Bezohlední nemocní kolegové v práci, jak se bránit?

camille87
21. únor 2014

Ahojky, jsem ve 14tt, bohužel opět nakažená nějakým bacilem z práce. Asi to znáte samy, spousta lidí chodí do práce nemocných, přecházejí chřipky, angíny, chrchlají tam a roznášejí to na kolegy. Bojuji s tím dlouhodobě, bohužel od té doby, co jsem těhu je to čím dál horší. Nemůžu riskovat, že tam opět po 150. něco chytnu a zároveň nemůžu ze své pozice někoho vyhazovat marodit domů.. Máte některá podobnou zkušenost? Jak se bránit? Za běžných okolností bych si zase nechala nasadit léky na podpoření imunity, které jsem i dříve brávala, bohužel to je v těhu vyloučeno. Nezbyde mi, než na vlastní úkor zůstat doma než se tam všichni vyléčej..

prapodivna
22. únor 2014

@laurital No, jen rozdíl je ten, že já tě tu přímo neoznačovala v příspěvcích. Ty jsi tu napsala svůj názor, já tu napsala svůj názor a ty jsi na mě začala reagovat, jako bych tě tu obviňovala z toho, že jsi špatná matka.

evaviki
22. únor 2014

@hojda mne tak volali, ze ma s. zanet spojivek.. ja 350 km od prahy, rikala jsem ucitelce, ze vyrazim do pul hodky a ak budu mit stesti, tak cca ve 13.00 budu ve skolce.. (rano ho vedl manzel, ktery mi podprisahnul, ze zadny zanet nemel, proste mu zcervenali oci po pul hodce ve skolce..) Rekla, ze ne.. ze ho izolovali, ale musim najit nekoho, kto ho vyzvedne do hodiny.. ze je jedno, ze ten clovek neni napsany na seznamu, ale musi nekdo prijit.. prisel, povedlo se..

laurital
22. únor 2014

@evaviki Ale o tom já tu celou dobu mluvím, nemluvím o teplotách, zelené rýmě, průjmu atd..jen tvrdím, že ne každý rodič, který dá dítě do školky se soplem je nezodpovědný debil...asi tak 😉

laurital
22. únor 2014

@prapodivna Tak to je zase o psaném projevu.Já jsem jen měla potřebu se zastat i těch, které jsou na to samotné.
Já jsem nikde nepsala, že dávat nemocné děcko do školky je ok.Není a nikdy nebylo.

gittynka
22. únor 2014

Ja myslim, ze tahle diskuze o tom puvodne vubec nebyla... Mozna byste holky mohly zalozit novou diskuzi na tema-nachhlazene dite ve skolce 🙄 ... Zakladatelka se ptala na nazor ohledne opravdu NEMOCNYCH lidi v praci a tohle uz je fakt mimo misu... Dobrou noc 🙂

prapodivna
22. únor 2014

Mimochodem, já taky nikde nenapsala, že bych nikdy dítě do školky nedala třeba s rýmou. Protože ano, jak jsem psala, dovedu si představit, že někdy není zbytí, ale prostě bych se asi necítila dotčená, že je za to na mě někdo naštvaný, že se mu od něj třeba nakazí dítě.Protože je to pravda, proč se to dítě nakazilo? Protože já to svoje dala do školky.

hojda
22. únor 2014

@evaviki Kdo jsou ti kolegové? Pokud jsou finančně zajištění, tak to asi nebudou nějací mlaďošové ,ale starší lidé a ty se o práci bojí tuplem. Manžel chodí už od června po personálkách a všude slyší, no hlavně že vám není kolem padesáti, to je konečná, pro takové lidi už práce není (manželovi je 42 let). I my jsme finančně zajištění (máme něco našetřeno, člověk myslím na zádní kolečka tak má rezervu) ,ale je mi jasné, že já po rodičáku budu hledat práci opravdu hodně těžko, pokud se nevrátím do původního zaměstnání a manžel až nějakou najde, tak se o ní bude taky dost bát, po téměř roční nezaměstnanosti.....Takže ono s tím finančně zajištěným je to těžké.....Jsou tak finančně zajištění, že vydrží x let bez příjmů až do důchodu???

krokkyna
22. únor 2014

No tohle těžko ovlivnis, ja byla ještě v jine pozici a to proto, že pracuji v lékárně a že tam těch nemocných přijde a co udělám, sama jsem byla uplne v pohodě, tak bych ani na rizikovým doma nebyla, to bych se za chvíli zcvokla, mít vycházky na pár hodin a zbytek drepet doma

hojda
22. únor 2014

@evaviki Proč jsi 350 km od Prahy?

ev.ka
22. únor 2014

Asi to nemá cenu moc řešit... když na těhotnou neprsknou bacil její kolegové, tak možná cestujíci v buse, prodavačka v krámě, někdo v čekárně u gynekologa... to se nedá absolutně vyhnout kontaktu s nemocnými.

prapodivna
22. únor 2014

A ještě mě napadlo zpět k tématu-kamarád, co před lety prodělal nějakou těžkou střevní virózu má od té doby dost citlivá střeva. Pak ještě na potvoru chytil mononukleozu a asi dva roky měl hodně narušené zdraví(patřil do 1% případů nakažených, kterým to úplně odepíše imunitu).

Krom toho, že ho měli všichni za hypochondra, že je pořád nemocný, tak měl taky problém vyřešit si v práci jak zařídit, aby se tam pořád od někoho nenakazoval.

Zrovna předevčírem mi psal, že když se konečně vyhrabal z nějakého nachlazení, tak že byl navštívit rodiče a od tatínka chytil střevní chřipku, takže je zase doma. Že je otcovi zle si všiml až sám po delší strávené době. Tatínek mu klidně zapíral. :-/

zuzi.111
22. únor 2014

@ hojda Boze to je debata. Byt 350 km od bydliste muze byt kdokoli, kdo jezdi na 1-denni sluzebni cesty. Obchodni zastupci, manazeri jedouci na jednani, ridici u prepravnich sluzeb a nevim co jeste. Co to ma s tim spolecneho?
A co se tyce tech zajistenych kolegu kteri chodi do prace i ve stavu, ve kterem by meli byt doma: zase tu jednim mluvi o voze o druzi o koze. Samozrejme kdyz je nekdo ve zkusebce nebo vi, ze to v praci neni idealni a misto neni pevne, tak ten do prace zrejme pujde i ve stavu nemocnem, aby o misto neprisel. Tazatelka ale sama a nekolikrat upozornila, ze popisuje pripad, kdy se jedna o lidi, kteri se o pozici bat nemusi, jsou na vyssich pozicich s dobrym financnim zajistenim a hlavne mohou zustat doma na sick day nebo home office. Zadne neschopenky nebo dovolene. A co se tyce toho terminu "financne zajisteni", zrejme nebylo mysleno zajisteni do konce zivota, ale spise financne stabilizovani bez tizive financni situace. Proste lidove receno ti, co nemusi pocitat kazdou korunu. A to mohou byt lidi ve triceti, nejen padesatnici. V teto diskuzi opravdu kazdy mysli neco jineho a je z toho hrozny mismas 🙂.

hojda
22. únor 2014

@prapodivna Bohužel tak to je, je plno lidí s nejrůznějšími zdravotními problémy a každý si musí svůj problém vyřešit sám, nejde spoléhat na to, že společnost se přizpůsobí jemu 😔 . Někdo má zase alergii na nějakou potravinu a taky nemůže nakráčet do závodní jídelny a říct, prosím vás tohle vůbec nevařte, já mám na to alergii, tak abych se tu pohodlně mohl najít, tak to do žádného jídla nedávejte.... Pokud jsem alergik, tak si to musím ohlídat sám, pokud mám slabou imunita, tak bohužel platí to samé. Mám kamarádku, která má teď syna v 9. třídě a nemůžou mu najít vhodnou střední školu, protože na těch, které by mu zaměřením vyhovovali mu bohužel nikdo neuvaří bezlepkovou dietu. 😔 No nezbývá jim nic jiného než si vybrat školu podle toho, kde mu jí uvaří. Musí se přizpůsobit oni.

hojda
22. únor 2014

@zuzi.111 Proč jezdíš na služební cesty, když nemusíš? Těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku osmi let smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem

prapodivna
22. únor 2014

@hojda Jo, no, já to sem napsala spíš z hlediska, že i když jeho otec moc dobře ví, jak na tom jeho syn je (doktorka mu prý řekla, že má v budoucnu velkou pravděpodobnost rakoviny střev(či něco podobně hrozného, už nevím, jak to bylo přesně)), tak ani vlastní otec to nebere na vědomí.

hojda
22. únor 2014

@zuzi.111 Prosím ukaž mi na jednoho člověka, které se o svojí pozici bát nemusí? Moji rodiče se klepou, ať vydrží v práci až do důchodu, švagrová se klepe, že nenajde práci po mateřské, brácha se klepe, že nezaplatí hypotéku. Teta dělá ředitelku v bance, ale s kašlem si doma být nedovolí a to je taky slušně finačně hodnocené a homeoffice u nich nefunguje (bohužel to má do důchodu taky za pár.... a pomáhají finančně svým dvěma dcerám, které jsou jedna po invadliním důchodu zpět v práci a dodělává si dálkově školu a druhá je ještě na rodičáku (manžel dost často bez práce ačkoliv pracuje na vyšších pozicích.........takže má taky strach).

hojda
22. únor 2014

@prapodivna Tak to jen potvrzuje, to co tady píšu, člověk nemůže počítat s tím, že na něj bude brát někdo ohledy.

zuzi.111
22. únor 2014

@hojda Tak jsem z toho jelen. Takze to, ze lidi obavajici se o sve misto budou chodit do prace i nemocni je pochopitelne, jasne, mohli by o sve misto prijit, musi sekat dorotu (mysleno ironicky) ale na druhe strane budou vedoucim mavat pred ocima papirem, ze jako tehotni nebo s detmi nepojedou na sluzebku, tak at si sef jede sam. Hmm, tak to je fakt logika.
Ja nikam nejezdim. Reagovala jsem jen na prispevek.

hojda
22. únor 2014

@zuzi.111 Nejsi z toho jelen, přemýšlej, má to logiku, Proč jezdí ta maminka na služební cestu, když nemusí? Možná by z toho měla v práci nějaké problémy..... Protože se bojí o práci, takže prostě jede. Proč jde nemocný do práce? Proč nezůstane doma na neschopence? Protože se bojí o práci, tak se nadopuje paralenem a jde... 😔

prapodivna
22. únor 2014

@hojda Pak to tu vypadá, jak to tu vypadá.

evaviki
22. únor 2014

@hojda protoze jsem cizinec a musela jsem si jit vybavit neco ohledne dokladu do miste sveho trvaleho bydliste 😀 takze jsem byla 350 km od Prahy.. jinak dekuju @zuzi.111 , napsala to presne..

hojda
22. únor 2014

@evaviki Jééé, tak to třeba poradíš. Máme podnájemníky ze Slovenska a paní se nemůže vrátit do práce, protože jí tu nechtějí vzít dítě do státní školky (nejsou místa), protože tu nemá trvalé bydliště. Soukromou si dovolit nemůžou, takže prý zůstane kvůli tomu doma.

hojda
22. únor 2014

@prapodivna Jak říkám, někde je chyba, ale kde????U těch lidí?

prapodivna
22. únor 2014

@hojda zrovna v tomhle mi připadá, že ve spoustě případů by pomohlo, kdyby člověk co je nemocný, neměl první 3 dny neplacené, a těch dalších 14 dní nebylo na zaměstnavateli, protože to samozřejmě lidi tlačí do toho, aby do práce chodili i když je jim zle, jednak ze strany sebe-že budou mít míň peněz a jednak ze strany zaměstnavatele, který si nemůže dovolit jen tak někomu platit, i když neodvádí žádnou práci. Navíc když ten někdo nepřijde do práce, má často zaměstnavatel problém s tím, jak ho nahradit, protože on už má tu práci třeba domluvenou, má nějaký termín a nemá nikoho, kdo by ho nahradil.

Je to špatně nastavený systém. Na jednu stranu zní hezky, že zaměstnavatel nám musí platit 14 dní naší nemoci, ale v praxi to způsobuje, že to škodí hlavně zaměstnancům.
Tím, že se stát snaží chránit před zneužíváním nemocenské, háže to na zaměstnavatele, vytváří právě takto nevlídné prostředí. Při tom jsem přesvědčená, že kdyby aspoň stát platil ty první 3 dny, udělalo by to hodně. Protože za 3 dny už se člověk může celkem slušně proležet těmi nejhoršími infekčními stavy, když to jde, tak si to spojí s víkendem a to už máme celkem 5 dní.
Pokud bych já jako zaměstnanec takto stonala často a zneužívala toho, dělala si z toho dovolenou, stejně bych se svému zaměstnavateli nevyplatila a nakonec by se mě zbavil.

Problém matek co se musí starat o nemocné dítě by buď vyřešila služba školky, kde by bylo i něco jako lůžkové oddělené školky, s klidovým režimem a s dodržováním léčebného režimu, nebo zvýhodněním matek/otců s dětmi třeba nižšími odvody na zdravotní a sociální, aby se vykompenzovalo to, že prostě musí být častěji doma, nebo se starat o děti.

kocicinka
23. únor 2014

@hojda Starší je ve školce a mladší hlídá babička, co je na tom divného?

kocicinka
23. únor 2014

@hojda ježiškote, já nemám dítě v soukromé školce, to mají ti moji známí, které jsem tu zmiňovala.
Moje dítě chodí do normální státní školky, kde jich je 25 ve třídě. A tři čtvrtě maminek je tam na mateřské, to jde vidět, když vodí či vyzvedávají starší dítě s miminem v kočáře.

kocicinka
23. únor 2014

@laurital no, oni zvolili tuto školku právě proto, že doufali, že za tolik peněz jim bude zaručeno, že to bude pro jejich dítě bezpečné prostředí.

ninive211
23. únor 2014

Co se týče úvodního dotazu - naprosto a oprávněně souhlasím s rozhořčením zakladatelky ohledně nemocných kolegů, zejména pokud je pravda, že do práce chodí s horečkami, i když by si mohli zvolit home office. To je naprostá sobeckost a taky by se mi to hrubě nelíbilo. Něco jiného je lehce posmkrkávat z nachlazení, které během roku prodělá snad každý, neprovází je tepoty a člověk úplně normálně může i u toho fungovat. ale osobně si nedovedu představit, že v horečkách dělám na nějakém důležitém projektu třeba...zaprvé je člověk unavený, méně efektivní, v důsledku toho může dělat nevědomé chyby...za druhé v kolektivu nakazí méně odolné kolegy, kteří záhy lehnou také a v konečném důsledku se to zaměstnavateli nevyplatí více, než kdyby ten dotyčný byl tři čtyři dny v tom nejhorším období doma a práci a něj dělali kolegové (u nás to tak je - když někdo nemůže nebo nestíhá, prostě se práce přidělí někom jinému i za cenu přesčasů - s těmi se počítá a naštěstí je máme buď placené nebo můžeme vybrat náhradní volno). Taky všichni stálí zaměstnanci máme možnost home office, třeba teďka jedna kolegyně je zrovna už třetí týden doma, protože měla dceru se zápalem plic, kdy ta byla dokonce týden v nemocnici.

Rozumný zaměstnavatel by se měl především ohlížet kromě výsledků a "money, money, money" také na základní práva zaměstnanců - v případě, pokud by zaměstnavatel po čtrnáctidenní nemoci zaměstnankyni začal vyhrožovat, že pokud si dovolí ještě jednou onemocnět, tak že ji na paragraf vyrazí...tak pardon, ale u takového necity bych nepracovala ani za milion! Bohužel, chybně nastavený systém - peníze a výsledky jsou v dnešní době důležitější než spokojenost a zdraví zaměstnanců. A to je sakra špatně, ne?!!!! No o prvních třech neplacených dnech nemocenské ani nemluvím...to je tak na hlavu postavené. Právě kvůli tomuto to ti lidé chudáci nemoci přecházejí, chodí do práce i s horečkami a pak stejně v dlouhodobém hledisku lehnou, ale ne na pár dní, ale třeba na tři týdny s komplikacemi. Povinně zavést sick days anebo tam, kde to z povahy práce jde, home office!

kocicinka
23. únor 2014

@ninive211 Naprostý souhlas ve všem.

hojda
23. únor 2014

@kocicinka Aha babička, tak to je pak jasné, že tvoje situace je naprosto odlišná od situace ostatních. Takže si vem skupinu lidí, kteří mají vstřícného zaměstnavatele a jsou v pozici, že se nemusí bát o zaměstnání, z té potom vyčleň ty maminky, kterým děti nemarodí a ty které mají na hlídání babičku.....Myslím, že takových maminek bude absolutní minimum. Takže to se to pak radí, nemocní patří do postele 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru