Jsem těhotná, ale tak snadný to nebude!
Ahoj holky, jsem z těch nasbíraných informací za poslední dny tak zmatená, že touto cestou žádám o pomoc. Několik večerů po sobě si tu čtu všemožné diskuse a zdá se, že tady spoustu lidí ví o čem mluví a ze mě mluví už jen zoufalost, tak doufám a jdu a kůží na trh.. s manželem jsme spolu 11 let a máme 3letou dceru. Přes rok se snažíme o další a cca 14 dní zpátky jsem se s tím svěřila svému gynekologovi. Dal mi pro manžela žádanku na spermiogram a já se měla ozvat až přijde ms s tím, že pak bude hlídat a sledovat ovulaci. Takže co myslíte, jasně že menstruace nedorazila..byla bych byla skákala štěstím, kdyby..11 let jsem nebyla nevěrná, ale vzájemná frustrace ze snažení zapůsobila, já navíc zjistila, že manžel ulítl a tak jsem si to asi taky chtěla vyzkoušet, nebo se pomstít, každopádně jsem na to neměla a cca po třech minutách jsem "sex" s kamarádem ukončila, samozřejmě bez náznaku ejakulace.. to se stalo 8.4. Cyklus mívám kolem 32-34 dnů.. poslední 3 měsíce byl 34,29,34, ovulaci mívám bolestivou a mám za to, že kolem 19 DC, ale s určitostí to nevím, potvrdila jsem si to takhle za ten rok jen ve dvou měsících.. sex s manželem průběžně stále, nemám zaznamenaný, vím jen na stoprocent 2.4..dnes na kontrole podle ms 6+0, odhadnutá velikost plodu cca 3+6, ale ikdyz jsem se s celou záležitostí svěřila, nic mi zatím nevyvrátil a do další kontroly týden a to se do té doby asi sežeru..asi mě zajímá jen váš názor. Myslíte si, že je tu reálná možnost, že by ovulace byla později a k početí došlo z toé nevydařeného neukonceé události z 8.? Předem díky za pochopení, ještě více za případné odpovědi!
Stručné shrnutí
- Neinvazivní prenatální test otcovství (NIPP) je v diskutovaných zdrojích nabízen od cca 10. týdne těhotenství; některé komentáře uvádějí spolehlivost od 11.–12. tt a výsledky často přicházejí kolem 12.–13. týdne (zmíněna klinika/Gennet a článek na abctehotenstvi.cz).
- Ultrazvuk v raném těhotenství dává hrubé odhady gestačního věku a může se lišit o týden či více; přesnější měření bývá až při pozdějším screeningu.
- Preejakulát může teoreticky způsobit otěhotnění a spermie mohou přežívat v ženském pohlavním ústrojí až 5 dnů; otěhotnění při krátkém styku bez ejakulace je považováno za malou, ale existující možnost.
Nejčastější otázky
Q: Kdy lze v těhotenství neinvazivně určit otcovství?
A: V diskusi byla zmíněna možnost neinvazivního prenatálního testu otcovství od cca 10. týdne těhotenství (klinika Gennet), jiní účastníci uváděli, že spolehlivé období je až od 11.–12. tt; výsledky mohou dorazit kolem 12.–13. týdne.
Q: Kdy ukáže ultrazvuk spolehlivě stáří těhotenství?
A: Účastníci uvedli, že rané UTZ dává pouze orientační odhad a může se lišit (v příkladu se uvádělo 6+0 podle LMP vs 4+6 podle UTZ); přesné měření bývá až při screeningovém vyšetření v pozdějším trimestru.
Q: Může preejakulát způsobit otěhotnění?
A: Diskutující potvrdili, že preejakulát může obsahovat spermie a teoreticky způsobit otěhotnění; zároveň uvedli, že riziko je menší než při plné ejakulaci, ale není nulové.
Q: Jak dlouho přežijí spermie v těle ženy?
A: V diskusi bylo uvedeno, že spermie mohou přežívat až 5 dnů v ženském pohlavním ústrojí, což umožňuje oplodnění i několik dní po styku.
Q: Jaká je jediná cesta k jistotě otcovství v těhotenství nebo po porodu?
A: Jistotu poskytuje genetický test otcovství; diskuse zmiňovala neinvazivní prenatální test od 10.–12. tt (Gennet) a samozřejmě postnatální test po narození jako určující metodu.
Q: Co dělat, pokud výsledky UTZ a datum poslední menstruace nesedí?
A: Podle diskuse je běžné, že odhady stáří těhotenství se posouvají; doporučovalo se počkat na kontrolu za týden nebo na screening, kde se stáří určí přesněji.
Závěry z diskuze
Shoda
- Jistotu ohledně otcovství poskytuje pouze genetický test otcovství; bez něj nelze s absolutní jistotou určit, kdo je otec.
- Ultrazvuk v raném těhotenství je nepřesný a odhady gestačního věku se v počátcích mohou posouvat.
- Preejakulát může obsahovat spermie a otěhotnění bez plné ejakulace je sice méně pravděpodobné, ale možné.
Sporné názory
- Někteří považují preventivní interupci kvůli nejistotě otcovství za nepřijatelnou a traumu způsobilou rozhodnutí, jiní vidí interupci jako legitimní volbu, pokud žena necítí, že by s tím mohla žít.
- Někteří doporučují ihned sdělit partnerovi možnost nevěry a řešit situaci otevřeně, jiní radí počkat na výsledky testů a kontroly, aby se minimalizovalo riziko předčasného rozhodnutí.
Otevřené otázky
- Kdy přesně nastala ovulace a které konkrétní datum je skutečně dnem početí, pokud není potvrzená ovulace lékařským testem?
- Jak se rozhodnout mezi pokračováním v těhotenství se „sporným“ otcovstvím a interupcí, když genetické testy přicházejí až za několik týdnů?
- Jaký dopad bude mít sdělení možné nevěry na rodinné vztahy a které řešení (otevřenost vs odklad) je v konkrétním vztahu dlouhodobě udržitelné?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, ABC těhotenství
Zmíněné produkty a metody
neinvazivní prenatální test otcovství, test otcovství před narozením, ultrazvuk (UTZ), screeningové vyšetření v těhotenství, spermiogram, preejakulát, počítání gestačního věku od data poslední menstruace (PM/LMP), postnatální test otcovství
Místa a osoby
žádné
Jo, už čtu že dnes, tedy včera..
No, tak ano, sedí to na podle PM 6+0 a podle početí 4+6, sedí to na ovulaci kolem 20dc, tak jak to míváš.
Kdybys otěhotněla až ze styku 8.4., tj pravděpodobná ovulace by byla v ten den nebo až po tomto datu, tak by tam včera ještě takřka nic neviděl.
@kacka36 Ja napisu jen k te prohlidce...moc bych se k tomu neupinala a nepocitala to takhle na dny. Tak brzy se divim, ze tam vubec neco videl... a klidne se muze stat, ze prijdes za 2 tydny a posune se. Ze zacatku jsou to spis jen odhady, az na screeningu je presne mereni, zalezi i na kvalite utz, sikovnosti doktora... Ja vedela na den presne ovulaci a stejne se to v ty zacatky posouvalo.
@keksik002 jako fakt by si dokázala žít s takovou lží vůči manželovi? Klidně spát?
@lachtanice86 Takže má jít na potrat a žít se lží ještě horší? To se jí bude spát určitě o hodně líp 👍 😀
A manžel už o těhotenství ví? Asi bych počkala do kontroly příští týden. Uvidíš, co se dozvíš od gynekologa ohledně velikosti plodu. Zkusila bych podle velikosti plodu znovu propočítat, na které datum vycházela ovulace a uvidíš. Ono se těžko radí. Lepší je vždycky říkat pravdu, ale chlapi nevěru těžko nesou a nemyslím si, že by skákal do stropu radostí z představy nevlastního dítěte.
No, nejvíc fér by bylo, o tom manželovi říct. On ujel dřív, mohl by teoreticky tvé důvody k účasti na nedokonaném sexu pochopit. Tím by byl čistý stůl. Protože jinak ta zátěž bude velká, a vztah a rodinu by vám to mohlo zničit taky.
Ale počkala bych ještě do další kontroly. Ta možnost, že bys otěhotněla s tím skoromilencem je fakt dost malá. Takže preventivní potrat bych rozhodně nedělala. Navíc to není úplná sranda, aby na to manžel nepřišel.
@lachtanice86 to určitě ne, manželovi bych řekla pravdu a pokud i on paní zahnul, měl by se s tím srovnat.. pokud ne, asi bych vyměnila manžela za dítě.. obzvlášť pokud se o miminko snaží.. a kde je ta jistota že je dítě cizí? jako že teď půjde na potrat a za pár let se bude užírat, že mohli mít spokojenou rodinu a dvě děti
@madbetka to jsem někde napsala? Ne, kdyz měla koule na to spat s jiným, tak ať je má teď a řekne manželovi pravdu!
@margriet ale vždyť ty výpočty jsou nepřesné. Ja presne vím kdy byla ovulace i styk a stejně nám stáří neseděl o 5 až 7dnu
@keksik002 ja nikde nepsala o potratu, kde to všichni berete? Ať rekne pravdu a jde na testy. Hotovo
@lachtanice86 S tím souhlasím, že jsou výpočty nepřesné. Ale kdyby se to předpokládané datum ovulace/početí nějak výrazně odchýlilo od data nevěry, tak by to mohlo pomoct 🤷♀️ Jinak samozřejmě nejvíc řeknou testy, ale ty se dají udělat až později, jak bylo zmíněno dříve.
@margriet Nespocita vubec nic, kdyz s manzelem byl sex 2.4. a s milencem 8.4. Tech sest dni je opravdu malo na to, urcit ci by to mohlo byt.
A ja treba vim, kdy byla ovulace a stejne jsou nase dvojcata starsi o deset dni, celou dobu. Takze bych se v zivote nedopocitala ci jsou, kdybych byla v takove situaci.
Zas jedna, co mysli nejdriv frndou... Jit na potrat jen kvuli tomu, ze nevis, ci to dite je, je kravina nejvetsiho kalibru. Je vysoce pravdepodobne, ze je tveho muze. A proto mu nemuzes tehotenstvi tajit a jit na potrat bez jeho vedomi, je to i jeho dite.
@lachtanice86 mi právě přijde že rozhodnutá není.. protože proč by to sem pak psala? aby jí holky poplácaly po rameni jak je skvělá že podvádí manžela nebo to že si není jistá tím zda je dítě jeho a jen tak preventivně jde na potrat?
@margriet Ale to nevylouci. Kdyby byl rozestup treba dva tydny a mezi tim zadny sex, tak ok, ale kdyz s manzelem spi pravidelne a do toho se primicha jeden jinej sex (s nekym jinym), tak nema sanci zjistit, kdy k poceti doslo. Rozmezi sest dni je proste malo. A tim, ze s manzelem spi pravidelne, tak tim hur se da vyloucit toho 8.4. Ovulace se muze opozdit nebo prijit driv (pokud to nema potvrzene lekarem, tak si nikdy nemuze byt jista, kdy byla a vzdycky to bude jen domnenka) a spermie si muzou i nemusi pockat x dni.
@kacka36 Myslím, že výpočty týkající se údajů o těhotenství milence z početí spíš vylučují. To by opravdu musel dr. vidět 2 mm zárodek hned týden po vynechání ms, to se mi zdá nepravděpodobné. Plus pokud byl sex jen tak krátký a bez ejakulace, výrazně to ještě snižuje všechny pravděpodobnosti...
Ja bych vylozila karty na stul a rekla manzelovi, jak to je. Zahli jste oba, takze v tomto jste si kvit. Dite je s nejvetsi ppodobnosti mazelovo, ale nejaka pidisance ze je ze zaletu tam je. Myslim si, ze by mel mit moznost se k tomu vyjadrit. Asi jste meli doma narocny obdobi, muze vas to i stmelit, posilit, uvedomite si, co je dulezity.... Kdyz by ten test otcovstvi dopadl blbe, tak muzes dite porodit a dat k adopci, rovnou v nemocnic i na sale...
@treasurka To si děláš legraci, dítě k adopci už rovnou na sále jen protože se chtěla “pomstít” nejhorší variantou jakou mohla? Za to to dítě snad nemůže.. Myslím si, že se ponížila už dostatečně tím, že se takhle stupidně pomstila a do toho ještě potrat a nebo dítě hodit do děcáku protože není manžela ale milence? To je teda počteníčko..
@marta_kovar Adopce není dát do děcáku, ale do milující rodiny, kde po dítěti touží. Příště méně hysterie by to chtělo ;)

@kacka36 kdy jsi byla na tom utz?