Porod koncem pánevním či plánovaný císař?

jenssy
3. led 2019

Ahoj holky,
chtěla bych poprosit o radu či jakoukoliv zkušenost. Jsem dnes 33+0 tt a malej je pořád v poloze koncem pánevním. Nevím, zda je možné, že se ještě přetočí, ale začínám počítat s variantou, že ne. Máte někdo zkušenost s přetočením po 33.tt? A pokud by se nepřetočil, tak vlastně nevím, jestli zkusit porod koncem pánevním nebo jít na plánovanou sekci. Nutno dodat, že jsem prvorodička. Máte někdo zkušenost s porodem koncem pánevním? Nebo do čeho byste šly raději vy a proč? Předem moc děkuji za všechny názory a rady!

makronka222
3. led 2019

Ja bych sla radeji na cisare. Zalezi i na velikosti ditete, kazdopadne pro me lepsi varianta, kdybych byla ve tve kuzi

klea81
3. led 2019

Prvorodicky jsou ochotni rodit KP málokde. Ještě má na otočení čas takže bych s verdiktem počkala

jaja01k
3. led 2019

@jenssy Já jsem měla druhého syna koncem pánevním. Doktoři nechali rozhodnutí na mně, dala jsem na jejich doporučení rodit normálně. vzhledem k tomu, že to byl druhý porod, navíc dost brzy po prvním, považovali císař za zbytečný. Záleží i na váhovém odhadu, miminko nesmí být moc velké ani moc malé. Já jsem byla ráda, že jsem byla císaře ušetřena, ale když si vzpomenu na svů první porod, jako prvorodička bych do toho asi spíš nešla.

evka_jurca
3. led 2019

U mě to dopadlo akutním císařem, takže asi tak🙂 Pokud bude druhé dítko se stejnou situací, šla bych na plánovaného císaře.

bendice
3. led 2019

@jenssy já jsem měla koncem pánevním. Rodila jsem planovane o 10 dní dříve než byl termín. Poloha je to fyziologicka takhle se prý rodí. Porod mi vyvolávali už bych do toho nešla. Od 8 od rána se furt něco dělo klystyr, prasknutí vody, tabletky infuze monitory a nakonec jsem ve 3 odpoledne jela akutně na sál rodila jsem císaře v celkové narkoze. Malá byla zamotana do pupeční šňůry. Kdybych to věděla císař si v klidu napalnuji na řádný termín. Zda se mi že je malá o těch 10 dní ochuzena. Ale mám zase kolegyni které se malá otočila den před porodem.... Hodně štěstí 😉

irena1111
3. led 2019

Mimi se může otočit klidně týden před termínem takže šance na správnou poloho pořád ještěje a pokud se nepřetočí tak bych se pak řídila radou doktorů podle momentální situace a zdravotního stavu tebe i mimča

bendice
3. led 2019

@bendice a ještě jsem chtěla dodat že prvorodicky většinou berou na císaře to mi říkala naše dětská neurolozka když se divila že mě nutili rodit normálně

odula
3. led 2019

@bendice strašně záleží na tom kde budeš rodit. Rozhodně neplatí prvorodicka KP = císař. Záleží na spoustě proměnných. Ale šance na normální porod určitě je. Jo -mne se dcera otočila poměrně pozdě. Nevím přesně kdy ale už jsem taky uvažovala zda porod KP. Urcite někdy hodně po 30 tt.

lucik1506
3. led 2019

Presne moje situace pred tremi mesici 🙂 uplne jste mi to ted pripomnela 🙂 . Mne se mala taky neotocila. Voda mi praskla tyden pred terminem a mala byla za hodinu a pul na svete cisarem. Rozhodnuti nechali na me s tim, ze obe varianty mozne.. ale ja se proste bala.. jak o sebe tak o malou. Zalezi na vas. Ma to vsechno sve pro a proti. Cisare nelituji, co si budem povidat.. sup sup a bez bolesti. Horsi to bylo potom - dva dny jsem nemohla zvednout malou z postylky.. byla jsem rada ze jsem zvedla sebe. A nerozkojila jsem se ☹ . Ale to vubec nemusi byt vas pripad, jen moje zkusenost. Drzim palecky a doufam v otocku 🙂

jenssy
autor
3. led 2019

Moc Vám děkuji...taky věřím, že se ješte otočí, ale břicho už mi dost dlouhou dobu neroste, takže se bojím, že už tam ani nemá místo...a když bych si vybrala císaře, tak se naplánuje nebo prostě přijedu až budu rodit a půjdu na sál? Chci rodit v Hořovicích, pokud máte někdo zkušenost 😉

jenssy
autor
3. led 2019

@lucik1506 a vy jste neměla císaře naplánovaného? Myslela jsem, že se nesmí rozjet samovolný porod, když jdete na sekci?

denda264
3. led 2019

Mě se mimco otočilo až ve 35 týdnu,doktorka říkala že se může otočit i den před porodem,je to ojedinělé,ale stává se .. Jinak já bych šla na císař,měla bych strach z komplikací,vím že císař je také rizikový,ale přijde mi jako lepší varianta 🙂

simkrk
3. led 2019

Ahoj, malou jsem mela taky KP a sla jsem planovane na cisare.. Kazde ma sve riziko.. Ale pro me bylo vetsi riziko prirozeny porod... :/ a tak podle meho jsem spis vsadila na jistotu cisare.. 🙂

leymea
3. led 2019

Ahoj 🙂 ve 33tt mi doktorka rekla, ze malej je stale polohou KP, ale ne ze by si sedel na prdce, byl tam nejak divne, ze mel k porodnim cestam nohy. Doktorka mi rekla, ze s takovou polohou jedine sekce a rovnou mi rekla, ze se uz neotoci. Ted jsem z toho byla uplne hotova (cisar me desil), brecela jsem. Prodiskutovala jsem to jeste s jinou doktorkou a pry je opravdu malo pravdepodobny, ze by se otocil. Tak jsem se na to zacala psychicky pripravovat. Malej se porad ruzne hejbal v brisku, ja proste nepoznala v jake poloze tam je. Porad jsem to zkoumala a doufala v otoceni. Zadne babske rady jsem nepraktikovala, otoceni jsem vedela, ze v zadnem pripade nepujdu. 35tt jsem sla na kontrolu. Prekvapko, malej se otocil. Takze ma jeste na otoceni cas 😉 a taky jsem si rikala jak se tam m

sarrita
3. led 2019

Já jsem malého taky měla KP. Rozhodla jsem se pro císaře, přestože mě v Ostravě přemlouvali na normální porod. Prý se jim i stalo, že se miminko přetočilo den před plánovanou sekcí. Navíc jsem věděla že bude velký, i když na poslední kontrole mi řekli že cca 3600 g. Nakonec měl 4290 g.

leymea
3. led 2019

Mohl pretocit 😀 jo a kdybych mela na vyber jestli prirozeny porod a nebo cisar tak bych ze strachu volila cisar. Jako prvorodicka. Kdybych cekala druhe tak to zkusim prirozene. Hodne stesti 🙂

milisent
3. led 2019

Taky se mi mala neotocila, cekalo se az do planovaneho cisare, jestli nahodou... Dali mi na vyber, ale kdybych se rozhodla rodit prirozene, musela bych do jine porodnice. Rodila jsem v C. Budejovicich, kde prirozene KP nedelaji. Verunka byla sice malinka, vazila 2690 g a mela 46 cm, ale jako prvorodicka jsem se toho bala a radeji zvolila cisare ve spinalni anestezii.

beata.n
3. led 2019

Mala se mi otocila pet dni pred porodem. Ani jsem to otoceni necitila a pocitala jsem s prirozenym porodem. Mela idealni polohu a bylo to treti tehotenstvi, tak jsem nevidela duvod, jit na cisare. Ale i kdyby byla jako prvni, do cisare bych nesla. Jinak rodila jsem par dni pred TP, doktori v nemocnici byli prekvapeni z toho otoceni a ja take.

blondynka400
3. led 2019

@jenssy na otočení je ještě spousty času... Já měla první dceru KP, neotočila se. Vlastně zpětně jsem si uvědomila, že jsem jí nikdy než jako s hlavičkou jinak ani neviděla. Za mne není KP důvod k císaři. Má to své ale. Co je hlavní, musíš věřit, že je to tak správně a že to dáš (hlava je prostě to hlavní), pak poloha KP (není jenom jedna), velikost dítěte, tvoje velikost (výška, pánev) a poslední hodně důležitá věc, musíš najít doktora, co KP umí rodit. V Hořovicích bych do KP určitě nešla.
Jinak porodu KP se bát nemusíš, dá

fyii
3. led 2019

@jenssy ahoj ja mela malyho taky prvni tehotenstvi KP. vubec se neotocil, nejdriv byl nalezato a pak si sedl na nozky. primar mi KP nedoporucil, ze se muze sprajcnout rucickou a pak by se mu zlomila klicni kost nebo, ze pak jak by mupomahali za nozicky se muzou vykloubit. rikal kdyby to byl druhy porod po vaginalnim, ze situace je taky jina, kdyz temi porodnimi cestami uz jedno dite proslo. jako prvorodicce mi to nedoporucil. cisar je velka brisni operace, ale ono to prirozene se stejne nemusi povest a na tom cisari skoncis i tak, kdyz to jeste pujde. Cisar se planuje min o 1 tyden pred terminem porodu, kdyz se rozrodis drivr, je to akutní sekce a to pak maji fofry🙂

lucik1506
3. led 2019

@jenssy nemela 🙂 praskla mi voda a kdyz jsem dojela do porodnice uz jsem bez bolesti byla na 4 cm. Takze je mi trosku lito ze se mala neotocila, pry bych mela "krasny" a rychly porod. Ale vite jak.. mohlo se to hezky rozjet a pak by prisla komplikace.. proste jsem se bala a hlavne jsem se musela v tehle situaci rozhodnout rychle.

petramana
3. led 2019

Malý byl od začatku KP na vsech kontrolach... muj gyn me jako prvorodicce doporucil cisare i kvuli pohlavi miminka-pri porodu KP by se mu pry mohl zaseknout pytlik a mohl by byt neplodny..+dalsi komplikace, ktere tady uz byly vyjmenovane... v porodnici jsme zacali planovat cisare - ale praskla mi o 6 dni pred naplanovanym terminem CS voda a zacali kontrakce ,tak jsme jeli a byl to akutni CS s celkovou anestezii (chtela jsem)... dokonce jsem byla tesne po veceri a anestezie nebyla problem-dali mi na to nejakou kapacku... ja se ze zacatlu CS bala,ale jsem rada ze jsem neriskovala... jo a v porodnici mi toho CS nenutili- nechali rozhodnuti na me 😉

vaculovav
3. led 2019

Taky náš případ. Syn je narozený 38+2 plánovaným cs. U nás v porodnici mi řekli že pokud chci rodit KP musím do fakultní nemocnice do Ostravy.. Do nemocnice sem chodila na kontroly od konce ledna (malý je narozený 2.3.) kvůli vysokému tlaku. V pondělí na kontrole naplánován cs na pátek. Mohla sem si vybrat - jestli pátek nebo až pondělí s variantou že začnu rodit a bude to akutní..

ivuska1986
3. led 2019

@jenssy ahojky, rodila jsem v Praze v Apolinari, nikdo mi na výběr bohužel nedal, takže jsem musela na císaře, při možnosti výběru bych volila porod přirozenou cestou. Císaře Ti naplánují ve 38 týdnů, prý aby mimco nepostoupilo do porodnich cest,vzhledem k tomu, že jsem měla dva termíny porodu šla malá dle termínu ultrazvuku už ven ve 36 týdnu a všechno bylo špatně, silná žloutenka, nízká porodni vaha- díky ní neutahla prso ani lahvicku, týden jsem ji krmila stříkačkou, rozkojila se až ve třetím měsíci-diky tomu jsem kojení nenáviděla- doktorka mi řekla, že malá musí být do 30 minut najedena, takže dvacet minut jsem ji nechala cucat prso, pak zvazit a zbytek co nevytáhla už jsem musela mít připravené v lahvicce a ohřáté, po uspání odstrikat a tak stale dokola. Nedovyvynul se jí slzný kanalek, takže měla ocicko zalepené osm měsíců, vypadalo to, jako kdyby jí hnisalo, musela jsem jí ho ošetřovat i desetkrát denně. Celou dobu mě strašně štvalo, že Ani nedostala možnost dopect se v bříšku a přijít si na svět přirozenou cestou, bez zásahu všeho, i pro ni to musel být strašný šok, když ji rvali z břicha, na stole jsem se musela držet jak se mnou lomcovali, nechtělo se jí vůbec ven, to konstatoval i doktor. Pak přisly v půl roce další zdravotní komplikace a já si stále vyčítala, že jsme nemohli rodit prirozenou cestou. Vysledky krve měla dcerka v pořádku až když ji byl rok. Takže za mě, pokud je jakákoliv šance dát miminku možnost přijít na svět přirozenou cestou, využijte ji. Myslím, že i tělo funguje pak jinak, je na něco připravené a když to nedostane, je to za mě špatně. Ani rok po císaři nesnesu tampón, předtím jsem užívala jen je. Trpím na vaginální mikozy, před císařem jsem nevěděla, co to je. Psychicky mi pomohla má obvodacka, která mi řekla, ať nezblázním, že ve středověku bychom s dcerou při porodu nejspíš umrely obě, krom toho, že se dcera neotocila se mi neroztahla ani pánev. Tak přeju šťastné rozhodování a nejlépe otočení miminka💕

jaaaninda
3. led 2019

Zatím zkušenost nemám, první kluk šel přirozeně hlavičkou a o něco dřív (35+4). Nyní jsem 31tt a vůbec nedokážu odhadnout v jaké poloze prcek je (na poslední kontrole KP) a hodně se bojím, že se neotočí. Císař je pro mě noční můra, hlavně kvůli separaci od miminka (to jsem si užila u prvního, který si chvíli pobyl na JIPu), rozkojení a rekonvalescenci. Jsem na 85% rozhodnutá rodit KP přirozeně při příznivých podmínkách. Podle situace budu vybírat i porodnici. Ale jsem už druhorodička, vím přibližně do čeho jdu a ohledně porodu svému tělu věřím (jak už tu někdo psal, je to hodně i o hlavě). Ale nedokážu říct, jak bych se rozhodla,kdyby šlo o první porod.

pribylovapetra
3. led 2019

@jenssy tak jeste je varianta obrat zevnimi hmaty. byla jsem v brně. zatlaci na bříško a pokusi se mimco otocit. dela se to myslim v 37.t. u dcery se to povedlo,takze jsem ji rodila normalne. syn byl taky KP,ale u toho se obrat nepovedl. byla jsem rozhodnuta pro porod KP ale na posledni kontrole mel velky odhad vahy,tak jsem to vzdala a sla na cisare. a podle rady meho doktora- hodte to ted za hlavu,do porodu se muze 100 veci zmenit a stejne se to resi podle aktualni situace.

blondynka400
4. led 2019

@pribylovapetra obrat zevními hmaty je šílené zvěrstvo ☹ Miminko a tělo matky ví, proč je plod KP. Toto je jedna z nejšílenějších věcí, co se v porodnictví dělá ☹

jancabr
4. led 2019

mám velmi čerstvou zkušenost, též prvorodička a KP - rodila jsem teď 16.12. v 38+6, FN Hradec Králové
Naše malá byla od 28 tt stále KP a až do porodu se neotočila. Měla polohu řitní, nohy narovnané vzhůru, takže ideální poloha a také dobrý váhový odhad na 3 kg. Obrat jsem nechtěla zkoušet. U mě také vše v pořádku, pánev dobře široká, bezproblémové těhotenství, velmi dobře psychicky naladěna. Chtěla jsem to opravdu zkusit rodit přirozeně. I v rizikové poradně mě doktorka celkem podporovala, ... každopádně nakonec mi sama praskla voda, ale ani do 24 hodin se nerozběhly kontrakce a musela jsem na císaře. Viz můj příběh na zdi.

Když jsem se pak bavila s jednou známou gynekologickou sestrou, tak jako prvorodičce se moc nedoporučuje rodit KP přirozeně .... Na mě teda taky pak v porodnici koukali jak na blázna

barchen
4. led 2019

@jenssy Obe holky jsem mela kolem toho 33t taky KP. A jak jedna tak druha se otocila, obe jsem prenasela a porodila prirozene bez epiduralu a jinych utlumujicich prostredku. Pokud bych mela treti a treba KP, sla bych do prirozeneho porodu, pokud by tomu nebranilo zdravi a lekari. Ja se bojim narkozy, mela jsem po ni pred lety problemy. Ale u prvniho bych premyslela to jeste zena nevi, co a jak u porodu. Mne hodne pomaha, kdyz mi lekar a partner rikali, ze to zvladnu, tak jsem to vsechno zvladla.

pribylovapetra
4. led 2019

@blondynka400 tak ja nevim. prozila jsem obrat a problem v tom nevidim. asi zalezi jak a kdo to dela. ja teda byla vdecna ze se to povedlo a holka se pak narodila uplne bez problemu a docela rychle. u kluka to neslo,ale on byl velky. mel pak pres 4 kg

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru