Návštěva pediatra po porodu. Jaký na to máte názor a zkušenosti?

katule1990
7. srp 2020

Ahoj holky,
jsem těhotná a jedna naše známá je zdravotní sestra u pediatra. Když jsme se viděly, řekla mi, že až se vrátíme z porodnice, přijdou s doktorkou na návštěvu k nám domů, kde mimčo zkontrolují, zváží atd. To bych vše chápala. Pak mi ale řekla, že mi to doma přeorganizují, že miminko nesmí spát v rovné postýlce a už vůbec né na peřince (jak jsem četla od E. Kiedroňové), že mu budu muset postýlku naklopit, aby měl hlavičku výš než tělo. V žádném případě prý nesmí spát miminko s rodiči v posteli, že hrozí zalehnutí. Neříkám, že to tak plánujeme, ale co jsem zatím četla, tak je např. kvůli kojení ten kontakt důležitý. Další věci mi pak prý ještě řeknou, až přijdou. Dost mě to překvapilo. Jsem s manželem připravená jim vše odkývat, ať máme klid a pak si to zařídit podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Jakou máte zkušenost vy a co si o tom myslíte? Mám trochu strach, aby mě to, že dělám "vše špatně" vzhledem k rozbouřeným hormonům po porodu, nevzalo, tak se na to chci připravit 🙂. Jsem z malého města a pediatra si nemůžeme vybírat. Děkuji za reakce 🙂.

sigyn
7. srp 2020

@mourovatakocka Vám asi matematika moc neříká, že? 🙂 Ono jde o to, že ta doporučení většinou mají své opodstatnění, než "maminy na MK říkali, že je to OK, tak to tak je".

betelgeuzz
7. srp 2020

@sigyn každý si najde průzkum, který potřebuje 🙂 hodíš odkaz, na ten svůj?

klokanka31
7. srp 2020

@katule1990 Já měla ambulantní porod, a nikdo mi domů nelezl. Jezdíme si k doktorovi do ordinace od začátku sami.

betelgeuzz
7. srp 2020

@sigyn ty odkazy jsou 11, 7 a 6 let starý.

j.a.n.i
7. srp 2020

@sigyn Doporučovat si může každý co chce a já si z toho stejně vyberu podle sebe, jsem totiž dospělá a svéprávná a za dítě jsem taky odpovědná já a ne doktorka.

tynka9
7. srp 2020

@sigyn vím, že na toto se zakladatelka neptala, ale nemůžu si pomoct.. zrovna ne/spaní dětí v posteli s rodičema je hodně diskutované téma a studie jsou různé ve prospěch obou stran... a ono člověk může mít různá předsevzetí, ale pak děti samy ukážou. Já jsem se ze začátku snažila kojit v sedě a miminko vracet do postýlky, ale strašně mě to probudilo a byla jsem ko, pak se mi párkrát stalo, že jsem u kojení usnula s prckem v posteli a zjistila, že to je náramně pohodlné, jsem mnohem víc odpočatá a druhý den v pohodě funguju. U druhé jsem odkládání do postýlky ani nezkoušela, vlastně až teď zhruba v 15 měsících, kdy už je docela velká a už to společné spaní není tak komfortní. Malá blbě spí, takže po kojení jsem ještě zuby nehty držela vzhůru, aby ona pořádně zabrala a mohla jsem jí přenést. Stejně se v 90% zase vzbudila, a skončilo to dalším kojením, já skoro nespala a děs běs... tak to radši společné spaní, než toto... rozhodně bych v této otázce nebyla tolik radikální, ono často dojdeš k tomu, co je pro tebe lepší, ať máš předsevzetí jaké chceš...

Jinak já byla s oběma dětma u dr v ordinaci - při prvním měla dr poraněnou nohu v ortéze, tak to by mě ani nenapadlo ji k nám zvát a u druhého jsme jeli tak nějak automaticky, bydlíme 20 min autem, oni mají na návštěvy jen 1 hod denně,... sice jsem po obou porodech byla dost rozbitá, ale nic, co by se s manželem jako nosičem nedalo zvládnout. Pokud tě navštíví, tak vše odkývat a pak si udělat podle svého...

lachtanice86
7. srp 2020

Dětská prisla bez sestry, malou zvazila, změrila, zkoukla, poradila ohledně pupíku, dala telefon, další termín kontroly a to bylo vše. V bytě nechodila, nic neříkala

kacenka115
7. srp 2020

@katule1990 teda to slyším poprvé, že by pediatra měla organizovat prostředí. U nás přišla, zkontrolovala mimčo, zeptala se mne, jestli chci něco vědět. Řešily jsme jen zdravotní věci. Ložnici rozhodně neviděla,jen přebalovák v pokojíčku a obývák. Jinak malej spal v postýlce, kvůli monitoru dechu a na klínku kvůli látkovce. ;)

katule1990
autor
7. srp 2020

@kacenka115 Ja jsem se tomu prave taky divila. Mozna chtela byt sestra jen dulezita pred ostatnima, tak mi rekla, ze mi to doma preorganizujou. V podstate me postavila pred hotovou vec, ze se takto chodi domu na navstevy. Jsem rada, ze jsem tady ziskala kupu nazoru a zkusenosti. Ani jsem zatim nevedela, ze existuje klinek pod hlavicku. Chci taky pouzivat latkove pleny, tak myslis, ze bude lepsi koupit klinek dopredu, nebo se to da pak resit nejakym prizvednutim postylky/rostu?

jednaholkaa
7. srp 2020

@sigyn No tam pisou, ze by nemely sids, kdyby spaly v postylce a na zadech, takze neni jasny jestli neni pricina treba to, ze spaly na brise.. celkem nejasne.

alcar
7. srp 2020

@mourovatakocka pisu o realnych duvodech navstevy lekare u novorozence, ne o urovnavani bytu. 😉

alcar
7. srp 2020

@katule1990 klinek neni uplne top, z toho mimco sjede a bude mit zalomenou hlavu. Lepsi je udelat z postylky naklonenou rovinu. Dat pod rost knihy nebo podlozit primo nohy od postylky. My porizovali primo na miru urezane drevotriskove desky pod matrace. Ale treba nebudes mit mimco, ktere bude ublinkavat. My meli reflux u obou dvojcat a k jednomu jsme dokonce volali rychlou, protoze aspiroval a dusil se.

barussska1
7. srp 2020

@katule1990 u nas doktorka byla. Zkontrolovala malyho. Poradila s kojenim a chtela se podivat, kde malej bude spat a nenapadne nam tak prosla byt. Vyslechni a udelej su po svem. Myslim ze ke to prevence pred tim aby vylo o dite radne postarano.

kacenka115
7. srp 2020

@katule1990 za nás klínek super, úplně obyč molitan ve froté obalu. Dal se dát na matraci i pod,mimčo nesjíždělo. Postýlku jsme nenakláněli kvůli monitoru + máme postýlku na kolečkách, přišoupla jsem na kojení apod. a na spaní odšoupla, aby monitor snímal jen malého. ;)

marti89
7. srp 2020

@j.a.n.i Nebudu se hádat, ale v našem případě nebylo - doktorka musela pro nemocnici podepsat papír, že přebírá kontrolu nad nedonošencem, jinak by nás nepustili. Kdyby byl donošený, měli bychom výběr dorazit si na prohlídky sami, nebo se domluvit na termínu domů. Pokud bychom to nechtěli akceptovat, papír by nepodepsala a museli bychom si hledat jiného pediatra.

pabka
8. srp 2020

@alcar přenos infekce asi jak kde, u naší dr jsou vyhrazené hodiny pouze pro prevence a miminka a prostor je neustále dezinfikovan. Co mě ale zaujalo - kontrola po návratu z porodnice a pak až za měsíc? K naší dr se tedy chodí dřív...? Jinak já byla po porodu ok a to, ze se dítě nemá přesouvat moc nepraktikujeme, takže jsem k dr jela na kontrolu v pohodě.

@katule1990 U naši lékařky si můžeme vybrat, buď přijede nebo můžeme my k ni. Jeli jsme vždy my do ordinace. Řeší s námi výhradně zdravotní stránku, ale i poradi na cokoliv se zeptám, ale organizaci bytu bych nedovolila.

alcar
8. srp 2020

@pabka vyhrazene hodiny pro prevence? To se tam ale sejde vice rodicu s miminy, coz je zrovna pro novorozence rizikovy raj. 😏 Neustale desinfikovan....co si pod timto predstavit? A ano, poradny 1x za mesic do 10 mesicu veku (u nasi dr. do 12 mes) jsou naprosto beznou zalezitosti. Nevim, co se tak kazdy brani tomu, aby pediatr prijel za miminkem domu. Rozhodne je to pro novorozence prinosnejsi a mene rizikove.

j.a.n.i
8. srp 2020

@alcar Jasne, v porodnici nebylo široko daleko kem jine mimino, ani jine hejno dospelych. A najednou je desne rizikove to jedno, mozna 2 mimina, se kterymi se potka v čekárně.

j.a.n.i
8. srp 2020

@marti89 No, vidis, bylo, sama pises, ze byla moznost si vybrat jinou doktorku. Nebo podepsat v porodnici revers.

somalicats
8. srp 2020

@alcar Jestlize ma pediatr vyhrazeny cas pro mimina a ma zvladnuty objednavaci system, tak se tam rodice s miminy neschazi. Takhle to funguje u nas, v cekarne je max 1 clovek.

mimi1004
8. srp 2020

@marti89 Já mám taky těžkého nedonošence, ale po propuštění z porodnice jsme normálně dojeli do ordinace.
A doktor nic pro nemocnici nepodepisoval.

pabka
8. srp 2020

@alcar v těch vyhrazených hodinách má přesný objednací systém samozřejmě, takže jsem tam nikdy nikoho jiného nepotkala. A jak tady ctes, nebrání se “každý”, někdy je rad, ze mu dr přijede domu, já rada jela do ordinace. Každý to má jinak a nevidím na tom nic divného.
Přesně jak píše @j.a.n.i - v porodnici milion lidi kolem a příchodem domu řada mamin nevpustí k miminu ani nohu 😂🙈 u nás to tak nebylo, chodily návštěvy, rodina, tak mě nezabilo dojet k dr., kde nebyl nikdo. Ale každý děla, jak mu vyhovuje, u nás to bylo takto.

alcar
8. srp 2020

@j.a.n.i tak jiste, hned jak prijedeme domu, “radsi” mimino budem tahat zase k doktorum, i kdyz se ten dr. sam nabidne, ze prijede. Hlava mi tohle nebere. Ale tak, je to tvuj nazor...ja s nim nesouhlasim.

alcar
8. srp 2020

@pabka tak my mame velmi vytizenou dr. Ma prevence jednou tydne 2 hodiny a sejde se tam tak 4-5 rodicu naraz. Nikdy jsem tam nebyla sama.

pabka
8. srp 2020

@alcar naše dr je u nás široko daleko vyhlášena a je fakt perfektní, ale objednávat abychom se tam nepotkavali naštěstí umí, má to zvládnuté fakt dobre, jediný problém jsou neukazneni rodiče, kteří nedodržují stanovené rozdělení hodin na kontroly a nemocné, ale do vyhrazené doby pro prevence si nikdo bez objednání nedovolí přijít naštěstí.

pabka
8. srp 2020

@alcar jinak první návštěva s miminkem je u naši dr tak na cca 20 min. až půl hodiny, to tam u vás čeká 5 rodičů 2 hodiny?

codal
8. srp 2020

Nám doktor jen zkontroloval děti, nezajímalo ho, kde bude malá spát. Miminko v posteli opravdu nezalehnes, obě děti se mnou spaly a spí dodnes a nikdy se nám nehoda nestala. Že začátku spaly na péřovém polštáři. Do toho prostě nikomu nic není, jak a kde bude miminko spát atd., ale chápu, že je jednodušší to odkývat a udělat si to pak po svém. Hlavně si z toho nic nedělej.

j.a.n.i
8. srp 2020

@alcar vzdyt nesouhlas a doktora si pozvi, proto to nabizi, ovsem muze to pouze nabizet, nikoliv si to vynucovat. A kdo zajem nema, tak dojede do ordinace a neni proto ani lepsi ale ani horsi, nez ten kdo si pozve doktora domu. Me zas hlava nebere, ze nekdo bude naklizet kvuli doktorovi a nechat ho kecat do veci, do kterých mu je kulový.

j.a.n.i
8. srp 2020

@alcar No, to nez vytizenou, maze spis dost neslusnou doktorku, ktera si nevazi ciziho casu. Prevence se da rozhodne objednavat tak, aby se tam clovek potkal tak s 1 dalsim clovekem.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru