Röntgen zubov v tehotenstvu - áno či nie?

Ahojte,
neviem sa rozhodnut,ci ist alebo nie na rontgen zubov.. :-| ake s tym mate skusenosti Vy? Diky.
dagina
11. pro 2013
Jsi těhotná??? Byla jsem na RTG několikrát, odhalí se tím opravdu hodně skrytý kaz či jiné anormálie v dásních....
luciksima
11. pro 2013
Pokud jsi těhotná tak RTG určitě ne!mě ho zubař nedělal kvůli těhu...
lucieandrlova
11. pro 2013
Byla jsem na rentgenu zubů před týdnem. Potvrdil kaz na zubu. Pokud je zubař dobrý a pošle jen občas, tak na tom nic špatného nevidím... Navíc nedávno byl článek, že se bojíme rentgenů, ale při cestě letadlem zažíváme 7 x větší dávku než u rentgenu...
Tedy pokud nejsi těhotná... To jsem odmítala vše...
petrasipkova1
11. pro 2013
přesně tak jak píšou holky, v těhotenství ne, zubařka se mě pokaždé ptá jestli nejsem těhotná, jinak rentgen dělá 2*za rok na prevenci a když jsem k ní přišla tak udělala velký rentgen celé čelisti. Myslím, že rentgen je hodně přeceňován co do škodlivosti, všude okolo nás je nějaké škodlivé záření ... Jinak byz rentgenu bych byla asi bezzubá, protože všechny kazy mám někde schovaný 😞
klaire22
11. pro 2013
Pokud jsi těhotná, tak bych RTG neriskovala!!!!
Vím, že jsem byla s dcerkou jednou na rentgenu a první, na co se mě zdravotní sestra zeptala je, zda nejsem těhotná. Takže si myslím, že by ti ten rentgen ani neudělali, pokud jsi těhu.
blahova_andrea
11. pro 2013
NE
siebs
11. pro 2013
Moje zubařka mi říkala, že pokud by to bylo nutné z důvodu silných bolestí, zánětu zubů apod., lze v druhé polovině těhotenství rentgen zubů udělat, aniž by to bylo nebezpečné. Není-li to nutné, preferuje jej zbytečně nedělat.
janapavlik
11. pro 2013
Mě rtg zubů dělali, když jsem čekala Emu. Byla jsem na začátku těhu, nevěděla jsem o tom. Pro jistotu mi dali takový plášť přes břicho. Měla jsem pak z toho blbý pocit, ale dr. říkal, že rtg zubů nevadí v těhotenství. Horší by byl třeba rtg břicha. Ema je naštěstí zdravá 😉
zuza2008
11. pro 2013
Jak píše janapavlik, taky jsem to nevěděla a dělala mi dr. rtg zubů. Když jsem se jí pak ptala, říkala, že je to jen velmi slabé ozáření a miminku nic nehrozí. A navíc tě mohou přikrýt zástěrou, která tě ochrání. Já bych do toho šla, pokud je to nutné. Pokud ne, tak bych počkala až po porodu.
loafeer
11. pro 2013
Maly RTG zubu nema prakticky zadne zareni. Nicmene v prvnim trim bych asi nesla a pokud by to cele tehu nebylo akutni, tak bych taky nesla....Asi pro ,,jistotu,,
chris_n
11. pro 2013
správný zubař by ti neměl rentgen vůbec udělat, kdyz mu řekneš, že jsi těhotná....
lucifereeek
11. pro 2013
mě dr. taky chtěl udělat rentgen zubů, ale když jsem řekla, že jsem těhu, tak říkala, že ho udělá až příště, takže zbytečně na rentgen bych nešla
pavlise
11. pro 2013
Mě zubařka rentgen kvůli těhotenství nedělala. Původně ho chtěla udělat a, když jsem řekla, že jsem těhotná (nebylo to ještě vidět 🙂 ), tak se ho rozhodla nedělat.
pampeliska1
11. pro 2013
Rtg zubu v těhotenství absolutně nevadí! Horší je neléčený kaz (který se může právě rentgenem zjistit), může způsobit až předčasný porod.
Takže odpověď na otázku - ANO
hojda
11. pro 2013
Pokud nutně nemusíš, tak nechoď. Pokud musíš, tak jdi, trvej za olověné zástěře, na zuby je to záření opravdu malé, ale pokud můžeš počkat tak počkej 😉
speedygon
11. pro 2013
Moje zubařka RTG v těhu nedělá, ale někde jsem tu četla článek uživatelky, kde píše, jak vysoká dávka záření může škodit a uvádí, jakému záření jsme vystaveni při RTG zubů a jiných částí těla, Bylo to úplné minimum, takže RTG nevadí. Myslím, že odmítáníRTG je hlavně jakási pojistka "co kdyby". Pokud nejde o nic vážného a akutního, tak je na zubařce i na Tobě, zda to odložíte.
marcinek
11. pro 2013
urcite ne
partyzanka91
11. pro 2013
Docela se divím že rtg zubu by mohl uškodit. Dělali mi ho jako malé holce protože mi nevyrostl jeden zub tak se koukali jestli tam je a nevypučil nebo jestli úplně chybí. (Pro zajímavost tenkrát mi nabízeli zlatej a ten jsem odmítala, bílej jsem mohla mít až v 18ti. Nechtěla jsem vypadat jako pirát a řekla si že počkám, no a mezitím se mezera vyrovnala okolními zuby a teď je mám jak noty na buben a určité štěrbina je tam vidět taky).
RTG zubu je jen taková destička co se přiloží k dásni, myslím že se to nedá srovnávat s velkým rtg který prozáří celé tělo včetně břicha. Ale nejsem lékař takže to nemůžu vědět 100pro. Takže dej na zubařku a zeptej se radši i gyndaře.
Jo a babička když čekala mamku (tchyni) tak musela na rtg měla nějaký problém a prý ji přes břicho dali nějakou kovovou desku a normální jí rentgenovali celou
mullerovaj
11. pro 2013
Jako rtg asistentka, ti můžu potvrdit, že dávka, kterou by jsi obdržela je minimální. Stejnou dávku posbíráš i během jednoho dne nic nedělání, protože záření je všude kolem nás. Nicméně v prvním trimestru je mimčo vnímavější a ani já bych to neriskovala, protože nikdy nevíš, co si pak můžeš vyčítat. Pokud máš přetrvávající problémy , pak na něj běž až je plod vyvynutější. Na rtg musí být vybaveni ochrannými pomůckami - olověné límce, zástěry, které zabrání , nebo omezí, aby se záření dostalo k miminku. Musí ti je poskytnout, pokud ne, tak si je vyžádáš. Je pravda, že vleklý zánět může mimču uškodit víc, než jeden rentgen, navíc ty budeš v psychycké nepohodě a co teprve, kdyby jsi měla podstoupit císařský řez,nebo nějaký zákrok. Normálně tě na operaci nevemou, pokud nemáš jakékoliv zánětlivé onemocnení vyřešené. Jak je to s rodičkami , to nevím, ale tvůj lékař by tě určitě poučil. Pro zajímavost přikládám odkaz na zajímavý článek, který tě možná přesvědčí.
http://www.sukupova.cz/efektivni-davky-pri-dent...
mafeska
12. pro 2013
ne nešla bych
zunem
12. pro 2013
Nejít. Mě se ptali jestli nejsem těhu, a když jsem vyjádřila pochybnosti tak mi řekla, že pokud si nejsem určitě jistá, tak chodit nemám.
luciinka001
12. pro 2013
me by ani oni samy nevzali na rentgen 🙂
paulia
12. pro 2013
Ahoj,byla jsem v úplném začátku,kdy jsem to jen tušila,že jsem těhu a malý je naprosto v pořádku,dávka záření je opravdu moc malá.Moje kamarádka měla v těhotenství i chemu,což jsem zase nechápala já a kluci jsou také bez následků 🙂
ivca_doubek
12. pro 2013
Mě rentgenovali zuby v sedmém měsíci. Problém byl můj vleklý zánět dásní, syn byl koncem pánevním a hrozil mi jako prvorodičce císařský řez. Ten by ale s mým krevním obrazem neudělali, a ten byl špatný právě kvůli tomu zánětu. Takže začarovaný kruh, kde byl rentgen zubů - vyhledání a opravení problému - tím nejmenším zlem.
Ujišťovali mě, že dávka kterou dostanu je srovnatelná se zářením, které obdržím za 1-2 dny normálního života. Rozhodně se to nedá srovnat s klasickým rentgenem např. ruky po úrazu. Měla jsem přes břicho dokonce 2 zástěry - prý pro můj klid 😃. Na synovi to následky nezanechalo, zubařka díky rentgenu objevila mezizubní kaz, který neustálé záněty způsoboval, a já měla za 3 dny definitivně vyléčeno.
Mmch. syn si to nakonec rozmyslel a v 38tt se otočil hlavičkou a narodil se přirozeně.

Záleží na pokročilosti těhu, a také na akutnosti rentgenu. U mě to po porodu opravdu počkat nemohlo. Ale pokud jde jen o "kosmetický" zákrok, tak bych tam opravdu nešla.
zjano
12. pro 2013
ja jsem taky dnes byla u zubaře a rtg mi udelala s mým souhlasem a ujištěním že se miminku nic stát nemůže. Bohužel to už nešlo odložit protože léčim zub už přes dva týdny zánět a nechce ustat a lítat tam denne kvůli bolestem je taky na nic. tak jsem svolila.

Začni psát odpověď...

Odešli