icon

Jaké jméno vybrat Roman, Vladimír, Vítězslav?

avatar
levandy
24. črc 2019

Jaké jméno se vám líbí nejvíc? Roman,Vladimír,Vítězslav k příjmení jdou všechny. Děkujeme za rady.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 9. čer 2026 · 57 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Roman byl v diskuzi nejčastěji preferované jméno a často se uvádělo ve zdrobnělé podobě „Románek“.
  • Vladimír je oceňován pro zdrobněliny jako „Vláďa“ nebo „Laďa“ a někteří ho označují za „vznešené“ jméno, zároveň se s ním v diskuzi pojily ruské asociace (Putin) a poznámky o užívání v zahraničí.
  • Vítězslav má zkrácené formy „Víťa“, „Víťo“ nebo „Vítku“ a v diskuzi byla opakovaně zmíněna obtížnější výslovnost v cizině; volba jména byla často ovlivněna rodinnou tradicí.


Nejčastější otázky

Q: Jaké zdrobněliny a oslovení jsou běžné pro jména Roman, Vladimír a Vítězslav?
A: V diskuzi se uváděly zdrobněliny Románek pro Roman, Vláďa / Vláďo / Laďa / Ládik pro Vladimír a Víťa / Víťo / Vítek / Vítku / Vito pro Vítězslav.

Q: Je jméno Vítězslav těžko vyslovitelné v zahraničí?
A: Několik diskutujících explicitně označilo Vítězslav za „velmi těžko vyslovitelné v cizině“, což bylo používáno jako argument proti jeho volbě.

Q: Má volba Vladimíra mezinárodní dopad nebo negativní asociace?
A: V diskuzi bylo zmíněno, že Vladimír se vyskytuje v Rusku a někteří ho spojují s Vladimirem Putinem, ale zároveň bylo uvedeno, že v USA muži jménem Vladimir nemají problém s oslovováním.

Q: Hraje rodinná tradice roli při volbě mezi těmito jmény?
A: Ano, v diskuzi se uváděly příklady pojmenování po prarodičích; konkrétně bylo zmíněno pojmenování Vítězslav „po dědečkovi a pradědečkovi“.

Q: Mají lidé proti některým jménům estetické či generační výhrady?
A: Někteří diskutující označili Roman za „komoušské“ jméno nebo „tvrdé“, zatímco jiní považovali Vladimíra za „vznešené“ a Vítězslava za hezké, ale těžko vyslovitelné v cizině.

Q: Jak lze rozhodnout mezi těmito třemi jmény prakticky?
A: Diskuze doporučuje zvážit preferenci zdrobnělin (např. Vláďa, Víťa, Románek), mezinárodní vyslovitelnost a rodinné tradice jako konkrétní kritéria pro výběr.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Všechna tři jména Roman, Vladimír a Vítězslav byla v diskuzi považována za „klasická“ a každé mělo své příznivce.
  • Pro všechna tři jména existují ustálené zdrobněliny (Románek; Vláďa, Laďa; Víťa, Víťo).
  • Rodinná tradice (pojmenování po dědečkovi/pradědečkovi) je běžný důvod pro volbu jména.


Sporné názory

  • Vladimír: někteří ho považují za „vznešené“ a pěkné, jiní ho spojují s ruskými asociacemi (Putin) a kvůli tomu jej odmítají.
  • Roman: část diskutujících ho preferuje jako jednoduché a tradiční, jiní jej označují za „komoušské“ nebo „tvrdé“.
  • Vítězslav: někteří chválí oslovení „Víťo/Víťa“, jiní upozorňují na obtížnou výslovnost v cizině.


Otevřené otázky

  • Jak moc by měla vážit mezinárodní vyslovitelnost jména při rozhodování v rodinách s mezinárodními kontakty?
  • Do jaké míry má přednost rodinná tradice (pojmenování po příbuzných) před osobní estetickou preferencí rodičů?
  • Jak se budou oblíbené zdrobněliny používat v dospělosti a jaké oslovení bude dítě preferovat?
  • Jak ovlivní společenské či politické asociace (např. spojení jména Vladimír s Putinovým jménem) budoucí vnímání nositele jména?


Zmíněné značky a firmy

Chelsea

Zmíněné produkty a metody

Vláďa, Vláďo, Laďa, Ládik, Románek, Víťa, Víťo, Vítek, Vitek, Vito, vitku, vitan, zdrobněliny, jména končící na -slav, jména končící na -mir

Místa a osoby

Roman Abramovič, Vladimir Putin, USA

Strana
z2
avatar
beatty
24. črc 2019

Vitek by byl za me taky jedna z voleb, ale partner nesdili moje nadseni. Takze ja urcite aspon tady hlasuju pro Vitezslava. :D

avatar
sahrazad1
25. črc 2019

Vladimir ne. Používá se dost v Rusku. Roman pěkné.

avatar
letalnica
25. črc 2019

@sahrazad1 No i Roman se dává v Rusku 🙂

avatar
kexina
25. črc 2019

Vladimír, jednoznačně. 🙂
Roman mi přijde trochu tvrdé a Vítězslav zase složité na výslovnost.

avatar
kexina
25. črc 2019

@sahrazad1 Můžu se zeptat, proč by mělo vadit, že se jméno používá v nějaké (jakékoli) zemi? Nechci rýpat, jen mě tenhle argument docela překvapil.

avatar
muhehehe
25. črc 2019

Všechny dobrý... nechceš prozradit příjmení? 🙂

avatar
sasui1
25. črc 2019

Roman je muj otec. Vladimir byl nedavno zesnuly deda. Takze k obema mam citovy vztah a mit tretiho syna tak je to Vladimir po dedovi... Ale... Kdyz jsem si to precetla a jeste komentare typu "Vlada to je pekne" tak jsem si hned vzpomnela na Snezenky a machry "vlaaaaado... Moje hulka" 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 miluju ten film... Ty hlasky... 🤣

avatar
cumaceka
26. črc 2019

@levandy jako Vladimira musim rict, ze neco takoveho bych svemu diteti urcite neudelala 😆 je to hrozne neprakticke, dlouhe, krome slovanskych zemi nevyslovitelne... z uvedenych jmen Roman

avatar
bayt
26. črc 2019

Mně třeba Roman přijde jako komoušké jméno, nechci se nikoho dotknout. Roman, Zdeněk nebo tak :D

avatar
ajuse21
26. črc 2019

Roman

avatar
gruyerre
26. črc 2019

@cumaceka tak to ja mam známého Vladimíra, který žije v USA a se jménem nemá absolutně žádný problém a oslovují ho tam normálně Vladimir.

avatar
veruuu_kubesovic
26. črc 2019

z těchto jmen bych dala Roman 🙂

avatar
fouskovi
26. črc 2019

@dzejn002 prostě Vladimír je Vláďa a Ladislav je za Ladik to je jako míchat jabka a hrušky dohromady

avatar
veruuu_kubesovic
26. črc 2019

@fouskovi přesně tak 😉 mám známou která se jmenuje Miroslava a říkají jí Mio...kde na to přišli absolutně netuším🙄

avatar
kami1984
26. črc 2019

Roman, obecně se mi nelíbí jména s "míry a slávy" 🙂

avatar
sahrazad1
26. črc 2019

@letalnica no vidíš, to jsem nevěděla. Ale Roman je pěkné jméno.

avatar
sahrazad1
26. črc 2019

@kexina ale tak jasně, proti gustu. .vždycky si vzpomenu na Putina, nejenom :/ Vladimir, Vláďa, Ladicek....a taky si představím sedláka , v negativním slova smyslu . Pro mě hrozné jméno. A chudák jeho nositel.

avatar
kexina
26. črc 2019

@sahrazad1 Samozřejmě, on má každý jiný vkus. Jen mě to zaujalo, že nikdo zatím nikdy nereagoval používáním nějakého jména v nějaké zemi. 🙂 Já vždycky lituji děti s těmi "moderními" jmény. Protože jména typu Samuel, Damián, Oliver mi přijdou jako pro psa, Matyáš je strašně tvrdé jméno (navíc si představím tlustého středověkého chlapa se špinavýma vousama a dnou 😀.) A když jsou ještě rodiče "kreativní" a dítě pojmenují Matthias apod., tak to už si vyloženě v duchu klepu na čelo (protože moc dobře vím, co je to celý život vysvětlovat, jak se píše vaše jméno.). 😀 Ale každopádně díky za odpověď.

avatar
lvl16
26. črc 2019

Vítek 🙂. Ale hezká jména to jsou všechny.

avatar
andrisek123
26. črc 2019

Vladimír je fajn 🙂

avatar
lvl16
26. črc 2019

@fouskovi Ale no tak 🙂. Taky mám stejdu Láďu/Ládika (Vladimíra). A dokonce mám kamarádku, která se jmenuje Zdislava a říká se jí Inka 🙂.

avatar
kok123
26. črc 2019

Měla jsem přítele Vladimíra, říkalo se mi Vláďo, Ládíku apod. Upřímně mě se to jméno nelíbilo. Vítězslav..oslovení Víťo, Vítku mi přijde fajn, ale svému dítěti bych to teda nedala. A jméno Roman ? To se mi vůbec nelíbí, to jméno já nevím jak bych to vysvětlila, ale prostě mám k němu nějaký odpor. Každopádně výběr je na vás, ať ho pojmenujete jakkoliv stejně s tím nejspíše nebude spokojene.
A k tomu jak se tu řeší zda Vladimírovi se nerika

avatar
kok123
26. črc 2019

@kok123 se neříká Láďo apod. Myslím že je to úplně jedno. Mnoho mých kamarádů má přezdívky a nikdo jim jinak neřekne. Mám kamarádku Janu ta své jméno nemá ráda a nikdo ji neřekne jinak než Eimy. Máme kamaráda Jiřího Zajíce a nikdo mu neřekne jinak než Zagy. A mnoho dalšího.

avatar
letalnica
26. črc 2019

@sahrazad1 Jo, třeba Roman Abramovič, majitel fotbalové Chelsea 🙂

avatar
pratensis
26. črc 2019

Jednoznačně Vítězslav. Uvažovala jsem o něm, kdybychom měli třetího syna. 🙂 Na druhou stranu, Roman se mi vyloženě nelíbí. Vladimír neutrální. Ale je to úplně jedno, hlavně když se jméno líbí rodičům. 😉

avatar
cumaceka
26. črc 2019

@fouskovi mame v rodine Vladimira a rika se mu Mirek 🙂

avatar
monikavitezslav
6. srp 2020

Já mám doma Vítězslava po dědečkovi a pradedeckovi a paráda občas říkáme Vito občas vitku a když zlobí tak je to vitan

Strana
z2