Jméno Aranka. Líbí se Vám?
Ahoj holky. Chtěla bych znát váš názor na jméno Aranka.
Stručné shrnutí
- Jméno Aranka má maďarský původ, vzniká z latinského jména Aurélie a vykládá se jako „zlatá“.
- Veřejné vnímání jména Aranka v Česku je silně spojeno s romskou komunitou; v diskusi převládal názor, že jde o typicky romské jméno.
- Doporučené postupy při rozhodování jsou: ověřit četnost a zvuk jména vůči příjmení (např. vasejmena.cz), zvážit alternativy jako Stela, Nina, Ariana nebo Adriana, nebo dát dvojjméno, aby si dítě později mohlo zvolit.
Nejčastější otázky
Q: Jaký je původ jména Aranka?
A: Jméno Aranka má podle diskutujících maďarský původ, vychází z latinského jména Aurélie a jeho význam se uvádí jako „zlatá“ (v diskuzi uvedeno jako informace o původu a významu jména).
Q: Je jméno Aranka v Česku vnímáno jako romské jméno?
A: Ano, v diskuzi převládal názor, že Aranka je vnímaná jako typicky romské jméno; respondenti zmiňovali kulturní asociace, například píseň „Aranka umí hula hop“ a postavu Aranky v seriálu Chalupáři.
Q: Kolik nositelek jména Aranka je v Česku a jak často se rodí?
A: Podle zmínky v diskuzi a údajů z vasejmena.cz je v ČR kolem 382 nositelek jména Aranka a v diskuzi se uvádělo, že se rodičům rodí přibližně jedna Aranka ročně.
Q: Jak minimalizovat riziko negativních reakcí na netradiční jméno?
A: V diskuzi byly navrženy konkrétní kroky: zvolit jiné jméno (uvedené alternativy: Stela, Nina, Ariana, Adriana), dát dvojjméno (např. Anička + Aranka), nebo před rozhodnutím vyzkoušet, jak jméno zní k příjmení.
Q: Jaká jména Romové údajně častěji volí dnes?
A: V diskusi bylo uvedeno, že současní Romové často dávají jména znějící cize či zahraničně, příklady zmíněné účastnicemi: Nathaly/Natalie, Valeria/Valerie, Kelly, Sharon, Charlotte, Nikolas, Thomas, Sebastian.
Q: Jaké jsou hlavní argumenty pro a proti dát dítěti jméno Aranka?
A: V diskusi byly shrnuty konkrétní argumenty: PRO - původ a význam „zlatá“, neobvyklost a zvuková zajímavost; PROTI - silné spojení s romskou komunitou, vnímání jako zdrobnělina a riziko posměšku ve škole nebo profesním životě.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskutujících Aranku spojuje s romskou komunitou a považuje toto vnímání za důležité při volbě jména.
- Jméno Aranka má maďarský původ a je odvozené od latinského jména Aurélie, význam „zlatá“.
- Doporučuje se ověřit, jak jméno zní s příjmením a zvážit alternativy nebo dvojjméno.
Sporné názory
- Někteří považují Aranku za krásné a originální jméno; jiní ji považují za nevhodnou kvůli romskému stigmatu nebo protože zní jako zdrobnělina.
- Někteří tvrdí, že asociace s Romy vymizí a dnešní děti jsou zvyklé na různá jména; jiní varují, že negativní asociace mohou přetrvávat a způsobit problémy v sociálním či školním prostředí.
Otevřené otázky
- Jak silný bude dlouhodobý sociální dopad (posměch, předsudky) spojený s jménem Aranka v budoucích školních či pracovních kontextech?
- Změní se vnímání jména Aranka s časem, pokud se jeho četnost v populaci zvýší?
- Je praktickým řešením dát dítěti dvojjméno, aby si později mohlo vybrat, nebo je lepší hned zvolit jiné jméno?
Zmíněné značky a firmy
Pražská ZOO, Modrý koník, vasejmena.cz, Policie (web Policie ČR), Kofola
Zmíněné produkty a metody
dvojjméno, losování jména, kontrola četnosti na vasejmena.cz, zdrobňování jména, porovnání znění s příjmením
Místa a osoby
Pražská ZOO, Slovensko, Česká republika, Ivan Hlas
Já bych dala asi nějaké kratší jméno ale taky aby to foneticky hezky znělo. Asi nic dlouheho jako Anastasia, Elizabeth.. i když třeba to může taky hezky pasovat. Třeba bývalá kolegyně má Evelínu, to se mi docela zdá ne moc používaný a i pěkný. A druhá má dvojčata holky Erika a Anika. Myslela jsem, že Anika vůbec neexistuje, ale v jednom kalendáři jsem ji fakt našla. Já osobně bych to nedala, ale přijde mi to zajímavý. Spíš aby lidi jméno nekomolili na Anita a tak 😀 Jmen je hodně a my doma když museli vyplnit jméno pro případnou holčičku absolutně nevěděli co napsat 😄
@ponikmonik Ja tomu rozumim, prave mi to prislo padle na hlavu, ze ti tady zenske dokazou predem rict, jestli se tvoji dceri jmeno bude libit nebo ne.
Ja jsem Viktorie, tak sve dceri a dalsim potencialnim dcerkam bych dala jmeno koncici na -ie. dcera je Olivie a mam v merku Patricie, Vincencie (moje prapraprababicka), Antonie, a mela jsem nejake dalsi napady ale ted nevim 🙂 samozrejme nejsem ani tehotna ze :D
Viktorie je celkem pěkná,Patricie a Vincencie jsou moc dlouhá,Olívie se mi nelíbí,Antonie je taky pěkná.
A jó to jsem si nevšimla. Patricie je pěkná. Co jste mi psali tak jsou celkem hezká jména ale mě se stejně nejvíc líbí ta Aranka.
Aranka mi nevadí, pro mě pořád lepší jak neustále Sofie, Vanesa, Noemi, Ema. Jen znám Aranky nejčastěji jako zvířata, především koně. 🙂 Tak nevím.
Pro holky se mi líbí jména trochu zapomenutá. Doma máme Johanu, ještě jsme žádnou jinou nepotkali. Dál se mi líbí Dorota, Judita apod. 🙂
Když jsem chodila na základku, naše učitelka na AJ mela dceru, která se jmenovala Lima. Všichni se jí smáli 🙁 říkali ji limonáda a protože byla hodně snědá, tak i kofolo a tak. No takže ne vždy je výhra dát nějaký extra jméno. Ale kdo chce, tak si nějakou přezdívku najde vždycky na kterýkoliv jménu.
Co třeba Noemi, Zara, Vivien ....
@zelenaesmolda jmenovala se tak moje prababicka 😉, myslím Vincencie, tak to je asi docela starobylé jméno.
Judita je u mě na druhém místě po Arance,Johana je manžela mamka tak to určitě ne a Dorota se mi nelíbí.
@ponikmonik
Judita je krasne,vznesene jmeno.Jmenovala se tak nejaka kralovna ne?Jeji most byl predchudce Karlova mostu.
Vivien a Zara se mi moc líbí,a Noemi u nás v okolí je 6. Vítězslav se mi líbí ale Vítězslava ne.
@ponikmonik O téhle potřebě dávat neobvyklá a výrazně exotická jména jsem četla moc zajímavý rozhovor s jakýmsi psychologem. Příliš to nedoporučoval z několika důvodů, přišlo mi to jako pěkný střízlivý pohled. Škoda, že bych těžko článek dohledala.
@ponikmonik
ja nechapu jednu vec-ptas se na nazor na jmeno.Je tady pet stranek diskuze a 99% uzivatelek se jmeno nelibi a nedali ho ale ty na kazdou kritiku reagujes obranou.Proc se teda ptas na nazor kdyz uz jsi stejne ocividne rozhodnuta? 🙂
@ponikmonik jméno se mi moc nelíbí, a nevím kde všichni berou že e je to romské jméno to je blbost ja pracují jako sociální pracovnice a znám opravdu hodně romů a takové jméno se v životě nešlyšela
Aranka byla cikánka v Chalupářích, dále písnička Aranka umí hula hop... myslím, že ve společnosti je tahle asociace docela hodně zakořeněná.
Jinak já jsem na tradiční jména, takže mám-li odpovědět na úvodní otázku, tak ne.
Kdybych měla dceru, byla by Magdaléna, Jana nebo Lenka. Mezi dnešními holčičkami jsou i tohle docela neobvyklá jména. 🙂

A je vaše příjmení dlouhé nebo krátké a bude mít -ová?