Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

katerina_stoklasova88
24. říj 2017

Dobrý den maminky, předem se omlouvám, že se sem trochu "vetřu" se svým dotazem. Zajímaly by mě Vaše zkušenosti s dětskou nefrologií v Ostravě ve FN či ve Vítkovicích (pokud stále je). Každým dnem čekáme narození dcerky s diagnózou ageneze levé ledviny (co prozatím víme z ultrazvuku, potvrdí/vyvrátí se to po porodu). Slyšela jsem, že právě ve FNO nejsou moc příjemní doktoři? Budu moc vděčná, pokud se podělíte o své zkušenosti. Díky a všem přeji hlavně zdraví :-*

kaaaczenka7
24. říj 2017

@katerina_stoklasova88 Dobrý den, v 21tt, při 2.screningu na gyndě zjistili, že naše holčička bude mít pravou ledvinu funkční z části, nebo zcela nefunkční, vše se mělo ukázat po porodu, doma máme ještě starší dcerku, která je zcela zdravá, byl to pro mě velký šok 😟 Od té doby jsem byla sledována na UTZ ve FN Ostrava, a doufala, že ledvina bude fungovat, a taky nám doporučili tam rodit. .
..v porodnici jsme se nakonec zdržely 14dní, kvůli infekci, ale naštěstí ne močových cest...tak nějak jsem doufala, že nás hned vyšetří, aby tedy bylo znát, jestli ledvina funguje, či ne...ale prý až po šestinedělí, pouze jsme odcházely pokryty ATB, a s doporučeními, co můžeme atd.
...pak tedy byla provedena vylučovací scintigrafie, na které bylo tedy bohužel zjištěno, že ledvina je zcela nefunkční 😢 ...pravidelně docházíme na nefrologii do FNO k dr.Šulákové, moc sympatická mi není, ale prý je dobrá...naštěstí, tam chodíme, co půl roku + to samé na kardiologii, kde nás sledují stran TK a srdce, jelikož to má návaznost na ledviny, díky bohu vše v pořádku...byla nám doporučena výhledově operace k odstranění nefunkční ledviny, a to v dětském věku...v Ově na to celkem tlačí, prý čím dřív tím lépe, ale jelikož tady jsou samé pozitivní a pochvalné reakce na FN Olomouc, konkrétně dr.Šmakala, rozhodla jsem se kontaktovat ho, a případně operovat tam, je ve svém oboru špička, a Olomouc se již léta zabývá močovými vadami+operacemi...působil na mě skvěle, mile, lidsky, odborně, vše dobře popsal a vysvětlil...dohodli jsme se výhledově na operaci, prý čím později tím lépe, a pak si vyberte, dva
protichůdné názory 😉 ...nakonec jsem se, pak ještě pobavila na toto téma s naší dětskou dr., a rozhodli jsme se pro zlatou střední cestu, pokud bude dcera bez komplikací, zánětu apod.(což mě dr. Šmakal ubezpečoval, že v našem případě nehrozí, když je ledvina nefunkční a tudíž se v ní moč netvoří, ani nehromadí), takže bychom operaci nechali na rozmezí 4-5let věku, než nastoupí do ZŠ...pořád jsem z toho na nervy, a tak nějak mě to prostě už asi vždycky bude líto, ale bohužel nedá se nic dělat...a na druhou stranu díky bohu za to, jsou daleko horší nemoci/vady...a s jednou ledvinou se dá krásně žít!! ...jen na sebe musí být víc opatrní... Držím Vám palce, ať se nakonec ukáže, že Vám ledvina funguje 👍

jessuela
24. říj 2017

K pani Sulakone chodime taky, sice nas ceka teprve treti kontrolni ultrazvuk s ni, ale mam z ni smisene pocity..
Znama mi doporucila mladou doktorku z Havirova, nemuzu si ani za nic vybavit jmeno. Je pry uzasba, vse vysvetli apod. Sulakova je neustale posilala na scinti, i kdyz se pry ma delat 1, max. 2 do roka.
Toto vysetreni chce i vyhledove po nas, nevite jak k tomu ve FN Ostrava pristupuji? Nekdo tvrdni, ze je zapotrebi tam byt pres noc, jini, ze jim ukon udelali a hned sli..😕

petaov
25. říj 2017

@katerina_stoklasova88 záleží ke komu budeš chodit. Šulákovou nedoporučuju ani náhodou. Mám s ní velice špatnou zkušenost a to jsme k ní nechodili, jen jsem ji jednou chytla na přijmu. Strhla mému synovi předkožku v 8 měsících bez mého souhlasu! Ošklivě mu to krvácelo. Seřvala jsem ji a kdykoliv tam jdeme, žádám si jiného doktora, tahle už k mému synovi nesmí. S dcerou se Ti tohle nestane, ale i tak bych k ní nechodila. Bosáková je o něco lepší, má sice stejné názory jak Šuláková, ale ta se alespoň ptá, než nějaký zákrok udělá. Chodili jsme k ní. Pak si nás převzal doc. Hladík a chodíme teď k němu. Je takový srandista, v pohodě.

kaaaczenka7
25. říj 2017

@jessuela asi záleží na věku dítěte, my jsme byli, když měla dcerka 4měsíce, takže to uležela, u větších asi dávají narkozu, tak se tam asi musí být přes noc...

barumat
25. říj 2017

@jessuela Já byla s dcerou na scintigrafii dvakrát v Ústí čeká na potřetí. Dvakrát při vědomí a po vyšetření jsme hned šly, teď už to při vědomí nedáme ani náhodou, jdeme 21.11. V sedaci, ale normálně nás ten den pustí domů. Dceři je rok a půl, byla v pěti a v deseti měsících. Teď půjde v roce a tři čtvrtě.

anzet
25. říj 2017

@barumat asi to všude dělají jinak. Já byla se synem na scinty 4x a vždy při vědomí a úplně v pohodě (naposledy ve 2,5 letech)

barumat
25. říj 2017

@anzet no dcera v těch deseti měsících už vyváděla a nedala se moc udržet, což se nedivím, ležet půl hodiny bez hnutí, zatímco do ní dvakrát vbodnou jehlu... Já jsem teda za sedaci ráda, už jen ten její nechápavej pohled byl pro mě psycho, a to nejsem nějaká cíťa...

anzet
25. říj 2017

@barumat my vysvětlovali a vysvětlovali. Koukal na pohádky, ukazovali se hračky a prostě ležel. Musel, nic jiného nezbylo.
Když to ale jinak nejde.

petaov
25. říj 2017

@jessuela záleží, na kterou jdete. Scintigrafii dynamickou jsme měli v Ostravě a malý nebyl uspaný, ale šil sebou, takže to nemělo moc dobrou vypovídací hodnotu. Na scintigrafii statické jsme byli v Olomouci a malý byl jen omámený (ne v celkové narkoze), takže při tom spal a nehýbal se.

jessuela
25. říj 2017

No zatim nevime co nas ceka, kontrolni ultrazvuk mame 15/11 .. Tak jsem zvedava, co se dozvime. Dcera ma v nedeli 3mesice a na nefrologii mam donest 3lahvicky moci😵
To budu snad celou dobu chytat nez pojedeme.

Jeste dotaz, musite davat 1x mesicne k pediazrovi moc na kontrolu? Dr Sulakova si to vyzadala, ac se od narozeni zatim nic neukazalo, ale prej pro jistotu.

petaov
25. říj 2017

@jessuela nošení moče k pediatrovi je běžná věc. Nosívala jsem i jednou týdně. Teď jednou měsíčně je to pohoda. Co se týče těch tří zkumavek, nemusí být plné. Chytnu jednu plnou a rozliju to do tří zkumavek. (Je tam taková slabá ryska, stačí to po ní naplnit). Víc toho syn ráno nevyčůrá a to nad ním stojím dost dlouho.

barumat
25. říj 2017

@jessuela My teda ne, ani si to s miminkem (zvlášť holčičkou) nedovedu představit. Měly s tím problém i sestřičky v porodnici, chytaly to třikrát, než se povedlo. Teď už chodí na nočník, tak by se i dalo, ale do roka a něco fakt sci-fi.

kaaaczenka7
25. říj 2017

K tomu chytání moči-závidím kluky 😉😊 ...u naší holčičky do 1.roku, jakžtakž v pohodě 👍 ...teď je to nadlidský úkol, už to chytám druhý týden, a bohužel pořád nic 😟 ...nemá někdo nějaký tip u chodiciho chodícího batolete-holčičky?? 😊

barumat
26. říj 2017

Holky, sotva jsme to nakously, už to řeším - dceři včera vyletěla teplota, neměřila jsem (už spinkala), ale odhadem přes 38. Dala jsem nurofen, po tom to kleslo a spala spokojeně do rána. Vstala veselá, celý dopoledne si hraje, normálně jí a pije, není plačtivá, protivná, nepolehává, čůrá normálně. Ale pořád má těsně pod 38, dnes už samozřejmě měřím. A teď to dilema - doktorka mi kladla na srdce hlídat teploty, brát moč, do laborky, atd. Ale mně zase přijde trošku praštěný takhle hned plašit, nemáte někdo praktickou zkušenost? Dceři je rok a půl, doteď měla jen rýmy bez teplot, jednou měla pár dní teploty, ale přičítala jsem to zubům. Nakonec se tehdy ukázalo, že to zuby nebyly, ale infekce močových cest naštěstí taky ne, v tomto jsme nedotčené. Prochladnout neměla kde. Jo a ještě jedna věc, je sice celá teplejší, ale má úplně horké dlaně a chodidla, a u pusinky pupínek, tak mě napadla ruka-noha-ústa... Říkala jsem si, že když se mi povede aby se vyčůrala po spaní na nočník, možná s močí sjedu na dětské do nemocnice, aby tam aspoň sestra šoupla papírek abychom orientačně věděly... Co myslíte? Jak byste postupovaly?

kaaaczenka7
26. říj 2017

@barumat ...zatím jsem vždycky vyčkala, párkrát jsme měli teplotu nad 38st., jednou u zubů, jednou u rýmy, jednou při viróze...soudím podle sebe, opakovaně mívám infekce moč.cest, takže si myslím, že pokud by malá měla zánět moč.cest, tak že by byla plactiva, špatně by se ji šlo vymočit, moč by byla zapachajici... ale samo pro klid duše můžete odebrat a zajet do nemocnice....

barumat
26. říj 2017

Díky, taky jsem si říkala, že počkám, spíš mě štve, že to vždycky vyjde takhle - zítra jsem celý den pryč, bude hlídat tchýně, a pak je tu víkend. Tak abych pak neletěla na pohotovost jen kvůli tomu, že jsem byla laxní v době, kdy jsem mohla sjet normálně na dětské... Volala jsem mezitím naší nefroložce, což je shodou okolností zástupkyně primáře na dětském, a ta říkala v podstatě totéž - pokud na dceři jinak nic nepozoruju, ať vyčkám, sleduju, moč můžu vzít, dají jí aspoň na nějaký úplně základní rozbor čistě pro jistotu. Pokud se moč vzít nepovede, nevadí, uvidíme. Malou s sebou ani vozit nemám, když na ní jinak není nic vidět. Tak holt uvidíme, jak se to vyvrbí.

katerina_stoklasova88
26. říj 2017

@kaaaczenka7 moc děkuji, že jste se podělila o svou zkušenost. Mám také starší dceru, ta je sledována na dětské kardiologii ve FNO kvůli nedomykavosti chlopně, také zjištěné už prenatálně. Ale to není nic závažného. Dceři, která je zatím v břichu agenezi ledviny diagnostikovali ve 20 tt.ve 30tt. pan doktor uzavřel se závěrem "možná tam nějaká je, ale uvidíme po porodu". Termín mám za týden, takže se uvidí. Jak jste psala, že jsou často ledviny propojeny se srdíčkem, tak jí také našly nějaký "stín" na srdíčku, prý se jeví nepodstatný, ale po porodu je třeba zkontrolovat. Já se jen modlím, aby její VV opravdu skončily "pouze" u té chybějící ledviny...Právě mi recenze na paní doktorky ve FNO přijdou takové neurčité, nikdo je vyloženě nechválí, tak nevím, zda nepátrat jinde....

@petaov díky za reakci, mně to právě přijde naprd, když mají paní doktorky takovou pověst, to se mi opravdu nechce se přihlašovat k někomu, o kom dopředu vím, že s jeho prací a přístupem není velká spokojenost...a ten doc. Hladík, jak o něm píšete provozuje ambulanci? Příp. kde prosím? děkuju 🙂

petaov
26. říj 2017

@barumat záleží, jak daleko máš obvodní doktorku. My máme hned před domem. Když vyletí teplota, naberu ráno moč, když se podaří, a jdu to zanést alespoň na základní rozbor. U staršího zdravého syna jsem to takhle nikdy nedělala. Nejsem plašan, ani teplotu nesrážím. Ale když má dítě problém s ledvinou, měla by se ta moč při teplotě vždycky zkontrolovat. Malý měl zánět ledvin v létě, nikde neprochladl, myslela jsem, že to jsou zuby a jen pro jistotu jsem hodila moč k doktorce. Nic na něm vidět nebylo, jen byl teplý a spavější. Zánět močových cest je něco jiného, u toho bolí čůrání.

mm31
27. říj 2017

Holky, my chodíme na nefro do nemocnice ve Vítkovicích a jsme moc spokojená. Mudr. Geržová.

petaov
27. říj 2017

@katerina_stoklasova88 je ve FNO v pondělí a v úterý.

ditta01
27. říj 2017

@mm31 taky k ní chodíme a spokojenost

jessuela
28. říj 2017

Asi zmenime take, uvidim 15/11

stumfova
2. lis 2017

@kaaaczenka7 jo tak to znám, já chytala minulý týden u 14 měsíční a to je teda něco, dneska jsem byla v nefro a říkala dr, že to má negativní, ale že se spláchly nějaké bakterie, tak jí říkám, že už to není jednoduché, že mi malá do toho kopala a samozřejmě se té zkumavky dotkla. Já to chytám většinou hned po spaní, ráno jsem vylítla, že malá byla pěkně vykulená co jako dělám, chytla jsem malinko, tak po odpoledním spaní jsem chytala znovu.

kaaaczenka7
2. lis 2017

@stumfova děkuji 👍 ...naše malá má taky čerstvě 14.měsíců, tak přesně vím o čem je řeč 😉 ...to je asi poslední možnost, vlitnout ráno, a vzbudit ji...jinak už jsem zkoušela, kde co, i dát ji do vany, pustit vodu a nic 😕 ...jen, když mi uteče bez plenky, to většinou čurá hned 😀 ...ale samo ne, když za ní chodím se zkumavkou 😕😀

dingox
7. lis 2017

také prožívám něco podobného, asi od 16 týdne mi zjistili oboustrannou dilataci pánviček a ureterů, tak jezdím do Brna a jsem více sledovaná cca po 3 týdnech ultazvuky, nakonec zdvojené ledviny ještě se k tomu přidaly, prý když to nebude dělat potíže, tak se s tím ani nic nemusí dělat, tak jsem byla pořád v klidu, i když jsem to obrečela, teď jsem asi ve 28 týdnu a během posledního měsíce se vše tak zhoršilo, již megaureter, dilatace 13 mm že prý můžu čekat i to nejhorší, malá prý nemusí ani do porodu vydržet kvůli ledvinám..pořád brečím,máte někdo zkušenosti, že se to třeba po porodu zlepší nebo naopak..dílky

mm31
7. lis 2017

@dingox Ve Tvé situaci Ti tady asi nikdo moc neporadí. Žádný takový případ tady snad nebyl. Když tak holky mne opravte. Je mi moc líto Tvé situace a přeji hodně síly. A nezapomen: Naději umírá poslední!!!!

jessuela
12. lis 2017

@dingox Precetla jsem tuto diskusi snad celou a nic takoveho si nepamatuju. Kazdopadne drzim palce, tohle by se nemelo dit ☹

jessuela
12. lis 2017

Ve stredu nas ceka negrologie ve Fakultce v Ostrave, tak jsem zvedava. Nervy zacinaji pracovat..

anzet
12. lis 2017

@dingox já bych to tak zle neviděla. Možná bych zkusila konzultaci ještě na jiném pracovišti. Také je rozdíl, zda to je reprodukční centrum a nebo přímo nefrologie apod.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru