Bezohlední nemocní kolegové v práci, jak se bránit?

camille87
21. únor 2014

Ahojky, jsem ve 14tt, bohužel opět nakažená nějakým bacilem z práce. Asi to znáte samy, spousta lidí chodí do práce nemocných, přecházejí chřipky, angíny, chrchlají tam a roznášejí to na kolegy. Bojuji s tím dlouhodobě, bohužel od té doby, co jsem těhu je to čím dál horší. Nemůžu riskovat, že tam opět po 150. něco chytnu a zároveň nemůžu ze své pozice někoho vyhazovat marodit domů.. Máte některá podobnou zkušenost? Jak se bránit? Za běžných okolností bych si zase nechala nasadit léky na podpoření imunity, které jsem i dříve brávala, bohužel to je v těhu vyloučeno. Nezbyde mi, než na vlastní úkor zůstat doma než se tam všichni vyléčej..

laurital
23. únor 2014

@hojda Jj, já mám naštěstí výhodu v tom, že mohu zůstat s dětmi doma, protože manžel rodinu zajistí.To ale neznamená, že jsem šmahem zapoměla, jak to bylo před pár lety a dovedu se vcítit i do starostí jiných maminek, které tu možnost nemají.

hojda
23. únor 2014

@prapodivna Tak jak to tedy v tom reálném životě vyřeší ty? Budeš pracovat z domava a k tomu mít chůvu? Nechci ti brát iluze, ale představa, že máš doma děti, o které se nikdo nestará a ty pracuješ, je naprosto mimo realitu, manžel se snaží něco doma učit a i když já jsem doma a o děti se starám, tak stejně říká, že se nedá nic udělat....... Ano souhlasím s tím, že každý si tu musí vyřešit, jak umí! Tak to taky ty lidi dělají, jdou do práce s kašlem a pošlou do školky dítě s nudlí, to je totiž jedině řešení, které mají..... 😔 .

hojda
23. únor 2014

@laurital Já zase doufám, že až půjdu do práce ,tak moje mamka už bude v důchodu a s dětmi mi pak pomůže v případě nemoci (ale bohužel je daleko, takže to bude trošku komplikovanější). Mám ale kamarádku s dvoujčata, které o maminku přišla v 56 letech a druhou babičku, taky už nemá.....A tohle se může stát každé mamince ,která sice babičku má, ale za 2 roky už jí mít nemusí 😔 .

kocicinka
23. únor 2014

@camille87 @hojda přesně tak. Prošla jsem už několik zaměstnání a nikde, opravdu nikde se za marodění nevyhazovalo. Byly to jak nadnárodní korporace, tak menší státní podniky. A nemocná jsem byla hodně, nikdy mě za to nepopotahovali. Jedna kolegyně byla nemocná rok, jiná půl roku a nevyhodili je.

zuzi.111
23. únor 2014

@hojda Co vim z meho okoli, spousta maminek v podobne situaci napriklad rozjelo nejake vlastni podnikani. Budes se zase branit tim, ze si to nemuze dovolit kazdy a tak dale. Ale znam ty, kteri si prijatelne vydelky vypiplaly opravdu z niceho a maji klid, pracuji z domu. Samozrejme kazdy nema na to jit podnikat ( nemyslim jen financne), ale je to jedna z moznosti.
Proste ja nemam rada hazet vse do jednoho pytle. Vzdy se musi najit nejake reseni. A pro kazdeho je to reseni jine a je jedno, jestli je to babicka, chuva nebo firemni skolka nebo kdovico. Nebudu nadavat na matky, ktere tyto moznosti maji kvuli tomu, ze ja je nemam.

ninive211
23. únor 2014

@hojda Ještě k tomu, že jakožto zatím bezdětná možná nechápu, jaké to je mít nemocné děti a řešit to se zaměstnáním - moje mamka, když se po dvou dětech po 6 letech na RD vracela do práce, tak vzala (jako inženýrka!!!) na rok místo pomocnice v kuchyni ve speciální logopedické školce, kam jsem mohla nastoupit já jako předškolák. Potom po delší době konečně našla místo jako asistentka-holka pro všechno, my samozřejmě občas též nemocné, babičky nehlídací - jedna sice v klasickém důchodě, ale 50 km od nás a bez auta, druhá sice trošku blíže, ale v ID, nemocná a ráda, že se postarala sama o sebe. Takže se mamka musela spolehnout vždy sama na sebe. Taky tehdy, na začátku devadesátých let, měla občas od šéfa peklo, že je sem tam s dětma doma (a to jsme nebývaly natolik nemocné, že bychom byly tři týdny ze čtyř doma, co si pamatuji)...tak nakonec se na tu buzeraci vykašlala, dala výpověď, udělala si rekvalifikační kurz na účetní a založila si živnost, která uživí tak akorát ji a její účty. Živitel rodiny zůstal taťka. Ale stálo jí to za to, že neměla problémy s námi kdykoliv zůstat doma, když jsme byly nemocné, mohla se nám plně věnovat a nemusela se konečně starat o to, co si pomyslí šéf, že je po měsíci "ZASE" na OČR.

ninive211
23. únor 2014

@zuzi.111 Přesně o tom teďka píšu, viz můj příspěvek výše 🙂

hojda
23. únor 2014

Já reaguji na tvoji radu. Nemocní patří do postele! Která mě tedy dost naštvala. Ano patří, pokud si to mohou dovolit. Ty se na to díváš pouze se svého pohledu a to je také určitý typ bezohlednosti, úplně stejný jako ti lidé, kteří chodí do práce nemocní 😔 . Btw. Manžel má dvě zaměstnání? A do toho ti ještě hlídá děti? A jak to zvládá s tak náročnou prací ve školství? Nedovedu si představit, že by můj manžel zvládnul ke své práci, ještě nějakou další a k tomu mi hlídal ještě děti. Já mám problém si dojít i k lékaři na prohlídku, protože děti nemá, kdo hlídat. Když už jsi mě obvinila z toho, že dělám z učitelů flákače, tak na tohle opravdu musím reagovat.

zanuli
23. únor 2014

@ninive211 já jsem pracovala i když s českým vedením, tak u zahraniční firmy a právě zde se vůbec nebralo ohled na lidi, prostě jin někdo neseděl, nebo přišel jiný systém a lidé jim přišli ,,zbyteční,, tak si firma vymyslela třeba to, že dotyčný člověk nesplňuje zadané úkoly a musel v nereálném čase se snažit se znova zapojit nebo přidat ve svém výkonu - když ale ten člověk třeba byl z dané pozice převeden tam, kde se nemohl zdokonalovat a pak ze dne na den byl přezkoušen a nebyl schopen vykonat to co po něm vyžadují - už byl pro ně - nic - pak se sledovalo, jak často je na nemocenské apod - dotyčný dostal 3 výtky i pro blbost, s prominutím a pak nakonec na něj zatlačili, že musí podepsat ,,dohodu o ukončení PP,, ....tudíž šťastní jsou ti, co to nikdy nezažijí nebo nevidí - naštěstí se do této firmy vracet nebudu .....ale tímto jsme spíše začali řešit systém řízení zaměstnanců u zaměstnavatelů než problém zadaný v úvodu této diskuze 😉

kocicinka
23. únor 2014

@hojda Můj muž učí na půl úvazku, na dalšího půl úvazku dělá správce IT v advokátní kanceláři. Ve škole si přehodil hodiny s jinou kolegyní, abych já mohla v tu dobu být v práci. Jeho odpolední práce v kanceláři- tam má volnou pracovní dobu, takže tak je třeba jeden den 4 hodiny, zbytek pracuje z domova a k tomu hlídá malého, a další den je tam třeba 5 hodin. Když už do detailu potřebuješ znát náš režim 😀
Nevím, co je na tom sobeckého chtít, aby mne a mojí rodinu druzí neohrožovali svojí nemocí. Ale asi jsem já letadlo.
Mějte se, jedeme z dětma na prázdniny.

evaviki
23. únor 2014

@hojda kazdy ma moznost najit si praci,ktera umoznuje byt doma.. mne moc nema kto hlidat, takze jsem osvc.. i kdyz jsem to nechtela, prizpusobila jsem se tomu, ze je moje dite casto nemocne..

zanuli
23. únor 2014

@zuzi.111 je jasné, že nadávat na systém je zbytečnost, ale pokud to na vlastní oči člověk vidí, co se děje kolem něj a firmě to asi až tak moc nevadí, když každé 3 měsíce mění zaměstnance - je to pro ně snad dokonce stálý jev, tudíž taková čistka 4x do roka je pro ně asi výhodná .......navíc dnešní zákony pro obyčejné lidi nemají zastání a zaměstnavatelé toho rádi využívají .....sice člověk, který chce si práci najde, ale také se člověku nechce práci hledat jen proto, že chce být vůči ostatním fér a jde raději třeba týden na nemocenskou než aby někoho dalšího nakazil a zde pak také záleží na tom zaměstnavateli - dobré a schopné lidi si nechává i když jsou třeba 4x do roka nemocní, ale ne vždy to tak je ......žádný zaměstnavatel nepřijde a neřekne do očí - vadíš nám - odejdi - stačí na to jít chytře a dokonce i za asistence našich zákonů .....sice trochu teď přeplácaně napsané pro porozumění, ale snad to někdo pochopí 😉

prapodivna
23. únor 2014

@hojda No ale proč jsi naštvaná, že někdo říká něco, co je pravda, že prostě když chodíš do práce nemocná ty, nebo tvoje děti, tak je prostě fakt, že tím zas omezuješ ty ostatní rodiče.

A kdo může za to, že ty nemáš žádné hlídání? Já? ninive211? zuzi.111? nebo kocicinka?

Já to chápu, je to těžké, má to tak spousta rodičů, ale urážet se za to na ostatní, co to tak nemají je prostě nesmysl.

Já mám třeba v záloze hned 3 pojistky-práci z domu, vlastní mámu a dokonce ještě vitální prarodiče, co se na hlídání jen třesou. Ale i kdybych měla jen tu práci z domu tak vím, že to půjde. Měli to tak přesně i naši, jen s tím rozdílem, že doma byl náš otec a mamka byla v práci. A zvládal jak péči o nás 3, že když jsme byli nemocní, tak vždycky aspoň po dvou a dokonce stíhal i vlastní práci a domácnost.

Já třeba za to, že jsem si tuhle práci vybrala mám omezení v tom, že nemám nijak závratný plat, ale vybrala jsem si ji právě proto, že jsem chtěla děti.

Ale nemít ani jednu tuhle možnost, tak si prostě nedělám dítě. Ne dokud svou situaci nezměním. A ano, může se stát, že člověk o zaměstnání takového rázu přijde, že selžou všechny babičky a pod., je to k vzteku, ale prostě je to život. Ale to vše nic nezmění na tom, že nemocný(a prosím, už neřešme ty věci jako posmrkování, mluvíme to u normální nemoci) prostě patří do postele a že tím, že jde do práce, nebo do školky, tak vystavuje ostatní tomu samému,do čeho se jistě nerad dostal sám.

hojda
23. únor 2014

@kocicinka Situace na trhu práce se opravdu radikálně za poslední roky změnila, já než jsme odcházela na mateřskou, tak jsem měli problém, vůbec někoho do práce sehnat, brali jsem studenty, maminky, prostě každého, kdo byl alespoň trošku k něčemu. Takže za tu doby, kdy jsi doma, je vše opravdu jinak, vím to od kolegyň z práce, od manžela, od rodiny.

hojda
23. únor 2014

@zanuli Vidím, že aspoň někdo žije na stejné planetě jako já 😀 .

hojda
23. únor 2014

Děvčata navíc tu padají výrazy sickdays, home office, placené hlídání, částečné úvazky, tohle je situace Prahy, zbytek republiky neví o čem se bavíme, na tohle se jinde nehraje......

kocicinka
23. únor 2014

@hojda tak já tak úplně mimo nejsem, neboj, pracuju průběžně i na MD....

prapodivna
23. únor 2014

@hojda tyhle výrazy jsou i tady na jižní moravě celkem známé. Zas nedělejme z té Prahy takové unikum.

prapodivna
23. únor 2014

mimochodem teď jsem si vzpomněla minulý týden jsem se šla podívat zde, na malém městě k pediatričce a na nástěnce visel inzerát, že 22 letá studentka nabízí možnost hlídání, vyzvedávání ze školky a sakra to jsem ještě půlku zapomněla. No do porodu mám daleko, ale číslo na ni jsem si napsala.

hojda
23. únor 2014

@prapodivna Známe ano, ale jak jsou vyžitelné v praxi? Neznám ani jednu spolužačku ze základky, nebo střední, které neodešly do velkého města, aby se k něčemu takovému dostaly.... 😔

hojda
23. únor 2014

@prapodivna Tak uvidíme, jestli budeš mít po porodu, až budeš mít vlastní dítě odvahu svěřit ho 22leté studentce 😉 a budeš mít dost financí ,aby sis to mohla dovolit.

prapodivna
23. únor 2014

@hojda Mě už jen napadá jediné, kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá výmluvy.

Je mi hrozně líto, že jsi v očividně bezvýchodné situaci, proto je tedy naprosto v pořádku, že se od tvých dětí nakazí ostatní. Ještě by to ty maminky mohly brát jako solidárnost, že musely ony zůstat s dětmi, aby ty jsi mohla chodit do práce.

Tohle je to, co chceš slyšet?

ninive211
23. únor 2014

@hojda Tady v Brně ve spoustě firem jsou "sick days" anebo "home office" - pro neangličtináře, možnost práce z domu - docela běžná praxe ve spoustě firem. Je jasné, že nejde udělat home office v nemocnici, v supermarketu, u hasičů, učitelů...ale většina kancelářských pozic toto teoreticky umožňuje (že jsou ještě v dnešní době zaměstnavatelé natolik neflexibilní, že to zaměstnanci neumožní, neznamená, že by to teoreticky nešlo). Ty máš v profilu uvedeno, že jsi region Praha -východ, tedy beru ještě jakoby Praha, region, kde není zas takový problém s prací oproti zbytku republiky (hlavně severní Morava). A že zrovna ty tak dobře víš, že sick days a home office jsou jenom v Praze a zbytek republiky je asi 100 let za opicema... 😠 To už naštěstí dávno není pravda. A podle průzkumů v během posledních let jedny z nejžádanějších benefitů u zaměstnavatelů již nejsou třináctý a čtrnáctý plat, ale právě flexibilní pracovní doba, možnost zůstat na placeném volnu doma, když ti není dobře a možnost práce z domu. A moderní zaměstnavatel=, kteří si cení kvality svých zaměstnanců a chtějí jen ty nejlepší, tak se je snaží motivovat právě takovými benefity. Co před deseti patnácti lety bylo téměř scifi, je v dnešní době běžná praxe a firma, která tyto benefity nabízí, má na trhu práce při hledání zaměstnanců konkurenční výhodu..

hojda
23. únor 2014

@prapodivna Já nejsem v této situaci a modlím, se abych nikdy nebyla, doporučuji to i tobě, protože člověk nikdy neví.....Jsem s dětmi doma, nemocné je do školky neposílám, lesní školky je dost náročná na kondičku, takže nemocné dítě tam opravdu žádná maminka nepošle. Chodím, ale s otevřenýma očima a vidím lidi kolem sebe, ne jen samu sebe! Musím tedy kamarádkám, které tyto problémy aktuálně řeší říci, proč si hledají výmluvy, když jde vše tak snadno vyřešit. Všechny jsou to simulantky a neprosto neschopné!

hojda
23. únor 2014

@ninive211 Prosím Brno je velké město, V Horní Dolní odkud jsem toto opravdu neznají!!! Kolik procent obyvatel žije ve velkých městech, kde jsou tyto možnosti?

hojda
23. únor 2014

@ninive211 Tak jasně každá pekařka, prodavačka, cukrářka, dělnice ve výrobě si může vzít home office, nebo si založit vlastní firmu ne????

hojda
23. únor 2014

@ninive211 Opakuji znovu manžel chodí po pohovorech už od června! A opravdu teď nikdo neřeší, jaké firma nabízí jaké benefity, všichni řeší, aby našly nějakou práci. Výběrová řízení mají třeba i 4 kola, než si někoho vyberou (dělají se různé testy, pohovory s různými lidmi). Co je žádané je jedna věc. Já si tak můžu navymýšlet zaměstnání s milionem benefitů, ale v realitě, to bude to poslední, co mě bude zajímat, ve skutečnosti, budu koukat jen na to, jestli to půjde skloubit s rodinou. Manžel se taky na pohovoru nevyptává na benefity, to mi věř! Nikde jsem neřekla, že zbytek ČR je 100 let za opicema! Nevím proč bych urážela svoje rodiště a celou rodinu! Řekla jsem, že tam nejsou takové možnosti jako v Praze a jiných větších městech.

hojda
23. únor 2014

@evaviki Já to nějak nechápu, když jsou všude takové možnosti, tak proč tolik lidí v mém okolí, má problém sehnat vyhovující práci (hlavně maminky po rodičáku) ? Ne každý má dostatečné finance a znalosti na to aby mohl mít vlastní firmu, která by navíc ještě prosperovala a uživila jeho rodinu. Něco jiného je podnikat, když máš třeba jistotu, že ten druhý prostě tu výplatu vždycky přinese a že ta život vystačí 😔 . No nic jdu na karneval a musím poradit kamarádkám, aby si jedna otevřela vlastní cukrárnu (vedle ve městě jsou 4), druhá vlastní reklamní společnost, sestřenice si udělala rekvalifikaci třeba na kosmetičku (těch je všude tak málo, že?) a třetí založila další telefonního operátora, protože to 16 letech práce u O2 byla vyhozena (a to nebyla mezitím ani na rodičovské, jen 2x 5 měsíců na mateřské a pak se vracela hned do práce), 2 děti jí hlídá její 72 letá babička......).

prapodivna
23. únor 2014

@hojda že jsou neschopné, jsou tvoje slova. Já jen že na cokoli co se tu napíše jako alternativa máš milion důvodů, proč to nejde. Pokud takhle člověk uvažuje, tak ano, není mu pomoci, ale zase. To že pak chodí do práce nemocný a nebere ohled na ostatní, nebo že dítě pošle do školky nemocné, nemění nic na tom, že je to upřednostnění sebe před zbytkem kolektivu.

hojda
23. únor 2014

@prapodivna Já myslím, že tohle jasné všem, že je to upřednostňování sebe před ostatními, ale na tomhle principu bohužel funguje celá naše společnost (vše je jen o penězích o ničem jiném), o tomhle se tu nebavíme. Bavíme se o tom, jak to tedy ti lidé mají v reálu vyřešit, když v takové situaci jsou. Ty důvody proč to nejde nejsou moje, jsou to reálné důvody těch lidí!!!! A já osobně jsem tak bezohledná, že jsem naše místo ve státní školce přepustila kamarádce, která je už rok doma, protože jí nevzali dítě do školky 😔 . Máme děti narozené ve stejná den a ředitelka oslovila s nabídkou mě.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru