Antiepileptika při těhotenství, máte zkušenost?

lucajda01
2. lis 2015

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda tady není nějaká maminka, která má zkušenosti s užíváním antiepileptik (konkrétně Keppra 500mg) při těhotenství. Mám strach z užívání během těhotenství, ale na druhou stranu si tělo prochází tolika změnami - ať už při čekání nebo po porodu, že mi není doporučeno léky vysadit... ☹
Snažím se proto najít nějaké maminky, ketré mají s tímto lékem nějaké zkušenosti.
Předem moc děkuji.

monini28
2. lis 2015

Ahoj, nevím jestli je to úplně tak rada, protože pokud se kousne doktor,tak s tím moc neuděláš, ale já nedávno ještě brala Keppru 1000-0-1000, řekla jsem neuroložce, že bysme v budoucnu chtěli ještě druhé (při prvním těhotenství jsem ještě epi neměla) a ona mě automaticky předepsala Lamictal (postupné přecházení), že ten se spíš dává těhotným. Ale zase třeba Rousse psala, že jí při plánovaném doporučili Keppru, takže těžko říct...
Už jsi těhu? Tak či tak radím poradu s neurologem... A jinak antiepileptika jako taková určitě nevysazovat!!! I pokud bys byla několik let bez záchvatu, těhotenství je právě těma změnama může znovu vyvolat...

theena
2. lis 2015

Dobrý večer,při těhotenství jsem brala Lamictal 1-0-1 200mg jenže cca po 3 týdnech po porodu jsem dostala záchvat a doktor mi řekl,že musíme přidat léky a i přes kojení mi nasadil keppru500mg a když jsem se zeptala jestli to nemůže mít nějaké následky,jelikož jsem po celou dobu těhotenství a do 3 týdnů kojení brala jen Lamictal a Keprru neznala,bylo mi řečeno,že kdybych před otěhotněním brala Keppru,tak bych jí brala po celou dobu těhotenství. Už jen z toho důvodu,že tělo je na léky zvyklé a nedoporučuje se léky měnit ani vysazovat a další věc,patří do skupiny nejšetrnějších antiepileptik 🙂
Snad jsem vás alespoň trochu uklidnila a nebojte se váš neurolog vám jistě poradí a rozhodně nic nezanedbá.

rousse
2. lis 2015

@lucajda01 já brala Depakine, což je fakt hodně velký sajrajt a neurolog měl v plánu mi nasadit před otěhotněním Keppru, že je to s těhotenstvím víc snesitelné. Nakonec k tomu nedošlo, vzhledem k tomu, že trvalo X let, než jsem se prozáchvatovala k valproátu, který mi jako jediný po celém spektru antiepileptik zafungoval. Měla jsem strach léčbu měnit a doktor taky, takže mi snížil hodnoty na minimum a donosila jsem zdravou holčičku...těhotenství naprosto bezproblémové a porod jakbysmet. Takže přímou zkušenost nemám, ale nebála bych se toho - když jsem donosila zdravé dítě při Depakine, tak by Keppra určitě vadit neměla. Jinak - já vysazovala léky měsíc před porodem a zatím bez problému....musím zaťukat🙂

lucajda01
autor
3. lis 2015

Moc děkuji, příští týden mám zrovna kontrolu u neurologa, tak se hned zeptám na nejlepší varianty a předpokládám,že začnu zobat kyselinu listovou 🙂. Zatím těhu nejsem, ale máme v plánu se o to začít pokoušet 🙂

monini28
3. lis 2015

@lucajda01 Tu klidně zobej už teď sama od sebe, tu si naordinovat můžeš, v lékárně ti dyžtak poradí jakou, kolik... Tou nikdy nic nezkazíš 😀

rimortis
20. lis 2015

No já beru už 10 let Lamictal...teď jsem 11tt, tabletky beru pořád a k tomu jsem dostala tabletky Kyseliny listové. Neuroložka mi řekla že ty antiepileptika nejsou zrovna nejlepší věc, proto na srovnání dostanu tu listovku. Ale že je lepší ten Lamictal brát, protože kdybych dostala záchvat, tak to miminko hodně trpí...no bez záchvatu už jsem teda 4 roky, ale stejně.... 😉

soothy
17. kvě 2016

Ahoj, mam EPI od 15let a rozhodli jsme se, ze konecne chceme mit miminko, je mi 26 a konecne jsme v konecne fazi stavby domku.. byla jsem ted 2roky bez zachvatu a tak jsme s neuroložkou zkusily snižovat, bohužel se dostavil zachvat, tak jsme to zastavily. Beru keppru,vimpat a zonegran.. je toho dost, ale doktorka samozrejme rekla, ze lepsi nejaka chemie v tele nez dostat velky zachvat a pripravit tak miminko o vzduch, nekde se uhodit a podobne... jsem z toho docela spatna, jelikož při tolika praskach je samozrejme moznost i vad jako jsou rozstepy apod.. ale samozrejme souhlasim s tim co bylo receno-velky zachvat = vetsi problém.. listovku uz beru, pokouset se zacneme v lete... :/ tak tfuj tfuj.. 😖

behejs
15. kvě 2018

@soothy ahoj,ja beru lamictal zonegran a tegretol a chtela bychbych take miminko.muzu setim zeptat,jak si to zvladla s tim zonegranem?vim,ze doktor rikal,ze neni moc testu,tak se toho docela bojim.dekuji za odpoved

luca535
Autor odpověď smazal
Zobraz
luca535
5. čer 2018

@behejs ahoj, já beru taky lamictal a zonegran... můžu se zeptat, jaký berete dávky? přijde mi, že beru docela dost (100-0-100 a 100-0-400) a taky se chceme pokoušet o miminko, ale mám z toho strach. děkuji

pikl
5. čer 2018

Ahoj holky, moje neurolozka se hodně zabývá epilepsií při těhotenství a kojení, např. tady o tom napsala článek: https://www.google.cz/url?sa=t&source=web&rct=j...
Třeba by vám mohla i přímo poradit, ordinuje v Praze.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru