icon

Jméno Aranka. Líbí se Vám?

avatar
ponikmonik
12. pro 2019

Ahoj holky. Chtěla bych znát váš názor na jméno Aranka.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 9. čer 2026 · 309 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Jméno Aranka má maďarský původ, vzniká z latinského jména Aurélie a vykládá se jako „zlatá“.
  • Veřejné vnímání jména Aranka v Česku je silně spojeno s romskou komunitou; v diskusi převládal názor, že jde o typicky romské jméno.
  • Doporučené postupy při rozhodování jsou: ověřit četnost a zvuk jména vůči příjmení (např. vasejmena.cz), zvážit alternativy jako Stela, Nina, Ariana nebo Adriana, nebo dát dvojjméno, aby si dítě později mohlo zvolit.


Nejčastější otázky

Q: Jaký je původ jména Aranka?
A: Jméno Aranka má podle diskutujících maďarský původ, vychází z latinského jména Aurélie a jeho význam se uvádí jako „zlatá“ (v diskuzi uvedeno jako informace o původu a významu jména).

Q: Je jméno Aranka v Česku vnímáno jako romské jméno?
A: Ano, v diskuzi převládal názor, že Aranka je vnímaná jako typicky romské jméno; respondenti zmiňovali kultu­rní asociace, například píseň „Aranka umí hula hop“ a postavu Aranky v seriálu Chalupáři.

Q: Kolik nositelek jména Aranka je v Česku a jak často se rodí?
A: Podle zmínky v diskuzi a údajů z vasejmena.cz je v ČR kolem 382 nositelek jména Aranka a v diskuzi se uvádělo, že se rodičům rodí přibližně jedna Aranka ročně.

Q: Jak minimalizovat riziko negativních reakcí na netradiční jméno?
A: V diskuzi byly navrženy konkrétní kroky: zvolit jiné jméno (uvedené alternativy: Stela, Nina, Ariana, Adriana), dát dvojjméno (např. Anička + Aranka), nebo před rozhodnutím vyzkoušet, jak jméno zní k příjmení.

Q: Jaká jména Romové údajně častěji volí dnes?
A: V diskusi bylo uvedeno, že současní Romové často dávají jména znějící cize či zahraničně, příklady zmíněné účastnicemi: Nathaly/Natalie, Valeria/Valerie, Kelly, Sharon, Charlotte, Nikolas, Thomas, Sebastian.

Q: Jaké jsou hlavní argumenty pro a proti dát dítěti jméno Aranka?
A: V diskusi byly shrnuty konkrétní argumenty: PRO - původ a význam „zlatá“, neobvyklost a zvuková zajímavost; PROTI - silné spojení s romskou komunitou, vnímání jako zdrobnělina a riziko posměšku ve škole nebo profesním životě.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Většina diskutujících Aranku spojuje s romskou komunitou a považuje toto vnímání za důležité při volbě jména.
  • Jméno Aranka má maďarský původ a je odvozené od latinského jména Aurélie, význam „zlatá“.
  • Doporučuje se ověřit, jak jméno zní s příjmením a zvážit alternativy nebo dvojjméno.


Sporné názory

  • Někteří považují Aranku za krásné a originální jméno; jiní ji považují za nevhodnou kvůli romskému stigmatu nebo protože zní jako zdrobnělina.
  • Někteří tvrdí, že asociace s Romy vymizí a dnešní děti jsou zvyklé na různá jména; jiní varují, že negativní asociace mohou přetrvávat a způsobit problémy v sociálním či školním prostředí.


Otevřené otázky

  • Jak silný bude dlouhodobý sociální dopad (posměch, předsudky) spojený s jménem Aranka v budoucích školních či pracovních kontextech?
  • Změní se vnímání jména Aranka s časem, pokud se jeho četnost v populaci zvýší?
  • Je praktickým řešením dát dítěti dvojjméno, aby si později mohlo vybrat, nebo je lepší hned zvolit jiné jméno?


Zmíněné značky a firmy
Pražská ZOO, Modrý koník, vasejmena.cz, Policie (web Policie ČR), Kofola

Zmíněné produkty a metody
dvojjméno, losování jména, kontrola četnosti na vasejmena.cz, zdrobňování jména, porovnání znění s příjmením

Místa a osoby
Pražská ZOO, Slovensko, Česká republika, Ivan Hlas

avatar
martaskaaa
13. pro 2019

A je vaše příjmení dlouhé nebo krátké a bude mít -ová?

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

Příjmení má 7 písmen a je bez -ová.

avatar
guinea
13. pro 2019

@ponikmonik Můžeš přiblížit, kde žijete, a jestli máte české nebo cizí příjmení?

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

Máme cizí příjmení a žijeme tady.

avatar
martaskaaa
13. pro 2019

Já bych dala asi nějaké kratší jméno ale taky aby to foneticky hezky znělo. Asi nic dlouheho jako Anastasia, Elizabeth.. i když třeba to může taky hezky pasovat. Třeba bývalá kolegyně má Evelínu, to se mi docela zdá ne moc používaný a i pěkný. A druhá má dvojčata holky Erika a Anika. Myslela jsem, že Anika vůbec neexistuje, ale v jednom kalendáři jsem ji fakt našla. Já osobně bych to nedala, ale přijde mi to zajímavý. Spíš aby lidi jméno nekomolili na Anita a tak 😀 Jmen je hodně a my doma když museli vyplnit jméno pro případnou holčičku absolutně nevěděli co napsat 😄

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

Erika se nelíbí manželovi a Aniku má moje kamarádka takže tu taky ne.

avatar
ai30
13. pro 2019

@ponikmonik Ja tomu rozumim, prave mi to prislo padle na hlavu, ze ti tady zenske dokazou predem rict, jestli se tvoji dceri jmeno bude libit nebo ne.

avatar
vikinkav
13. pro 2019

Ja jsem Viktorie, tak sve dceri a dalsim potencialnim dcerkam bych dala jmeno koncici na -ie. dcera je Olivie a mam v merku Patricie, Vincencie (moje prapraprababicka), Antonie, a mela jsem nejake dalsi napady ale ted nevim 🙂 samozrejme nejsem ani tehotna ze :D

avatar
ai30
13. pro 2019

Jinak neobvykle se mi libi treba Eleonor, Anouk, Ava, Nadja, Ines...

avatar
zelenaesmolda
13. pro 2019

@vikinkav
Vincencie to jsem v zivote neslysela 🙂

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

Viktorie je celkem pěkná,Patricie a Vincencie jsou moc dlouhá,Olívie se mi nelíbí,Antonie je taky pěkná.

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

ai30 Z tvého výběru se mi moc líbí Ava

avatar
zelenaesmolda
13. pro 2019

@ponikmonik
Patricie a Viktorie jsou stejne dlouhe 🙂

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

A jó to jsem si nevšimla. Patricie je pěkná. Co jste mi psali tak jsou celkem hezká jména ale mě se stejně nejvíc líbí ta Aranka.

avatar
eithelwing
13. pro 2019

Aranka mi nevadí, pro mě pořád lepší jak neustále Sofie, Vanesa, Noemi, Ema. Jen znám Aranky nejčastěji jako zvířata, především koně. 🙂 Tak nevím.
Pro holky se mi líbí jména trochu zapomenutá. Doma máme Johanu, ještě jsme žádnou jinou nepotkali. Dál se mi líbí Dorota, Judita apod. 🙂

avatar
martaskaaa
13. pro 2019

Když jsem chodila na základku, naše učitelka na AJ mela dceru, která se jmenovala Lima. Všichni se jí smáli 🙁 říkali ji limonáda a protože byla hodně snědá, tak i kofolo a tak. No takže ne vždy je výhra dát nějaký extra jméno. Ale kdo chce, tak si nějakou přezdívku najde vždycky na kterýkoliv jménu.
Co třeba Noemi, Zara, Vivien ....

avatar
almara2
13. pro 2019

@zelenaesmolda jmenovala se tak moje prababicka 😉, myslím Vincencie, tak to je asi docela starobylé jméno.

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

Judita je u mě na druhém místě po Arance,Johana je manžela mamka tak to určitě ne a Dorota se mi nelíbí.

avatar
martaskaaa
13. pro 2019

@zelenaesmolda moje babička byla Vítězslava 😄

avatar
zelenaesmolda
13. pro 2019

@ponikmonik
Judita je krasne,vznesene jmeno.Jmenovala se tak nejaka kralovna ne?Jeji most byl predchudce Karlova mostu.

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

Vivien a Zara se mi moc líbí,a Noemi u nás v okolí je 6. Vítězslav se mi líbí ale Vítězslava ne.

avatar
mourovatakocka
13. pro 2019

@ponikmonik O téhle potřebě dávat neobvyklá a výrazně exotická jména jsem četla moc zajímavý rozhovor s jakýmsi psychologem. Příliš to nedoporučoval z několika důvodů, přišlo mi to jako pěkný střízlivý pohled. Škoda, že bych těžko článek dohledala.

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

Každý má jiný názor

avatar
zelenaesmolda
13. pro 2019

@ponikmonik
ja nechapu jednu vec-ptas se na nazor na jmeno.Je tady pet stranek diskuze a 99% uzivatelek se jmeno nelibi a nedali ho ale ty na kazdou kritiku reagujes obranou.Proc se teda ptas na nazor kdyz uz jsi stejne ocividne rozhodnuta? 🙂

avatar
zelenaesmolda
13. pro 2019

@mourovatakocka
skoda,ten clanek by me zajimal

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

Já utočím?

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

Já jsem jenom napsala že každý má jiný názor. Nemyslela jsem to špatně.

avatar
shakira007
13. pro 2019

@ponikmonik jméno se mi moc nelíbí, a nevím kde všichni berou že e je to romské jméno to je blbost ja pracují jako sociální pracovnice a znám opravdu hodně romů a takové jméno se v životě nešlyšela

avatar
ponikmonik
autor
13. pro 2019

Děkuji za názor

avatar
pratensis
13. pro 2019

Aranka byla cikánka v Chalupářích, dále písnička Aranka umí hula hop... myslím, že ve společnosti je tahle asociace docela hodně zakořeněná.
Jinak já jsem na tradiční jména, takže mám-li odpovědět na úvodní otázku, tak ne.
Kdybych měla dceru, byla by Magdaléna, Jana nebo Lenka. Mezi dnešními holčičkami jsou i tohle docela neobvyklá jména. 🙂

Strana