Čekáme dvojčata
Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀
Stručné shrnutí
- Těhotenství dvojčat po IVF vyžaduje častější sledování ultrazvukem (UTZ) a kontrolu srdeční akce embryí v prvním trimestru.
- Lékaři obvykle plánují ukončení těhotenství dvojčat dříve než u jednovaječných těhotenství; v praxi se často končí kolem 38. týdne.
- Výbava pro dvojčata (kočárky, korbičky, autosedačky) má specifické požadavky: doporučují se kočárky s oddělenými místy nebo vložnými taškami a ověřit průchodnost výtahů a dveří (80 cm).
Nejčastější otázky
Q: Jaké modely kočárků pro dvojčata se v diskuzi zmiňovaly a jaké mají výhody?
A: Zmiňovaly se Jogger twin / Twin jogger Childwheels (tříkolka s dvojitým předním kolem, stabilní, snadno otočný), Jané Powertwin (kompatibilní s autosedačkami), Herqules Twin Raptor Spin / Herqules Twin Raptor (uváděn jako dobře ovladatelný a skladný) a Hartan; u Hartanu byla zmíněna cenová výhoda při nákupu v Kolíně (v Praze údajně až o 4 000 Kč dražší).
Q: Kdy lékaři obvykle ukončují těhotenství dvojčat?
A: Podle sdílených zkušeností lékaři často ukončují těhotenství dvojčat kolem 38. týdne; jeden uživatel uváděl, že v 90 % případů končí v 38. tt, přičemž jednovaječná dvojčata se často rodí dříve (uváděno kolem 36. tt).
Q: Které léky a podpůrné přípravky se užívají po IVF a během raného těhotenství?
A: V diskuzi se zmiňovaly Utrogestan (častěji doporučeno vaginální zavádění, někteří polykali), Prednison (používaný v rámci IVF jako imunosupresivní prevence), Maltofer (železo) a doplňky podle výsledků vyšetření; uživatelé doporučovali kontrolu příbalového letáku a domluvu s lékařem.
Q: Co pomáhá proti pálení žáhy a nevolnostem v těhotenství podle diskuzí?
A: Doporučovaly se Rennie (antacidum), lízátka pro těhotné proti nevolnostem, malé porce a sušenky/Bebe sušenky hned po probuzení, jablko, a lokální domácí prostředky; Coca-colu někdo zmiňoval preventivně po lžičkách, sodu někteří varovali jako nevhodnou.
Q: Kdy lze v těhotenství dvojčat očekávat zobrazení embryí a slyšení srdeční akce?
A: Ultrazvuk může zobrazit dvě gestační bublinky již kolem 5.–6. týdne; slyšení srdeční akce bývá v praxi uváděno individuálně, někteří uživatelé slyšeli srdíčko kolem 8. tt, běžně se však zmiňuje možnost slyšení pomocí vyšetření okolo 12. tt.
Závěry z diskuze
Shoda
- Lékaři často plánují ukončení těhotenství dvojčat zhruba kolem 38. týdne.
- Po IVF se běžně nasazují podpůrné preparáty jako Utrogestan a někdy Prednison.
- Výběr kočárku pro dvojčata vyžaduje ověření šířky a konstrukce (přepážka mezi dětmi, možnost vložných tašek) kvůli výtahům a dveřím.
Sporné názory
- Ohledně okamžiku, kdy lze slyšet srdeční akci: někteří uvádějí už 5.–6. tt, jiní poukazují na možnost slyšet ji až kolem 12. tt.
- Hospitalizace nebo „preventivní“ ležení: část diskutujících zmiňovala hospitalizaci od ~31. tt, jiní říkali, že ležení či hospitalizace se doporučuje jen při konkrétních komplikacích.
- Vybavení kočárkem: někteří preferují vedle sebe (větší šířka, lepší spánek), jiní preferují kočáry „za sebou“ pro snazší manipulaci v některých situacích.
Otevřené otázky
- Jak dlouho pokračovat v užívání Utrogestanu po IVF v konkrétních případech (perorálně vs vaginálně) bez rizika pro plod?
- Jak systematicky snížit náklady na výbavu pro dvojčata (výběr mezi použitým kočárkem, vložnými taškami nebo korbičkami)?
- Do jakého týdne je bezpečné donosit dvojčata v konkrétních zdravotních scénářích, aniž by se zvyšovalo riziko pro děti nebo matku?
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik, Rodina.cz, Twin jogger Childwheels, Jogger twin, Jané Powertwin, Herqules Twin Raptor Spin, Hartan, Pronatal, Apolinář, Gennet, dvojcata.kat.cz
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Prednison, Rennie, Maltofer, UM (umělé mléko), vložné tašky pro kočárek, korbičky, autosedačky, OHHS (ovariální hyperstimulace), hematom v těhotenství, ET (embryotransfer), OPU (odběr vajíček), IVF, mražení embryí, screening/genetika, vyvolání porodu (indukce), zavádění vaginální vs perorální užívání léků
Místa a osoby
Praha, Kolín, Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště, Pronatal, Apolinář, Gennet
@dexin co to je dotepání pupečníků? Byla jsem v porubě na dnu otevření dveří, rodila tam kolegyně dvojčata v listopadu a říkala, že ji právě hrozně tlačili do přirozeného porodu, ale to druhé bylo koncem pánevním a ona měla strašně špatné zkušenosti s prvním, že chtěla císaře. Do Frýdku jít nechtěla právě kvůli prvního porodu. tak nevím 🙂
Ve Frýdku jsem byla několikrát, měla jsem dvakrát mimoděložní, jednou zamlklý potrat, tak mě tam znají snad všichni doktoři, všechno bylo v rozmezí roku. Teď už jsem tam byla kvůli nadměrnému zvracení a špatným pohybům a říkali, že když donosím do 35-36 týdne, takže mám jet tam, jinak do poruby. Mi v tom frýdku přijde takový více osobní přístup, ale ještě fakt nejsem rozhodnuta. Bydlíme u Příbora a ty?
Myslím, že jestli preferuješ přirozený porod je pro tebe poruba určitě lepší
@kacikaci no já to nemám s čím srovnat, ale co mi popisují kamarádky, tak nemám pocit, že se jedná o úžasný a neopakovatelný zážitek, ale je mi jasné, že nějak ven musí, prostě z toho mám hrůzu....
@karlisska je mi to jasný, jen málokdo mluví o porodu pozitivně, a je to škoda ☹ uvidíš, jak na tom budete, jestli budeš mít na výběr a jak se budeš cítit..ale jestli můžu doporučit, zbav se veškerých hrůzných zrpostředkovaných zážitků o bolesti, komplikacích, apod. a poslouchej svoje tělo, které se na to už nějakou dobu připravuje.. nejsem žádná ezoterická, přírodní víla, která propaguje přirozený porody, apod..u prvního jsem využila epidurál, apod..ale mluvím ze zkušenosti..spoustu věcí bych po tom, co vím, změnila, a u čeho jsem začala bylo negativně naladěný myšlení vůči porodu
@carllita no pořád se točí, ještě mají čas.
@karlisska já pocházím z Příbora! Rodila jsem obě děti ve FM a byla jsem spokojená! Teď budu ale ve svých požadavcích náročnější a na rozdíl od tebe, já chci přirozený porod. tady máš info k dotepání pupečníku http://blog.maminkam.cz/vliv-nacasovani-podvazu...
ahoj
uz si neumim predstavit ze vydrzim jeste dyl...sotva to bricho nesu...dost to boli pupik leze ven a to je neprijemny
v noci uz nespim vubec. zkousim dospat prez den protoze nespavost uz trva 3 nedele. zkousela jsem prez den tolik neodpocivat ale nepomaha...jak ste na tom vy?
nalez se zklidnil a po vysetreni cervikometrie opet 30mm a vse uzavreny
pocitam dny nedokazu si predstavit jak vydrzim do 38tt...do toho brisko zacalo tvrdnout...a to boli taky...
Ahojky holky chci se vas zeptat jaky kocarek mate nebo budete pro dvojcatka kupovat .
@gyty mě doktor v nemocnici řekl, že mě chce vidět nejdřív v 36 tt. Hodlám ho poslechnout, chci taky dopečené děti 🙂
Dnes jsem byla na první odběry krve, nechtěla mi ani téct.
Moje doktorka mi naplánovala ultrazvuky každý měsíc, že při dvojčatech je třeba to víc hlídat. Ale i s prvním dítětem mi dělala utz při každé návštěvě.
@anitta jo téma kočárků mě taky zajímá, bo vesměs to jsou samé tanky 😀 Líbí se mi ten Easywalker, ale je pekelně drahý.
@gyty pffffff me ani nemluv uz aby to bylo za nami..... Ja se jeste vyspim trochu ale prez den kdyz vztavam z gauce tak musim pooomalu a opatrne.no a ty kopanceeee silny bolestivy to je taky mazec
@dexin ¨
jojo ja vim je to tezky do toho to svedeni. ani nespim. je to sileny. to me drzi v jakz takz nalade. kdyz si predstavim ze by se narozdilli driv nez maji a museli bychom byt v nemocnici tak se jen modlim aby to rychle uteklo.ale uz sem rada ze vubec dejcham...
@michelle1
@anitta
ja nakonec vybrala teutonii team cosmo.
ma zvlast polohovaci nozicky i zadicka do uplneho lehu
zadicka jsou pevna
je opravdu siroky - tasky 31 nebo 32 cm jinak sportak 66
da se prehodit po i proti smeru jizdy i sportak
bugaboo se mi libil ale pri premereni korbicek pro mimca sem se zhroutila 27cm! a EW neco podobneho. navic nema polohovaci nozky a to mi u prvniho ditete dost vadilo. korbicky zvlast zabiraj dost mista tak sem sla do tasek
¨trvalo to hodne dlouho nez sem se rozhodla tak uvidim jak bude vyhovovat az ho bude treba.
jakupovala z druhe ruky ale jako novy ani skrabanecek na konstrukci proste jako novy byl zalozni a za super penize.
na rviho jsem kupovala novy a po 7 mesicich sel z domu - nevyhovoval,maly odrostl korbicce ale do sportaku nemohl, nesel do lehu, bez polohovani nozicek, nemel uplne pevna zada .,...
tak sem zvedava jak jsem vybrala 😉
@barusmackova
jojo
neumim si predstavit zase chodit normalne a spat na brise a prevalit se v posteli aniz bych knucela!
vsecko boli. fakt tehu s dvojkama se s mono neda srovnat ani vzdalene. je to neco uplne jinyho. kdyby aspon prestalo to svedeni sem z toho silene nervozni to je snad nejhorsi ze se kvuli tomu neda ani spat...
a hlavne si neumim predstavit, ze mam este do 38tt vydrzet pohromade a dal rust! no neda se nic delat. nez vydrzet!!!!
od minule kontroly pred 14 dny jsem 1 kg zhubla. ale bricho narostlo.
pristi tyden usg tak sem zvedava na mimca jak jsou na tom.
@gyty no ja si to uz predstavuju tesim se jak budu moct umyt okna vydrbat cele 4+1 takovy prace pro me budou relaxem fakt budu se moct ohybat kdyz mi neco spadne a nebudu muset bejt sprosta 😀 protoze me kdyz neco vypadne z ruky tak hned jako zakon schvalnosti 2x za sebou potreti uz volam o pomoc malou triletou Barcu 😀 ale zase budem mit jiny starosti krmeni koupani prebalovani a par mesicu se stejne nevyspime vubec nejen kvuli vztavani ja u maly porad koukala jestli dejcha i kdyz jsem mela monitor s jidlem u me neni problem spis mam hlad neustale neco zvejkam ted mam 16 kg nahore a prez brisko 108 cm 😀 kamaradka ma ted rodit jednu a ma 120cm kdyz me videla nechapala jak se mi tam dva vejdou ale oni jsou tak zvlastne poskladani jednoho mam z boku sikmo a druhy se cpe jako mono
Kolik mate vy holky prez pupik a co vy mamky jakpak vypada brisko po porodu????pouzivaly jste stahovacky nebo tak neco ??? Ja budu muset po porodu hned az se dam trosku dohromady tak na nejaky nakup obleceni na leto nic nemam vse mi bude maly uz ted nosim chlapovy tricka asi pujdu do nejakuch leginu s volnymi tricky tunikami nebo satky nejaky hooodne volny 🙂
@barusmackova ty už to máš za pár, to vydržíš 🙂 za dva týdny je máš u sebe 🙂 Já mám nahoře 13 kg a přes bříško zatím 105 cm 🙂
Ty stahovačky mě taky zajímají, budu se je asi kupovat. @anitta my máme kočárek bumbleride @dexin já jsem z kateřinic, určitě teda znáš, když jsi z Příbora, ty jo to je náhoda 🙂
@kacikaci jak se mám naladit na to, abych si začala myslet, že porod je hrozně fajn?
@karlisska bumbleride je muj vytouzenej jako sportak tu novinku 2013 ta se mi teda moc libi asi pak poridime jinak ja jsem 35+1 tt teprve ale tady to ukazuje 36tt ale pry mi kdyztak ten porod naplanuji kdyby to na me neprislo driv tak me nenechaji dyl jak 38 slibovali teda 😀
@barusmackova jsem zvědavá, jak budeme spokojeni, já chtěla kočár vedle sebe. a manželovi se hrozně nelíbil ew, takže jsme šli nakonec do bumble.
@barusmackova Já sem 31+6, mám navrch 15kg (!) a 107cm přes pupík. Zítra jdu na velký UTZ, tak už sem móc zvědavá. Docela Ti závidím, že už si tak daleko, přesně jak píšete, je to teda záhul! Tak vydržet 😉 !!! Já navíc zase poslední týden začala dopoledne občas zvracet 😒 parááda. A tak to vypadá, že nakonec budeš rodit v tom Náchodě, viď?
A ty okna, jak si psala, ty mě taky hrozně rozčilujou, jenže budou muset počkat 😀
Já si teď po netu nakoupila nějaké volné letní kalhoty a sukně, sice je teď nezapnu, ale potom doufám že mi budou, jsou o číslo až dvě větší než sem nosila před těhu.A o stahovacích kalhotkách silně uvažuju 🙂
no a my bydlíme hned kousek od farmy, z přehrady krásně vidíme na náš dům, se někdy zastav na kafčo 🙂
holky vy jste vtipálci ne? 😀 😀 😀 110m přs břicho mám ted já kolik jste mely proboha v pase? 😀 😀 😀
Dneska se teda docela nudím, ale nemusela bych, mám tu horu prádla a taky poklidit bych mohla, ale to se mi moc nechce 😠
@ratatooy ja mam pocit ze jsem zacinala na 80-84cm myslim ale abych nekecala 🙂
@carllita jojo vypada to na ten nachod a jsem za to rada jeste tyden a bude to jisty no predstav si ze v tom hk rodila znama a byla uplne na jinem pavilonu nez deti a to odrodila o mesic driv jen pak je videla az po 4 dnech asi takze me to tak vydesilo asi ze to fakt vydrzim 😀 jinak ja mam vse v brise a prsa o dve cisla vetsi nez pred tehu ja nosila tak s-m velikosti to uz asi na ne muzu zapomenout 😀 jestli nesplaskne pupek a ty prsa jinak kalhoty jsem jeste minuly tyden oblikla co jsem nosila od zacatku tehu tak asi zadrzuju vodu a uz mi jsou tak tak k dr jedu v pondeli uz v adidaskach teplakach na to prdim a stejne jestli me posle uz do spitalu si lehnout jak me predem upozornovala a na jednu stranu si tam lehnu uz rada abych byla kazdej den pod dohledem a kdyz bude vse v pohode a budou mit i dobry vahy treba budem na svete i driv nez az 38 to uvidime
Zdravám Vás holky, kdybyste měla některá zájem, prodávám nějaké věci po našich mrňatech tady na bazárku. Kojící polštář pro dvojčata MyBrest friend, baby vaky Lodger Shelter, medvědí kombinézky a nějaké oblečení pro nedonošeňátka..

@mrnakova333 ahoj, mela jsem UTZ pokaždé u své Dr., chodila jsem každý měsíc. Ale měla jsem zaplaceny tehot.balíček ve kterém byly mj. UTZ navíc, fotky a soukr.mobil.