Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?
ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???
Stručné shrnutí
- Amniocentéza (odběr plodové vody) se v praxi provádí většinou mezi 16. a 20. týdnem těhotenství a slouží k vyšetření chromozomálních a některých vývojových vad plodu.
- Některá pracoviště (v diskusi uveden Gennet v Praze) umí zpracovat rychlé vyšetření chromozomálních poruch do 24 hodin; AFP v plodové vodě může být hotové přibližně za 10 dní a kompletní výsledky chromozomálních testů se v praxi vracejí obvykle za 14–21 dní.
- Amniocentéza nese reálné riziko komplikací včetně potratu a poranění placenty; v diskusi byly popsány konkrétní případy zamlklého potratu 3 dny po odběru a porodu mrtvého plodu po propíchnutí placenty.
Nejčastější otázky
Q: Kde v Česku lze získat rychlé výsledky chromozomálních vyšetření po amniocentéze?
A: V diskusi bylo jmenováno pracoviště Gennet v Praze, které uvádí možnost předběžných výsledků chromozomálních poruch do 24 hodin; kompletní výsledky se však mohou lišit a trvat dýl (14–21 dní).
Q: V kterém týdnu těhotenství se obvykle provádí amniocentéza a kdy se měří NT?
A: Amniocentéza se v příspěvcích prováděla většinou v 16.–20. týdnu; NT screening se zpravidla hodnotí v 11.–13. týdnu těhotenství.
Q: Jak dlouho se čeká na výsledky amniocentézy?
A: Z praxe v diskuzi: rychlé chromozomální výsledky v některých centrech do 24 hodin (Gennet), AFP v plodové vodě cca 10 dní a kompletní chromozomální výsledky obvykle 14–21 dní; mnohé ženy uváděly čekání 14–16 dní.
Q: Jaký pooperační režim po amniocentéze doporučují gynekologové v praxi?
A: Doporučení v diskuzi se pohybovala od 1 dne ležení po zákroku až po několik dnů šetření; některé ženy dostaly neschopenku na 14 dní a běžné rady zahrnovaly vyvarovat se zvedání těžkých předmětů a sexuálního styku po určitou dobu.
Q: Jsou triple testy a NT screening spolehlivé jako indikace k amniocentéze?
A: V diskusi opakovaně uváděno, že triple testy jsou orientační a často dávají falešně pozitivní výsledky; kritická hranice NT byla diskutována kolem 3 mm (někde uváděno 2,5–3,5 mm), přičemž i hodnoty ~2,6–2,7 mm nemusely vést k patologickému nálezu při dalším vyšetření.
Q: Jaká jsou konkrétní rizika amniocentézy podle zkušeností rodiček?
A: Mezi uváděná rizika patřil zamlklý potrat 3 dny po odběru, porod mrtvého plodu po propíchnutí placenty, dočasné pobolívání břicha, zvýšená pohyblivost plodu po zákroku a velmi vzácně infekce; zároveň mnoho žen hlásilo, že samotný vpich byl spíše nepříjemný než bolestivý.
Závěry z diskuze
Shoda
- Triple testy jsou v diskusi považovány především za orientační vyšetření s častými falešně pozitivními výsledky.
- Amniocentéza je vláda krátký, technicky rychlý zákrok, který často bývá popsán jako nepříjemný, nikoli extrémně bolestivý, a vyžaduje následné šetření a sledování.
- Čekání na výsledky je v praxi psychicky velmi náročné a trvá od dnů do tří týdnů v závislosti na typu testu a pracovišti.
Sporné názory
- Volba provést amniocentézu byla v diskuzi vnímána buď jako nutná pro klid rodičů a včasné plánování péče, nebo jako nechtěné riziko, které by se raději vyhnulo; obě možnosti byly v diskuzi prezentovány matkami jako legitimní volba.
- Někteří diskutující navrhovali omezit nebo zrušit triple testy kvůli falešným pozitivům, zatímco jiní považovali triple test za užitečný screeningový nástroj k rozhodování o dalším postupu.
Otevřené otázky
- Do jaké míry amniocentéza konkrétně způsobí jednotlivé komplikace (přímá kauzalita u jednotlivých případů z diskuse zůstává nevyřešená).
- Jak přesně postupovat při hraničních nálezech NT kolem 2,5–2,7 mm — kdy indikovat amniocentézu versus další neinvazivní diagnostiku.
- Jaký je jednotný doporučený délka pracovní neschopnosti a klidového režimu po amniocentéze v různých nemocnicích.
Zmíněné značky a firmy
Gennet, MUDr. Hodík, nemocnice Trutnov, Krč, Hradec Králové, Gennet v Praze
Zmíněné produkty a metody
amniocentéza, triple test, NT screening (nuchální translucence), biochemický screening, AFP v plodové vodě, rychlé chromozomální testy do 24 hodin (Gennet), 4D ultrazvuk, antiglobulinová injekce (injekce na protilátky/Rh imunoglobulin), kapačky, klidový režim po AMC, placentální punkce
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Trutnov, Krč, MUDr. Hodík, MUDr. Hlavová, MUDr. Smetanová, MUDr. Hynek, MUDr. Krutílková
sius: 3 dny by měl být absolutní klid na lůžku a 3 týdny klidový režim..tzn. dlouho nechodit,dlouho nesedět, nic těžkého nenosit, nesexovat a žádný sport, obzvlášť ne plavání kvůli infekci...takže neschopenku bys měla dostat na 3 týdny.
piskotek: gratuluju a už klidně nakupuj, ty ostatní testy budou v pohodě.
piskotku, tak jsem nakoukla a hnedka skvělá zpráva - velká gratulace k dobrýmu výsledku. Teď už se nestresuj a raději prckovi něco pěkného kup, pohlaď bříško a něco mu povídej. A uvidíš, jak bude rád 😀
piskotku:vidíš a je to jak má být. Moooooooooc gratuluju!!!! A vy ostatní holky co ještě čekáte-bude to dobré jako u nás většiny. Věřte tomu a vydržte!
Ahoj holky, dneska mám 14 dní po amniocentéze - jsem jak na trní. Máte někdo zkušenost, za jak dlouho v Hradci Králové řekli výsledek na zavolání? Stačí 2 týdny, nebo spíš déle? Díky moc! Je pravda, že zatím nikdo nevolal, že by byl nějaký problém. A to mi říkali při odběru, že kdyby byl problém, ihned volají i za 4 dny.
ahojky Akísku,
zkus tam zavolat, já tam volala po 16ti dnech na echo Lenčibu - byly jsme stejný den a výsledky v poho. Ale už sestřička v telefonu mi řekla, že výsledky poslaly den předem doktorovy a ve zprávě jsem měla datum tisku ještě o dva dny dřív. Takže za zkoušku nic nedáš. 😉 Držím pěstičky a až budeš vědět písni
Ahoj,tak jsem tam volala a mám znovu zavolat v pátek po 14.hodině, ještě to nemají zpracované. Byla jsem na odběru 17.10. Bude to v pátek 14 dní a tři dny. Snad to dopadne dobře..dám vědět
já byla na odběru taky ve středu 3.10. a výsledky v pátek 19.10. už byly hotové.
to už budeš mít na tuty. Tak držím pestičky dál, ale teď už to bude v poho, když nevolali¨.
V pátek tam zavolám, už se nebojím špatných výsledků, ale strašně jsem zvědavá na pohlaví.. 🙂
akisku: zkus zavolat i zítra, v pátek budou stopro,ale mohly by už zítra..já byla na konci taky už v klidu a hrozně zvědavá na pohlaví 😀
Dobré ráno. Jsem tu poprvé a hlavně proto, že bych potřebovala odpověď na jednu otázku. Vy, co jste podstoupily amniocentézu, rodily jste pak přirozeně nebo předčasně na základě vyvolání porodu? Sestřenka byla včera na ozvách a v poradně už v nemocnici a tam jí dr. řekla, že by chtěla těhotenství ukončit už nyní, tedy v 38. týdnu, že se to tak po odběru plodobé vody dělá. Sestřenka byla v takovém šoku, že se ani nezeplata proč. Ale po celé těhotenství o tom vůbec nikdo nemluvil. Celé těhotenství proběhlo bez problémů, nenastaly ani nyní.
Děkuji za rychlou odpověď, ať víme na čem jsme. Zdravím všechny čekatelky i maminky.
lentilka: to nevím proč 😨 Upřímně si myslím že je to blbost, vždyť není důvod...na konci těhotenství už ani děloha neví že nějaká amnio byla 🙄 😨
Tohle taky slyším poprvé 😲 Nic mi o tom neříkal ani můj gynekolog a ani doktor na klinice, na které jsem podstoupila odběr plodové vody.
To by jí jako předčasně vyvolali porod o měsíc dřív? Nějak v tom nevidím rozumný vysvětlení...
Tak sestřenka je zatím volná, zatím jí nepřijali do nemocnice. Dnes tam byl jiný dr. a ten jí řekl, že se zatím dít nic nebude. A nic víc jí neřekli, jen, že má přijít v sobotu zase na ozvy. A zase jí nikdo nic nevysvětlil a ona se samozřejmě nezeptala.
lentilka ale není v tom neco jiného mi se to nějak nezdá proč by to dělali tak dopředu nemá špatný tlak nebo něco takového. Ať se nebojí a zeptá se mě to opravdu zajímalo jestli mě to náhodou nečeká taky?! 😲
Ahoj holky, slíbila jsem, že se ozvu. Dnes měli hotové v HK výsledky plodovky, volala jsem tam a budeme mít zdravou holčičku :o) a já jsem děsně chtěla kluka..Moc vás všechny zdravím a držím palce. Hlavně pevné nervy na to dlouhé čekání na výsledky. Je to teď strašná úleva!
Lentilka,já jsem taky byla na amnio v únoru a rodila jsem normálně v termínu v červenci,měla jsem naplánovaný CŘ přesně na termín. Tohle jsem v taky ještě neslyšela.
ahoj holky, v patek jsem vezla svoji mladsi sestru na plodovku do Brna.chudera byla cela rozklepana a pry se mimis dost vrtel, tak ji to bylo hodne neprijemne.nicmene vecer volali vysledky, zadna geneticka vada tam nastesti neni 🙂 🙂 🙂
ne my budeme mít "zase" kluka tak aspon bude mít ten náš na výběr 😉
akisek: gratuluji a ted šup do nakupování vždyt ty šatičky jsou nádherné 😉
akisku obrovská gratulace ke zdravé holčičce. To je paráda, tolik nás to podstoupilo a snad samé dobré zprávičky.
Taky sem chodím každou chvilku nakukovat a mám radost, že ty testy vychází všem nastávajícím maminkám dobře 🙂
My jedeme ještě zítra do Olomouce na kontrolu - byly jste taky po tom odběru znova na klinice? Ale ještě pořád mi nepřišly výsledky poštou, takže si myslím že nám je chtějí předat tam spolu s výstupním vyšetřením.
Holky gratuluju!!!! Věřím, že se brzy něco změní a nebude muse tolik maminek stresovat zbytečně. Snad jim musí dojít že ty tripl testy jsou úplně nespolehlivé... Vždyť opravdu pozivní gen.vady nejsou ani u jednoho procenta z vyšetřovaných vzorků plodové vody. Všechen ten strach je zbytečný a plno holek to odmítne a bojí e až do porodu-to pak má vliv i na miminko. Místo klidu a těšení zbytečně zažíváme paniku,strach a nejistotu... Fakt by se měli zamyslet jestli to není zbytečné.
Taky moc gratuluju všem! Jen se občas zamýšlím, z jakých tedy výsledků Triplů se rodí děti s Downem? Není to pak z těch falešně negativních Triple testů? Protože kamarádka sestra měla negativní triply a pak se na porodním sále dost divili všichni. ☹
Tak a mame to za sebou, i celkove vysledky jsou zcela v poradku. tesime s na ultrazvuk a vezmu sebou i maminku, to si nesmi nechat ujit.Pristi tyden v tuto dobu, budu jiz vdana pani, tak hura do zivota,naplno
🙂
Vsem maminkam, ktere timto teprve musi projit, preju hodne stesti
mno holky a to se mi doktor snazil namluvit, ze jenom 7% pozitivnich vysledku triplu jsou falesne pozitivni. ja mam dojem ze spis jen 7% jich je doopravdy pozitivnich :( bych to zakazala!
vsem gratulace ke zdravym mimiskum!
Hellca : ja jsem plodovku odmitla a nemam strach az do porodu 😉
proste jsem si jen nenechala od doktoru namluvit, ze bych mohla mit postizene dite. Pred genetickou konzultaqci jsem ve stresu byla, to joo, ale pak uz ne a ze jsem plodovku odmitla nikdy litovat nebudu ! naopak.
Triply by se meli nahradit necicm jinym, to je jasny.
Vim, ze to nemuzu brat celkove, ale zatim jsem se tu nesetkala s maminkou, ktera by mela spatne vysledky z amnio, za to se tu zacinam setkavat s maminkama, co po amnio potratili (jedna z dubnovek apod...)
vsem ktere maji amnio v poradku a miminko se jim udrzi moc moc gratuluju !!!!!
piskotek : jee, tak to gratuluju, k vysledkum i ke svatbe. Moc si to uzijte a nezmrznete 🙂
petruna:já jsem plodovku neodmítla-ale hned po odběru mi bylo jasné že jsem jít neměla. Protože jsem si uvědomila,že bych si miminko nechala tak jako tak... Takže to vlastně bylo jen riziko,že se něco stane právě v důsledku toho odběru... Teď jsem šťastná že výsledky jsou v pořádku-ale vím že už bych nešla a hned bych to odmítla.... A fakt to nechápu,že je toho tolik falešně pozitivního a přesto se lékaři snaži maminky přesvědčovat ať to amnio podstupují...

Dekuju. jsem radosti bez sebe,Downův syndrom , vyloucen. Jen jeste ty konecny vysledky, ale snad to bude dobry. Ted hura na vdavky a nakupy.
Sius: ja byla na odberu v patek a do nedele jsem lezela. Bylo mi receno to samy, tyden doma, ale nejsem, nastesti je mi fajn. Urcite zalezi na tom jak ti bude a drzim palce at je to OK.