Častý ultrazvuk. Vadí v těhotenství?

17. říj 2022

Hezky večer, myslíte ze vadí příliš častý ultrazvuk v těhotenství? Nebo jak jste chodily vy? Já jsem 21tt a už jsem byla tak 8,9x. Není to moc?

drep
19. říj 2022

@ivis_b tak doktorem bych se taky úplně neoháněla, protože to pro něj jsou easy money, jenom musí vylhat důvod do dokumentace. Do nástupu nového přednosty se u nás dělala spousta věci s pofidérním přínosem, prostě proto. Miluju otázku mého přednosty “A jak výsledek tohoto vyšetření změní váš klinický postup? Nijak? Tak není důvod ho dělat”. Pojišťovna naopak má poměrně dobře spočítaný, co se vyplatí - jestli milion ultrazvuků (které plošně stojí strašně peněz a samozřejmě přispívají k tomu, že pak systém na ledascos nemá a že se tu pak dojemně sbírají víčka na… cokoliv) anebo málo ultrazvuků s rizikem nezachycení něčeho potenciálně ovlivnitelného, kdy pojišťovna samozřejmě ví, že tu péči bude hradit. Mmch, v civilizovaném světě se standardně dělají ty tři ultrazvuky. Tak nevím, asi jsou český těhotný nejvíc rizikový a nejvíc nemocný (což i odpovídá těm tisícům neschopenek na “rizikové těhotenství”)

swan42
19. říj 2022

@drep presne. Nekde maj dokonce jen 1 ultrazvuk a cau a ze by se tam rodilo vic mrtvých deti se rict fakt neda...
@ivis_b tak svou profesi asi nedelas moc dobre, interpretujes neco, co jsem nenapsala 🤷

alice180
19. říj 2022

Čím míň prevence, tím víc postižení ne?! Z logiky věci.

autor
19. říj 2022

Holky, prave jsem odešla z 2. Screeningu. Taky vám doktor dost tlačil sondou na břicho a zduchal do nej? Dokonce mě ta sonda v jednu dobu dost pálela a to tlaceni už pak bolelo. No jsem vydesena neříkám ze ne.

alice180
19. říj 2022

No trošku to tlačilo. Ale tak možná pro příště mu to normálně řekni nebo se zeptej. Na tom není nic špatného. On to dělá denně, je odborník.

autor
19. říj 2022

Říkala jsem ze jestli je potřeba tak tlačit?? Jen odsekl jo jinak nic nevidím..

vineta
19. říj 2022

Taky mě sondou doktorka tlačila a žďuchala, aby se malá pootočila a aby doktorka pořádně viděla, co bylo třeba. Nedělej si s tím starosti, je to běžné.

autor
19. říj 2022

Jsem rada ze nejsem sama, budu věřit v to ze věděl co děla, děkuji za uklidnění. Jsem ze všeho vystrasena prvorodicka😃

alice180
Autor odpověď smazal
Zobraz
alice180
19. říj 2022

Ono to prostě tlačit tlačí a když je to ten větší screening kdy se kontroluje všechno možný tak je to nepříjemný. Tlačí se na stejné plochy. Ale jestli tu tvůj lékař nevyhovuje jak péči tak chování změn ho. Jako stres není pro miminko dobrej.

emillyhk
19. říj 2022

Tlačila dost, syna i "naháněla", domlouvala mu 😂 Mě se teda ještě snad než začala skoro omlouvala, že musí tím ultrazvukem jakoby víc přítlačit a ať se nebojím, že miminku neublíží, je chráněné.

autor
19. říj 2022

Mám svého doktora perfektního, jen nedělá screeningy poslal mě tedy jinam. Tady k tomu bych už vícekrát nepáchla..

alice180
19. říj 2022

No jo vždyť to známe některý jsou lidštější a některý bohužel ne. Hlavně buď v pohodě 🙂

darinka84
19. říj 2022

@alice180 ultrazvuk neni žádná prevence. Ultrazvuk má funkci diagnostickou. S prevencí to nemá absolutně nic společného.

janulejean
19. říj 2022

Dost jsem si o tom hledala protože sama mám za sebou dost utz. Je studie na myších, kde zaznamenali změnu na mozku tuším při cestování neuronů. Srovnávali to se změnou na mozku jako u autistů. ALE... Byly to neskutečně vysoké dávky oproti běžnému utz. A byli vystavení utz faaaaakt dlouho. Takže se to vůbec nedá srovnávat s běžnou kontrolou u dr. kde na mžik mrkne! Dokonce jsem četla i nějakou studií, která zkoumala zahřívání tkání vlivem utz a vlastně závěr byl takový že při běžných 5min. Utz se tkáň nezahřála. Takže asi tak. Někdo zase tvrdí že se to miminkům nelíbí, protože utz slyší tak jako některé frekvence slyší třeba myši. Což on utz je odraz zvuku od tkání, takže to možné je. Navíc jsem případ, že kdyby nebyl Utz, tak se nám narodilo silně retardované dítě. Bohužel nám na druhém screeningu přišli na važnou vývojovou vadu mozečku. Samozřejmě jsou maminy co bojují za to aby se utz skoro snad nedělal. Ale po mé zkušenosti jsem šťastná za to že je. Teď mě za týden čeká opět 2.screening a věřím že bude vše ok. Měli jsme screening navíc i v 17. týdnu kvůli předešlé diagnóze a vše bylo tak jak má být.

swan42
19. říj 2022

@janulejean nemyslim si, ze tu nekdo tvrdil, ze by se ultrazvuk mel zahodit. A ani nikdo nezpochybnoval dulezitost screeningu. Takze srovnavat 2.screening s ultrazvukem kazdy 2 tydny je mimo misu...

alice180
19. říj 2022

@darinka84 tak preventivní kontrola ultrazvukem je prevence.

janulejean
19. říj 2022

@swan42 hele, mam za sebou i zamlknutý potrat a ze své zkušenosti mohu říct...že ten stres 6 týdnu čekat zda bude zase revize je na psychiku ženy fakt hrozný. A jak jsi tu psala, stres a strach nastávající matky je pro dite horší než utz. Takže můj názor je že je vždy na zváženou co v daném okamžiku je lepší. Nevím proč se tak rozčiluješ. Jen jsem zakladatelce chtěla sdělit to co jsem já vyčetla, protože takovou otázku jakou položila jsem si taky dávala. Mě si teda dr. Nezval a nezve každý 2 týdny. Ze začátku těch 6 týdnu a pak po měsíci. Ale neodsuzovala bych kvůli tomu někoho.

janulejean
19. říj 2022

@swan42 jo a na dalších milion vad se dá přijít i z běžného utz. Tak bych neřekla že se to nedá srovnávat.

swan42
19. říj 2022

@janulejean jednak se nerozciluju, jednak nikoho neodsuzuju a jednak zakladatelka, kdyz je 21tt a ma za sebou 9 utz, tak to vychazi na kazdy 2 tydny.
Zamlkly potrat mam za sebou taky 🤷 je to docela dost casty... Ale nechapu, jak by se vyresil stres, kdyby ti ho udelali driv nez za 6 tydnu. To srdicko driv proste neexistuje, tak by to bylo dost zbytecny...

swan42
19. říj 2022

@swan42 a taky jsem nepsala, ze stres je horsi nez utz. Jen, ze vyplavovani stresovych hormonu ovlivnuje vyvoj psychiky ditete. Tak taky bacha na to porozumeni psanymu textu 😉
Byl to jen dalsi priklad toho, jak je to slozity a ze vsechno souvisi se vším a ze fakt nemuze nikdo s jistotou rict, ze takhle castej utz dite NIJAK neovlivnil.

janulejean
19. říj 2022

@swan42 každý to máme v hlavně prostě jinak. Tebe nestresuje strach co bude a mě třeba zase jo. Pak nechtěně škodím déle než bych mohla třeba. Nepotřebuji zde svůj názor obhajovat, každý děláme to jak to cítíme že je pro nás dobře 😉. A to že něco je nebo není škodlivé ti nikdo z jistotou neřekne nikdy u ničeho. Proto máme každý svou vlastní intuici.

swan42
19. říj 2022

@janulejean no a o tom tahle diskuze ale je... Protoze dve uzivatelky tu tvrdi, ze je to 100% ok...
A nestresovala jsem se necim, co jsem nemohla ovlivnit 😉

alice180
19. říj 2022

@swan42 myslím, že tu nikde nepadlo, že je to na 100 % OK. Naopak jsem zmiňovala riziko versus benefit.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru