Jaké jméno vybrat Roman, Vladimír, Vítězslav?
Jaké jméno se vám líbí nejvíc? Roman,Vladimír,Vítězslav k příjmení jdou všechny. Děkujeme za rady.
Stručné shrnutí
- Roman byl v diskuzi nejčastěji preferované jméno a často se uvádělo ve zdrobnělé podobě „Románek“.
- Vladimír je oceňován pro zdrobněliny jako „Vláďa“ nebo „Laďa“ a někteří ho označují za „vznešené“ jméno, zároveň se s ním v diskuzi pojily ruské asociace (Putin) a poznámky o užívání v zahraničí.
- Vítězslav má zkrácené formy „Víťa“, „Víťo“ nebo „Vítku“ a v diskuzi byla opakovaně zmíněna obtížnější výslovnost v cizině; volba jména byla často ovlivněna rodinnou tradicí.
Nejčastější otázky
Q: Jaké zdrobněliny a oslovení jsou běžné pro jména Roman, Vladimír a Vítězslav?
A: V diskuzi se uváděly zdrobněliny Románek pro Roman, Vláďa / Vláďo / Laďa / Ládik pro Vladimír a Víťa / Víťo / Vítek / Vítku / Vito pro Vítězslav.
Q: Je jméno Vítězslav těžko vyslovitelné v zahraničí?
A: Několik diskutujících explicitně označilo Vítězslav za „velmi těžko vyslovitelné v cizině“, což bylo používáno jako argument proti jeho volbě.
Q: Má volba Vladimíra mezinárodní dopad nebo negativní asociace?
A: V diskuzi bylo zmíněno, že Vladimír se vyskytuje v Rusku a někteří ho spojují s Vladimirem Putinem, ale zároveň bylo uvedeno, že v USA muži jménem Vladimir nemají problém s oslovováním.
Q: Hraje rodinná tradice roli při volbě mezi těmito jmény?
A: Ano, v diskuzi se uváděly příklady pojmenování po prarodičích; konkrétně bylo zmíněno pojmenování Vítězslav „po dědečkovi a pradědečkovi“.
Q: Mají lidé proti některým jménům estetické či generační výhrady?
A: Někteří diskutující označili Roman za „komoušské“ jméno nebo „tvrdé“, zatímco jiní považovali Vladimíra za „vznešené“ a Vítězslava za hezké, ale těžko vyslovitelné v cizině.
Q: Jak lze rozhodnout mezi těmito třemi jmény prakticky?
A: Diskuze doporučuje zvážit preferenci zdrobnělin (např. Vláďa, Víťa, Románek), mezinárodní vyslovitelnost a rodinné tradice jako konkrétní kritéria pro výběr.
Závěry z diskuze
Shoda
- Všechna tři jména Roman, Vladimír a Vítězslav byla v diskuzi považována za „klasická“ a každé mělo své příznivce.
- Pro všechna tři jména existují ustálené zdrobněliny (Románek; Vláďa, Laďa; Víťa, Víťo).
- Rodinná tradice (pojmenování po dědečkovi/pradědečkovi) je běžný důvod pro volbu jména.
Sporné názory
- Vladimír: někteří ho považují za „vznešené“ a pěkné, jiní ho spojují s ruskými asociacemi (Putin) a kvůli tomu jej odmítají.
- Roman: část diskutujících ho preferuje jako jednoduché a tradiční, jiní jej označují za „komoušské“ nebo „tvrdé“.
- Vítězslav: někteří chválí oslovení „Víťo/Víťa“, jiní upozorňují na obtížnou výslovnost v cizině.
Otevřené otázky
- Jak moc by měla vážit mezinárodní vyslovitelnost jména při rozhodování v rodinách s mezinárodními kontakty?
- Do jaké míry má přednost rodinná tradice (pojmenování po příbuzných) před osobní estetickou preferencí rodičů?
- Jak se budou oblíbené zdrobněliny používat v dospělosti a jaké oslovení bude dítě preferovat?
- Jak ovlivní společenské či politické asociace (např. spojení jména Vladimír s Putinovým jménem) budoucí vnímání nositele jména?
Zmíněné značky a firmy
Chelsea
Zmíněné produkty a metody
Vláďa, Vláďo, Laďa, Ládik, Románek, Víťa, Víťo, Vítek, Vitek, Vito, vitku, vitan, zdrobněliny, jména končící na -slav, jména končící na -mir
Místa a osoby
Roman Abramovič, Vladimir Putin, USA
Vladimír, jednoznačně. 🙂
Roman mi přijde trochu tvrdé a Vítězslav zase složité na výslovnost.
Roman je muj otec. Vladimir byl nedavno zesnuly deda. Takze k obema mam citovy vztah a mit tretiho syna tak je to Vladimir po dedovi... Ale... Kdyz jsem si to precetla a jeste komentare typu "Vlada to je pekne" tak jsem si hned vzpomnela na Snezenky a machry "vlaaaaado... Moje hulka" 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 miluju ten film... Ty hlasky... 🤣
Mně třeba Roman přijde jako komoušké jméno, nechci se nikoho dotknout. Roman, Zdeněk nebo tak :D
@fouskovi přesně tak 😉 mám známou která se jmenuje Miroslava a říkají jí Mio...kde na to přišli absolutně netuším🙄
@sahrazad1 Samozřejmě, on má každý jiný vkus. Jen mě to zaujalo, že nikdo zatím nikdy nereagoval používáním nějakého jména v nějaké zemi. 🙂 Já vždycky lituji děti s těmi "moderními" jmény. Protože jména typu Samuel, Damián, Oliver mi přijdou jako pro psa, Matyáš je strašně tvrdé jméno (navíc si představím tlustého středověkého chlapa se špinavýma vousama a dnou 😀.) A když jsou ještě rodiče "kreativní" a dítě pojmenují Matthias apod., tak to už si vyloženě v duchu klepu na čelo (protože moc dobře vím, co je to celý život vysvětlovat, jak se píše vaše jméno.). 😀 Ale každopádně díky za odpověď.
Měla jsem přítele Vladimíra, říkalo se mi Vláďo, Ládíku apod. Upřímně mě se to jméno nelíbilo. Vítězslav..oslovení Víťo, Vítku mi přijde fajn, ale svému dítěti bych to teda nedala. A jméno Roman ? To se mi vůbec nelíbí, to jméno já nevím jak bych to vysvětlila, ale prostě mám k němu nějaký odpor. Každopádně výběr je na vás, ať ho pojmenujete jakkoliv stejně s tím nejspíše nebude spokojene.
A k tomu jak se tu řeší zda Vladimírovi se nerika
Jednoznačně Vítězslav. Uvažovala jsem o něm, kdybychom měli třetího syna. 🙂 Na druhou stranu, Roman se mi vyloženě nelíbí. Vladimír neutrální. Ale je to úplně jedno, hlavně když se jméno líbí rodičům. 😉
Já mám doma Vítězslava po dědečkovi a pradedeckovi a paráda občas říkáme Vito občas vitku a když zlobí tak je to vitan

Vitek by byl za me taky jedna z voleb, ale partner nesdili moje nadseni. Takze ja urcite aspon tady hlasuju pro Vitezslava. :D