Velmi častý ultrazvuk v těhotenství. Někdo podobně?

komarnice
20. črc 2021

Ahoj holky,

mam takove vnitrni trapeni a chtela jsem se zeptat, jestli aspon nekdo to ma podobne.

Tehotenstvi je zatim v poradku, jsem 26. tt, ale neni to uplne ruzove a bezproblemove, ale co by se pro miminko nevytrpelo...Nyni jsem vsak sledovana jako rizikovejsi, jelikoz mi tvrdne casto bricho i po podavani magnezia, mivam ho ztuhle i nekolik hodin. Za sve dosavadni tehotenstvi jsem podstoupila uz celkem cca 15 ultrazvukovych vysetreni (vcetne dvou velkych utz 12. a 22. tyden), tzn. 13 malych a 2 velke utz. Ted bych mela chodit na utz kazdy tyden, jelikoz hrozi zkracovani cipku. Minuly tyden jsem byla na pohotovosti vecer a pozvali si me znovu i rano, jelikoz potize pres noc vubec neustavaly, takze dva dalsi ultz pres bricho i vaginalne behem 12 hodin. Nechodim na zadne utz "pro zabavu", jen asi musim byt casteji sledovana. Nicmene miminko je ted jiz delsi dobu hlavickou dolu a vim, ze se vyvyji mozek a mam obavy, aby na nej casty vaginalni ultrazvuk na premereni cipku nemel vliv, kdyz se sviti hned v jeji blizkosti. Ultrazvuky, krome tech velkych, trvaly vzdy do 5 minut, jen jsou podle me tedy hodne caste :( Tak se moc bojim, aby to na nej nemelo vliv...

Dekuji Vam za vase zkusenosti nebo povzbuzeni.

alilali
20. črc 2021

Na UTZ chodím při každé kontrole. I u prvního to tak bylo. Dítě je v pořádku.

littlebee124
20. črc 2021

UŽ je založen na technologii, kdy snímač přístroje vyzařuje vlny (zvukové), které pronikají do těla a odráží se například od kostí či orgánů. Poté se tyto vlny o vysoké frekvenci vrací zpět a na obrazovce tvoří obrázky vnitřních částí těla.
Bát se nemusis 🙂

komarnice
autor
20. črc 2021

@alilali A jaj caste ty kontroly mas prosim? Ja totiz od zacatku tehotenstvi kazdych 14 dni cca a ted budu chodit dokonce po tydnu. Pokazde s vaginalnim utz i utz pres bricho... Pokud chodis jednou za mesic, tak je to oproti me velky rozdil :(

komarnice
autor
20. črc 2021

@littlebee124 kdyz vzdycky vidim, jak se malickemu ten utz nelibi a jak strasne se tam mele, jsem z toho uplne ve stresu... prave asi je to pro nej strasny zvuk. A kolem me vsechny maminky 8 ultrazvuku max za cele tehu a ja se dostanu pres 20 urcite to vypada...

biciklissie
20. črc 2021

Chápu te, že máš obavy. Přece jen, čím min "zásahu a vlivu", tím líp. Jenže, co chceš dělat? Sledovat je te potřeba a myslím, že to tak mělo víc žen a miminka se narodila v pořádku. Já mezi takove taky patřím a prostě bych si neriskla být bez dohledu, když jsou nějaké problémy. Zkusím to spočítat. Minule tehu jsem od cca 7 tt do toho dvanacteho týdne chodila každý týden. Takže to je cca 6x, pak dva ty velké, to je celkově 8. Pak asi jednou za pět týdnů do toho třicátého týdne, to je 10. Pak byly problémy, tak jsem zase začala chodit jednou týdne, až do porodu císařem v 38 tt, to taky ještě dělali minimálně jeden ultrazvuk, spíš víc. Takže celkem je to tak 19 nebo 20 ultrazvuku celkem. Je to dost a timhle tempem to hravě překonas. Ale mužů říct, že dcera se narodila v pořádku a zdravá. Teď jsem znovu tehu ve 29 tt a zatím to vypadá podobně, samozřejmě zatím nevím ten konec, kdy jsem chodila každý týden. No, ale jsem za kontroly rada, lepší než nejistota.

biciklissie
20. črc 2021

@komarnice Nevím tedy, co tam miminka vnímají a co ne. Ale nemusí mu to být nepříjemné. Možná je jen akční, že se probudilo po tvém hybani se a je akční, že ty lezis a nic neděláš. Nebo, a to bych řekla spíš, cítí, že jsi nervózní. Mě přijde, že ty miminka v bříšku toho fakt hodně vycítí. To moje začne kopat, když se těším na nějaké jídlo (ještě nejím, chystám to) a nebo když se bojím nějaké bolesti nebo nepříjemnosti.

komarnice
autor
20. črc 2021

@biciklissie dekuji za tvou zpravu a porozumneni... vim, ze nejvice se vyviji plod v 1. trimestru, ale ted tyto moje tydny je dynamicky vyvoj mozku miminka a zrovna ted chodit tak casto me proste hrozne stresuje.. samozrejme, ze pujdu. Ale bojim se, aby to nemelo nejaky vliv na jeho vyvoj a aby bylo zdrave...
Ale kontroly lepsi, jak predcasny porod, to je jasne a bez debat.

drep
20. črc 2021

Nikdy nebylo prokázáno, že by klasický ultrazvuk vadil. Opatrnost je třeba u dopplera, ten by měl být prováděn s rozmyslem. Jinak mně dělaly sono taky na každé kontrole (dcera měl nejprve menší hlavu, pak byla menší celá a já jsem doktorka, takže okolo toho byla dost hysterie)

komarnice
autor
20. črc 2021

@drep doppler je to na srdecni ozvy? to se mi snazili udelat na te pohotovosti minuly tyden a museli jsme to prerusit po trech minutach, jelikoz se to miminku tak nelibilo, ze to bylo hrozna diskoteka v brise a me to i dost bolelo.

lachtanice86
20. črc 2021

@komarnice v prvním těhotenství jsem chodila co týden od začátku. Dcera je ok

drep
20. črc 2021

@komarnice to jsou průtoky. I na ty jsem někdy od začátku třetího trimestru chodila dvakrát týdně.

biciklissie
20. črc 2021

@komarnice JJ, ber to tak. Prostě lepší ultrazvuk než nevědět. Lepší císař než rizikový přirozený porod. Lepší um než se zbláznit z kojení. A tak dále. Ono těch stresu ještě bude spousta. Samozřejmě ideál, když jde všechno na jedničku, ale to má málokdo. Já jsem ke konci, několik týdnů, musela hlídat pohyby, zda se hybe kazde dvě až čtyři hodiny, ve dne v noci. Tak jsem byla ráda za každý ultrazvuk a pak i císaře. Píšu to hlavně proto, že nahlížet se na to dá různými způsoby. Myslím, že u tebe hodně dela stres.

elizsebik
20. črc 2021

Ja jsem měla kontroly každých 14 dní... Na každém UZ. Byli na to důvody, ale dítě he v pořádku, spíš si vyčítá té nervy během těhotenství ❤️

komarnice
autor
20. črc 2021

@biciklissie Je to mozne nebo spis pravdepodobne. Vim to. Samozrejme nikdo to nema nejruzvejsi, jak by si vysnil, jen mi tyhle pocty utz prisly uz proste strasne moc kdyz kolem me 6 tehotnych kamaradek, ani jedna toto nema. Ale mam z teto diskuze hned "lepsi" pocit, ze nejsem sama, kdo to ma takove dramatictejsi... ono pak uplne nejde se nestresovat, ale vzdycky se za nejakou dobu uklidnim a reknu si, ze za to to me ani miminku nestoji. Kazda zenska ma podle me v tehotenstvi hodne stresu. A kdo rika, ze vubec, tak keca nebo ji dost zavidim 🙂

biciklissie
20. črc 2021

@komarnice Tak to případně taky závidím. Jinak já byla v těhotenství ve stresu furt, ale dcera se narodila v pohodě, taková klidná a je taková pořád. Takze třeba na miminko to vliv nemusí mít. Abys neměla stres ještě z toho, že jsi ve stresu.

alilali
20. črc 2021

@komarnice Každých 14 dnů a od 36 týdne každý týden. 🙂

elizsebik
20. črc 2021

@komarnice milá, já jsem tady někde psala svůj příběh, měla jsem netabulkove miminko, a ještě furt máme, tak můžeš si představit, jake sledovali, mám takový pocit, že jsem měla každých 2 týdny "velký" screening, premerovalo se všechno, jednou v 32tt me udělali screening 3krat za den.... Premerovali to 3 různí doktoři, chtěli to vidět, zkontrolovat.... Ale to už je jiná kapitola. Já znám tehulky, kdo by chtěl častěji, ale jejich mudr nechtěl z důvodu pojištění nebo kapacity. Nevím, já jsem měla to naopak moc častý.....

martt
20. črc 2021

@komarnice Neboj nebude to mít žádný vliv. U staršího syna jsem mela utz. Do 20 týdne jednou za 3 týdny + 2 velké. Od 21 týdně jsem jeden týden mela utz každý den a třeba i 2× za den. A pak jsem chodila každých cca 1 a 2 týdny na kontrolu , kde mi dělali také utz. A mám zdravého 9letého syna.

maxulekapcule
20. črc 2021

Ja jsem 20tt, a od zacatku tehu jsem byla na uz pouze 4x vcetne genetiky, a vzhledem k tomu, ze jsem po potratu a konizaci, tak z toho vubec dobry pocit nemam. Co me dr rikal, tak uz pry zahriva

komarnice
autor
20. črc 2021

@maxulekapcule mozna te taky trosku uklidni, co mi odepsal lekar:
Dobrý den. Ultrazvuk je z fyzikálního hlediska mechanické vlnění. Nepředstavuje radiační zátěž, jako rentgen, nebo CT. Ultrazvuk nemůže dítě poškodit. Čistě teoreticky, kdyby někdo hodně dlouho držel sondu na jednom místě, ale opravdu hodně dlouho, pak by mohl zvýšit teplotu plodové vody, ale to je opravdu jen teoretické riziko. Takže se nemusíte obávat, mechanické vlnění miminko neohrozí na zdraví, i kdyby se opakovalo sto krát. Četnost kontrol si určuje gynekolog dle rizikovosti pacientky.

maxulekapcule
20. črc 2021

Ja se ale nebojim proto, ze bych chodila casto, ale prave proto, ze jsem za cely tehu byla jen 4x 🤣 s tim nebezpecim, kazdy rika neco jinyho, ale to je tak uplne se vsim v zivote

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru