Jak psychicky zvládat pro mě nepříjemný první trimestr?

blackfox
20. zář 2019

Před pár týdny jsem zakládala diskuzi ohledně nevolnosti a zvládání práce. Hned poté jsem nakonec svoje trápení vzdala a šla pro neschopenku, protože jsem ráno doslova lezla po čtyřech. Prtě v bříšku hezky prosperuje, nyní jsem dle utz 9+2. Problémem jsou ale moje pocity zoufalství :( Nevolnosti a slabost se u mě střídají ve vlnách, největší problémy mi momentálně nevolnost dělává odpo/večer, před tím to bylo zase nějakou dobu v noci. Jsou dny lepší a jsou dny příšerné (jako třeba dnes). V těch horších kolikrát brečím, protože už toho mám prostě plný brejle. Už tři týdny skoro pořád jen ležím v posteli, neschopná většiny normálních činností a to mě hrozně deptá. Odpoledne se vždy aspoň na 15 minut donutím ven se psem (jinak bohužel péči musel převzít přítel, ale i tak se jí prostě nedostává bohužel adekvátního vybití, jenže nedá se nic dělat). Procházka ovšem často vypadá tak, že dojdu u nás za ulici k poli, tam si dřepnu na bobek, výjimečně když jsou lepší dny, tak zvládnu občas ujít asi 15 minutový okruh okolo pole. Po procházce se mi téměř vždy přitíží, ale beru to tak, že se musím aspoň ten malý kousek rozhýbat, abych pořád neležela. Od doktorky mám čípky Torecan, ale nechci je do sebe pořád cpát a nepřijde mi úplně ok její doporučení dát si třeba 3 denně několik dní za sebou, jsem v tomhle srab co se léčiv týká :/ Trochu mi pomáhá vitamin B6, pokud jej beru pravidelně. Některé dny jsou nevolnosti sice problém, ale horší je spíš celková slabost a únava. Psychicky už toho mám prostě plný brejle a do toho pak přijde někdo s tím, že musím myslet pozitivně, abych nepřenášela svoje depky na prcka. V takovou chvíli se mi fakt chce začít ječet. Říkám si, jestli si to teď tak nevyžírám proto, že před otěhotněním jsem byla jak fyzicky, tak psychicky velmi vyčerpaná, ale kdoví. Jídlo je samozřejmě kapitola sama pro sebe - skoro nic mi nechutná, už jen z pomyšlení na jakékoli jídlo se mi navaluje, často se musím nutit s vědomím, že hlad by vše jen zhoršil. Mojí jedinou nadějí je to, že tyhle stavy s koncem prvního trimestru odezní, ale vím, že ani na to není stopro spoleh. Vím, že rada na tohle moc není, spíš se potřebuji vypovídat. Je mi jasné, že spousta maminek se musela potýkat ještě s horšíma nevolnostma, mě nejvíc deptá ta slabost a neschopnost normálně fungovat. Vždycky jsem byla typ člověka "když nemůžeš, přidej víc" a "všechno jde, když se chce" a teď prostě nemůžu, nezvládám a drtí mě to. Kolem sebe mám momentálně na můj vkus až moc sluníčkových lidí a já si připadám jako troska a plačka a že mě nechápou (jo asi mi pěkně pracují i hormony :D ). Taky jste se některá potýkala s takovými pocity?

agneszka
20. zář 2019

JÉÉÉ JEJ...jakobych viděla sebe před nedávnem...já ti měla plánů jak si to těhu budu užívat...zvracela jsem od 6 dne po oplodnění...a celých 21 týdnů...pak zbyla jen kocovina a pocity na blití...až do konce...jetště že jsem rodila o dva měsíce dříve jinak jsem se chtěla zabít..mudr v nemocnici říkal,že vzhledem k mému špatnému psychickému stavu porod vyvoláme,přišel o den dříve..preeklampsie to zařídila. Naštestí jsou dvojčata v pořádku . držím pěsti

lery92
20. zář 2019

@blackfox Ahoj .Vítej v mém pekle . Přesně do písmene , co popisuješ jsem zažívala celý duben , květen , červen .V červenci v totálním psychickém rozkladu znovu a umocněno všechno tebou popsané 40tkama venku .Takže když se mi udělalo v srpnu dobře , zajásala jsem a tím nas.ala Pana Boha a ten mi nevolností nyní opět vrátil.Uz ne tedy v intervalu celodenním , jako polehčující okolnOst ( že už jsem se nad záchodovou misou i modlila) jsem nyní ,,obdařena " jen nárazovou nevolností .

Co radit? Já sem bestie , kterou v životě nezlomila ne jedna ,,výživná událost". Jenže to jsem ještě nebyla těhotná ...😂
Na sluníčkový lidi se vys.r .Též radili a ,,to není možný , že furt zvracis , vždyť to ubližuje určitě miminku"
Ne neubližuje .Miminko tě vyžere jako ozralej chlap ledničku a je mu fuk , že na mámu nezbyde .No a upřímně, kdo by se smál při pohledu na prázdnou lednici , že?Buď negativní , vztekej se , nadavej, jež co chceš ( já byla tři měsíce na suchým rohlíku a vodnatých nanucich Calipo ( mimochodem ty s kolovou příchutí fakt pomáhají proti nevolnosti), nedělala jsem nic .Cumela na seriály,četla , i týden jsem nevylezla ven ( nákup,úklid , vše dělal muž )A co?Když nemůžeš , nemůžeš .

Buď bude za 3 měsíce líp ( moc ti to přeju ) a nebo ne (a hele , žiju )

Ale každá bouřka jednou skončí a vysvitne slunce ...každý temný období končí.

Netrap se rečičkama jiných .Ty v tvých botách nechodí a vůbec se neboj až fakt už nebudeš moct , zajet na pohotovost .Dají ti infuze a uvidíš , fakt se ti téměř hned udělá líp .Není ostuda si říct o pomoc .😉

blackfox
autor
20. zář 2019

@agneszka Uff tedy to zní hororově! Gratuluji, že to máš úspěšně za sebou! Jo plány, jak si to budu užívat, těm už se jen hořce směju... ale tak třeba budu mít štěstí a přejde to...

agneszka
20. zář 2019

@blackfox jasně že přejde,ted už mi je blujno pro změnu zase ze žlučníku 🙂

blackfox
autor
20. zář 2019

@lery92 Děkuju za povzbuzení! Člověku se hned uleví, že není jediný... Jsem fakt ráda, že aspoň nejsou vedra, protože jakýkoli oteplení mi udělalo mnohem větší šoufl.. ještě že je teď už chládek! Já jásala předevčírem... to mi bylo zázračně fajn... hmm tak ne, dneska mi to prcek vrací i s úrokama 😅

lery92
20. zář 2019

@blackfox Jo , to se bude pořád opakovat .Mě bylo nejhůř v autě jako spolujezdci .Zásadně jsem na semaforech při rozjíždění zvracela do igelitové tašky .
Tři dny katastrofa , čtvrtý bych hory mohla přenášet .Důležitý je ten čtvrtý den , co ti bude blbě nebezet vařit , uklízet , prat.Musis šetřit energii na dny , kdy ti bude zase hůř .Horka byli hrozný .Zatemneny barák , jídlo mi smrdelo , pít vadilo , ve vaně jsem měla pocit že chcipnu , že omdlím a utopim se .Pes se naučil spát jako já , tzn 20 hodin denně ( podle mě zapomněl i jak se chodí na vodítku)Období temna mě vystřelilo do fáze deprese .Ale víš co ? Už jsem ok .A budeš i ty , i když tomu teď chceš sotva věřit .Přejde to .
Já porodim , tobě naroste břicho , bude ti líp a na světě a Modrým koniku se objeví zas jiná paní , které bude blbě jako nám 😀

blackfox
autor
20. zář 2019

@lery92 O smradech mi ani nemluv :D Chlap ze mě nemůže, protože mi furt všechno smrdí. Psice se taky snaží se mi přizpůsobit, ale přecejen je to puberťácká ovčanda, předtím se mnou chodila denně do práce, nalítala skoro tři hodiny denně... ale i tak se snaží, jen ke konci dne už je v ní ta energie nashromážděná. No už aby bylo po všem... Chlap řikal, že kdyby věděl, jak hrozně mi bude, tak sem se na to vykašlali a já mu přitakávám, že bysme si prcka někde koupili :D Kdy ty máš termín?

malytlustyhroch
20. zář 2019

Pomahaly mi audioknihy, aby mi u toho bezvladneho lezeni nehrablo (spat se neda 24/7 ikdyz jsem se o to celkem snazila). Kdyz nevolnosti 12+0 nepresly, byla jsem hodne zklamana, ale v 17tt uz to bylo ok, a zbytek jsem si fakt i docela uzivala.

blackfox
autor
20. zář 2019

@malytlustyhroch Audioknihy zní jako dobrý nápad, já zkoušela sledovat seriály nebo youtube ale i to mě vysiluje, poslech by mohl být fajn 🙂

blabloblu
20. zář 2019

musi to bejt sileny, ale... nepomohlo by poslechnout, jit s tim a ne proti tomu a proste spat, odpocivat, lezet a nechat o sebe pecovat? vim, jak moc tezky je to pustit a dovolit si to, nepridavat, ale ubirat a uvolnit se... ja osobne spala kdy to slo, dva mesice jsem byla na neschopence a psa mi vencil pritel, ja si nedosla ani pro rohliky a jen jsem lezela, spala, sjizdela Gilmorky a cetla nebo se jen valela a cumela do blba... drzim pesti, at je brzy lepe ;) a smutek bych nechala proudit, plakala a nebyla na silu slunickova a pozitivni

svntvt
20. zář 2019

@blackfox Ctu si to a premyslim, zda sem to nepsala ja 😂 vsechno, az na to ze doma ma este dvouletou dceru, mam uplne stejne 😂 s manzelem uz padame na hubu oba, pac jakmile dojde z prace tak fakci doma, pac ja su death. Chape me, ale taky ma jen jedny nervy a chodit do prace, varit, starat se o psa, dite, o vikendu rekonstruovat barak, je na jednoho cloveka proste moc. Takze zatimco ja lezim, jeste mam i vycitky svedomi 😂😂 takze chapu. Musime se modlit, ze bude lip. Dnes treba jsem mela lepsi den, ale pred dvema dny jsem tu na jednom fóru psala podobne zoufalý prispevek. Takze ver, ze treba zitra bude zas lip. Ja se bojim, ze u me bude hur a uz ted se klepu 😂 kdyz je mi nejhur, taky brecim. Drz se,nejsi v tom sama!!!😍

lery92
20. zář 2019

@blackfox Já mám termín 28.11.Daleká ještě cesta má.30+1 dnes ...to bude ještě zvracenicka😂😂

blackfox
autor
20. zář 2019

@svntvt Děkuji! 🌷 No já si kvůli tomuhle právě neumím představit mt druhé dítko, přestože jsem původně chtěla... Musí to být masakr. Ale třeba to zase zapomenu že. Přítel se taky moc snaží, ale sám je dlouho v práci. Pak přijde a já mu tu bulím a pes mu skáče po hlavě 😀 Je mi jasný, že toho má plný zuby už, ale nedá se svítit. Já tak trochu spolíhám, že po dvou špatných dnech už by zas zítra mohl přijt ten hezčí, běda jak ne! Neboj, třeba ti zítra bude taky dobře!

blackfox
autor
20. zář 2019

@blabloblu S tím určitě souhlasím a snažím se o to... jen mám přitom prostě takový pocit bezmoci, je to prostěnezvyk. Nejsem zvyklá ani na žádné pořádné marodění apod., nikdy jsem nevydržela ležet a teď takováhle nálož.

blackfox
autor
20. zář 2019

@lery92 😂 no jestli mě to po prvním trimestru nepřejde, tak ti stejně budu závidět, listopad je tu cobydup! 😅

katka_nedo
20. zář 2019

@blackfox A to pockej,az se narodi mimco a pak druhy.Mam doma jeste nemluviciho triletaka a 7tydenni mimco plus musim brat prasky,jelikoz mi po porodu zustal kus placenty v deloze.Holka bude hur,ale MY zeny vydrzime vsechno.

zlorenka
20. zář 2019

@blackfox nevim jestli te to alespon trochu utesi, ale za rok, rok a pul si to uz vubec nebudes pamatovat :D a odpocivej dokud muzes, ja se s pupkem nehla z postele a jak se to pak hodilo :D

lery92
20. zář 2019

@blackfox I přes to že mi bylo špatně , uteklo to celkem rychle .
Čím víc ti otrne a začneš myslet např. na porod , tím to začne kvapit rychleji a rychleji
Už to chci mít za sebou ...druhý rozhodně nee.To už hlásím od začátku .Nejsem sadomasochista.

sudylichozrout
20. zář 2019

@blackfox V druhem tehotenstvi jsem mela neco podobneho. 5 mesicu jdem prakticky nevyndala hlavu ze zachoda, bylo mi mizerne jak fyzicky, tak psychicky. Do toho jsem pracocala a pecovala o starsi ditko, kteremu byl rok a kousek. Nepomahalo mi nic, jen to pretrpet a doufat, ze prinejhorsim porodem to skonci. Ted jsem tehotna potreti a bylo to take vyzivne, ale ne uz tak moc. Zvladala jsem jakz takz fungovat, coz byl uspech. Ted jsem v 15. tydnu a nevolnosti pomalu ustupuji, i kdyz vyhrano jeste nemam.
Cili slova rady nemam, jen utechy. Neboj, fakt se to srovna a bude ti lepe. Drzim palce, abys "netrpela" moc dlouho.

svntvt
20. zář 2019

@blackfox Jako ja sem holky taky rikala, ze tohle vedet, do druheho snad nejdu 😂 ale manzel mi připomněl, ze v prvnim tehotenstvi mi bývalo taky zle, a mel pravdu, z casti to je u mě selektivní paměť,ALE po téměř 3 tydnech nevolnosti jsme oba shodne uznali, ze ted je to fakt mnohem horsi nez u prvniho. Tam si pamatuju, ze jsem si JEDNOU vzala volno z prace, pac mi bylo strasne zle,jinak jsem normálka do 7.mesice makala. Ted bych uz byla na rizikovém a tři tydny doma 😂 Úplně top největší chuťovka byla nástup nevolnosti, kdy jsem s dcerou tak tak prijela z výletu na kole (jela jsem posledni 2 km fakt jak smrtka,jen sem si rikala Musim dojet domu,musim!), ve sklepe jsem sundala dite z kola a sesypala se jak domecek z karet. Vedela jsem, ze ani nevyjdu schody do bytu (3.patro) a manzel hadejte co... na sluzebce v zahraničí! Juchuu 😂 v posledni světle chvilce jsem jeste zavolala tchyni ktera bydli ve stejnem meste,at okamžitě dojede a pak jsem uz jenom brecela v klubicku. Prijela za pul hodiny, ja byla uplne odrovnana, dite pocurane,pokakane 😨😰 masakr fakt. Ten den se mi o ni postarala, ale pak nasledoval tyden, kdy byl jeste manzel pryc, takze 6:30 vstavacka, nachystat decku snídani a zároveň se z toho nepoblit, oblect decko,nachystat psa, vyvencit a nezhroutit se venku, pak vylezt zpátky do třetího patra, zapnout pohadky (posledni 3 tydny to u nas jede nonstop a uz proste si to snad ani nevyčítám,proste kdyz to jinak nejde,tak to nejde), atd atd az do vecera na vsechno sama a pes musi min 3x denne se vencit... No tak ten tyden jsme zjistili, ze proste kdyz je panička naprosto v pr*eli, staci vencit dvakrát 😂😂😂 no rikam, byla sem jak chodici zombie, i tomu diteti me snad kolikrat bylo líto!😂 A moje strava je tak kvalitni a plna mineralu a vitamínů, ze je zdrava asi jako skok ze skaly... Když uz do sebe neco dostanu, tak je to nejaka mnamka typu cinske nudle ze sáčku 😂 kebab 😂 něco s velkou dávkou majonézy (ano i na to mivam chut!), popr.hranolky. Nadhera!😁 Uz se těším na další krásné rano!😰

sudylichozrout
20. zář 2019

@lery92 jsem si rikala po druhem, ze treti ne. Ale do roka me to preslo. Je to fajn, mit vic deti 🙂

sudylichozrout
20. zář 2019

@svntvt mne ted nebylo blbe snad jen po hranolkach, ktere normalne temer nejim, po cheesburgeru od McD, ktete take normalne moc nejim a po koblihach, ktere normalne nejim vubec. Drsny. V 15. tydnu dohromady +3,5 kg. Celkem masakr, ale fakt neslo jinak. Ted je mi lepe, tak neprasim tolik a vaha se uz pred par tydny zastavila.

svntvt
20. zář 2019

@sudylichozrout mmmmmm McDonald's! My ho tu nemáme 😭 jinak uz bych po tvem příspěvku seděla v autě v Drive in 😂😂😂😂😂

sudylichozrout
20. zář 2019

@svntvt Bud rada, alespon z tebe nebude koule jako ze me 🙂 Jsem fakt brecela, kdyz jsem to jedla. Pul roku ve fitku a - 15 kg co mi zustalo po dvou porodech, abych to nabrala takovymi cunarnami jako hranolky a koblihy.

elwe
20. zář 2019

Neboj, nejsi jediná a úplně tě chápu. Snad tě potěší, že v porovnání s nevolnostmi byl i můj hroznej třídenní porod ještě docela v pohodě. V tu chvíli mi to tak sice nepřišlo, ale zpětně musím říct, že ty nevolnosti byly horší.

travnulee
20. zář 2019

@blackfox z těch depresí si nic nedělej, dobře si to pamatuji i ten šok zůstat doma, v prvním těhotenství mi psychicky pomáhalo udělat nějakou práci z počítače z domu, pak jsem se snažila učit anglicky.ty nevolnosti jsou fakt strašný, ale jednou to přejde. Po druhý to bylo snad ještě horší, bylo pár týdnů, kdy jsem se ani nebyla schopná postarat o starší dítko.no a nechtěj vědět, co jsem si říkala, když mě podruhé chytlo "blici obdobi"...po čase na to dokonce i trochu zapomeneš. U mě byl nejhorší vždy 9.tt, pak už to šlo pomalu k lepšímu😉

sudylichozrout
20. zář 2019

@travnulee presne... Osmy, devaty a desaty tyden, peklo nejvyssi. 😀

travnulee
20. zář 2019

@elwe jo taky to mám tak, že zpětně blici období horší než porody, hlavně kvuli té délce, přece jen porod netrvá tak dlouho, jak první trimestr

travnulee
20. zář 2019

@katka_nedo abych řekla pravdu, tak u mě byl horší ten první trimestr než období po druhém porodu (také jsem měla doma triletaka) ono asi záleží, jak moc je špatně

blackfox
autor
23. zář 2019

@svntvt Tvoje vyprávění je taky "moc pěkné" 😨 Držím palce, ať je ti brzy líp!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru