ve 2. trimestru. Pokud by i tam vyšlo něco špatně, je ještě čas to řešit.

chanelle1
23. dub 2019

@mrkev2000 Ahoj. Mám teď čerstvou zkušenost. Byla jsem v Genetu minulý týden a vyšla mi pravděpodobnost Downova syndromu 1:8. (Je mi 38 let a v mé věkové kategorii je průměrná pravděpodobnost 1:150) Šla jsem na odběr placeny hned ten den. Dnes máme výsledky. Miminko je v pořádku. Pro mě to čekání přes Velikonoce bylo strašné - ale výsledek mi dal klid. A bez obav se můžu na miminko těšit. Teď celý týden odpočívám, kopyta nahoru. Když jsem čekala první dceru, tak první screening v druhém semestru (triple test) vyšel špatně, ale můj lékař mě ujistil, že ve spoustě případů vyjde špatně, druhý vyšel v pořádku a dcera se narodila zdravá. Asi bych si vzala výsledky z obou testů a došla bych se poradit ještě za někým. Uvidíte ještě jeden názor. Ale pravda je, že pokud byste měla celé těhotenství být ve stresu, tak bych radši šla na odběr plodové vody a pak si dopřála klidné těhotenství.

krasna_neznama86
23. dub 2019

@mrkev2000 ja byla na odberu 2x, polrve zjistena gen.vada, ktera se standardnim screeningem nezjisti, ani zadnymi nabery krve... dle genetika je vetsi sance vyhrat ve sportce, nez tahle vada... Kdybych nemela gen.zatez v rodine, prislo by se na to behem zivota ditete... A ja bych to neustala, vim, jake to je vychovat treba dite s ds, je to narocny, na cely zivot, vez progresu...
Podruhe jsem na amc byla kvuli predesle gen.zatezi, to uz vysly vysledky v poradku.
Riziko tam je, jsem si toho vedoma, zalezi jen na Tobe a Tvem rozhodnuti.

mrkev2000
23. dub 2019

@queenmk díky, já vím ze triply vycházejí spatne a tím jsem se utěšovala, problem je v tom ze triple test samotný vyšel jako negativní, ale ve chvíli, kdy integrovali výsledky prvního biochemickeho screeningu a druhého screeningu - vyšlo to jako pozitivní respektive napsali tam riziko 1:95 což na genetice označili jako pozitivni !!! Nevím jestli se ta integrace děla každému automaticky - mi ten biochemický screening test delali v Gennetu a pokud vím, nezohledňuje vek matky, porovnává pouze hodnoty z krve a to jak se v case menily (díky tomu má prý vyšší přesnost). Snažila jsem si o tom něco nastudovat, abych pochopila, jak velký význam to má.

mrkev2000
23. dub 2019

@krasna_neznama86 díky za zkušenost, ano zkouším se dostat ještě na konzultaci jinde. Jinak byla AMC by mi delali v Podoli, chlubí se ze mají úmrtnost po AMC pouze 0,35% a ze je zásadní je dodržení klídoveho režimu po odběru a následujících 14 dni - což by z me strany nebyl problem. Samozrejme tezko říci, jaké potraty se do statistiky zahrnují. Jinak mne do AMC nenutí, stále opakují ze mne “nesmí nijak ovlivňovat” spíše ji “doporučuji”a ja se na jednu stranu doktorum nedivím. Je to vše víceméně loterie. Četla jsem příběh, kdy žena porodila dite s Downem a žalovali doktora za to, ze ji AMC vůbec nenabidnul. Testy standardní ani ultrazvuk nic neodhalil. Tím, ze Harmony test u mne vyloučil ty nejčastější vady, tak se da jedine očekávat, ze by to byla nejspíše nějaká jiná vada, která se neinvazivním testem krve nezkoumá. Měla jsem už jeden geneticky ultrazvuk a ten nic neodhalil, jdu na další, ale stejně to není jistota.

Tak si nějak říkám, ten tohle vše je daň za to mít dite v pozdním věku - nebyl to plan - prostě se tak stalo. Nic jsem neodkládala, kariéru zadnou nebudovala ale s dítětem jsem zas nikdy netlacila na pilu. Vzdy jsem si přála, aby moje dite vyrůstalo pokud možno v úplné rodině a pokud bych měla dite drive, tak by dávno v úplné rodině. Mimochodem, když jsem se narodila, tak moji babičce bylo 39 🙂

chanelle1
23. dub 2019

@mrkev2000 to není daň za to mít dítě v podzemím věku. Kolegyni třeba řekli, že děti mít nebude na prahu 49 roku porodila zdravého chlapečka. To je prostě osud. Dítě si samo vybere kdy a kde chce přijít.
Invazivní test jde až na úroveň genu. Tak mi to vysvětlila doktorka. A dělá se když je pro to důvod. Pokud vím od určitého věku ho platí pojišťovna. Rizika jsou, ale nikdo je žádnou studií nedoložil. Všeobecně je předpoklad, že pokud je dítě zdravé a dodrží-li se klidový režim, tak těhotenství bude úspěšně dovedeno k porodu.

krasna_neznama86
23. dub 2019

@mrkev2000 ja byla poprve na plodovce v 27, u me to vekem nebylo, spis blba nahoda, utz by tuhle vadu nepoznalo... Pro jistotu delali jeste odber z pupecniku, to same a pitva to pak potvrdila...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru