Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
24. črc 2012

@katschka no ja si to myslela 😖 Niceho se neboj, to vysetreni vypada slozite, ale probiha to v klidu, kor kdyz mas takto male dite, muj byl v 5ti mesicich a dokonce usnul! Plakal jen u cevkovani, je to neprijemne a hlavne ho pevne drzeli. Podruhy byl na roce a pul a bylo to o moc horsi, rval, bal se... Miminka to snaseji daleko lip. Antibiotika ma od tech 5ti mesicu, a ne od narozeni jen proto, ze ten reflux driv neobjevili, ze zacatku jsme vypadali, ze to prejde samo 😅 BKM jsem zkousela, curani jsem nechytala, ale casem jsme odchytali 99% kakani. delala jsem to prave ze strachu z infekce. Vyhoda byla, ze byl starsi a uz na UM, takze kadil tak 1-2 x denne, ne jako treba plne kojena dcerka, x krat za den vajecinu. Spolehlive bez plinky krome spani (to ma doted) je cca od 22 mesicu a pouzivame latkovky. Nekdo ti rekne, ze 1razovky jsou lepsi, ze je v "suchu", pro me jsou latkovky lepsi, casteji to nuti prebalit a je to prodysne. Diky ATB, BKM, hygiene a podle me i latkovkam malej nikdy IMC nemel, ani pred ATB, ani s nima. Taky asi budete nosit moc na kontrolu, my nosili po mesici, ted po dvou. Ty antibiotika berem doted, stejne jako chlapecek @hardlove , ktery to ma jeste slozitejsi nez muj (mam radost z dobrych zprav, kez ten reflux uz nema a muzete se pomalu vracet do normalu 😵 ), pokud se reflux potvrdi a kor tak vysoky stupen jako u Martinka nebo hardlove Radecka, tezko vam je odeberou, ale vse zalezi na stavu decka a lekari. Ze nebude moct chodit napr. plavat, je temer jiste. Jinak nam to celkem omezeni neprinasi, vic ho chranim pred sluncem, hlavne driv, ted uz ani ne, a nesmi kysele. berem Sumetrolim, co zje stejna ucinna latka jako Biseptol, proto to kysele... Drzim palce, aby byl VUR co nejmensi 😉

petrakm
24. črc 2012

@katschka
To je mi líto,ale ještě to neni finální..kdy jdete?A jake ma prcek ost hodnoty?

katschka
25. črc 2012

@jasekd Já právě myslela, že ta infekce je právě z toho kakání, který se zanese do močovodů a pak k té ledvině. A když bych to jako odchytila, tak by mohla být bez těch atb. Mě by ani nevadilo to omezení, že nemůže chodit do bazénu, ale ty atb mě prostě neuvěřitelně sejří. A když si představím, že na tom má být minimálně do roka... Vím, že jsou horší věci, a že je spoustu dětí, které to tak mají. Omlouvám se, že si tady takhle stěžuju, když vy berete ty atb už takhle dlouho. ☹Ale mě to prostě včera uplně rozhodilo. Bála jsem se toho jak čert kříže. Pořád přemýšlím, jak tomu předejít, ale asi nijak. Asi jí to dam do toho osmého, než půjdeme na to určení stupně VUR a pak se uvidí. Zkusím to s doktorkou domluvit. Nebo jí to nedám a počkám až do toho osmého... já prostě vůbec nevím, co mám dělat. Zas jí nechci ohrozit nějakým zánětem, který by jí způsobil větší "zranění" než ty antibiotika. Řeším tu kraviny, co? 😅 Vlastně jste měli "kliku", že to Martínkovi zjistili tak pozdě. Že byl starší a snášel tu léčbu líp. Je mi líto, že má vysoký stupeň.. snad mu to co nejrychlejš vymizí... Je to fakt hroznej vopruz.A to jsem se bálá křivých nožiček, který měl první synátor a léčíme mu je dodnes.
@petrakm Na to vyšetření jdeme 8. srpna. Bude u toho i ta naše doktorka. Pořád doufám, že to nebude tak šílený, a že nám třeba při troše štěstí ty atb odebere. I když budu asi ráda, když to bude malé a ... a tak. 🙂 Nevím jaké hodnoty přesně myslíš, ale co mi napsala doktorka, tak to je: Dilatace retrovesikálně max 4 mm. Po mikci PL v podélné ose 53mm, jasná dilatace k.p.s., pánvička max. 14mm, v AP jen 11mm, zároveň dilatace kalíšků, hlavně HK, který 12mm, konkávní, sk i dk max kolem 6mm, dilatace pánvičky pokračuje volným PU přechodem do subrenálního močovodu, který zde 4mm. LL v obvyklé lokalizaci v podélné ose 47mm, jen minimální dilatace pánvičky (max 5mm). A jako závěr je Suspektní VUR I.dx.
Nejsem z toho moc chytrá, ale doufám, že to při dalším vyšetření všechno vyzjistím. Napíšu si všechny otázky a bude. 🙂

A ještě dotaz. Dáváte děckám nějaké laktobacily? Já teď objevila jedny od narození. Nebo nemáte radu, co dávat, aby ty atb snášela o něco lépe? Máme teď zinnat, že prý jiné nejdou pro tak malé děti.

veronik77
25. črc 2012

@katschka synek měl atb od 3 týdnů do roka, kvůli refluxu vysokého stupně, naštěstí bez zánětu. Po půl roce jsme si mohli vybrat, zda nosit moč na kontrolu a být bez ATB, ale vzhledem k tomu, že šance zánětu ledvin byla tuším 30 procent (už to nevím přesně), tak jsme raději nechali ATB. holt je to volba mezi horším a lepším zlem - zánět v dutině břišní nebo atb. Tak jsem ho cpala biopronem.... 🙂

jasekd
25. črc 2012

@katschka My meli Biogaiu, pak nic, ted jsem zkousela Laktobacilky od Swisu, ale pripada mi, ze je po nich boli brisko. Antibiotika snasel vzdy dobre, uz jsem ti psala. Nam ty ATB taky nasadili hned pri podezreni, takze je ma cca od 3,5 mesicu, reflux zjisten od 5,5 mesicu, jsem se asi nejasne vyjkadrila, cekali jsme na MCUG dva mesice, o prazdninach se u nas nedela. Jak se ukazalao, nebylo to zbytecny. Tak se zkus domluvit, ze by se nasadily po vysetreni, na druhou stranu ta MCUG je invazivni vykon a je lepe byt kryty, ale co si vzpominam, tak mu pred tim a asi dve hodiny po tom dali cca 2nasobnou davku, takze patrne i decka bez antibiotik je na vykon dostanou... Sama bych nic nevysazovala, vse po domluve. Tu BKM urcite zkus delat, snizis riziko na min, ale zda by vam diky tomu dovolili vysadit antibiotika, to netusim, ja to nikde vylozene nerikala, jen kdyz nas poucovali o hygiene, tak jsem to nadnesla... Prosim te, neomlouvej se za nic, chapu, ze se toho bojis, pokud to u vas nebude nejak vazne, tak ver, ze nakonec lepsi tohle, nez treba ta vada nozicek, co resite u Oliho. Jestli se obejdete bez operace, tak to neni takova hruza. My ted mame s druhou dcerou vetsi starosti, shodou okolnosti se to taky tyka i nozicky a k tomy zvysene riziko onko onemocneni ledvin a rikam si, nakonec, zlatej VUR! Teda nechci se rouhat, doufam, ze to Martinovi dobre dopadne a budez nej zdravej kluk, aspon co se ledvin tyka 🙂 Ja jsem nejak prehledla, mala uz ATB bere a je ji nejak spatne? Nebo jste jeste nezacaly a jen se bojis? VYsetreni budete mit brzo, tak aspon vyplujes z ty pocatecni nejistoty. Kdybys chtela prelozit tu zpravu, muzu se na ni podivat, nevim vsechno, ale neco prece jen... Aspon bych ti to polopate prelozila.

jasekd
25. črc 2012

@katschka no, mam ted chvilku, tak prelozim, co vim.
Dilatace retrovesikálně max 4 mm. Po mikci PL v podélné ose 53mm, jasná dilatace k.p.s., pánvička max. 14mm, v AP jen 11mm, zároveň dilatace kalíšků, hlavně HK, který 12mm, konkávní, sk i dk max kolem 6mm, dilatace pánvičky pokračuje volným PU přechodem do subrenálního močovodu, který zde 4mm. LL v obvyklé lokalizaci v podélné ose 47mm, jen minimální dilatace pánvičky (max 5mm). A jako závěr je Suspektní VUR I.dx.
Takze predpokladam dilatace mocovodu v useku u moc. mechyre max. 4 mm, po vymoceni prava ledvina v podelne ose meri 53 mm, jasna dilatace kalichopanvickoveho systemu,panvicka max. 14 mm, v anteroposteriornim rozmeru (predozadnim, nekdy se pise v APIR, anteroposterior intrarenalne tzn vevnitr ledviny) jen 11 mm, zar.dil. kalisku, hlavne horniho, ktery 12 mm konkavni (to je popis tvaru, bude vic vybouleny nez normalne), stredni i dolni max kolem 6 mm, dil. panvicky pokracuje volnym PU prechodem (pelvis - ureter, panvicko-mocovodovym) do mocovodu (subrenalni usek = usek navazujici na ledvinu), ktery je 4mm siroky. LL v poradku, dilatace max. 5mm, cili minimalni, ja bych rekla horni norma, nevyznamny nalez. Zaver : pravdepodobny vesikoureteralni reflux lateris dextrae, cili prave strany. tak snad jsem ti trochu pomohla... 😉

katschka
25. črc 2012

@jasekd Mockrát děkuju za překlad!!! 😵 Konečně trošku tuším. 🙂 Ona mi doktorka vysvětlila, jak to tam probíhá a co to s největší pravděpodobností je.. že teda asi ten VUR. Ale ty hodnoty, co napsala, mi nějak moc neobjasnila. Je hrozný, že člověk už začíná doktorům i rozumět.. Oliver byl na operaci už ve třech měsících. Byla sice malá, ale musel být v narkoze. Taky nic moc. Děti by prostě neměly být nemocný. A dcera je ale teď zdravá, co se ledvin týče, nebo? A bude to riziko klesat? To jsou šílenosti, fakt. Vždycky taková rána, když se člověk něco takovýho dozví. Jeden čas jsem se potkávala na procházkách s jednou maminkou, která má stejně staré děti, jako my. No a pak jsem jí potkala po dlouhé době a její syn, kterému jsou tři, měl roušku a že prý prodělal leukémii.. Ale naštěstí už je z nejhoršího (ťukám). Prostě šílenosti.
Už aby bylo to vyšetření za námi. Přesně jak píšeš. Ta nejistota je asi nejhorší. Člověk by chtěl vědět, na čem je a s čím může počítat. S těmi antibiotiky. Já jsem jí je nechtěla dávat, abych jí zbytečně nezatěžovala tělíčko. Prostě jsem spíš pro přírodní léčbu a tohle mi přijde strašně zatěžující. Navíc se bojím, aby jí zabrali, když je bude potřebovat. Což nechci přivolávat. Ale vím, že Niky díky tomu, že ho doktorka neposlala včas na krev, když měl horečky, který neklesaly, měl pak zápal plic. A musel mít širokospektrý antibiotika poté, co bral penicilin.. teda mu ho píchali, když si mysleli, že to je angína. Ono to tam bylo složitější. Ale prostě musel dostat dost velkou dávku toho zinatu. Teď si říkám, že když to má brát malá.. No, bojím se toho. I když bere jen malé množství. Dneska jsem jí to dala prvně. Holt to bude brát pár dní třeba zbytečně. Což není milá představa, ale zase lepší, než zánět. To bych si asi neodpustila vůbec.

@veronik77 Můžu se zeptat, ten biopron bral od těch třech týdnů? Malé jsou právě taky tři týdny a má brát zinnat. Že prý jiná atb ty prťata nemůžou brát. To máme dost podobný. A vám teda ten VUR zmizel během roka?

veronik77
25. črc 2012

@katschka Biopron baby bral od třech měsíců - jiná probiotika v té době nebyla, teď jsou laktobacílky i pro takhle malá miminka... ATB: Od třech neděl bral Cefzil, od 6ti týdnů do roka pak Sumetrolim. V těch třech nedělích dělali kontrolu na RTG a vyšel VUR vysokého stupně, funkce ledvin v pořádku, zvětšená pánvička na jedné ledvině... Po roce kontrolní RTG již bez nálezu (hurá), zvětšená pánvička zůstala. Jinak syna nadále sledují, teď již jednou za rok, při teplotách bez dalších příznaků jim stejně cpu moč na rozbor.
Z ATB jsem také měla blbý pocit, mrně to oslabuje (i když to je fakt pididávka), ale pořád lepší než zánět ledvin - myslím, že pak už jsou ty ledviny na další záněty náchylnější...
a ke komu chodíte?

jasekd
25. črc 2012

@katschka biopron budou probiotika, ne ATB 😉 Neni zac dekovat 😉 Ja jsem taky doktor, ale uplne jinej obor, tak tomu prece jen rozumim aspon v tech terminech, v te lecbe az tak ne, ale ucim se s postupem synova problemu... Co se tyka Venys, je to uplne jinej problem, nema s dilataci a touto diskusi nic spolecnyho, ma urcitou vadu, nevime zatim presnou diagnozu, ale tak, jak se to projevuje, spada podle statistiky do skupiny deti, u kterych se se zvysenou pravdepodobnosti proti zdravym detem objevuje Wilmsuv tumor ledvin, proto je preventivne sledovana na onkologii v Motole, i kdyz je zatim v tomto ohledu zdrava a snad i zustane; jak vysoka ta pravdepodobnost je, nam nikdo neni schopen rict, neni to zpracovane v nejake studii apod. Proste se to u techto deti objevuje casteji. Zatim je, co se tyka ledvin, uplne v poradku, ta vada se tyka nozicky a ted je v reseni, co to presne je, zda je soucasti nejakeho syndromu ci je to omezene jen na tu nohu. Je to dost slozite, sama to nacitam az ted, kdyz to ma Venys, predtim jsem si to ze skoly vubec nepamatovala 😅

jasekd
25. črc 2012

@veronik77 dotaz... jakeho stupne byl VUR? Ze to samo zmizelo? Martin ma IV. -V. stupen a nezlepsil se ani o kousek, jdem na operaci... Zavist a gratulace zaroven 😉
@katschka Nejhorsi je, na tech prodelanych opakovanych zanetech, ze mohou snizovat funkci postizene ledviny, neni to jen o tom, ze je ted zrovna nemocny a ma potize.

veronik77
25. črc 2012

@jasekd číslo jsme nikdy ve zprávě neměli, jen vysokého stupně (jestli osmičku? ale abych nekecala - to je hrozné, jak je to už ok, tak jsem to úplně vypustila z hlavy)... ale doktor v takové zlepšení ani nedoufal 🙂 . Jinak synek má ren duplex s prenatálním zánikem horního segmentu (tam byla též zvětšená pánvička), funkce ledviny na 25procentech, zvětšená pánvička zůstala (jinak je ledvina bez patol.změn), teď hlídáme pouze krevní tlak... 🙂 tak moc držíme palce vám, ať jsou děti v pořádku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§

jasekd
25. črc 2012

@veronik77 Osmicka neni, je jich 5 😉 Martin ma temer nejhorsi. To je jedno, bud rada, ze si to nemusis pamatovat 🙂 Akorat teda ta funkce 25%, to ma ted? Protoze to je malo... To se bude jeste zlepsovat nebo to proste nejde resit, tak jen sleduji?

veronik77
25. črc 2012

@jasekd tak vidíš... kecám 😀
Funkčnost ledvin mu měřili ve 3 měsících a má 25 a 75% (ledvina s vvv je poloviční oproti normálu, tak proto ten posun) Řešení není, původní prognózy byly i že může zaniknout úplně, ale zatím se drží 😀

jasekd
25. črc 2012

@veronik77 Jasne, mate to slozitejsi. A ted uz funkci nekontrolovali? Tak super, ze se drzi a nedela problemy 🙂

veronik77
25. črc 2012

@jasekd teď už ne, jen pravidelně sono. Naštěstí - musím zaklepat - ledviny ok, ale je astenický a oproti holkám i nemocnější, i když teď už je to lepší. Asi mu dali ty atb zabrat a kluci jsou i choulostivější 😒

petrakm
25. črc 2012

@katschka
Ahoj,muj prcek bral taky zinat,a pak ještě další 3typy ATB,je to děsný,já vím,strašně jsem to řešila a byla naprosto mimo..určitě probiotika,pro takovýho prcka jsou jen biogaja(nebo podobne se to pise,psala @jasekd),musíš to dávat samozřejmě s určitým odstupem od ATB..já moc řešila očkováni,ve finále nikdo poradne nevěděl,jestli posouvat očko a kvuli atb,tak jsem posunula sama..asi o 2mesice.nechLa jsem ho oockovat vlastne par tydnu před zákrokem ..trosku se psychicky příprav,ze se muže stát,ze ti mala začne stagnovat s vahou nebo bude blinkat ..jsou to ale opravdu úplne minimalni dávky..a upravi se to..určitě léčbu podpor,oni vedi ,co delaj,z ty zprávy jsem pochopila,ze by se mělo pravděpodobně jednat o 1.st,tak uvidíte,určitě bych se zeptala,jestli je třeba v tomto stupni brát ATB,popr jak dlouho..muj malej ma ted třeba úplne stejne nález ba horsi jako před operaci (v 5.mes) a uz mu znova ATB nenasadili..naštěstí neprodelali zádný zánět,to by je asi musel brát..vyšetření jinak bude provádět jeji nefrolog a ještě tam je jiny lékař ,je to docela rychly..měla bys mit netehotny doprovod s sebou..dobrou noc

petrakm
25. črc 2012

@veronik77
Ahoj,muzu se zeptat,kam chodíte?malymu jsou 4 jestli jsem dobře koukalA..Tu funkčnost by tedy asi měli zkontrolovat ted někdy znovu?

veronik77
25. črc 2012

@petrakm na Karlov 🙂

petrakm
25. črc 2012

@veronik77 no tak to tady je nás víc,my k dr. Langrovi a @katschka k dr .Dolezalove..takze to chodi malej taky do stejného týmu?😉

veronik77
25. črc 2012

@petrakm jojo, my jsme u Dr. Langera 😀 a jsme tam moc spokojení 🙂

petrakm
25. črc 2012

@veronik77 taky jsme moc spokojeni..

jasekd
25. črc 2012

@katschka jeste k tomu riziku nasi Venyny, pokud zdarne prekoname tak 10.rok veku, tak jsme z toho na 99% venku, je to nador detskeho veku, maximum myslim do 6ti let, u dospelych popsan asi 200x na svete! Jezdime jednou za pul roku na kontroly, ale mame toho vic na ruznych oddelenenich, tak jsme tam stejne casteji, ale primo na onko 2x do roka, takze riziko neni tak velike. Z tohodle ani takovy strach nemam, uz jsme si zvykla, ze tam proste obcas sjedem.

petrakm
26. črc 2012

@jasekd
Čau ty taky chodíš spát dost pozde,viď,včera jsem byla venku ,tak jsem psala ještě pozdeji na MK nez ty ,koukalA jsem kolik maminek je v noci na diskuzi..psaly třeba ve 2,male mimco,takze evidentne krmily,ale pak mely v profily jak jsou vorvany..já jsem asi už na internetu závislá,moc toho časově nestíhám a kdyz mam chvilku klidu,tak uz surfuju 😅 No podle mne uz to přehanim a budu to muset nějak omezit nebo netuším..mam net na mobilu,takze to je podle mne to nejhorší..tak začnu vyhledávat ,jak na závislost na internetu:-/

jasekd
26. črc 2012

@petrakm Deti ted mizerne spi, Martin sam neusne (ted jsem u nej zas lezela), takze mam pro sebe a na praci minimum casu, tak ponocuju. Jak jsem psala, pekla jsem strudl, prala a vesela pradlo, uklizela binec z celeho dne atd. No a mezitim si chci na chvili sednout, tak sednu sem...

katschka
28. črc 2012

@petrakm Tak jsem zavedla ty laktobacily pro děti od narození. Blbě se teda rozpouští v mlíce, tak už se mi po tom jednou téměř udusila. 😕 A ty probiotika biogaia se chystám dávat od toho měsíce. Takže vlastně za pár dní. Máme to objednané od tchýně, která přijede ze Slovenska, tak to budeme mít i o polovinu levnější. Nechápu, proč jenom u nás musí být tak strašně drahý. 😠 S těmi antibiotiky jsem už tak nějak smířená. Díky za info o tom očkování. Doktorka mi právě říkala, že s tím očkováním uvidíme, až jaký bude nález toho 8. Taky mi nabízela nějaký nepovinný očkování, ale na to se vyprdnu. Už teď ta hexa je zatížení a kor s atb. Kéž by to vyšetření potvrdilo ten první stupeň.

@jasekd je vidtět, jak se v té léčbě vyznám. 😀 Sama jsem teď najela na ty biopron laktobacily. 🙂 Tak snad to k něčemu bude. 🙂 To s dcerou mě mrzí... Moc vám přeju, abyste tam prostě "jen" jezdili a bylo to v pohodě. Je super, že to riziko tak strašně klesne. Aspoň to. Kolikrát si říkam, že jsem ráda, že právě medicíně nerozumím ani zbla, že bych se jinak zbláznila strachy. Jednou se mnou ležela na šestinedělí doktorka myslim z interny a měla překotný porod a malá se špatně adaptovala.. no, byla vystrašená jako blázen.. ono byla by asi každá. Ještě když věděla, co všechno se může stát.
Jsem ti chtěla napsat, že bys s tou znalostí mohla dělat pomalu zkoušku na medině... a ono fakt. 😀

@veronik77 my chodíme k doktorce Doležalové. Právě mi říkala, že jiná atb pro takhle malé děti nejsou, než ten zinat. To máte super, že vám to vymizelo tak rychle. Jak tak koukám, tak je to docela dlouhodobá záležitost. Já chci zkusit ještě jednu homeopatičku. Se synem nám dost pomohla, tak snad by to šlo i u malé.

veronik77
28. črc 2012

@katschka homeopatika budou fajn - my jsme nakonec měli dobrý průběh, tak jsem ani nic nesháněla, ale měla jsem už najité kontakty 😀 . Očkování jsme měli normálně (TBC, hexu) i v rámci ATB - nikdy na očko nereagoval, až potom na Priorix, když už byl bez ATB, to měl pak týden horečky. Na TBC byl přeočkován (neměl žádné protilátky), tak by mě zajímalo, jak je na tom s hexou.... Držíme palce, ať jste v pořádku!!!!

katschka
30. črc 2012

@veronik77 Tak to je paráda, že to povinné očkování prostál v pohodě. No, uvidíme jak dopadne to vyšetření a pak se domluvím s pediatričkou. A moc děkuju. 🙂

tyrisa
30. črc 2012

Ahoj holky,tak jsme byli na tom vyšetření v OL.
VUR prý nemáme,tak alespoň,že nějaká dobrá zpáva.Dělali nám tu mikční sonografii :-/ malý řval hrozně(ach jo ☹)
Prý máme zdvojený močovod.Podle doktora to není zase tak hrozný nález a 30.8. jdeme na další vyšetření...scintigrafii....Okrajově vím co mu budou dělat,ale nemůže mi to někdo popsat? Prý ho budou utlumovat a je to ambulantní.......

veronik77
30. črc 2012

@katschka tak dej pak vědět 🙂

katschka
30. črc 2012

@veronik77 určitě dám. 🙂

@tyrisa Můžu se zeptat, tvůj synátor měl podezření na vur?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru