Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

marketa_n
21. únor 2017

Ahoj holky,

U prvního těhotenství jsem měla zátěžový test na cukrovku 4,2-6,8_6. Vše v pořádku, přibrala jsem 11 kg, malá měla 2,83 kg porodní váhu. Nyní druhé tehu, chřipka, dva dny 38C , šílený kašel a velká rýma, celý týden jsem brala sirup Stodal, odber krve u gynekologa na lačno v 9tt, hodnota 5,4. Za dva dny stejně 5,4. Nikdo se se mnou nebavil, dostala jsem doporučení na diabetologii. Dle diskuzí to silné nachlazení mohlo ovlivnit, dle sestry prý asi ne. Mohu si nejak vyžádat ještě jeden oběd krve teď, když jsem zdravá nebo musím ihned na tu diabetologii, nějak se s tím nemohu smířit. Navíc mi krev vadí, pohled na ni, omdlivam.Poradi mi prosím někdo? Jsem nekuřácka, nadváhu nemám, jíme zdravě a sladke nejím, trpím teď celodenní nevolností, ale nezvracim. Děkuji.

happy6
21. únor 2017

@michaelasm A jaká večeře ti předtím procházela? Zkoušela jsi si ji dát dřív, nebo naopak dýl? Hladová by ses asi budit neměla, já když se budila hladová, tak jsem ji měla většinou vyšší než normálně. Já is dávám druhou večeři klidně i v 10 večer, podle toho v kolik ráno vstávám, ale vstávám v 7 a hodnoty na lačno mám hezký.

@johnirvingfan Taky občas přijmu víc sacharidů, mám jídelníček na 200g, ale občas jich sním i víc. Neřeším to, hodnoty mám dobré a je to jen občas. Podle mě vadí vysoké hodnoty a né množství jídla. Ovoce jím asi taky víc, mývám ho tak 2x denně, někde se doporučuje jen jedno. Rozhodně lepší když máš na něco chuť si dát nějaké ovoce, než třeba buchtu :D (i když i tu jsem už měla...

@tana5 Tak ti místo brožury pošlu odkaz na tuhle stránku, je tam úplně to samý i se vzorovým jídelníčkem 🙂 a je to tam pěkně rozdělený, ale to už možná znáš. http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel... No vida, já mám taky povoleno dokonce asi do 5,5 ale to jsem snad ani neměla... Zkus k tomu třeba celozrné pečivo, nebo kneckerbrot, to se tráví dlouho a abys neměla hlad. Mě samotný mlíko většinou nestačí 🙂 Ale já jsem nenažraná...

happy6
21. únor 2017

@marketa_n Někdo říkal, že nemoc i nevolnosti mohou udělat vyšší lačnou. Zeptej se ještě doktora, třeba by tě poslal ještě jednou. Já u první dcerky taky cukrovku neměla, jsem taky štíhlá a jím zdravě, měla jsem taky vyší jen první hodnotu a docházím do dia poradny, za celou dobu co se měřím (i když jsem zhřešila) jsem neměla vyšší hodnotu než je limit. Dnes mi doktorka dokonce řekla, že mám hodnoty, jak kdybych cukrovku neměla, ale to může být i tím, že tu dietu držím, lepší je být pod dohledem. Jsem tak v klidu, že je vše v pořádku.

michaelasm
21. únor 2017

@happy6 Kukuřičné plátky mi procházely. A dneska po probuzení (budím se kolem 6:30) jsem měla 6,0 (právě po kukuřičných plátcích, které dřív prošly), deset minut po (zvedla jsem se a vyčistila zuby) už bylo 5,2. Ale zažila jsem několikrát i situaci, kdy jsem se změřila např. v 5 ráno náhodou - měla jsem 5,0 a za hodinu už 5,7 (po kukuřičných). Teď je to různý, kukuřice se mi přejedla, po mléku a trošce domácího musli (oříšky + vločky) na noc jsem ráno měla lačnou v půl sedmé 6,0 a za pár minut už 6,2 a šlo to nahoru -> hlad. Tak tomu moc nerozumím... Že stačí pár minut a hned je to jinak...

werumka
21. únor 2017

@michaelasm Ahoj, ono u glukometru je 6,0 a 6,2 stejná hodnota. Musí se započítat odchylka. Stejně tak glykémie 5,5 a 5,2. Navíc pokud změříš dvakrát rychle po sobě, tak se na to spolehnout nedá. Obecně hormony, které mají za úkol nabudit organismus, "úřadují" mezi 3. a 6. ráno nejvíc. Pokud třeba ve tři ráno máš glykémii 5,0, tak během těch tří hodin vzroste, protože játra produkují zásobní cukry. Klidně s druhou večeří experimentuj. Není vhodné akorát ovoce. Ale jinak klidně zkoušej. A hlídej si, abys nebyla bez jídla déle než 10 hodin.

marketa_n
21. únor 2017

@happy6 Zkusím se jeste zeptat, teď má týden dovolenou. Já měla vyšší glykémii, jak se bere na začátku tehu krev. Pořád mám šílenou nevolnost a nemohu moc jíst. Snad se to už brzy zklidní, tohle jsem u dcery nezažila. Děkuji.

werumka
21. únor 2017

@marketa_n Ahoj, test v době infekce není průkazný. Lačná u něj bývá zkreslená skoro vždycky, takže z tohohle usuzovat na cukrovku nejde. Je nutné, abys byla aspoň 14 dní v pořádku, aby se na to dalo spolehnout. Můžeš si jinak zajít na ogtt jako samoplátce, není to tak drahé. A budeš mít jasno, jestli na dia jít nebo ne. V případě, že bude ogtt v pořádku, je nutné ale podstoupit klasicky test mezi 24. a 28, týdnem.

werumka
21. únor 2017

@marky_z Gratuluju! Cukr se po porodu může rovnat ještě třeba dva dny - hraje roli vyčerpání a hormony. Ale věřím, že už je vše v pořádku 🙂

werumka
21. únor 2017

@tana5 Ahoj! Je fajn, že se Tě doktorka snažila nasměrovat, ale druhá večeře je strašně individuální. Někomu dělá dobře mléko, někomu pečivo, někomu jogurt a někomu vůbec nic. Nejde dělat jednotnou druhou večeři pro všechny. Takže se klidně odvaž a zkoušej 🙂
Kdy jíš poslední jídlo? Máš tam od ranního měření odstup aspoň 8 hodin? Jak jsem psala výš, v tu dobu, kdy vstáváš, se ve velkém množství začínají produkovat hormony, které glykémii zvyšují. Pokud už do té noci jdeš s tím, že jsi měla nedostatek sacharidů, o to víc játra "přiloží pod kotel". Sladké a doslazované není vhodné a paradoxně z toho můžeš ty ketony mít, protože nepokrývají z dlouhodobého hlediska potřebu organismu. Vždycky zaúčinkují na chvíli a pak jdou zase pryč. Potřebuješ si ten den pokrýt dlouhými sacharidy, stejně tak druhou večeři. A dodat spolu s nimi dostatek bílkovin a dobrých tuků. To Ti pak i dobře zaúčinkuje na lačnou 😉

marketa_n
21. únor 2017

@werumka Moc děkuji, zkusím zajít na ten test ogtt. Jsem zdravá jen pár dni. Dnes se mi zase udělal opar na rtu. Určitě když vyjde test špatně, tak na diabetologii půjdu, jen tam nechci jezdit zbytečně. Děkuji moc.

tana5
21. únor 2017

@happy6: díky. Ach jo. Proč já musím mít max. lačnou 5,0.
Moje lačné hodnoty od doby co se měřím: 5,9 - 5,6 - 5,2 - 5,1 - 5,5 - 5,9 - 5,7 - 5,5 - 5,2 - 5,4 - 5,5 - 5,3 - 5,3. Snad zítra nedostanu inzulín.

werumka
21. únor 2017

@saraha1 To množství sacharidů - ty jima ale "nekrmíš" svou hmotnost. Krmíš jima svůj organismus, aby správně fungoval. Mozek, srdce, plíce, svaly. A zároveň to neznamená, že člověk s vyšší hmotností by měl mít automaticky větší přísun sacharidů - ta slinivka produkuje množství inzulínu přesně takové, aby to ty sacharidy zpracovalo. Není to tak, že čím je člověk těžší, tím vyšší výkonnost má slinivka. Spíš to bývá tak, že člověk, který má vyšší hmotnost, má i vyšší produkci inzulínu - ale z "donucení" 🙂
Je to podobné, jako třeba ogtt. Někdy si těhotné stěžují, že všechny ženy bez rozdílu hmotnosti mají stejné množství glukózy. Mají totiž za to, že žena, která má hmotnost vyšší, by měla mít víc glukózy, než ta, která má hmotnost nižší. Jenže ono je to vlastně naopak 😀 Štíhlé ženy mohou mít rychlejší metabolismus, takže by vlastně byly schopné za stejný časový úsek zpracovat i větší množství glukózy 🙂 Ale o to přece nejde. Jde o to, aby se zjistila reakce metabolismu na konkrétní množství glukózy.

werumka
21. únor 2017

@marketa_n Určitě zajdi - vyber ale pečlivě laborku, aby na ten test byl spoleh. Ale dej se nejdřív pořádně do kupy 🙂

lucienelka
21. únor 2017

@werumka prosim te mam takovy dotaz.Jsem 25tt a mam pocit,ze mi hodnoty sly tak nejak trosku dolu 🤔,za coz jsem samozrejme nesmirne rada,ale moc to nechapu kdyz prave ted to ma lezt nahoru nebo ne?Picham si 5j vecerni inzulin a rano mivam hodnoty 4,5-4,6 za coz jsem rada,nicmene odjela jsem na sluzebku a zapomnela in.pero a rano se zmerila a mela jsem 4,9 i bez inzulinu🤔.To ke zvlastni ne?Uz jsem zpet a tak mam v planu pero zase samozrejme pouzit,jen me to prekvapilo.Pred jidly taky ted mivam treba 4,9 coz predtim neexistovalo.Myslis,ze na to nejak muze mit z delsiho hlediska ten inzulin?Diky za odpoved😉

werumka
21. únor 2017

@lucienelka Muzes zkusit, co udělají glykemie bez inzulinu i dal - jestli to byla náhoda, nebo ne. 5 jednotek neni tak moc.

saraha1
21. únor 2017

@werumka diky za odpoved. Ja nevim, jestli jsi uplne nepochopila moji otazku nebo spis ja tvou odpoved 😀. Myslela jsem to tak, ze muj bazalni metabolismus je jinej nez polvicniho cloveka, tzn. ze pro spravny fungovani orgnanismu potrebuju vice tuku, sacharidu i bilkovin a celkovej kalorickej prijem. Tak jsem myslela, ze s tim se pocita i pri gdm. Napr. podle kalorickych tabulek bych mela v rezimu sedavym, kdyz budu chtit hubnout, mit denne 7158kJ, 90g bilkovin, 225g sacharidu, 49g tuku a 28g vlakniny. Nebere se samozrejme v potaz, ze teoreticky ted bych nemela chtit hubnout a jeste vyzivuju plod. A ta polovicni holka bude mit o nejaky procenta min. Ale teda chapu, ze pri cukrovce to telo nefunguje tak, jak ma, takze doporuceny ziviny by vypadaly jinak.

@tana5 limit tvoji mudr mi opravdu prijde drsnej, zvlaste pak, kdyz glukometr neni presnej.

Ja jsem z toho myho vazne zmatena. Vim, ze se nema ten prst mordovat pri tu kapku krve, protoze pod kuzi je nejaka tekutina, ktera pri mackani prstu nejak hodne naredi krev a pak to ukazuje bludy. Z toho duvodu ja pouzivam 2., nebo 3. kapku. Uz jedno jsem mela hodnotu na glukometru lehce pres 4 a dnes zase. Dnes na lacno 4,1. V mym pripade se i tomu vazne nechce verit, mivam tak 5,8, vcera 5,5 a malem jsem slavila 😀. Veceri jsem teda mela naposled v 19h, pak uz jen kolem 22h jsem ochutnala sekanou na dnesni obed a kysany zeli, takze zadny sacharidy, hrnek caje z boruvci k tomu. K tomu teda vybornej spanek, ale az asi od 1 rano do pul 8. Tak je mozny, aby to jednou bylo tak nizky? Ketony nebyly. Je mozny, ze ta nesacharidova minivecere mi vazne sedla.

No dnes jsem kvuli nekonecymu uspavani vecerela az ve 21h, tak ted jsem dala jen to zeli a caj. Jsem zevdava, co to zase zitra vyhodi za hodnoty.

@lucienelka jsem hodne zvedava, jak to werumka vysvetli. Ale pokud vim, tak ucinek inzulinu na noc nastupuje nekolik dni, tak ze by i nekolik dni mel ucinek?

werumka
21. únor 2017

@saraha1 asi jsme se nepochopily navzájem 😀 ale pravda je, že množství sacharidů v těhotenství je individuální. Jsou tam prostě jen hranice, které by se už neměly překročit...
Ono mozna i to zelí mohlo nejakou roli hrát. Ale je možné, ze jsi právě ten případ, kdy je lepší sacharidy vecer snížit. Zkusila bych to víc dní za sebou udělat stejně.

werumka
21. únor 2017

@lucienelka Jaký typ toho nočního inzulinu máš?

tana5
22. únor 2017

@werumka: Po první večeři u televize vetsinou usínám (cca v 19 hodin) a budí me až budík na měření (a hodnoty jsou ok). Poté zase usnu a budí me až příchod přítele z práce ( z odpolední). Takže tento týden druhá večeře cca ve 22:30 a ráno měřím v 5:00. Ale s mlékem dělám pokroky. Včera 5,3 mléko s banánem (1/2). Dnes 5,2 jenom mléko (cca 200ml). Mám zkusit ubrat/přidat mléko nebo si ho dát dříve? Může mi vliv i množství tekutin za den? Mám pocit, že piju málo (cca 1,75l) a prst si samozřejmě mačkám, abych vůbec měla z čeho měřit ☹.

saraha1
22. únor 2017

@tana5 prst umyj pod teplou vodou a promasiruj pred tim pichanim. Abys nemusela tolik mackat. Ono to samo netece nikdy, ale mordovat to neni dobry no. Myslim, ze tolik tekutin je docela ok. Ja tolik asi nedam. Prece je zima, neztraci se tolik vody pocenim.
Tvoje lacny hodnoty jsou muj sen 😀. Ja dnes zas 6,2. Jsem ale zbita, sedl na me kasel a spala jsem malo, tak nebudu merit nez budu ok.

tana5
22. únor 2017

@saraha1. Diky. Zkusím

tana5
22. únor 2017

Tak jsem byla na diabetologie. ☹. A dostala noční inzulín + doporučení skončit s prací. Že to můžu mít i z toho.

lucienelka
22. únor 2017

@werumka hmm tak to nevim jaky typ podivam se doma, fakt nemam predstavu.

@saraha1 no ja picham inzulin od 14tt coz je uz 11tydnu takze myslim si,ze ucinek by uz byl znat mnohem mnohem drive 🙂.

michaelasm
22. únor 2017

@werumka Děkuju moc! 🙂 Jsi zlatá! A tvoje rady tady fakt přínosné❤... Zítra jdu na diabetologii , tak se trochu optám, bojím se inzulinu, ale když by nebylo zbytí...
Dneska nalačno 5,2.

mischel26
22. únor 2017

@tana5 Ahoj...taky jsem dnes vyfasovala inzulin na noc,ale moc se mi do toho nechce,je to jen na zaklade nekolika malo mereni a hodnoty jsem mela dle meho docela pekne na to,ze by ta dieta mohla byt u me propracovanejsi...

lucienelka
22. únor 2017

@mischel26 a jake si mela ty hodnoty smim li se zeptat?

mischel26
22. únor 2017

@lucienelka no mela jsem hodnoty 6,1 5,4 5,2 5,8 5,3 5,1 5,4 5,3 5,1 a tech 6,1 to byl hodne spatny jidelnicek

saraha1
22. únor 2017

@lucienelka no ja tim myslim, ze jeho vysazeni muze byt znat az taky za nekolik dni. Ucinek nastupuje nekolik dni, tak i jeho ustup nekolik dni. Jestli chapes, jak to myslim 🙂.

werumka
22. únor 2017

@tana5 Je možné, že to hodně brzké vstávání Ti na glymču nedělá dobře. Uvidíš, jak to půjde s inzulínem. Mléko můžeš zkusit přidat. A můžeš třeba zkusit i pečivo s lučinou, šunkou. Uvidíš, co Ti udělá nejlíp 🙂

werumka
22. únor 2017

@mischel26 Záleží, co všechno už jsi vyzkoušela a kolik času jsi na to měla. Obecně se při takových glykémiích před 20. týdnem inzulín radši nasazuje, protože po 20. týdnu ty glykémie mohou zase o něco vyletět. Ale určitě si zkus i pohrát s jídlem. Zatím máš určitě jen malé dávky inzulínu, takže to není nic proti ničemu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru