Komerční test za 13 000 Kč. Poradíte, prosím, jestli jít?

questionmark
20. dub 2021

Ahojte, mala by som otázku. Može to byť citlivé ale neviem sa rozhodnuť a možno by mi pomohlo keby som vedela kolkým z vás sa to tiež stalo. Bola som na genetických testoch v 13tom týždni. Ocitla som sa v nízkom pásme rizika - dawnovho syndromu. Podla ultrazvukového vyšetrenia je všetko v poriadku. No napriek tomu mi stále odporúčajú test za 13 000kc. Myslíte si že chcu len zarobiť na mne? alebo mám naozaj ísť. Dostala som dokonca odporúčanie že radšej mám ísť na 3D ultrzvuk a že s toho sa to dá tiež zistit ci potvrdiť. Ale to je doporúcanie od inej mamičky už. Je tu niekto kto mi vie nejak poradiť? Vlastná skúsenosť? Moc dakujem vopred 🙂

digklariska
28. dub 2021

@digklariska ahoj tak ja uz mam vysledky,vse v poradku 🙂

digklariska
28. dub 2021

@lidija1234 Tobe mela byt odpoved s vysledkama 🙂

rebe
28. dub 2021

@questionmark Pokud má lékař sebemenší podezření na jakékoli postižení, věř tomu, že ti na to vyšetření vystaví žádanku. Pokud ti nabízí placený test, je si skoro jistý, že dítě toto postižení nemá. A ani ten test ti nedá jistotu, že budeš mít dokonale zdravé dítě, spoustu problémů se nezjistí nebo zjistit nedá.

questionmark
autor
29. dub 2021

@rebe ďakujem za správu 🙂 môžem sa spýtať či hovoríte nejak to skúsenosti , alebo ste lekárka ? Aby som vedela že kde si to mám zaradiť 🙂 ja si tiež skoro myslím že keby si mysleli že bude mat postohnutie tak mi skôr ponúkajú iné možnosti ako odber plodovej vody a nie platené drahé testy na ktoré sa čaká pár týždňov. Ale WHO knows.

lidija1234
29. dub 2021

@digklariska já zatím pořád nevím, doufám že do zítřka budu vědět výsledek 🙏

digklariska
29. dub 2021

@lidija1234 tak mi pak dej vědět 🙂

rebe
29. dub 2021

@questionmark Ze zkušenosti. Riziko downova syndromu mi vyšlo negativní, ale v pásmu šedé zóny - tak mi to vysvětlila lékařka. Že pod 1:100 je test pozitivní a doporučuje se amnio, pak cca do 1:500 je test negativní, ale může tam být riziko. Já měla jednou 1:400 a jednou 1:250. Nabídla mi placený test, který jsem odmítla. Až poté mi řekla, že existuje ještě jedna možnost, a to téměř totožný test na pojišťovnu. To bylo druhé a třetí těhotenství. Poprvé dopadly testy skvěle a možnost placeného testu byla zmíněna jen ledabyle mezi řečí.

lidija1234
29. dub 2021

@digklariska
@digklariska mě zavolaly že je to patné že mám dojít na odběr plodové vody,.....už takhle jsem na riziku se sníženou placentou že špiniím a teď tohle přitom jsem měla jenom mírně zvýšené riziko

questionmark
autor
29. dub 2021

@lidija1234 verím že to dobre dopadne. Ja sa chystám spýtať na tu amnio hneď . Nech to mám na 100%

questionmark
autor
29. dub 2021

@rebe diky 🙂 a jaky test to bol na poisťovňu ? Tripple test ? Ja už som sa asi rozhodla na odber plodovej vody . Nech sa zbytočne netrápim. Ak by mi s nipt testu vyšiel pozitívny výsledok aj tak by som musela ísť na amnio.

rebe
29. dub 2021

@questionmark Ne, je to test z krve matky, kterým se sleduje množství a složení DNA plodu. Je o neinvazivní alternativa amniocentézy, tedy odběru plodové vody - to je invazivní test s rizikem potratu.

questionmark
autor
29. dub 2021

@rebe no o neplatenej možnosti takého testu má veru neinformovali . V podstate to vo ste napisala je test ktorý by má stal 13000. - tiež je to test neinvazivny z krve a dna plodu . Tak neviem.

lidija1234
29. dub 2021

@rebe a jak by jsi pochopila: kombinované riziko Downova syndromu1/73, Papp 0,33Mom HCG 3,43MoM. Jaké číslo je tedy už dobré?

rebe
29. dub 2021

@questionmark Ano, to je ten test. Pokud pro něj lékař vidí důvod, je infikovaný, tedy jej hradí pojišťovna, pro tebe zdarma. Pokud pro něj lékař nevidí důvod, udělají ti jej na tvou žádost za těch 13 tisíc.

rebe
29. dub 2021

@lidija1234 Podle toho, jak mi to na genetice vysvětlovali, tak 1:73 je považováno za vysoké riziko a nejspíš ti nabídli další vyšetření. Nicméně není to žádná jistota, že dítě bude mít down, to číslo znamená, že ze 73 dětí se stejným výsledkem testu bude mít 1 dítě DS (a 72 ho mít nebude).

rebe
29. dub 2021

@questionmark Nějak jsem nedohledala, jak ti bylo stanoveno riziko DS na základě předchozích testů. O jakém riziku se u tebe bavíme?

lidija1234
29. dub 2021

@rebe tohle je jediné co mám, s tím že Trisomy vyšli taky blbě ale od toho zatím nemám žádný papír

questionmark
autor
29. dub 2021

@rebe 1:400, hovoria tomu všetci šedá zóna

rebe
29. dub 2021

@questionmark Ano, v tom nejširším pojetí je to konec té šedé zóny, někdo říká do 1:200, někdo do 1:500. A taky zóna, kde už se to špatně rozhoduje. 1:400 znamená, že ze 400 dětí se stejným výsledkem bude mít jedno DS, tedy riziko 0,25 procenta. Při amniocentéze je riziko spontánního potratu v důsledku odběru uváděno mezi 0,5 až 2 procenty.

digklariska
29. dub 2021

@rebe Asi jak kde,mne vyslo vyssi sijovy a mela jsem 1:873 a hned ze plodovku.Dokonce jsem ji musela ten test z krve navrhnout ja

rebe
29. dub 2021

@lidija1234 Je to poměrně vysoké riziko, u něj už je na místě amniocentéza. Ale fakt nepanikař, pořád je to riziko asi procento a kousek, nesrovnatelně větší je pravděpodobnost absolutně zdravého miminka ❤️

rebe
29. dub 2021

@digklariska To je šílené, ale nepřekvapuje mě to, u nás mají lékaři snahu, aby se pokud možno nerodily žádné postižené děti. Když se kvůli tomu nenarodí ani zdravé děti, kterým vůbec nic nebylo, tak jim to statistiky nepokazí 😢

digklariska
30. dub 2021

@rebe je to pravda já jsem z toho byla fakt špatná. Ale na plodovku jsem jít nechtěla, jen pokud by vyšlo špatné tohle vyšetření. Ale dopadlo to dobře. Ještě jdu ve 20tt na větší ultrazvuk, ale věřím, že to bude taky v pořádku 🙂

lidija1234
30. dub 2021

@rebe podle čeho poznáš? V jiném papíru mi napsala že mám mírně zvýšené riziko 🤷‍♀️

rebe
30. dub 2021

@lidija1234 Nepoznám, já nejsem doktorka. Píšu, jak mi to vysvětlovali na genetice. Když je riziko vyšší než 1 %, považuje se to za pozitivní test a řeší se to dalšími vyšetřeními, protože to lékaři většinou považují za vysoké riziko. Ale matematicky je to jak píšeš, i jsem to psala já, pořád je to jen pidi pravděpodobnost.

questionmark
autor
17. kvě 2021

Baby len som chcela oznámiť, že som bola na tom Prenascan od Gennetu za 12500, ale odpočítali mi ten prvý screening (1800) tak to bolo 10700 aa ešte poistovna zaplatila 1500, takže to nakoniec bolo lacnejšie a musím povedať že už som spokojná. Dakujem za všetky rady a názory 🙂 Dieťa je v poriadku 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru