Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

saraha1
11. únor 2017

@libusepasekova no vidis, super!

lucienelka
13. únor 2017

@viridie ahoj 🙂,jsme na tom podobne, me to zjistili z krve uz v 8tt,takze ja jsem na diete uz hoooodne dlouho 🙂. Od 14tt mam inzulin 4j, od 18tt na 5j, uvidime jak to pujde nahoru ted.Tento tyden zacinam 25tt.

libusepasekova
13. únor 2017

@saraha1 ale vcera mi deda meril cukr hodinu po knedlo-vepro-zelo a mela jsem 4,5,neni to zvlastni?

saraha1
13. únor 2017

@libusepasekova co myslis, ze by melo byt zvlastni? Jako ze mas po jidle malo?
Ja dnes po snidani, mela sem chut na zmenu, jsem mela cirokovou kasi s mlekem, skorici a stevii a mela jsem 4,8, ale pred snidani pul hodiny 5,9. A pak po obede sekana s br.kasi najednou hop 7,5. za chvili budu merit po veceri testoviny, to jsem zvedava.

lucienelka
13. únor 2017

@saraha1 cirokovou kasi neznam,ale s mlekem?Na snidani se prej mlecne vyrobky nemaji, ja to teda jeste nezkousela co mleko na snidani udela,tak nevim.

saraha1
13. únor 2017

@lucienelka jo, ja vim. Ale vlastne jsem nejak ani v minulym tehu nezkousela a rovnou jela bez nich myslim. Nejde o to, ze by se nemely, ale prej vetsinou neprochazi pri ty gdm.
Ja ani nevim, co ten cirok je 😀. Ale koupila jsem ji maly od Nominalu a nejak ji nejela.

balrozka
15. únor 2017

Tak dneska dia kontrola. Dlouhý cukr (= glykovaný hemoglobin) nejlepší za celé těhotenství (3,3 resp. 33 podle nového měření), ale stejně jsem musela přejít na inzulín, protože poslední týden a půl ty glykémie stoupaly i nalačno nad hodnoty, které bych měla mít maximálně po jídle (třeba 8,8) a po jídle se mi zmnožily devítky, desítky. Tak prý "abychom si to nepokazily". V poledne jsem si píchla první injekci do břicha. Je to o kousek lepší než injekce, co byly na IVF stimulaci - měly delší jehlu. Tak uvidím, co to udělá s glykémií po obědě hodinu a dvě hodiny poté. Měla jsem z toho strach, ale MUDr. Andělová (Podolí) je fakt super, ví, co dělá a navíc to umí hezky vysvětlit. A hlavně už vím, že to bude pro mrně opravdu lepší, než se pořád prát s vysokým cukrem. Fakt už bylo skoro jedno, co jím. Lezlo to nahoru po všem. Je ale fakt, že jsem už několik let "dvojkařka", takže tam je to možná ještě o něčem jiném. Každopádně mimčo je zatím zdravé, roste tak, jak má, už 14 dní kope. Prostě zatím super. Otočím zeměkoulí, aby to tak zůstalo. 😉

marky_z
17. únor 2017

Hlásím se z porodnice, kde se nám včera ve 23:14 narodil syn Alex. Rovná 4kg a 51cm. Malý byl trošku hypoglykémický, tak musel dostat glukózu, teď už je v pořádku a glykémie má dobré. Horší je to se mnou, Já těsně po porodu 9,2 a teď v půl sedmý 7,4... Tak jsem zvědavá jestli mi ta potvora zůstala nebo jsou to ještě následky porodu...

lucienelka
17. únor 2017

@marky_z super, ze je vse v poradku a narodil se az v 41tt jo?Tak to te nechali dlouho. Moc gratuluji k chlapeckovi at jste oba v poradku.

marky_z
17. únor 2017

@lucienelka Já dvakrát podepisovala revers, kdyby to bylo na nich tak vyvolají dříve, bojovala jsem za každý den, a udělala jsem dobře, porod byl dle mých představ, porodní přání splněno. Ještě srazit ty glykémie a budu spokojená 😉

tana5
17. únor 2017

hoj holky. Zajímal by mě váš názor.

Asi v 8. tt jsem měla hodnotu na lačno 4,69. Ve 24. TT jsem byla na glukózovém testu. Hodnota nalačno 5,2 a odeslána na diabetologie. Je pravda, že den před, jsem sladké měla a s přítelem jsme byli na večeři, kde jsem měla i dva Sprite. Už týden si měřím hodnoty. Vždy ok - někdy i hodně nízké. Např. 4,8 po snídani. Vyšší jsem měla jen asi 2x - 3x (po jídle). Ale ráno nalacno mám vždy víc než 5,1 (ovsem max 5,9). Inzulín nemám. Kdyz jsem dodržovala dietu, měla jsem okolo 160g sacharidů denně. Dostala jsem vyndáno od doktorky a musela jsem přidat, abych se dostala přes 200g za den. I když mám přes 200g denně (a max. jsem dostala 235g) pořad mám ketolatky v moči. A v podstatě se cpu sladkým (sladší jogurty, musli tyčinky, ovoce, ...). Čím to může být? Může to být nedostatkem spánku? Vstávám ve 4:30 do práce, kam jezdím hodinu vlakem. Doma k večeru někdy usnu, ale okolo 21:30 se vzbudím, mám druhou večeři. Bílý jogurt, zapékané sladké musli a teď mám přidat i půl bananu.

Díky

happy6
19. únor 2017

@tana5 Možná bych stravu spíš zkvalitnila, než přidala na sladkém... Ale to by měla poradit doktorka. Vyšší první hodnota je cukrovka. Mám ji taky takovou, mohu sníst skoro vše a hodnoty mi nikdy nepřesáhly limit, i když jsem zhřešila. Já měla vyšší lačnou jen při testu, pak už nikdy. Já jím druhou večeři a slyšela jsem, že ta hodně pomáhá. Myslu tyčinky, zapékané musli a sladké jogurty, bych nejedla moc často ani bez cukrovky... Jsou lepší varianty, bílí jogurt s ovocem a oříšky, i trochu ovesných vloček apod. Dostatek zeleniny a celozrného pečiva, bílkovin a zdravých tuků. Koukni na net, na nějaký příkladový jídelníček. 🙂

happy6
19. únor 2017

@marky_z Gratuluju 🙂 hodnoty budou snad brzy zase v normálu a budeš si moct užvat v klidu miminko.

happy6
19. únor 2017

@tana5 Ještě koukám na čas tvé večeře, zkus třeba trochu hýbnout s časem, dát si jí třeba dřív než pujdeš spát, když vztáváš tak brzy. Ale to sladké bych opravdu vynechala a pokud už si něco dáš, tak spíš ke svačině a né k druhé večeři, to mi nepřijde moc dobrý. Ale jak říkám, to by měla poradit doktorka.

lucienelka
19. únor 2017

@tana5 ja bych rozhodne pul bananu na druhou veceri nejedla to max na dopoledni ci odpoledni svacinu.Ja nejvice bojovala a bojuji s lacnou hodnotou, ostatni hodnoty mam v norme i kdyz sem tam zhresim 🤐. Na druhou veceri si davam dve deci mleka nebo kousek sucharu treba se syrem. Ranni hodnoty mivam kolem tech 4,9.Tak to zkus taky.Na kazdeho plati neco jineho,ale treba pomuze...

marky_z
19. únor 2017

@happy6 děkuji, hodnoty už byly druhý den dobré, takže to přisuzuji zátěži po porodu a snad budu moct i za půl roku říct, že jsem se tý mrchy cukrový zbavila 😉

saraha1
19. únor 2017

@marky_z moc gratuluju. Urcite bude vse ok. Za jak dlouho po porodu jsi to teda mela tu hodnotu rano? Za cca 7 hodin? Tak ja porodila v pul 4 a myslim, ze mi cukr merili poprve az po obede. A ted nevim, jestli ne az dalsi den 😀. Jen smula, ze nemerili i lacnou. Kazdopadne si myslim, ze i den po porodu nasledkem unavy a jinych hormonu tobmuze bejt vyssi uplne pochopitelne.

saraha1
19. únor 2017

Ja jsem ted uplne smutna. Jsem asi blbec, ze si to hlidat tak beru. V patek jsem se stala clenem facebook skupiny zamereny na recepty pro nas holky s gdm. Od zacatku mi to prislo, ze tam ty holky to opravdu berou hodne zodpovedne. Az jako fanaticky. Ted jsem se tam chytla s jednou z nich, ze proste nebyla vubec ochotna pripustit a akceptovat, ze ne kazdej je dokonalej a nekdy treba zhresi. Pripadam si, ze jsem v jejich nebo mozna tam vsech ocich jako uplnej vrah svyho ditete. Fakt jsem spatna z toho, jak neni nekdo schopen pochopit druhyho.

marky_z
20. únor 2017

@saraha1 rodila jsem 23:14 a měřili mě v šest ráno takže to bude tím, druhý den už lačná ok, glukometrem myslím 5,0 a laboratorně 4,6. Z fanatických matek si nic nedělej, budou vždycky, Já bych se řídila zdravým rozumem, logicky přece chceš udělat to nejlepší pro své miminko i ty a to jestli si dáš jednou místo bílého jogurtu ovocný z tebe horší mámu neudělá, naopak, když nebudeš mít výčitky a budeš spokojená, bude spokojené i mimo 😉

happy6
20. únor 2017

@saraha1chápu tě, taky jsem párkrát zhřešila a cítila se hrozně, že to nezvládnu ani pro svoje miminko... ale Vánoce a různý oslavy byly pro mě za trest. (držím dietu od 14. týdne a ač normálně jíme doma celkem zdravě, tak občas chuť na něco byla) Vyřešila jsem to tak jak mi poradila doktorka, řekla, že jsme jen lidi a když už si dám někde nějakou buchtu, nebo cukroví apod. mám is to cca odpočítat od denního přijmu a pak se po hodině změřit. Pokud prý mám strach, že jsem něčeho snědla víc, jít se třeba projít, nebo uklízet a tak. Já tedy naštěstí nikdy neměla hodnoty vyšší, takže když si občas něco dám, tak se to snažím si to vychutnat a pak se změřím, kdyby byla hodnota vyšší, tak mě to pak nakopne k tomu si tuhle věc už nedat. Ale myslím, že třeba jednou týdně 2 kostičky čokolády, nebo tak něco třeba ke svačině kde je jogurt, by nemuselo udělat žádnou paseku. 🙂

tana5
20. únor 2017

@happy6, @lucienelka. Holky, před těhotenskou cukrovkou jsem vůbec druhé večeře nemivala. Od té doby, co jsem u doktorky, tak i podruhé večeřím. Po první konzultaci mi doktorka nařídila večeřet bílý jogurt a zapékané musli a po další konzultaci mi k tomu přidala ještě půl banánu. Ale i tak mám pořád ketolatky v moči. Zkusím jeden den schválně jen mléko nebo banánový koktejl. U někoho jsem četla, že mléko pomohlo.

saraha1
20. únor 2017

@marky_z tak vidis. Ono to asi casem, kdy se srovna rytmus a pripadne pribude vic odpocinku bude asi jeste nizsi ten cukr.

@happy6
holky ja se ale hrozne necitim. Jo citila bych se blbe, kdybych si dala kazdej den zakusek, to bych teda fakt neudelala. A mala byla v poradku pri mem prvnim tehotenstvi a tak to ted uz proste nehrotim do puntiku podle pravidel. Ono neco sladkyho je vicemene nezmeritelny na glukometru, protoze ta glykemie vylitne treba hned za 20 minut po konzumaci, ale neverim tomu, ze je to takova tragedie a tak moc se tim mimcu ublizuje. To vis, ze kdybych mela po jidlech 8, tak si dam sakra bacha, abych to dodrzovala poradne. A vzdy se snazim to sladky dat s tucnym jogurtem, mascarpone nebo tak. Ale rikam si, ze nez byt vystresla z toho, ze mam na 7 mesicu smulu a nic sladkyho si nedam, tak nekdy proste ujedu. A to, ze me nekdo za to odsoudi mi prijde dost smutny. Kazdej neni dokonalej.

@tana5 ja teda nevim, ale zapekany musli maji nejakej sirup, kterym jsou zapeceny, banan je taky rychlej cukr. To mi prijde spis ze ti zvysi cukr tak na chvili a pak stejne bude telo hladovet.

Holky, ketony jsou o hladoveni vubec (malo tuku, bilkovin, atd.) nebo jen sacharidy? Ja ziju v tom, ze jen sacharidy, ale nekdo mi tam prave psal, ze obecny hladoveni, coz si myslim je hloupost.No nevim, jeste jsem nehledala na netu.

happy6
20. únor 2017

@tana5 Já k druhé večeři mívám třeba mléko s rohlíkem, nebo celozrný chléb s žervé a pod. Přijde mi na tu večeři mléčný výrobek fajn, alespoň pro mě. Jen to zapékané musli bývá doslazované, ať už cukrem, nebo medem, což nejen že by nemělo být při cukrove nikdy, ale na druhou večeři podle mě opravdu nevhodné. Já se v tom taky ze začátku moc nevyznala, ono časem zjistíš co ti vyhovuje a bude to jednodušší. 🙂 Zkusila byk té druhé večeři něco lehčího, nesladkého. A smlsni si třeba jogurt s ovocem ke svačině. Já se ze začátku měřila i hodinu po té druhé večeři abych věděla, jak mi to prochází po ní a pak jakou mám hodnotu ráno.

@saraha1 Já to chápu... jak říkám, já bych si výčitky zkusila nebrat k srdci. Přijde mi, že na internetu se lidi občas neumí chovat a píšou, co by podle mě do očí neřekli. Nebo by to řekli jinak. Nikdo neni dokonalej a každej občas v něčem ujede... A jak říkáš, když je to jen občas a cítíš se tak mnohem líp, tak neni co řešit.

Co se týče tich ketolátek, tak podle mě je to málo živin obecně, ale taky si to můžu myslet špatně. Co jsem tak pochopila, tak se hlídají aby tělo nehladovělo a to si myslím, že jen z nedostatku sacharidů není. Taky kouknu co říká stříček google :D (jinak je všeobecně známé, že i obézní člověk může být podviživený... takže jíst hodně sacharidů a cukrů neni řešení, ono to chce jíst vyváženě všechno)

happy6
20. únor 2017

Tak wikipedie píše, že je to nedostatek sacharidů. Tak jsem si to myslela špatně. Ale i tak pujde o to v jaký kombinaci je člověk asi jí. Jídlo se zeleninou nebo celozrný věci se budou trávit dýl a bude pak zase nižší hladina cukru v krvi. Takže když si někdo dá třeba to zapékané musli, tak ho může sníst míň než třeba celozrného pečiva. Já třeba při téhle dietě hlad nemám, ale kolikrát jsem si raději vybrala jogurt s mandarinkou a ořechama, než třeba jen samotný banán...

tana5
20. únor 2017

Holky nejhorší je, že přesně takovou druhou večeři mi doktorka nařídila. A ještě vysloveně zdůraznila, že to musli má být zapékané. ☹ Když jsem týden dodržovala dietu, měla jsem hodnoty na ketolatky stejné jako teď. A to jsem měla okolo 160g sacharidů za den. Teď musím mít přes 200g (do 235g). A hodnoty lačné pořad špatně a ketolatky taky. Jaké máte kdo maximum na sacharidy?

saraha1
20. únor 2017

@tana5 a vis co rika sestra u moji diamudr? jsem vzdy v soku..ze prej jist naposled tak v 18h. Tehotna jist v 18h, kdyz snidam okolo osme rano. To bych pak chtela vazne ty ketony videt. A nehlede na to, ze usinam kolem pulnoci, to bych sezrala asi posltar pri tom 😀.
Ja bych mela snist pry 200g, ale to rikala sestra, mudr se vlastne k jidelnicku nevyjadruje.
Jen je zajimavy, ze 60kg holka ma teoreticky stejny mnozstvui sacharidu predepsayn jako stokilova. To by mi zajimalo, jak mi tohle nekdo vysvetli.

Jako ja se v tucnosti jidel vazne neomezuju, prave abych nemela hlad. A teda kdybych se omezila i v tom, tak bych hubla asi rychlosti blesku, coz by v mym pripadne ani v tehu nebylo asi uplne tragicky. Ale ani tech bilkovin nesmim tak malo, abych mela ketony rano. Takze jsem si to myslela dobre, ze jsem asi mozna proste ten den a mozna noc proste nejak vis ty sacharidy spalovala a rano se to projevilo.

@happy6 tak jsi asi hubena, co toho nromalne moc nesni, ne? Ja jsem tlustoch, co proste se naji sacharidu, toho masa moc nemusim zase, ruzny omacky (at uz smetanovy nebo zeleninovy) taky v mensim mnozstvi. Takze se mi ted tezko zvyka na uplnej opak. Ale zachranou je ten vecerni chleb od penamu, proste se tim dojim treba na svacinu. Protoze ovoce s jogurtem se vazne moc nenajim. A dekuju za podporu. Uz je mi dnes lip.

happy6
20. únor 2017

@tana5 To je ale fakt divný :( Můžu ti oscanovat brožurku co jsem dostala o těhotenské cukrovce. Jako ono jednou za čas bych to neřešila, ale že ti to řekla přímo doktorka mě zaráží. Jinak i v té brožurce jsou dva rámcové jídelníčky, jeden na 200g sacharidů (nejspíš pro štíhlejší, ten dodržuji já a stačí mi tak abych neměla ketolátky v moči) a pak na 250 g sacharidů. Já si třeba i ten rámcový jídelníček upravila, dělám si měnší obědy a větší svačiny. prochází mi to tak a vyhovuje mi to i abych neměla hlad.

@saraha1 Ale silnější můžou jíst až 250g sacharidů ne? Alespoň já to tak mám v brožurce od dr. někdy sním za deň míň, někdy zase trochu víc než tich 200gr. Já to mám přibližně snídaně 40g, svačina 30, oběd 40, svačina 30, večeře 40 a druhá 20 . Ale už si tedy jíslo nevážim, jen ovoce občas a nebo něco co jsem ještě neměla.

Jako hubená nejsem, mám takovou normální postavu, začínala jsem na 58 kilech, teď končim 34 týden a mám 67... jako doktroka nic neříká, ale nechápu to. Přibírám, jak kdybych žádnou dietu neměla.

michaelasm
21. únor 2017

Holky jdu si k vám pro radu... Od toho 11. tt co mám cukrovku občas bojuju s lačnou, pomohlo mi najíst se na noc dostatečně - jenže se mi přejedla typická večeře, co u mě procházela, tak jsem začala trochu experimentovat a dávat si i jiný typ druhé večeře, občas prošla a občas ne. Vrátila jsem se postupně ke klasice, ale i ta teď "zlobí". Problém je v tom, že když vstanu a změřím se, tak jsem párkrát naměřila i 5,6 a 6,0 (4x) - šla jsem si jen vyčistit zuby a znovu změřila (po cca 5-10 minutách), a hodnota byla najednou 4,9 a 5,2 (v případě těch šestek), dvakrát co jsem cítila na sobě už hlad tak dokonce 6,2, u hodnoty 5,6 se zvedla na 5,7. Jsem z toho jelen, že po deseti minutách je takový obrovský skok (ruce jsem měla suché, takže krev naředěná nebyla). Po jídle mívám hodnoty výborné... (2 hodiny po jídle do 5,7 max. 6,0) Kde dělám chybu? 🙂

johnirvingfan
21. únor 2017

Dobrý den, Já se vetru z dotazem. Taky mám těhotenskou cukrovku na základe odběru na lačno v 27.tt. po jídle hodnoty vždycky ok. Na lačno, az na 2 výjimky taky nakonec, hodnoty mam dobre i když si nezvazim nebo neresim porci. Myslíte, že když příjmu větší množství sacharidů, než mám, ale glykemii mam v pořádku, že i tak škodim děťátku? Ted jsem začala trochu "lajdacit", sladkosti a sladké pití Teda nekonzumuji, ale nehlídám si porce, někdy zapomenu svačinu. Někdy vyměním celozrnný chléb za normální. A ovoce za den nesmím Teda kilo, ale určíte více, než je v tabulkách a u mléka vypiju tak jednou tolik. Cukr porad ok.

tana5
21. únor 2017

@happy6. To budeš hodná, když mi oskenujes to brožurku. Jinak jsem zkusila to mléko na noc (a tedy ještě půl banánu, aby doktorka neremcala). Za 1. se mi daleko lépe spalo a za 2. hodnota 5,3, což v druhé dia pořádně, kam moje Mudr. gyn. posílá, považují za ok hodnotu. Dneska schválně vyhodím i ten banán a třeba se na 5,0 dostanu 🙂.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru