Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

marky_z
19. led 2017

@lenkalechnyrova83 Mě na diabetologii řekli že pro vyvolání není důvod, na gyndě argumentovali pouze tím, že jsou to teď jejich zavedené postupy. Mě je to jedno, pokud budou v pořádku monitory a průtoky, pak podepisuju odmítnutí, je mi jedno jak na mě budou koukat. Je to už můj druhý porod a po zkušenostech z prvního si dost věcí nenechám líbit. Sammozřejmě pokud bude jiná situace a monitory budou špatné, budu se řídit jejich odbornými radami...ale jestliže před deseti lety neléčené cukrovkářky rodily normálně, aniž by někdo o nějaké cukrovce věděl, pak můžu normálně porodit i já, když jsem dobře kompenzovaná, ačkoliv na inzulinu...

lucinka58
19. led 2017

@tomato543 Díky za zprávu. No, uvidím co zítřejší odběr. Budu zatím doufat, že to byla třeba nějaká chybka. Ale pokud ne, tak se budu muset zařídit a vzdát se oblíbeného sladkého (hlavně je to škoda teď v těhotenství). U syna jsem si užívala vše a vše bylo v pořádku 🙂

tomato543
19. led 2017

@lucinka58 jasně.. já to měla s 1.synem taky tak.. .. 🙂 a ted..naštěstí zjištěno až tak pozdě 31.tt , takže uvidíme.. 🙂 ale mám pouze hraniční hodnoty..cž naštve.. bo řešit se t omusí...ale je to hraniční..

lenkalechnyrova83
19. led 2017

@marky_z to jsi docela odvazna, ale samozrejme Te chapu a fandim Ti. Muj to bude prvni porod, jsem ze vseho vyjukana, tenhle doktor rekne neco, tamten zase neco jinyho a kdo se v tom ma sakra vyznat ☹ Pro me je jedina nadeje, ze do stredy porodim sama, jsem dnes 39+2, cs 7, cipek temer zanikl, hlavicka uz hodne naleha, po porod je podle meho dr vse krasne pripraveno, takze muzu jen doufat..., ale tenhle "nalez" uz mam tyden a nic se nedeje ☹ Takze streda se blizi a ja zacinam mit strach ☹

marky_z
19. led 2017

@lenkalechnyrova83 tak tomu pomoci přírodní cestou, procházka, teplá sprcha a sex 😉 Ne já to chápu, já byla u prvního taky ze všeho vyprdlá, i teď po zjištění tý cukrovky to se mnou dost zamávalo a slepě jsem poslouchala, co mi kdo řekl...ale jak jsem si začala číst informace o těch hodnotách, glukometrech a tak, tak jsem prostě rozhodnutá to risknout a vydržet aspoň do 40+0. První se narodil 40+3. Ten týden je zkusím prostě ukecat...

lenkalechnyrova83
20. led 2017

@marky_z to vis, ze zkousim vsechno, uklizim, prochazim se, sexuju, davam teplou sprchu, ale princezne se nechce 🙂 Je mi to i trochu proti srsti ji takhle vyhanet a kdybych mohla klidne prenasim, ale ta pitoma cukrovka mi do toho hodila vidle ☹ Budu Ti moc drzet palce, aby Te aspon ten tyden prenaset nechali nebo, aby to tvoje mimi rozhodlo za Tebe a slo samo okolo terminu 🙂

hanka987
20. led 2017

@lenkalechnyrova83 Do středy je ještě dlouhá doba, věřím, že to dopadne přirozeně 😉. Já měla kompenzováno dietou, v dia mi řekli, že vyvolání je v kompenzaci gynekologa podle toho, jak se daří mrněti. Můj dr. (zástupce primáře) mi doporučil vyvolat v termínu s tím, že když budu prosit, že mě 3 dny nechají přenášet. Kamarád je porodník ve fakultce a ten mi řekl, že on by mi vyvolal nekompromisně ve 40+0. Přiznám se, že jsem strašpytel a sama jsem si řekla, že chci vyvolat v 40+0. Porod vyvolaný, krásný, Po porodu mi porodník řekl, že vše v pořádku, včetně placenty, malá glykémie v pořádku, přenášet se mohlo, ale co kdyby se něco stalo? Celý život bych si to vyčítala.

lenkalechnyrova83
20. led 2017

@hanka987 ono je to asi tezky a co doktor to jiny nazor, ale muj gynekolog pracoval dlouho v porodnici a byl u mnoha vyvolavanych porodu a rekl mi, ze kdyby nevidel, co je to nekdy za zlo, ze by proti tomu tolik nebyl. Je jasny, ze nekdy si to situace vyzaduje a je to nezbytne, ale nekdy je to zbytecny risk. Vim, ze je blbost premyslet nad tim, proc zrovna u me by to vyvolani melo mit komplikace a skoncit treba i cisarem, ale zase si rikam, jsem zdrava, chceme do budoucna jeste jedno mimi, tak proc to nemuze jit prirozene ☹ Jak u Tebe vyvolani probihalo, jestli se muzu zeptat? Mela jsi uz porodni cesty pripravene?

hanka987
20. led 2017

Můžeš se zeptat 🙂. Byla jsem otevřená na špičku prstu, jinak nic - a to jsem byla asi tři týdny. Při nástupu mi píchli vodu, udělali přípravu, šla jsem do sprchy. Při příjmu jsem si nechala vzít krev na vyšetření na příp. epidurál. Po sprše jsem dostala kapačku. Když mi epidurál nabídli, tak mi nic nebylo, tak jsem odmítla, pak vířivka, aromaterapie, pak bylo na epidurál už pozdě. Jediné, co bylo nepříjemné, že jsem měla 6 hodin kontrakce po 2 minutách (nebyl čas si odpočinout), ale silné byly až poslední dvě hodiny. Celý porod (od příjmu, a to mi skoro 4 hodiny po píchnutí vody nebylo vůbec nic, jen mi sem tam tvrdlo břicho) trval necelých 11 hodin a ještě před porodem placenty jsme s lékařem vtipkovali, kdy se uvidíme příště. Při monitorech jsem mohla ležet, sedět, hopkat na míči, chodit - neomezovali mě. Když při příjmu usoudili, že píchnou vodu, tak manžela už domů neposílali, po sprše nás dali na porodní box, pustili televizi, nastavili barevná světla a nechali nás být. Jen chodili kontrolovat a měla jsem u sebe zvonek. Ke konci jsem už chtěla, aby tam PA byla, jinak by nás skoro do finále nechali v klidu a samotné. Lékaři taky sem tam přišli zkontrolovat. Malá byla na 3 kontrakce venku.
Známá rodila v 40+6 bez vyvolání (neměla cukrovku), porod o polovinu delší než já. kolabovala, několik dnů po porodu brečela, že budou mít jedináčka. Kamarádka bez vyvolání rodila první 36 hodin, sousedka měla vyvolávaný a za 3 hodiny od příjmu malá venku a prý pohoda. Kolegyni se porod spustil sám a po 20 hodinách šla na císaře kvůli nepostupujícímu porodu.
Tím nechci říct, že vyvolané porody jsou lepší, to v žádném případě, taky bych radši rodila, kdyby si malá řekla sama, jen tím chci říct, že vyvolávaný porod nemusí být tak strašný. Se mnou nastupovala na vyvolání paní, která nebyla ani trochu otevřená, dali jí vyvolávací tabletu a za 5 hodin akutní císař, že miminku padaly ozvy. Další paní, která přijela s prasklou vodou, když já jsem byla na příjmu, rodila potřetí a porodila hodinu po mně a strašně tam křičela. Každý porod je individuální a já tam šla s přesvědčením, že to je takhle správně, to bylo asi hodně důležité.

lenkalechnyrova83
20. led 2017

@hanka987 dekuju, to jsi mela opravdu krasny prubeh a to bylo tvoje prvni nebo druhe? V hodne vecech s Tebou souhlasim a nejvic v tom, te je to vsechno o hlave, proto se snazim se tim ted nestresovat a pomalu se smirovat s tim, ze takhle to proste ma byt. Take mi muj gynekolog vysvetlil, ze v mem pripade by nezavadeli tycinky na dozrani cipku, protoze ja mam cipek uz temer zanikly, tudiz ze by u me to vyvolani melo byt opravdu rychle. A take jsi mela dobry, ze Ti tam nechali manzela, to je totiz moje obava, ze ho poslou domu a pak to nestihne ☹ bydlime 30 km od porodnice, navic se k porodnici musi pres cele mesto, ktere byva zacpane... To ze se rozhodli Ti hned stipnout vodu - to je bezny postup u vyvolani?

hanka987
20. led 2017

@lenkalechnyrova83 Byl to můj první porod. Asi je to běžný postup, dr. na příjmu volala primáři, jestli souhlasí s tímto postupem, ten souhlasil. Myslím, že když je rodička trochu otevřená, píchnou vodu a dají kapačku. Když není vůbec otevřená, dají vyvolávací tabletu (nemají kudy píchnout vodu).
Právě mi řekli, že při tabletě by ho pustili domů, tím, že píchli vodu, tak ho tam nechali a hned po sprše nás dali na porodní box, takže jsme mohli být spolu. Kdyby mě dali na čekačku, tak by tam být nemohl. Nám vyšel i nadstandard, a to by prý mohl čekat tam, kdybych byla na čekačce. Ale to je asi porodnice od porodnice jiné.

aleenka1234
20. led 2017

Holky, jaký jste máte příznaky cukrovky? Bývá mi po sládkem na zvracení a omdleni. Mohla by to být tehu cukrovka?

lenkalechnyrova83
20. led 2017

@hanka987 ja jsem otevrena na dva prsty, tedy aspon v sobotu jsem byla a kdyz uz bych teda na to vyvolani musela, tak bychntaky chtela, aby tam se mnou manzel byl od zacatku, urcite z hlediska psychiky by mi to pomohlo. Tak moc dekuji za info, budu stale doufat, ze do stredy princezna pujde sama a kdyz ne, tak ze zvladnu i to vyvolani 🙂 jo a jeste, boli to stipnuti te vody? 🙂

tomato543
20. led 2017

@lenkalechnyrova83 pichnuti vody neboli... 😎 určit to bude v pohodě

tomato543
20. led 2017

@aleenka1234 to si nemyslím.. jsi na začátku těhu.. myslím, že to jsou prostě jen nevolnosti..

marky_z
20. led 2017

@hanka987 můžu se zeptat jaké byly argumenty pro vyvolání? Mě se to totiž hrozně nezdá, všude argumentují velikostí plodu a všeobecně zavedenými postupy. Pro mě je to prostě nesmysl, já porodila už jedno čtyřkilový dítě, porodím i druhý. Mě se pokoušeli namluvit, že se tam miminku po 39. týdnu přestane dařit, na mou otázku proč nedokázali odpovědět. Další doktor zkoušel tvrdit něco o stárnutí placenty, opět na mou otázku, jak to poznají, pokud průtoky budou v pořádku neodpověděl nic...já vím, asi mě budou mít zapsanou jako potížistku ale já chci pro svoje miminko co nejnormálnější příchod na svět a představa vyvolání se mi hrozně příčí. Manželova babička porodila dvě pětikilové děti v rozmezí rok a půl od sebe, takže ta měla těhu cukrovku jak vyšitou, v 50. letech to nikdo neřešil, ještě se smáli, že se kluci nevešli do peřinky. Z obou jsou normální zdraví chlapi. Já jsem teď na sebe hrozně naštvaná, že jsem si nechala vnutit ten inzulin :-/ Příští týden jdu na předporodní setkání s dulou, tak uvidíme co vymyslíme.
@lenkalechnyrova83 každopádně přeji pohodový porod ať už začne jakkoliv, je důležité se nestresovat a situaci přijmout tak jak je 😉

hanulkavelunka
21. led 2017

Ahoooj jen vas jdu pozdravita povzbudit aby jste neverily vsem co.se na netu o teh.cukr.pise a veril svym dr
Ja ji teda jako mela ale jedla jsem trosku min sladkeho po celou dobu hodnoty ok a vcera se mi.narodil zdravy synacek v 39+4 s vahou 2950g a 48cm
Oba jsme zdravi.......
Mejte se a opatrujte se

hanka987
21. led 2017

@marky_z Konzultovala jsem nezávisle s několika porodníky i s pediatry. Shodli se na tom, že při dietě a mých hodnotách by miminko nemuselo mít po porodu hypoglykémii, ale k přenášení mi řekli, že max. 3 dny kvůli riziku, že rychleji stárne placenta a nejde to 100% poznat. Řekli mi, že může stárnout rychleji, ale nemusí. Rozhodnutí nechali na mně. Představa, že se rozhodnu přenášet, přestanu cítit pohyby a řeknou mi, že je pozdě, celý život bych si to vyčítala, říkala bych si, že je to moje vina. Byla jsem rozhodnutá okamžitě, že chci vyvolat v termín porodu, dr. mi na to řekl, že je rád, že by to tak taky udělal - do ničeho mě nenutil.
Porod byl krásný, malá je skvělá, hodná, šikovná, nepozoruji na ní žádné trauma.
Rodila jsem v malé porodnici, kde byla skvělá péče. Tím, že jsem měla cukrovku, jsem byla pod větším dohledem, měla jsem i cukrovkářskou dietu - dle sestry jsem jen měla menší porce, ale já to ani nesnědla 😀. Malá byla taky pod zvýšeným dohledem, primář z dětského ten týden měl noční a chodil ji kontrolovat i on. Měla jsem a mám z toho dobrý pocit.
Třeba by mě nechali přenášet a bylo by to bez problémů, ale třeba nebylo.

lenkalechnyrova83
21. led 2017

@hanulkavelunka a sam nebo Ti to vyvolavali?

lenkalechnyrova83
21. led 2017

@hanulkavelunka jinak samozrejme obrovska gratulace a preji zdravicko a stesticko 🙂 vaha je paradni 🙂

lenkalechnyrova83
21. led 2017

@marky_z dekuji, ja uz jsem s tim srovnana a uvidime, co bude, pokud by mi treba stipli jen tu vodu a rozjelo by se to samo, byla bych stastna 🙂

petulkavrtulka
21. led 2017

zdravim,chci se zeptat jestli se někomu stalo,že si zapomněl píchnout inzulín? mě se to stalo zrovna včera,poprvé,ale nevím co s tim..byli jsme pryč ,pak přijeli a jeli zase rychle pryč a mě se to úplně vykouřilo z hlavy.. ☹😲 píchám si na noc 12j díky

hanulkavelunka
21. led 2017

@lenkalechnyrova83 saaam 😊
Dekuji

lenkalechnyrova83
21. led 2017

@hanulkavelunka to zavidim 🙂 ja jsem dnes 39+3, kez by se uz princezne taky zachtelo ven.

marriannna
23. led 2017

@werumka Ahoj, psala jsem zhruba před týdnem, že měřím glukometrem a hodnoty po 2hod jsou větší než po hodině. Byla jsem konečně na oggt a cukrovku tentokrát nemám ( 4,1 - 5,4 - 4,8). U 1. těhotenství jsem ji měla ( 4 - 9,9 - 8,9) Asi mi opravdu prospěla ta změna životního stylu (zhubnutí 10kg, cvičení, omezení sladkého a bílé mouky) A to mě paní doktorka na diabetologii strašila že do 10 let k ní budu chodit s cukrovkou 2. typu. Je to nyní 8.rok.

jankajaneczka
23. led 2017

Musím si postěžovat, dnes mne na dia opět objednali na kontrolu, tentokrát na termín necelý týden před porodem.. jsem jen na dietě a jedinou hodnotu špatnou jsem měla naměřenou na oggt na lačno.. si tak říkám, že doufám že už budu rodit, protože dneska v čekárně tam každý kaslal a představa že se tam pak nakazim přímo k porodu mně děsí.. máte nebo měly jste to někdo taky tak? Jen na dietě a přesto pořád k dia do poradny?

hanka987
25. led 2017

@lenkalechnyrova83 Jak to s Tebou vypadá?

tomato543
25. led 2017

Holky, já mám takovou radost..🙂 dnes jsem byla v poradně a dr. říkal, že mám hodnoty v pohodě, až na lačnouo, je to fajn.. takže mohu rodit kdekoliv, kde chci.. jupí. 🙂

lenkalechnyrova83
25. led 2017

@hanka987 dnes jsem byla v porodnici, odhad vahy je 2,8 a jeste me pustili domu s tim, ze jdu znova v patek na monitor a pokud by tam byly kontrakce uz si me tam nechaji, pokud se dit nic nebude, nechaji me jeste pres vikend a v pondeli uz nastup na vyvolani. Udelal mi zase Hamiltona, ale vubec nic nepocituju, takze predpokladam, ze se opet nic dit nebude ☹ Jsem rada, ze mame cas do pondeli, ale ja pochybuju, ze mala pujde sama. Jinak uz jsem zacala jist sladke, ne tedy ze bych se tim ladovala cely den, ale uz si dam klidne i vetrnik 🙂

pe_ma
25. led 2017

slíbila sem, že až vyzkouším, dám vědět 🙂 tak dneska na svačinu kakao 🙂 15g sušených datlí, lžíce kakaa a 200ml mléka - 20g sacharidů a po hodině 5,4 @werumka Veru, myslím, že super 🙂 a to to bylo hooodně sladké, příště dám datlí polovinu a přidám mlíko 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru